Меню Закрити

Сортування та переробка побутових відходів у Німеччині

Проблема збільшення кількості побутових відходів і браку місць для їх безпечного захоронення актуальна у 2025 році для всього світу. У більш багатих країнах споживання вище, відповідно, у них накопичується більше сміття. Німеччина – одна з тих країн, де кількість відходів на душу населення безперервно зростає, насамперед за рахунок пакувальних матеріалів. Однак значна частина побутових відходів може бути використана повторно, тільки для цього відходи необхідно розділити за видами. З цією метою організована сортування сміття в Німеччині.

Сортування сміття в Німеччині

Хто і як сортує сміття в Німеччині

Великий політичну вагу в Німеччині мають екологічні організації. Вони вимагають і домагаються прийняття законів, спрямованих на збереження природи. При цьому екологічна самосвідомість самих німців знаходиться на досить високому рівні. Закони, які в межах колишнього СРСР не наважуються прийняти тому, що не вірять в їх виконання, у ФРН дотримуються всі.

Сортувати сміття у Німеччині почали дуже давно: десь вже виросло ціле покоління, просто не уявляє, як можна викидати відходи, не розділивши їх попередньо за видами.

Можна сказати, що сортуванням сміття у Німеччині займаються всі. У кожній німецькій квартирі є кілька сміттєвих відер або пакетів, призначених для певного виду відходів. Слід зазначити, що поділ сміття за видами відбувається легко і практично непомітно – кожен вид відходів німці кидають у певний відро, а потім виносять в спеціальні контейнери. Далі комунальні служби збирають їх, теж окремо, і відправляють на підприємства, головним завданням яких є утилізація конкретного виду сміття. Система працює як годинник і ніяких проблем не викликає.

За якими видами поділяють побутове сміття в Німеччині

Для кожного виду відходів у Німеччині існують спеціальні баки, які відрізняються за кольором. Іноді контейнер повністю має колір, що позначає певний вид сміття, іноді в цей колір забарвлена тільки кришка. У це складно повірити, але паперові серветки різного кольору у ФРН слід викидати в різні контейнери. Але про все послідовно. Побутове сміття в Німеччині поділяють на наступні категорії:

  • Біосміття, тобто харчові відходи та все, що може розкладатися в природі, не завдаючи їй шкоди. Його слід викидати в контейнери коричневого кольору. Саме в цей контейнер слід відправити й білі паперові серветки. Сюди ж потрібно викидати й біологічні відходи людини, такі, як волосся і нігті. Ці відходи потім компостують, попутно отримуючи біогаз, який використовується в побуті та в промисловості. Контейнер коричневого кольору обов’язково є в кожному дворі.
  • Папір і картон. Їх слід викидати в контейнери синього кольору. Даний тип контейнерів теж є в кожному дворі. Газети, книги, паперовий пакувальний матеріал – ось що слід кидати в ці контейнери. Старі шпалери, кольорові серветки, вощений папір, а також різні багатошарові пакети з-під напоїв і фотографії в ці контейнери кидати заборонено. У ФРН взагалі заведено позбавлятися від паперової упаковки прямо на виході з магазину – там для цього стоять спеціальні контейнери. Наприклад, зубна паста завжди продається в паперовій коробці, яка покупцеві не потрібна. Німці не соромляться позбавлятися від неї прямо біля магазину, щоб не приносити додому більше сміття і, відповідно, не виносити його. Здавати макулатуру в ФРН не прийнято, але збір її налагоджений чудово.
  • Скло. Його збирають не в кожному дворі. Контейнери для скла зазвичай встановлюються на перехрестях і розраховані на обслуговування декількох кварталів. Тобто, щоб викинути скло, цим потрібно зайнятися окремо. Німці виносять його раз у кілька днів. Контейнери для скла теж мають кольорове маркування: білий, зелений та коричневий, тому кидати в них слід скло відповідного кольору. З пляшок перед цим слід вийняти пробки та викинути їх у жовтий контейнер (про нього ми розповімо нижче).

Викид в контейнери для скла пляшок, призначених для багаторазового використання, заборонено. Такі пляшки називаються Mehrwegflaschen або Pfandflaschen. Вони мають заставну вартість від 8 до 25 євроцентів, яку покупець платить при купівлі. Заставна вартість встановлюється не тільки на скляні, але і на деякі пластикові пляшки. У більшості магазинів є спеціальні автомати, в які можна скласти такі пляшки, а виручені кошти використати для оплати покупок. Частина таких автоматів оснащена кнопкою, що дозволяє передати ці кошти на потреби бідних.

