Якщо сума покупки не перевищує 10 євро, німці воліють розплачуватися готівкою. В інших випадках у хід йдуть банківські карти, безготівковий розрахунок за якими популярний і доступний на всій території країни. У 2024 році банківські карти в Німеччині – це переважно національні та діють на території Євросоюзу. Використання продуктів українських банків і держав, що не входять в ЄС, можливо не завжди.
Особливості банківської системи Німеччини
До теперішнього часу на території ФРН склалася трирівнева банківська система, що складається з:
- німецького федерального банку;
- комерційних банків та державних ощадних кас;
- мікрофінансових організацій.
Deutsche Bundesbank – німецький федеральний банк, що функціонує з 1957 року, є наступником Reichsbank. У його функції входить здійснення монетарної політики та банківський нагляд. Об’єднаний з дев’ятьма банками федеральних земель, які у свою чергу є головними для ощадних кас.
Комерційні банки ФРН – це:
- банки регіонального значення (Regionalbanken);
- прямі банки, які не мають офісів і працюють з клієнтами віддалено (Direktbanken);
- будівельні ощадні (Bausparkassen);
- ощадна каси (Sparkasse);
- кооперативні банки (Genossenschaftsbanken);
- поштовий банк (Postbank).
Мікрофінансові організації у ФРН – це різноманітні кредитні кооперативи, регіональні товариства та асоціації.
Більшість німецьких банків універсальні. Більше про банківську системою в Німеччині.
Різновиди національних банківських карт в Німеччині
Розплатитися за покупки та послуги на території ФРН майже завжди можна одним з наступних місцевих карт:
-
- Electronic Cash (Girocard);
- GeldKarte;
Electronic Cash або Girocard – найменування одного і того ж типу пластикових носіїв. Вони прив’язуються до дебетового Girokonto. Такий рахунок в більшості банків відкривається безкоштовно. При цьому власником можуть бути встановлені обмеження щодо кількості коштів, що знімаються з рахунку в місяць. За операції по списанню коштів відсотки не стягуються. Розрахунок відбувається моментально.
При відкритті рахунку в банку карта видається безкоштовно. Її відновлення теж не потребуватиме витрат, однак нова карта і PIN – код будуть вислані тільки на ту адресу, яку ви вказали при укладенні контракту. Щоб ЄС – картою можна було розплачуватися за межами країни, вона об’єднується з міжнародними платіжними системами, найчастіше з Maestro (MasterCard). EC – найпоширеніший тип платіжних карток у ФРН.
GelKarte – популярні німецькі банківські карти, баланс яких фіксується безпосередньо в чіпі. Таким чином, вони являють собою щось середнє між стандартною дебетовою карткою та електронним гаманцем. GelKarte бувають двох видів: прив’язані до рахунку і не прив’язані (White Card).
Можливості прив’язаних до рахунку карт ширше:
- їх можна поповнювати не тільки через термінали, інтернет, готівкою або через кредитні/дебетові карти, але і внаслідок списання з банківського рахунку;
- з їх допомогою можна підтвердити свій вік;
- вони можуть використовуватися в якості електронного підпису;
- на пластиковому носії можна зберігати бонусні пункти та електронні квитки;
- через карту можна перевіряти час і доступ для персоналу.
Які іноземні банківські картки можна використовувати в Німеччині
Пластикові картки VISA, MasterCard, American Express мало поширені та рідко де приймаються. Це стосується як українських, так і інших іноземних карт – дебетових чи кредитних. Визначити заздалегідь, приймають в Німеччині вашу карту чи ні, неможливо.
Причому не має значення ні статус, баланс/кредитний ліміт, ні валюта.
Відмовити в оплаті покупок через пластиковий носій можуть навіть у великому супермаркеті.
Всупереч тому, що Ощадбанк, “ПУМБ”, “Приват Банк” та інші банківські установи пропонують досить зручні кредитні карти для використання за кордоном, у Німеччині може виникнути проблема навіть з ними.
Що краще взяти з собою в Німеччину – карту VISA або MasterCard
Якщо вибирати між платіжними системами VISA або MasterCard, то для проведення операцій на території ФРН краще взяти з собою кредитну або дебетову карту MasterCard.
