Меню Закрити

Карнавали в Іспанії: історія, особливості, час проведення

Іспанці дбайливо бережуть свої багатовікові культурні традиції. До старовинних народних свят відносяться, перш за все, карнавали в Іспанії, які проходять напередодні Великого посту, і мають свої особливості та костюми. І хоча іспанські карнавальні ходи не так відомі, як венеціанські уявлення, вони нічим їм не поступаються, залучаючи мільйони туристів зі всього світу.

Карнавали в Іспанії

Поява та значення карнавалів

З приходом християнства багато веселі язичницькі свята в Європі потрапили під заборону, і тоді люди стали проводити карнавали перед Великим постом, користуючись останньою можливістю смачно поїсти та повеселитися напередодні весни. Саме слово «карнавал», як вважають вчені, походить від латинського вислову: «М’ясо, прощай!» (carne vale). А оскільки церква не схвалювала такі бенкети, жителі міст і сіл стали приховувати обличчя під масками.

Проведення карнавалів в лютому-початку березня супроводжується костюмами, масками, ходами, піснями, танцями, виборами королеви карнавалу.

Символ іспанського карнавалу – «похорон сардини».

В останній день свята жителі проносять вулицями труну з опудалом риби, яку потім спалюють, звільняючи місце нового і хорошого. «Попільна середа» Масляного тижня знаменує початок Великого посту. В цей день віруючі посипали голови попелом на знак смирення.

Сьогодні урочистості втратили релігійні мотиви та перетворилися на свята гарного настрою, що сприяють розвитку туризму. У ці дні всі рівні та вільні від турбот.

Карнавальні традиції

Карнавали проводяться на всій території Іспанії – в Торревьєхі, Барселоні, Малазі, Аліканте, Коста Брава, але особливого розмаху характерний для південних регіонів – це Кадіс і Канарські острови. Саме тут стали популярними такі елементи свята, як «чіріготас» – групи вуличних співаків у смішних костюмах, виконуючих гумористичні пісні та «компарсас» – групи танцюристів, які влаштовують пишні ходи по вулицях і танцювальні феєрії.

«Мургас» — веселі театралізовані вистави з піснями й танцями, у яких висміюються людські вади.

Нерідко це сатиричні сценки на злобу дня про проблеми, що хвилюють іспанців, де може звучати критика дій уряду. Саме ці гострі жарти стали причиною гонінь на артистів у часи правління Франко, принісши «мургас» загальну популярність.

Де й коли проходять карнавали в Іспанії

Традиційно в більшості міст і сіл Іспанії карнавали проходять в тиждень перед початком Великого посту. Оскільки католицька Пасха припадає на 21 квітня, а піст починається за 45 днів до Великодня, основні урочистості пройдуть у період з 28 лютого до 5 березня. При цьому багато знамениті фестивалі, які приваблюють увагу туристів, не завжди вкладаються в ці суворі рамки.

Фестиваль вогню Лас-Фальяс у Валенсії 15.03-19.03. Карнавальне дійство об’єднує ярмарок, виступи вуличних мімів, артистів, величезних ляльок «нінотс» висотою до 20 м, яких розставляють по місту. Фігури уособлюють політиків, відомих артистів, співаків, казкових персонажів. Ввечері починаються виступи майстрів вогню» – фаєршоу. Вхід безкоштовний.

Дівчина в костюмі в Іспанії

Карнавал в Мадриді. Костюмовані ходи, бал-маскарад, виступи вуличних співаків і артистів, вогняні шоу – туристам є на що подивитися в столиці. Свято закінчується «похоронами сардини», разом з якою веселі іспанці позбавляються від поганого настрою і життєвих негараздів.

Карнавали в інших іспанських регіонах.

Карнавал Санта-Крус на Тенеріфе. Карнавал вважається другим за розмахом після бразильського. Проходить зі святковими ходами, виборами королеви серед дітей і дорослих. Звучить карибська запальна музика, гримлять барабани, веселять публіку «чіриіготас», «компарсас», «мургас». Ходи безкоштовні для всіх, на обрання королеви квиток коштує 10-15 євро.

Карнавали на Тенеріфе. Карнавали на Канарських островах також проходять в Лас Пальмас де Гран Канарія. Це найбільше свято Європи, засноване на давніх традиціях: головному ході, вибори королеви, похоронах сардини. Глядачі цінують фестиваль за карибські мотиви, латиноамериканський розмах, видовищність події.

Карнавали в Галісії. У Галісії збереглися стародавні кельтські обряди, адже тут гуляння проводилися навіть у часи диктатури Франко. Вісім карнавалів вважаються обов’язковими для відвідування туристами. На святах багато їдять, п’ють, танцюють, співають, веселяться.

Карнавал в Оренсі. У провінції Оренсі проходять шість обов’язкових карнавалів з восьми галісійських. У Ласа основні учасники свята – пелікейрос – ходять з батогами, виганяючи злих духів зі своїх співгромадян. У Корбес шиють високі капелюхи, прикрашаючи їх намистом, дзеркальцями, а в Верин роблять дерев’яні маски для учасників. Тут головне – не парад костюмів, а обсипання борошном, обливання оцтом, кидання брудними ганчірками та інші цікаві події.

Карнавал в Кадісі. Свято в Кадісі вважається одним з головних карнавальних подій Європи поряд з карнавалом Тенеріфе. Але якщо на Канарах у події більш африканська, карибська атмосфера, то у свята в Кадісі вишукано венеціанська, генуезька душа. Програма включає виступи сатиричних груп, які готують маленькі вистави, розіграш призу «Золота напівмаска», вибори богині і її німф. Більше інформації про карнавал можна дізнатись на офіційному сайті.

Карнавал в Сітжесі. У Каталонії карнавали в Сітжесі та Барселоні проходять в один час, але бажано встигнути побувати в обох містах. Сітжес – столиця гомосексуалістів Європи, тому свято тут більш розкутий, божевільний, з одностатевими королем і королевою, піснями біля моря, веселими розіграшами. Вхід на подію безкоштовний.

Оренда житла під час карнавалів

Туристів насамперед цікавить, де поселитися на час проведення свята. Слід враховувати, що в розпал карнавалів, особливо таких прославлених, як на Тенеріфе або в Кадісі, знайти місце в готелі, хостелі не так просто.

Проживання в 3-4-зірковому готелі на Тенеріфе в період карнавалу коштує від 300 до 500 євро на тиждень на одну людину.

Водночас, в Галісії оренда однокімнатної квартири обійдеться дешевше: від 200 до 400 євро за тиждень (близько 40 євро за ніч). У Мадриді оренда такої квартири становитиме 50-60 євро за ніч, а в столичному хостелі можна знайти місце за 30 євро.

Карнавал в Мадриді

Висновок

Кінець лютого – початок березня — період, коли в Іспанії все цвіте, пахне, тому буйні фарби іспанського карнавалу, мелодії Кадіса, грандіозні ходи на Тенеріфе, кельтські мотиви галісійських свят, розкутість Сітжеса нікого не залишать байдужими. За карнавальну тиждень варто побувати в декількох місцях, порівняти звичаї, традиції та обряди у різних іспанських регіонах, щоб скласти повне уявлення про те, як багата талантами Іспанія, яка завжди пропонує туристам багато сонця, моря, свят та гарного настрою.

Карнавал в Сітжесі: Відео

Статті по темі