Меню Закрити

Пенсія в Іспанії: як нараховується та кому виплачується

Соціальна допомога для тих, хто не може прогодувати себе самостійно в старості, внаслідок інвалідності, втрати годувальника – важливе питання для мільйонів людей у всьому світі. Іспанські власті зуміли створити надійну систему пенсійного забезпечення, яка допомагає непрацездатним постійно відчувати допомогу і захист держави. І хоча пенсія в Іспанії у 2023 році поступається за розміром виплат у Німеччині, іспанські пенсіонери мають можливість жити спокійно і безбідно.

Пенсійне забезпечення в Іспанії

Особливості пенсійного забезпечення в Іспанії

В Іспанії робиться багато для того, щоб кожен житель країни відчув себе під захистом держави та не сумнівався в тому, що на пенсії життя тільки починається. Основні вимоги для чоловіків, які хочуть оформити пенсію по старості, – вік 67 років, для жінок – 65, трудовий стаж з виплатою соціальних внесків від 15 років. Якщо ці умови дотримані, можна розраховувати на гідну підтримку в літньому віці.

Пенсіонери в Іспанії отримують безкоштовне медичне обслуговування, купують ліки зі знижкою від 60 до 90 %.

Проїзд на міському транспорті – пільговий чи безкоштовний залежно від регіону. Іспанським пенсіонерам доступні також відвідування клубів за інтересами в кожному місті, відпочинок у моря, екскурсії, які оплачуються державою, особливі дискотеки для літніх людей.

Що впливає на порядок нарахування пенсій

На розмір пенсії впливає кілька чинників: пенсійний вік, стаж роботи, заробітна плата, розміри відрахувань у соціальні фонди страхування.

Як правило, іспанці йдуть на пенсію в 67 (жінки 65 років), але можна піти з роботи на заслужений відпочинок раніше — у 61 рік.

Такий порядок існує для тих, хто після звільнення з роботи простояв на біржі праці півроку. При цьому виплати у таких пенсіонерів будуть майже на 10 % нижче, ніж у тих, хто вийшов на пенсію в 67 років.

Відпочинок пенсіонерів в Іспанії

Встановлено такі розміри допомог від держави:

  1. Якщо житель Іспанії йде на пенсію до досягнення офіційного пенсійного віку, пенсія складе 7 774 євро в рік. Якщо на утриманні є дружина або чоловік, розмір пенсійних виплат збільшиться до 9 611 євро.
  2. При виході на пенсію у встановлені 67 років суми будуть 8 311 і 10 225 євро на рік відповідно.
  3. Розмір допомоги по інвалідності досягає 11 825 або 15 383 євро в рік при наявності утриманців.

Хто має право на пільги при нарахуванні пенсій

Для деяких працівників існують пільгові умови виходу на заслужений відпочинок. Насамперед це стосується тих, у кого характер роботи відрізнявся особливою складністю — гірників, моряків, залізничників, працівників сільського господарства, а також людей, що вибрали незвичайні професії – артистів, тореадорів, художників.

Для цих категорій законодавчо знижується вік виходу на пенсію. Наприклад, для працівників суден всіх типів, рибалок і китобоїв, робітників нафтових і газових морських платформ, тих, хто трудився у морозильних відділеннях, встановлені спеціальні коефіцієнти від 0,10 до 0,40, знижують необхідний пенсійний вік.

Як діють накопичувальний та особистий пенсійний фонди

Хоча середній розмір пенсії в Іспанії досяг майже тисячі євро, їх не завжди вистачає на всі витрати, тому іспанці нерідко користуються можливістю накопичити додаткову суму до старості з державної накопичувальної програми Plan de Pension. Її учасники щомісяця відраховують у фонд при вибраному банку фіксовану для кожного суму — від 50 до 100 євро.

Свої накопичення дозволено вкладати в інвестиційні програми, що вигідніше, ніж просто відкладати на старість, але більш ризиковано, тому що доведеться враховувати кілька факторів: надійність фонду, розмір комісійних.

Відкладаючи щомісяця порівняно невеликі суми, в старості іспанець отримує значну прибавку до пенсії.

