Меню Закрити

Здоровий спосіб життя по-німецьки

Здоров’я – найважливіший дар, який треба берегти. У всякому разі, так вважають в німецькому суспільстві. Турбота про стан свого організму і душевного спокою тут закладена на генетичному рівні. Ще в школі підростаюче покоління отримує перші знання про те, що таке правильне харчування, і долучається до спорту. Тим не менш ще пару десятків років тому, згідно з дослідженням, яке провела одна з провідних страхових компаній країни, лише 14% місцевих жителів дотримувалася постулатів ЗСЖ. У 2024 році здоровий спосіб життя в Німеччині – це тренд, віяння, неминуща мода.

Здоровий спосіб життя

Як німці ставляться до куріння

Перший заборона на куріння в Німеччині з’явився в 1975 році. Тоді місцевих теле і радіоканалах обмежили можливість рекламувати тютюнові вироби в ефірі. Далі в 80-роки заборонили курити в літаках та на території аеропортів.

Закон, прийнятий у 2007 році, остаточно затвердив намір уряду прищепити здорові звички місцевим бюргерам і позбавив їх можливості курити на залізничних вокзалах та в інших публічних місцях в цілому.

Суспільство сприйняло таку міру без особливого протесту. Навіть курці зі стажем спокійно змирилися з тим, що тепер доведеться палити на вулиці перед рестораном або в спеціальній кімнаті. І хоча закон діє повсюдно, кожна земля наділена повноваженнями на свій розсуд знімати чи встановлювати обмеження.

Так, у федеральному документі йдеться, що палити не можна в:

  • громадських місцях збору громадян;
  • будівлях федерального значення та інших відомствах;
  • муніципальному транспорті.

Кафе, ресторани та бари має право самостійно вирішувати, чи можна палити на їх території чи ні. Про це попереджають спеціальні таблички. Якщо власник закладу не хоче позбавлятися кращої частини клієнтів, він повинен розділити приміщення на дві зони, відокремивши тих, хто все ж дотримується ЗСЖ, від тих, хто не проти побалувати себе сигареткою. Але є і такі бари, які працюють виключно для курців.

Порушників закону і порядку чекає адміністративне стягнення у розмірі від 5 до 1 тисячі євро. Це, однак, не заважає вам зустріти на вулицях велика кількість курців людей, включаючи жінок і підлітків.

Великим розчаруванням стане і таке видовище, як недопалки на тротуарах. Особливо страждають від цього німецькі міста туристичного значення. Стимулом до того, щоб кинути палити, виступають два фактори:

  • страхітливі картинки із зіпсованими легкими на пачках сигарет;
  • вартість тютюнових виробів, ціна яких тут досягає 10-15 євро.

Примітним є і той факт, що багато хто навіть найпалкіші прихильники антитютюнових віянь все одно дозволяють собі розслабитися на відпочинок і викурити одну-дві сигарети за келихом вина або пива. Пояснюється це дуже легко – німці досить багато працюють, про що свідчить їх економіка. Але відпочинок і робота – це дві різні частини життя. А тому не гріх себе і побалувати після наполегливої праці невеликими радощами життя.

Відношення до спорту

Шістдесят відсотків німців вважають необхідним стежити за своїм здоров’ям, правильно харчуватися, займатися спортом, дозволяти собі висипатися. Всі, хто не дотримується такого принципу, йдуть проти суспільства. Перше, що помічає око іноземця по приїзді, – спортивність німецької нації. Якщо вам доведеться відвідати, скажімо, Берлін, неодмінно побувайте в одному з міських парків. Кожні півхвилини ви будете бачити любителів пробігти підтюпцем, велосипедистів, що катаються на роликах городян різних вікових категорій.

