Меню Закрити

Ставки для сплати ПДВ у Німеччині

У Німеччині діють досить суворі закони, що стосуються питання сплати податків. За винятком ряду відмінностей суть німецького оподаткування аналогічна українській системі. Як і у вітчизняному податковому законодавстві, в країні існує непрямий податок на додану вартість – ПДВ. Це дозволяє стягувати в бюджет певну частку доданої вартості, яка встановлюється на всіх етапах виробництва і продажу товарів, а також послуг. Починаючи торговельні відносини з федеративною республікою, уточніть, як буде сплачуватися ПДВ у Німеччині у 2025 році.

ПДВ у Німеччині

Система оподаткування в Німеччині

Економіку Німеччини вважають однією з найбільш розвинених у світі. В чітко продуманому законодавстві перераховується 45 видів податків. Найбільш вагомі з них:

  • корпоративний (на всі доходи компанії);
  • ПДВ;
  • прибутковий (з доходів від комерційної діяльності, від здачі в оренду нерухомості чи землі, з зарплати, гонорару за послуги й так далі);
  • поземельний;
  • церковний;
  • на нерухомість;
  • на успадкування та дарування;
  • на автомобіль;
  • на доходи з капіталу.

У Німеччині діє прогресивний прибутковий податок. Фізособи сплачують в бюджет країни 14-45% від всього доходу, незалежно від того, де знаходяться його джерела. Якщо фізособа не проживає в країні постійно, оподатковуються за ставкою 15-30% оподатковуються лише доходи з місцевих джерел.

Юридичні особи обкладаються податком з корпорацій. Якщо в компанії один власник, податкова ставка становить 30%, решта фірми відраховують 45% від прибутку.

Звітність про баланс, прибутки та збитки компанії складається у кінці фінансового року.

Дізнайтеся про те, як обліковується податковий клас і податкова зона при нарахуванні розміру виплат, і про інші особливості системи оподаткування в Німеччині.

Оскільки понад 40% податкових засобів у бюджет надходить від сплати ПДВ, варто детально розглянути цей вид податку.

ПДВ на операції та споживання

Податки на операції та споживання можна умовно розділити на купівлю майна і ПДВ. Ставка на придбання майна варіюється в межах 3,5–6,5%, а її величина встановлюється індивідуально федеративними владою землі. Найвищу ставку платять у землі Саар, Бранденбург, Шлезвіг-Гольштейн і Північний Рейн-Вестфалія. Для Берліна встановлений поріг у 6 відсотків.

Податком на додану вартість обкладаються всі послуги, не призначені для особистого користування, і товари, ввезені із-за меж країн-членів ЄС.

ПДВ нараховується виходячи з вартості предмета торгівлі / послуги і сплачується при продажу кожної одиниці товару, проведення певних робіт і надання послуг (перекладацьких, нотаріальних, юридичних і так далі).

В даний час діють три відсоткові ставки ПДВ у Німеччині:

  • головна (або загальна) — 19%;
  • знижена — 7% (на основні харчові продукти, товари першої життєвої необхідності, книги, журнали);
  • нульова.

За зниженою ставкою сплачують ПДВ готелі та підприємства громадського харчування, компанії, що здійснюють пасажирські перевезення. Індивідуальні ставки розроблені для фермерів (5,5%) і лісників (10,7%).

Крім того, в податковому законодавстві Німеччині існує закон, який звільняє певні категорії громадян від сплати ПДВ (нульова ставка). Серед них можна назвати лікарів, включаючи ветеринарів і представників нетрадиційної медицини, страхових агентів.

В інших випадках, включаючи купівлю нерухомості (в тому числі й купівлю землі), податок справляється за головною ставкою.

Податки

Ставка ПДВ при імпорті

Перед тим як обговорювати особливості оподаткування імпортних товарів, слід нагадати визначення терміну «імпорт» у Німеччину. Під ним мається на увазі ввезення з-за кордону товарів, послуг, робіт, продуктів інтелектуальної діяльності тощо на митну територію країни без зобов’язань на зворотний їх вивезення. Щоб пройти митний режим, слід сплатити митні мита на товар та ПДВ.

Розмір ПДВ у Німеччині на товар, завезений з-за кордону, залежить від декількох складових: його митної вартості, мита і можливого акцизу.

Формула розрахунку ПДВ виглядає так:

Рпдв = (МВ + П + А)/100*Зпдв

де:

Рпдв – розмір податку на додану вартість,

Мв – митна вартість товару,

П – сума митних зборів,

А – розмір акцизу,

Зпдв – ставка ПДВ.

