Меню Закрити

Готовий бізнес у Чехії: плюси і мінуси покупки для громадян СНД

У Чеській Республіці створені сприятливі умови для залучення в країну іноземного капіталу. Серед переваг, які приваблюють сюди інвесторів і підприємців з країн СНД, слід назвати рівні умови для чеських громадян і іноземців в питаннях ведення бізнесу, невисокі податки, стабільно розвивається економіку, купівельну спроможність громадян Чехії, що зростає, вигідне географічне розташування країни, наявність курортів європейського значення, розвинену туристичну галузь. Крім того, багато хто вважає, що покупка готового бізнесу в Чехії у 2024 році – це найпростіший спосіб для бізнес-імміграції в Європу.

Бізнес в Чехії

Чому варто купити готовий бізнес у Чехії

Починати бізнес з нуля, особливо в чужій країні, завжди складно, оскільки ніхто не може гарантувати стовідсотковий успіх. Причому для того, щоб справа почала приносити дохід, можливо, будуть потрібні не тільки фінансові вкладення, скільки великі витрати часу і сил.

Прискорити процес допоможе придбання готового бізнесу в Чехії. Готовий бізнес – це вже зареєстрована фірма або компанія, яка має юридичну адресу та перебуває на обліку в податкових органах.

Така фірма може:

  • бути компанією «без історії». Іншими словами, після реєстрації її діяльність не починалася і фірма існує лише на папері;
  • займатися певним видом діяльності, але при цьому бути збитковою;
  • бути самоокупною або приносити мінімальний прибуток;
  • отримувати стабільний прибуток.

У будь-якому випадку покупець отримує вигоду, оскільки:

  • всі формальності по реєстрації бізнесу вже пройдені;
  • процедура покупки досить проста і займає мінімум часу;
  • при переоформленні компанії можна внести корективи: змінити юридичну адресу, назву та ін.;
  • власник фірми користується пільгами при оформленні бізнес-візи, отримання ВНЖ і ПМЖ, при проведенні операцій з нерухомістю, має право укладати угоди з резидентами з ЄС і т.д.;
  • члени сім’ї покупця можуть скористатися програмою возз’єднання сім’ї.

Які галузі найбільш перспективні для інвестування в Чехії

Ухвалення рішення про покупку діючого підприємства або фірми в Чехії вимагає чіткого розуміння того, чим доведеться займатися надалі і як зробити так, щоб бізнес приносив дохід. Іншими словами, необхідно визначитися з галузями, в які варто вкладати свої гроші. Завдання це вкрай відповідальна, тому слід згадати про деякі підводні камені, які можуть підстерігати іноземного бізнесмена, який вирішив купити готовий бізнес у Чехії.

  • По-перше, мало хто буде позбавлятися від рентабельного бізнесу без вагомих на те причин. Тому перш ніж купувати фірму, яка продається «у зв’язку з переїздом колишнього власника на нове місце проживання», «через здоров’я», через те, що «він втомився від бізнесу» і т.п., слід перевірити реальну стан справ, замовивши платний аудит. Найчастіше продаж фірми може бути викликана елементарним банкрутством або боргами компанії.
  • По-друге, необхідно тверезо оцінювати свої пізнання в цій галузі й бути готовим до постійної роботи над собою. Успішно керувати рестораном або готелем і не розбиратися в тонкощах ресторанного або готельного бізнесу неможливо. Тому слід віддавати перевагу тій галузі бізнесу, в якій покупець буде відчувати себе впевнено.
  • По-третє, немає ніякої гарантії того, що успішна фірма, що приносила непоганий дохід при колишньому власнику, залишиться такою ж квітучою і після зміни власника. У малому і середньому бізнесі запорукою успіху нерідко є особистість керівника фірми, його зв’язки, напрацьовані схеми діяльності, і з його відходом бізнес стає нежиттєздатним.

Говорячи про те, який з видів бізнес-діяльності може стати більш перспективним, слід відрізняти ситуацію, коли мова йде про придбання вже існуючого, розкрученого бізнесу в Чехії, від ситуації, коли все необхідно починати практично з нуля.

Новачкам насамперед слід визначити ті види послуг або продукції, які найбільш затребувані в тому чи іншому районі, тобто вивчити вільні ніші для бізнесу.