Велосипед – окрема прихильність кожного німецького жителя. Незалежно від того курить людина чи ні, що він є і п’є, тут всі пересуваються на цьому двоколісному транспортному засобі. Трохи дивно, побачити дівчину на підборах або чоловіка в строгому костюмі та краватці, крутить педалі, але для самих німців такий спосіб пересування є більш ніж звичним і природним.

Німці не просто віддають данину моді, вони насолоджуються таким заняттям: жителі ФРН дуже люблять спеціалізовані атрибути, які роблять їзду або іншу спортивну активність більш комфортною. Сюди можна віднести й спеціальні рукавички, взуття, спортивний одяг та навіть пляшки для води.

Пробіжка теж вже давно стала щоденним заходом. Для німця пробігтися зранку чи ввечері в парку або по місту – все одно що для нас почистити зуби. Таким же звичайним явищем вважається відвідування фітнес-тренувань, сауни та всіляких оздоровчих програм.

Не можна залишити без уваги й спортивне виховання в школі. На уроках підростаюче покоління вчиться відразу декільком речам:

  • правильно харчуватися;
  • дотримуватися режиму дня;
  • розподіляти час так, щоб на заняття спортом відводилося мінімум три години на день;
  • знати, наскільки небезпечно для життя непомірне споживання шкідливих продуктів і алкоголю.

Такими ж людними є і місцеві басейни, стадіони та спортивні майданчики. Особливою любов’ю користуються катки. При цьому тут вони доступні в будь-який час року. Така любов до спорту не може не позначитися на тривалості життя бюргерів: в середньому 82 роки для жінок і 77 років для чоловіків. В Європі цей показник є одним з найвищих.

Якими видами спорту воліють займатися німці

Сьогодні Німеччина займає одне з місць в п’ятірці самих спортивних націй світу з річним різновидів спорту і в трійці – за зимовим. Найпопулярнішими літніми заняттями для німців є:

  • футбол,
  • легка атлетика,
  • теніс,
  • плавання,
  • веслування,
  • кінний спорт,
  • хокей на траві,
  • гандбол,
  • пляжний волейбол,
  • стрілянина.

А ось взимку вони воліють займатися:

  • біатлоном,
  • бобслеєм,
  • гірськими лижами,
  • катанням на ковзанах.
  • хокеєм.

Футбол у Німеччині – національний вид спорту. Німецька збірна з футболу чотири рази ставала чемпіоном світу і сьогодні є однією з найсильніших команд у світі.

Особливості харчування

Пристрасті в їжі – це важлива складова життя будь-якого жителя країни. Всі ми знаємо, а багато хто навіть і пробували, знамениті баварські ковбаски, німецький хліб, який для самих бюргерів є національним надбанням, а не просто продуктом харчування. Тим не менше при такій багатій місцевої кухні більшість німців вважає за краще вживати більш здорову їжу.

В магазинах практично повсюдно можна знайти продовольчі товари, зазначені етикеткою «БІО». Але буде неправдою сказати, що всі німці отоварюються в таких місцях: вартість товарів у них не так вже й мала.

Щоб побалувати себе справжніми чистими овочами та фруктами, німці влаштовують щотижневі ярмарки. У визначений день на міську площу приїжджають фермери, які привозять продукти власного виробництва. І хоча ціна на ці товари нітрохи не менше, ніж в супермаркеті, зате вони натуральні та без хімікатів.

Автомобілі

Не відстає від принципів правильного способу життя і політика щодо автомобільного транспорту. Для того щоб побувати в центральній частині міста на своєму автомобілі й десь припаркуватися, доведеться придбати наклейку зеленого або хоча б жовтого кольору. Вони будуть повідомляти оточуючим, що ваш транспортний засіб відповідає екологічним стандартам, чинним на сьогодні в країні.

Якщо на склі автомобіля прикріплений червоний стікер, в’їзд до міста та екологічні зони йому буде заборонений. Це розпорядження є частиною урядової програми й ще раз говорить про те, що турбота про своє здоров’я, навколишнього середовища та екології знаходиться у свідомості німців, а не тільки на папері.