  • Про те, для чого використовується жовтий мішок, в Німеччині знають навіть діти. У нього слід складати упаковку, позначену знаком Der Grüne Punkt (“Зелена крапка”). Всупереч широко поширеній думці, що так позначається екологічно чиста продукція, Der Grüne Punkt означає, що існують безпечні для екології технології перероблення упаковки придбаного вами товару. До такої упаковки відносяться металеві банки з-під напоїв, різні коробки для соків, фольга, пластикові пакети від молока та інше. Банки повинні бути порожніми, коробки складатися одна в іншу, щоб займати менше місця, банки з цією ж метою можна зім’яти, але це не обов’язково. Жовті мішки необхідно самим купувати в магазині, отже, платити за це гроші. Тому зменшення обсягу викидається в них сміття вигідно самим мешканцям. Втім, такі пакети можна отримати й безкоштовно, але для цього потрібно відправитися в ратушу.
  • Залишки побутових відходів, крім харчових, відносяться до категорії іншого сміття. Колір контейнерів для такого сміття чорний. Саме сюди потрібно кидати кольорові серветки, дискети, різні предмети гігієни, недопалки й тому подібний непотріб. Зверніть увагу! Предмети побуту, такі, як телевізори, холодильники тощо, а також одяг і взуття в цю категорію не включаються (про те, як слід вчинити з ними, ми розповімо нижче).
  • Батарейки та акумулятори насичені різними отруйними речовинами та вимагають спеціальної переробки. Для їх збору встановлюють маленькі контейнери поряд з контейнером для паперу, але такі контейнери є не скрізь. Якщо у німецькому дворі такого контейнера немає, то елементи електроживлення слід здавати в магазинах.

Порядок вивезення сміття

Сміття різного типу забирають за графіком. Він встановлюється на рік, і його можна дізнатися в інтернеті або з інформаційної брошури, яку щороку розсилає компанія з вивезення відходів.

Побутову техніку та меблі можна виставити прямо перед будинком – її заберуть спеціальні машини у відповідності з графіком. Об’їзд зазвичай відбувається раз в 3 місяці.

Виставляти таку техніку прийнято напередодні. Якщо апаратура несправна, в неї слід відрізати шнур. До прибуття спецмашин меблі та техніку можуть забрати всі, хто в ній потребує. Викидати такі речі в загальні контейнери заборонено.

Вивіз сміття в Німеччині

У графіку вивозу сміття обов’язково передбачений день для різдвяних ялинок. Якщо цей день пропустити, напевно, доведеться чекати наступного Різдва. Ялинки викидати в загальний сміття теж не можна.

Що робити з одягом і взуттям

Носильні речі слід викидати в спеціальні контейнери, які розміщують поряд з церквами, магазинами та паркінгами. Речі потім сортують, після чого ті з них, які придатні до використання, будуть передані потребуючим. Найкращі речі можуть бути розподілені всередині Німеччини, але основна їх частина направляється в країни третього світу.

Відповідальність за неправильне поводження зі сміттям

Німеччина – країна законності та порядку, тому безкарно порушувати правила поводження з побутовими відходами не вийде. Штрафи за сміття досить високі. Наприклад, за обгортку від цукерки, кинуту повз урни, можна заплатити 35 євро, а за більш серйозні порушення і штрафи більш серйозні. Ну а викидання сміття в недозволеному місці, наприклад, в лісі, взагалі вважається злочином.

Однак тільки цим відповідальність не вичерпується. При неякісної сортування сміття компанії з вивезення відходів можуть підвищити розцінки всьому району або взагалі відмовитися їх забирати, тому відповідне ставлення до порушника порядку від його сусідів гарантовано.

З цих причин роздільний збір сміття в Німеччині здійснюється усіма жителями, причому відповідальний підхід до цієї справи міцно увійшов в образ життя німців.

Перероблення побутових відходів

У Німеччині переробляється приблизно 64 % всіх відходів. При цьому 14 % використовується промисловістю ФРН сировини отримують з перероблюваних відходів.

Переробка сміття і відходів не тільки сприяє збереженню навколишнього середовища, але і давно перетворилася на прибутковий бізнес.

Сумарний оборот компаній, залучених в цю сферу бізнесу, складає близько 50 млрд євро в рік.

Фахівці стверджують, що протягом найближчого десятиліття цей бізнес перевершить за обсягами традиційно перебуває на перших ролях автомобілебудування.

Сучасний сміттєпереробний завод у Німеччині – це високотехнологічне виробництво, практично не дає шкідливих викидів і отримувати корисні речовини з покидьків. Такі заводи розміщують навіть поблизу житлових районів, що говорить про їхню безпеку.

Висновок

Перероблення побутових відходів – це настійна вимога часу, і до вирішення цього питання в Німеччині підходять з усією відповідальністю. Щоб переробляти сміття, його необхідно сортувати, і все населення країни виконує цю вимогу. Німці з дитинства звикають розкладати різні відходи по різних пакетах і відрах. Втім, і мігранти досить швидко вливаються в цей процес під впливом громадської думки та загрози покарання.

Як у Німеччині сортують сміття: Відео

Статті по темі