Крім того, потрібно враховувати, що психологія і менталітет чехів помітно відрізняється від менталітету громадян СНД. У зв’язку з цим багато близьких для українців, росіян або білорусів галузі тут виявляться провальними.

Наприклад, чехи – патріоти своєї національної кухні й китайський фаст-фуд сприймають як екзотику.

Не варто намагатися займатися тут і продажем будматеріалів – чехи вважають за краще купувати таку продукцію в мегамаркетах відомих брендів.

До того ж, як і всі європейці, чехи дуже високо цінують якість обслуговування і моментально діляться своїми враженнями в соціальних мережах. Тому необхідно спочатку заслужити довіру клієнтів.

До найбільш перспективним бізнес-галузях у Чехії відносять:

  • сферу будівництва – ремонт і реставрація старих будівель, будівництво нових будинків;
  • догляд за волоссям і тілом – салони краси, масажні та косметичні салони, перукарні та ін.;
  • ветеринарію;
  • IT-технології;
  • автозаправні станції;
  • роздрібну торгівлю – продуктами харчування, сувенірами;
  • послуги таксі, вантажоперевезення.

При цьому слід пам’ятати про те, що нажити мільйонні статки в Чехії швидко не вдасться – розраховувати можна в середньому на 6-9% доходу в рік. Наприклад, гарантований дохід від оренди житлової нерухомості складе від 4 до 7% на рік.

Організаційно-правові форми ведення бізнесу в Чехії

Правильний вибір форми для ведення бізнесу може вплинути на подальшу бізнес-діяльність іноземних громадян у Чехії, позбавити їх від зайвих фінансових зобов’язань або бюрократичних процедур. Те, яку організаційно-правову форму ведення бізнесу вибрати, вирішують самі підприємці.

Іноземці (так само, як і чеські громадяни) мають можливість вести свою бізнес-діяльність в наступних формах:

  • товариства з обмеженою відповідальністю або SRO з фіксованим податком на прибуток в розмірі 19%. ТОВ може мати до 50 засновників, при цьому його керівником може бути іноземний громадянин. Величина статутного фонду – від 1 чеської крони й вище. Щоб претендувати на отримання довгострокової національної візи в Чехію, величина фонду повинна складати хоча б 100 тисяч крон. Ця форма вважається найбільш популярною серед громадян СНД;
  • відкритого або закритого акціонерного товариства – AS Статутний капітал такої комерційної організації (від 2 млн чеських крон в закритих і 20 млн – у відкритих суспільствах) розділений на акції;
  • європейської компанії – SE зі статутним капіталом понад 120 тисяч євро;
  • командитного товариства – KS на спільному капіталі;
  • суспільної торгової компанії – VOS або повного товариства;
  • кооперативу – družstvo.

Де шукати готові фірми в Чехії

У Чеській Республіці налічується безліч компаній, які займаються продажем готових компаній, зокрема:

Судячи з кількості сайтів і різноманітності пропозицій, даний вид “товару” користується попитом і цей бізнес активно розвивається.

Як правило, на продаж виставляються фірми, які були спеціально для цього створені, мають чисту історію, юридична адреса та поставлені на облік. Крім того, попит мають пропозиції з продажу компаній з ідеальною історією, що діють 2-3 роки.

Терміни переоформлення компанії на нового власника вельми стислі – від 24 годин до двох днів.

Сьогодні в Чехії зареєстровано і діє понад 300 тисяч фірм і компаній. Більшість з них з’явилося після “оксамитової революції” 1989 року. Дослідження, проведене міжнародним агентством Ipsos, показало, що 58% нинішніх власників цих фірм не збираються продовжувати «сімейну справу» і готові продати свій бізнес під час вступу вигідних пропозицій.

Алгоритм пошуку фірми для покупки простий. На багатьох сайтах є послуга «Подати заявку»: клієнт описує свої переваги, а фірма пропонує йому відповідні варіанти. Це саме той випадок, коли дійсно можна зробити вигідне капіталовкладення.

Конфіденційність завжди супроводжує бізнесу, тому дохідну компанію навряд чи будуть викладати у вільний доступ – такі пропозиції будуть чекати дійсно зацікавленого і серйозного покупця.