Припустимо, що одиниця товару, що імпортується коштує 10 євро і він не обкладається акцизним податком. Всього ввозиться 5 000 штук. Розмір мита — 0,15% від загальної вартості товару. Розрахунок ПДВ залежить від застосовуваної ставки. При 19% сума сплачуваного податку складе 9 514,25 євро, у разі застосування зниженої ставки (7%) – 3 505,25 євро.

Оскільки через мит збільшується розмір податку зростає й остаточна вартість товару. У зв’язку з цим за законом Німеччини держава може відшкодувати ПДВ при ввезенні товарів. Для цього слід поставити ввезений товар на облік і передати необхідні документи (накладні та рахунки-фактури) в податковий орган.

Крім того, є товари, на які не нараховується ПДВ, а також підприємства, звільнені від сплати цього виду податку.

Нарахування ПДВ при експорті

У більшості випадків (до 99%) при експорті товарів діє нульова ставка ПДВ. Це правило поширюється як на товари, так і на надані послуги. Наприклад, якщо резидент країни, працюючи на території Німеччини, створює програмне забезпечення для компанії, що діє в іншій державі, він має право оподаткувати вартість своєї роботи за нульовою ставкою.

Таке послаблення в податковому законодавстві покликане стимулювати експорт німецьких товарів за межі Німеччини.

Процедура повернення ПДВ

Якщо резидент іншої країни придбав товар на території Німеччини, він може повернути собі суму ПДВ. Цією можливістю вже навчилися користуватися любителі закордонного шопінгу. Повернення коштів виробляє продавець товару, який є платником ПДВ.

Щоб претендувати на повернення грошей, потрібно відповідати ряду вимог і мати деякі документи.

Повернення коштів можливий тільки у двох випадках: якщо покупець не є резидентом ЄС чи особа-резидент ЄС має внутрішній номер платника ПДВ.

Зазвичай в накладної та рахунку-фактурі фігурує не тільки вартість товару, але і сума податку на додану вартість.

У зв’язку зі зростанням числа іноземних покупців багато німецьких продавців вирішили спростити процедуру повернення податку. Вони просто перестали додавати ПДВ до загальної вартості товару, тому покупець немов отримує знижку. Ця «спрощена» схема повернення ПДВ у Німеччині не поширюється на продаж транспортних засобів.

Виняток становить купівля товару на інтернет-аукціоні eBay. Деякі покупці намагаються обійти необхідність сплати ПДВ, здійснюючи операцію за межами майданчика. Однак подібні маніпуляції іноді закінчуються втратою коштів.

Податкові ставки

Бухгалтерія та щомісячні декларації з ПДВ в Німеччині

Як тільки фірма з’являється в торговому реєстрі, очікується, що підприємець почне переводити щомісячні звіти у податково-фінансове управління. Наведені цифри дозволяють вирахувати загальну суму за виставленими рахунками за один місяць. Завдяки цьому можна встановити остаточний розмір ПДВ та кошти, які потрібно перерахувати до зазначеного органу.

Крім суми ПДВ, звіт потрібно внести рахунки, виставлені на компанію за цей же період. Якщо кількість отриманих рахунків нижче, ніж виставлених у звіті, слід повідомити лише різницю у ПДВ.

Згідно з податковим законодавством Німеччини, новостворені компанії повинні щомісяця подавати ще й попередні декларації про суму ПДВ протягом 2 років з дня їх реєстрації.

Подавати всі документи потрібно до 10 числа місяця, що настає за податковим періодом. У деяких випадках податковий орган може продовжити цей строк на 30 днів. Для цього слід подати відповідну заявку.

У кінці кожного фінансового року компанія повинна надсилати декларацію про річний розмір ПДВ.

До неплатників у Німеччині застосовуються суворі заходи покарання. Після першого порушення можна відбутися штрафом, повторні випадки зазвичай закінчуються детальною перевіркою діяльності фірми.

Як правило, затримки з подачею декларацій відбуваються через банальний недогляд. Тому на перших порах, поки прибуток і кількість рахунків ще невеликі, буде не зайвим звернутися до допомоги податкових консультантів. Вчасно відсилаючи їм потрібні документи, можна уникнути неприємних наслідків, тоді як послуги кваліфікованого бухгалтера обійдуться приблизно в 120 євро в місяць.

Нерідко молоді компанії вдаються до послуг аутсорсингових фірм. Вартість їх послуг для нового підприємства складає близько 200 євро у місяць.

Висновок

Навіть цієї невеликої інформації цілком достатньо, щоб зробити висновок: німецька податкова система досить складна. А завоювати хорошу репутацію у фінансовому світі країни можна лише завдяки ретельному дотриманню податкових законів. Щоб не наробити помилок в самому початку своєї діяльності, варто скористатися досвідом податкових фахівців і докладно дослідити вимоги до ведення звітної документації.

Повернення ПДВ для України з Німеччині: Відео

Статті по темі