Перші екологічні зони з’явилися тут у 2008 році. Вони зобов’язують всіх водіїв, які хочуть потрапити на їх територію, мати спеціальне маркування. Вартість такої наклейки складає 5-15 євро. Отримати її можна в спеціальних центрах технічного нагляду. Перші три зони з’явилися у Ганновері, Берліні та Кельні. Дійсними ці правила є і для іноземних автомобілів теж.

До речі в Німеччині дуже популярні автоаукціони, на яких можна вигідно купити авто. Докладно прочитати про них можна в нашій статті.

Система охорони здоров’я

Ключова спрямованість урядової політики – збереження здоров’я громадян. Величезний внесок у її реалізацію вноситься завдяки фінансуванню різноманітних досліджень у медичній сфері. Це пояснює, чому німецькі клініки займають провідні позиції по технічній оснащеності і якості обслуговування не тільки в Європі, але й у всьому світі.

В цілому ж медицина в країні ділиться на три складові:

  • первинна – можна записатися на консультацію на рівні сімейного лікаря;
  • вторинна – звернення до вузьких спеціалістів;
  • третинна – лікування в профільних клініках.

Щоб отримати допомогу лікаря, житель Німеччини повинен мати медичну страховку. Вона дозволяє самостійно обирати медичний заклад і фахівця, у якого пацієнт буде лікуватися. У німців є вибір: вони можуть придбати державний поліс або приватний. Різниця буде в щомісячних внесках, які потрібно буде виплачувати зі своєї зарплати. Незаможні верстви населення такою страховкою забезпечує держава.

Вагітність і пологи

Статистика стверджує, що в Німеччині найнижчий показник народжуваності по всій Європі. Можливо, це пов’язано з тим, що народити первістка німкені прагнуть після тридцяти років. Дана обставина обумовлена бажанням для початку отримати освіту, побудувати кар’єру і забезпечити собі прибуток. І це в той час, коли німецьке держава є одним з найбільш сприятливих місць на планеті для створення сім’ї.

Після того як тест видав позитивний результат, приходить час першого візиту в гінекологію. Він зазвичай випадає на 5-7 тиждень вагітності. Цікаво буде дізнатися, що відлік строку тут ведуть не від передбачуваної дати зачаття, а від дати останніх місячних.

Далі відвідувати гінеколога потрібно кожні 4 тижні. Всі візити супроводжуються парканом аналізів, копмоскопією, ультразвуковим обстеженням. Коли настає день Х, жінка відправляється в пологовий будинок, а допомагає з’явитися на світло її малюкові той лікар, який був на зміні: тут не домовляються заздалегідь з медичною установою і тим більше не вибирають акушерів. А ось знайти патронажну сестру, яка буде приходити додому після виписки, жінка повинна самостійно.

Підсумки

Потрібно віддати належне німцям, які при всьому своєму бажанні відпочивати весело, смачно і ситно, все ж не забувають тримати себе у формі та берегти здоров’я. Що потрібно знати про ЗСЖ у цій країні:

  • куріння в публічних місцях офіційно заборонено. Водночас, у всіх закладах передбачені окремі приміщення для курців, а федеральні землі наділені правами самостійно регулювати це розпорядження;
  • спорт у житті німецького бюргера стоїть на першому місці. Великою любов’ю користується їзда на велосипеді та пробіжки;
  • багато жителів воліють купувати так звані біопродукти не в супермаркетах, а спеціалізованих магазинах;
  • у ФРН створено велику кількість екозон, потрапити в які на автомобілі можна тільки зі спеціальними наклейками;
  • медичне обслуговування надається на підставі страхового полісу, який повинен бути у кожного громадянина.

Турбота про своє здоров’я стала для німців стилем життя, якого вони дотримуються з великим азартом.

Плюси життя в Німеччині: Відео

Статті по темі