Крім звернення до спеціалізованих фірм, пошук пропозицій можна здійснювати наступним чином:

Тут можна знайти величезну кількість пропозицій про продаж бізнесу, його короткий опис, ціну та контактні дані. Однак цей варіант, в порівнянні з попереднім, має ряд недоліків. Зокрема, велика ймовірність купити кота в мішку (особливо в тому випадку, якщо фірма кілька років перебуває в «сплячому» стані) з можливими заборгованостями по зарплаті, несплаченими штрафами та іншими невиконаними зобов’язаннями.

Щоб не придбати проблемну фірму, спочатку слід перевірити «чистоту» її історії. Частково це можна зробити на сайті Мін’юсту Чехії, на якому у відкритому доступі знаходяться фінансові звіти чеських фірм. Вже сам факт наявності регулярних звітів буде говорити на користь цікавить вас фірми.

Крім того, бажано зв’язатися з бухгалтером, який раніше працював на фірмі та зможе підказати, які податки сплачувалися, чи були на фірмі незареєстровані співробітники й т.д.

Незайвим буде попросити продавця надати виписки з органів соціального страхування і фінуправління про відсутність у компанії боргів, а також довідку про відсутність судимості фірми.

Скачать (PDF, 149KB)

Багато про що може розповісти й електронна поштова скринька фірми – Закон Чехії № 300/2008 зобов’язав кожну фірму завести електронну адресу, на який держоргани відправляють повідомлення.

Доцільніше купувати фірми в Чехії з других рук при дійсно чинному бізнесі або наявності записаної на неї нерухомості.

Як правильно оформити покупку

Процедура оформлення складається з декількох етапів, які будуть відрізнятися в залежності від того, яким чином була придбана фірма. У разі покупки через спеціалізовану компанію (наприклад, «Європа для Вас») процедура буде такою:

  • зв’язатися з фірмою телефоном або електронною поштою;
  • заповнити та відправити на адресу фірми персональну анкету із зазначенням паспортних та контактних даних, інформацією про можливе перейменування фірми, особистої присутності або дистанційне оформлення. Якщо планується зміна назви, необхідно врахувати вимогу про те, що нове найменування не повинно повторювати вже існуючі. Тому нову назву слід перевірити на сайті overovac.cz;

Заповнення анкети для покупки фірми в Чехії

  • отримати від фірми для узгодження проект договору на покупку, зразки довіреностей і заяв;
  • підготувати необхідний пакет документів і відправити його на фірму;
  • здійснити оплату в порядку і в терміни, обумовлені в договорі;
  • отримати особисто або експрес-поштою оригінали та копії документів про оформлення покупки, володінні фірмою і її реєстрації в держорганах Чехії.

Компанія бере на себе всі дії, пов’язані з переоформленням документів в Торговому реєстрі, Реєстрі підприємців, Мінфіні, банківській установі.

Ще один плюс покупки бізнесу через спеціалізовану компанію – можливість скористатися додатковими послугами: бухгалтерський супровід, надання юридичної адреси на рік.

У разі покупки готової фірми «з рук» все це належить покупцеві зробити самостійно.

Документи, які потрібні при оформленні угоди

Для того щоб почати процес оформлення покупки, продавцю необхідно отримати від покупця:

  • ксерокопію закордонного паспорта;
  • довідку про несудимість (термін дії довідки – три місяці);
  • затверджений клієнтом договір про покупку фірми;
  • заяву директора зі зразками підпису для Торгового реєстру;
  • дозвіл від власника нерухомості – у разі зміни юридичної адреси;
  • довіреності для підписання договору про покупку 100% частки статутного капіталу, для реєстрації змін в Торговому суді, отримання довідки про несудимість у Чехії.

Довіреності чеською мовою завіряються в консульстві Чехії в Києві. Довідка про несудимість повинна бути з апостилем.

Після стовідсоткової оплати та завершення угоди продавець у двотижневий термін повинен передати покупцеві:

  • паперу з оформлення фірми на нового власника: оригінал договору про продаж, копії виписок з реєстрів (торгового і підприємців), рішення засновника про переведення частки на ім’я клієнта і зміні директора, рішення засновника про призначення нового директора, актуальну редакцію статуту, свідоцтво про реєстрацію в Мінфіні Чехії, договір про відкриття рахунку в банку, печатку та ін.;
  • сертифікат про відсутність боргів у фірми, виставленої на продаж.