На це є три причини:
- якщо валюта рахунку не долари США або відрізняється від тієї, якої ви розплачуєтеся, VISA дає банкам можливість знімати до 2 % комісії за кожну операцію;
- комісія MasterCard в тому ж банку буде практично завжди нижче комісії VISA або відсутній взагалі;
- курс конвертації по MasterCard в одному і тому ж банку, як правило, вигідніше;
- багато торгові точки якщо і приймають пластикові носії, то тільки Maestro (MasterCard).
Зняття готівки в банкоматах Німеччини
Німецькі банкомати об’єднані в єдину мережу. Вона включає в себе кілька груп банків-партнерів, зняття готівки всередині яких не оподатковується комісією. Використання інших банкоматів вимагатиме оплати істотною комісії за проведення операції.
Найбільші партнерські мережі банкоматів у Німеччині – це:
- Sparkasse – приблизно 25 700 банкоматів;
- Volks und Raiffeisenbanken – приблизно 19 600 банкоматів;
- Cash Group (Postbank, HVB, CommerzBank) – приблизно 9 000 банкоматів.
При цьому слід пам’ятати, що при використанні стороннього банкомату або іноземній пластикової картки в Німеччині комісією буде обкладатися не тільки зняття готівки, але і перевірка балансу картки. Комісія може складати від 0,75 % і більше від суми готівкових коштів. Умови рекомендується уточнити заздалегідь у своєму банку і на сайтах/в call-центрах німецьких банків.
Існують також універсальні термінали Geldautomat приймають пластикові карти більшості платіжних систем.
У них також можна зняти гроші. Однак багато з цих терміналів працюють тільки картами з чипом.
Як розрахуватися банківською карткою в німецькому магазині чи кафе
Для оплати в закладах громадського харчування краще всього використовувати місцеві карти EC або GeldKarte; при спробі скористатися іноземній пластиковою карткою ви, швидше за все, отримаєте відмову.
Крім того, плануючи безготівковий розрахунок, зверніть увагу на наступні моменти:
- чи є в закладі термінал оплати (в кафе – переносний термінал);
- яка мінімальна сума покупки – у разі, якщо вона виявиться менше, слід розраховуватися готівкою.
Після оплати через термінал вам буде виданий чек, на якому попросять поставити підпис. Крім того, вам можуть запропонувати два варіанти оплати: в доларах або євро. У Німеччині слід вибирати євро, щоб не переплачувати за конвертацію.
Офіціанти та продавці в Німеччині здійснюють процедуру оплати у вашій присутності, ніколи не забираючи картку з собою, так що ви зможете повністю контролювати процес.
Оплата пластиковою карткою в Німеччині онлайн
В інтернет-магазинах вам запропонують розплатитися карткою через систему моментальних платежів Sofortüberweisung або систему Lastschrift.
При оплаті покупок карткою алгоритм дій наступний:
- виберіть банк;
- вкажіть логін і пароль для входу в інтернет-банкінг;
- введіть код авторизації (TAN), який може бути висланий наперед або в ході оплати на мобільний телефон;
- перекажіть кошти на рахунок продавця;
- підтвердіть виконання операції.
При оплаті через систему Lastschrift ви надаєте дані свого дебетового рахунку (Girokonto), кошти з якого переводяться на рахунок продавця протягом тижня.
Свої особливості має і робота в Німеччині з PayPal і eBay. Якщо у вас була реєстрація на PayPal в РФ, вам потрібно створити новий акаунт з німецьким адресою. На eBay вам буде потрібно не тільки вказати адресу доставки, але і прив’язати новий акаунт PayPal.
Якщо ви прив’язуєте рахунок або картку в євро для покупок у ФРН, в налаштуваннях рекомендується вказати, щоб оплата проводилася в валюті продавця, – це допоможе уникнути сплати комісії за конвертацію.
Висновки
Оплата іноземними пластиковими картами на території ФРН можлива не завжди та не у всіх торгових точках, навіть якщо мова йде про великих мережах супермаркетів. Найкращим вибором для поїздки стане карта ощадбанку в Німеччині або будь-якого іншого банку платіжної системи MasterCard. Знімаючи готівку по картці, використовуйте банкомати партнерських мереж або того банку, картка якого у вас на руках. Розплачуючись, зверніть увагу на валюту, в якій буде проводитися розрахунок: вибирайте євро, щоб не переплачувати за непотрібні конвертацію.
Якщо є можливість, відкрийте рахунок в німецькому банку та оформіть Electronic Cash (Girocard) або GeldKarte.