Накопичені таким чином кошти успадковуються, а при важкій виробничої травми або безробіттю їх виплачують раніше зазначеного часу.

Держава розвиває такі програми – надає податкові пільги, співфінансує нагромадження, проте в накопичувальному страхуванні бере участь чи п’ята частина всіх жителів Іспанії.

Оформлення та розмір пенсії

У іспанців не найвищі, але досить великі пенсійні допомоги в ЄС. Мінімальна – від 636 євро, максимальна – понад 2,5 тисячі. У 2017 році середня пенсія становила 908 євро. Пенсія виплачується щомісяця, а в червні та грудні держава робить додатково по одній виплаті.

Допомога по старості нараховується в розмірі приблизно 60-100 % заробітної плати.

Враховується також величина внесків до фонду соцстраху та трудовий стаж. При розрахунках береться середній заробіток за останні 15 років: те, що людина отримувала фактично в останні 2 роки, і зарплата за 13 років, проіндексована з урахуванням інфляції.

Розмір пенсії в Іспанії

На практиці той, хто пропрацював всього 15 років, отримає 50 % зарплати, при стажі 25 років – майже 900 євро. Після 35 років стажу виплати за кожен пророблений рік збільшуються на 2 %. Сьогодні найбільш багаті пенсіонери – програмісти, фінансисти, керівники фірм, кваліфіковані фахівці в інших сферах.

Є відмінності в розмірі допомоги не тільки у різних соціальних груп, але і за статевою ознакою, за місцем проживання. Так, виплати чоловіків більше, ніж жінок; у Мадриді та Барселоні середній рівень пенсій досягає майже 1 064 євро, а в Галісії, Естремадура – 759 євро.

Як держава підтримує непрацюючих

Щоб отримувати підтримку від держави у разі відсутності роботи, необхідно мати трудовий стаж в Іспанії й виплачувати внески в систему соціального страхування. Розмір допомоги залежить від того, наскільки довго людина пропрацювала, і призначається людям від 15 до 66 років.

За законом для іспанців передбачені допомоги по безробіттю, якщо вони працювали хоча б рік протягом попередніх 6 років і зареєстровані у службі зайнятості.

Звичайний розмір допомоги становить приблизно 70 % заробітку на попередньому місці роботи. Якщо у непрацюючого є діти, посібник може становити до 80 % заробітку.

Іспанія має двосторонні угоди про соціальної допомоги непрацюючим з Україною, тому для емігрантів з СНД, які не працювали в Іспанії, у проблемних ситуаціях – при раптово настала інвалідності або втрати годувальника – передбачено мінімальну допомогу.

Чи можна іноземцю отримувати пенсію в Іспанії

Розраховувати на те, що, приїхавши в Іспанію, ви маєте право відразу ж звертатися за призначенням пенсії, не варто. В останні роки підняли пенсійний вік для іспанців, посилили правила призначення пенсій для українців.

Іспанські пенсіонери

Щоб отримати іспанську пенсію, потрібно приїхати в країну працездатним, оформитися, легалізуватися і відпрацювати 5 років.

Проживання за рахунок родичів необхідно підтвердити документально. Законодавчо стаж на батьківщині й в Іспанії підсумовується, призначається спільна пенсія. Починати клопотати про пенсії можна лише через 5 років після досягнення пенсійного віку.

Призначення мінімальної пенсії по старості можливо, навіть якщо у людини немає трудового стажу в Іспанії, але для цього потрібно прожити в країні не менше 10 років на легальних підставах.

Висновок

Прекрасний клімат, хороші умови для роботи, шанс забезпечити майбутнє дітей – все це вабить в Іспанію наших співвітчизників. Але при переїзді в іншу країну важливо ретельно обміркувати нюанси оформлення виплат у пенсійному віці.

Пенсії в Іспанії отримують тільки ті, хто працює і живе в цій країні легально, був хоча б мінімальний термін працевлаштований, відраховував соціальні виплати. Якщо проживання та робота в Іспанії не підтверджені документально, пенсія не годиться.

JUBILACIÓN EN ESPAÑA/Пенсія в Іспанії: Відео

Статті по темі