Вартість готової компанії та терміни переоформлення документів

Вартість готової компанії в Чехії залежить від ряду факторів: насамперед від того, хто продає і яка компанія продається.

Впливає також і місцезнаходження фірми – в Празі та Центральної Чехії ціни на 20-30% вище, ніж в Брно або Остраві.

При покупці в спеціалізованих компаніях середні ціни на придбання готових фірм наступні:

  • з «чистою» історією, зареєстровані під продаж – від 800 до 1200 євро. Сюди входить і оплата послуг. За додаткову плату можливе надання додаткових послуг:
  • покупка на рік і більше юридичної адреси – від 200 до 800 євро;
  • дистанційне відкриття банківського рахунку – від 800 євро;
  • отримання апостиля на документи клієнта – 100 євро;
  • зі стажем, але без прибутку, з так званим нульовим оборотом – від 900 до 1300 євро. Цей варіант втратив свою популярність у зв’язку з посиленням імміграції в країну. Для отримання ВНЖ у Чехії необхідно, щоб фірма була активною: надходили гроші на її рахунок, укладалися договори, директор отримував винагороду, як мінімум 4700 крон в місяць надходило у ПФ Чехії, Медичну страхову компанію. Без всього цього можуть відмовити навіть у бізнес-візі;
  • найбільш дорогими є компанії, які приносять дохід. Ціни на них також будуть залежати від наявності нерухомості або транспортних засобів на балансі фірми. В кожному окремому випадку вартість такої компанії буде обговорюватися окремо і може скласти велику суму – від 500 тисяч євро і вище (наприклад, за готель або мережу автозаправок).

До додаткових витрат слід віднести витрати на нотаріальне завірення, апостилювання, пересилання документів (рекомендований лист – 4 євро, EMS – до 30 євро, DHL – 60 євро).

При купівлі у приватних осіб ціни на готові компанії, що не мають стажу роботи, можуть варіюватися від 400 до 800 євро. Однак і ризики тут будуть вище.

Терміни оформлення документів – від 1 до 2-3 тижнів. При цьому покупець має право керувати компанією з моменту підписання договору про її придбання.

Оподаткування в Чехії

Уряд Чеської Республіки намагається зробити інвестування в країну більш привабливим для іноземного бізнесу. Велику роль в цьому процесі відіграє податкова політика. Оподаткування підприємців у Чехії практично таке ж, як і в інших країнах ЄС.

  • Головний обов’язковий податок – податок на прибуток. Ставка цього податку становить 19%. При нульовому балансі податок на прибуток не сплачується.
  • Другий важливий податок – на додану вартість. Актуальна ставка ПДВ у Чехії – 21%. Цей податок є обов’язковим для тих фірм, оборот яких за 12 місяців склав від 1 млн чеських крон і вище. Сплачувати ПДВ можна і добровільно – в тому випадку, якщо компанія визнає це вигідним для себе.
  • Третій податок – на нерухомість: квартири, будинки, земля. Розмір такого податку залежить від площі, способу використання нерухомості, поверховості, приналежності до населеного пункту. Розрахувати розмір податку можна на сайті. У разі продажу нерухомості доведеться сплатити стандартний податок з продажів в розмірі 4% від суми.

Правильне ведення бухгалтерії – ключ до успіху

Професійний бухгалтер, що володіє чеською мовою і прекрасно розбирається в чеському законодавстві – запорука успішного ведення бізнесу в Чехії або спокійного життя. Ведення бухобліку, підготовка фінансових звітів, подача декларацій, нарахування зарплати, страхування, зниження податкового тягаря – всі ці та багато інших завдань вирішує бухгалтер.

Ведення бухобліку в Чехії

Середня зарплата штатного бухгалтера в Чехії становить 25-30 тисяч чеських крон. Тому для невеликих фірм має сенс скористатися допомогою консалтингових компаній і замовити бухгалтерські послуги. Залежно від потреб можна замовити разові консультації, повернення ПДВ, звітність з різних видів податків, оптимізацію податків і т.д., а можна попросити повний бухгалтерський супровід. При цьому витрати складуть від двох до шести тисяч чеських крон на місяць.

Відкриття фірми в Чехії з нуля

Відкрити власну фірму в Чехії з нуля можна двома способами: самостійно і через спеціалізовану компанію.

Самостійне відкриття фірми потребують більше часу і сил: необхідно визначитися зі сферою і формою бізнес-діяльності, володіти відповідною кваліфікацією, при необхідності отримати ліцензії. Крім того, буде потрібно підготувати всі необхідні документи, оплатити держмита та нотаріальні збори, перевести документи на чеську мову, завірити в нотаріуса всі установчі документи, внести статутний капітал і т.д. Серед переваг – незначна економія коштів і незалежність від посередників.

Реєстрація нової фірми за допомогою консалтингової компанії потребують приблизно стільки ж часу і грошей, що і покупка зареєстрованої фірми. Перевага – на виході ви отримаєте готову фірму, оформлену на ваше ім’я.

Часті питання

Громадян, які вирішують для себе питання придбання або відкриття компанії в Чеській Республіці, найбільше цікавлять питання по суті ведення бізнесу.

Чи можна придбати фірму в Чехії без особистої присутності покупця? При самостійному оформленні угоди особиста присутність покупця обов’язково. У разі придбання фірми через спеціалізовану компанію така можливість передбачена – оформлення відбувається за дорученням.

Чи можлива зміна назви, юридичної адреси, виду діяльності після покупки фірми? Будь-які зміни, що стосуються назви або адреси компанії, найкраще вносити в процесі оформлення чи переоформлення фірми на ім’я нового власника. Після того як документи будуть оформлені, внесення змін зажадає додаткових зусиль і фінансових витрат (від 200 до 600 євро).

Коли після покупки бізнесу можна оформити ПМЖ в Чехії? Згідно із законодавством Чехії, подавати документи на отримання ПМЖ можна через п’ять років проживання в країні в статусі ВНЖ. У зв’язку з посиленням контролю з боку державних органів у питанні видачі ділових віз куплена в Чехії фірма не повинна бути фіктивною – при продовженні ВНЖ влади перш за все звертають увагу на те, як компанія сплачує податки, і на її баланс.

На що слід звернути увагу при покупці бізнесу? Купуючи готову компанію, слід пам’ятати, що налагоджений бізнес продається «тихо», не привертаючи уваги конкурентів і не відлякуючи постійних клієнтів. Необхідно пам’ятати й про налагодження особистих контактів – часто інформація, отримана від друзів або знайомих, допомагає знайти відповідний об’єкт для вигідного вкладення капіталу.

Моменти, які потребують підвищеної уваги з боку покупця: наполегливість продавця в терміновому оформленні угоди, недоступність інформації про фінансовий і правовий стан компанії, непереконливі причини продажу бізнесу, надання неточної або спотвореної інформації про діяльність фірми.

У такому випадку варто провести моніторинг компанії та підписати перед покупкою спеціальну угоду про гарантії відсутності боргів, невиплачених позик, за яким вся відповідальність лягає на продавця.

Висновок

Чеська Республіка – член ЄС, країна, розташована в самому центрі Європи, представляє великий інтерес для громадян СНД з точки зору організації тут власного бізнесу і подальшого оформлення ВНЖ і ПМЖ. В державі стабільно розвивається економіка, діє прозоре законодавство, нескладна процедура реєстрації бізнесу, а чеський уряд зацікавлений у припливі іноземних інвестицій.

Один з найпопулярніших способів надовго осісти в цій країні – купити бізнес у Чехії. Великий вибір пропозицій, наявність спеціалізованих компаній з продажу фірм і надання послуг з оформлення угоди робить цей процес набагато простіше.

При цьому слід мати на увазі, що останнім часом політика чеської держави стосовно фірм з нульовим доходом посилилася: для того, щоб власник бізнесу отримав ВНЖ, а згодом і ПМЖ у Чехії, його фірма повинна працювати, створювати робочі місця і приносити дохід.

Бізнес і франчайзинг у Чехії. Особливості ринку: Відео

Статті по темі