Хіба можна відправитися в подорож за кордон і не придбати ніяких сувенірів та подарунків? Сьогодні таке навряд чи можливо, та й навіщо? Адже частина витрачених коштів можна повернути прямо на кордоні. Для цього необхідно виконати нескладну процедуру і зберегти всі чеки, які вам видали в місцевих магазинах. З’ясувавши, як оформити tax free в Німеччині у 2024 році, ви завжди будете користуватися цим корисним бонусом.
Що являє собою процедура tax free
Якщо перекласти цей термін з англійської мови, отримаємо «без зборів». Іншими словами, він передбачає компенсацію податку на додану вартість, який покупець оплачує разом з самою покупкою. Найчастіше податок просто включений у вартість, а його величину можна дізнатися з чека, який залишається у вас на руках.
Стягнені кошти найчастіше йдуть на соціальні виплати населенню. А от розмір надбавки, яка додається до кінцевої вартості товару, залежить від самої держави та коливається в діапазоні від 9 до 20%.
Чому ж тоді виникає питання, його повертають? Відповідь на диво проста: туристи, які придбали товар і сплатили за нього ПДВ, не мають достатньо часу, щоб встигнути скористатися соціальним механізмом, до якого прив’язаний податок. А обумовлено це їх не тривалим перебуванням в країні.
Вперше про tax free заговорили в 60-х роках минулого століття у Швеції. Якщо коротко, то виглядає процедура так:
- Турист здійснює покупку.
- Продавець видає йому чек, на який митниця ставить штамп при виїзді з країни. Цей штамп є підтвердженням того, що товар покинув територію держави.
- Далі іноземний гість може претендувати на повернення частини витрачених коштів. Зробити це можна безпосередньо в аеропорту або вже по приїзді на батьківщину.
В Європі ця система діє в більшій частині держав. Процедура Такс Фрі в аеропорту Гамбурга мало чим відрізняється від тієї, яку доведеться пройти в Парижі. Основна відмінність стосується мінімальної вартості придбаної речі та періоду, протягом якого діє чек.
Функція повернення податку знаходиться у відомстві приватних операторів. Вони відіграють роль посередників між країною та іноземним гостем. Передбачена мережа офісів і магазинів, де можна отримати компенсацію. А ось винагородою оператору служить невелике заохочення, яке він стягує при виплаті грошей.
Провідними системами є:
- Global Blue – діє в 36 країнах світу, 29 з них – члени Євросоюзу (Бельгія, Німеччина, Словаччина, Іспанія, Франція, Ісландія, Швеція, Португалія та інші). Залишилися сімома державами є Туреччина, Фінляндія, Марокко, Південна Корея, Сінгапур, Уругвай, Японія, Аргентина. Заснована компанія у Швеції в 1980 році, а її власником є Global Refund Group.
- Premier tax free функціонує у 20 країнах, з них 15 розташовані в Європі, решта 5 – в інших частинах планети. Засновником є ірландський концерн The Fintrax Group, а перші гроші були виплачені в 1985 році.
- Innova tax free охоплює 5 держав: Франція, Італія, Китай, Португалія, Іспанія.
- tax free Worldwide працює на території 8 держав. Кілька років тому був підписаний договір про об’єднання з Premier tax free.
Умови отримання компенсації
Необхідно враховувати, що не у всіх випадках покладається повернення податку. Отже, що потрібно знати, щоб отримати свої гроші назад:
- Скористатися tax free можуть іноземні громадяни, які не мають німецького громадянства, виду на проживання у країні або статусу біженця, а також не є резидентами Євросоюзу. Дуже важливо, щоб при цьому в паспорті стояла віза, термін дії якої повинен бути не менше трьох місяців. Сам турист повинен бути старше 18 років.
- Звичайна ставка податку в Німеччині становить 19%, а от на книги та харчові продукти тут передбачено лише 7%.
- 25 євро – так можна позначити поріг, від якої суми в Німеччині Такс Фрі може одержати іноземний гість. При купівлі продовольчої групи сума чека не повинна бути менш як 50 євро.
- Отримати компенсацію можна тільки за ті групи товарів, які виїжджають з країни в особистому багажі: взуття, одяг, годинники, аксесуари, ювелірні прикраси, канцтовари, господарські приналежності, електронна та побутова техніка.
- Товари, за які не відшкодовуються кошти: послуги ресторанної та готельної сфери, транспортні витрати, дорогоцінні метали, що перевозяться в злитках, камені – окремо від самих прикрас, а також все, що було куплено за допомогою інтернету.
Отже, можливість оформити компенсацію витрачених коштів іноземець отримує в тому випадку, якщо чек на придбаний товар перевищує суму у 25 євро. Зверніть увагу, що мова в даному випадку йде не про ціну самого товару, а про підсумкову суму.
Не забувайте і про строк, протягом якого ваша покупка повинна покинути країну.
У Німеччині поставити штамп на митниці необхідно до закінчення трьох місяців з дня покупки. Чек втратить чинність через 4 роки.
Щоб вивезти продукцію, доведеться зберегти пакування та товарний вигляд. Тобто представник служби повинен побачити, що покупка ще не була у вжитку. Дуже часто можна побачити, як виїжджають демонструють нову пару взуття прямо на собі. У деяких випадках це цілком може і пройти. Але якщо захочуть причепитися, обов’язково це зроблять.
Розраховуємо суму повернення
Повернути деяку суму грошей від зробленої покупки можна тільки в межах встановленої процентної ставки: а те, скільки відсотків Такс Фрі в Німеччині, залежить від суми чека. В середньому це 10-14,5 %, але деякі супермаркети роблять своїм клієнтам бонус у вигляді 19%.
Дуже важливо, щоб придбані речі були оформлені однією покупкою. В іншому випадку повернути компенсацію ви не зможете. Щоб розрахувати суму, яка підлягає поверненню, можна скористатися електронним калькулятором на сайті компанії Global Blue.
У спеціальну форму потрібно внести суму, яку ви витратили, вибрати країну, і система сама підрахує кількість євро, які ви отримаєте назад. Ще зверніть увагу, що при готівкової виплати стягується комісія в розмірі 3 євро. Тому якщо ваш чек оформлений на 25 євро, вам повинні відшкодувати 2 євро, а за послугу зняття ви віддасте 3. Іншими словами, ви ще будете повинні доплатити 1 євро.
З цієї причини розкладіть чеки заздалегідь, і ті, що менш як 30 євро, подавайте на повернення на карту. Розмір tax free не змінювався, але будьте готові до того, що 19% компенсують вкрай рідко.
Алгоритм дій: як отримати повернення
Щоб мати можливість повернути частину коштів за свою покупку, необхідно придбати товар у магазині, який є частиною системи Такс Фрі. Про це вам розкажуть спеціальні наклейки, які ви знайдете або при вході в торговельний зал або на вітрині з певними товарами.
Заповнення формуляра
Оплачуючи товар на касі, потрібно повідомити продавцю, що ви плануєте отримати повернення податку. Але сказати це потрібно до того, як ви проведете оплату, а не після неї. Для підтвердження громадянства іншої країни доведеться показати паспорт. Працівник магазину у свою чергу зобов’язаний видати вам спеціальний чек tax free.
У документі, який ви отримаєте, повинна бути вказана загальна сума і розмір податку, який підлягає поверненню за результатами вашого шопінгу. Ці відомості записуються продавцем від руки або вносяться в комп’ютері та роздруковуються. Після цього слід заповнити залишилися графи бланка, внісши такі дані:
- ПІБ покупця.
- Номер закордонного паспорта.
- Адресу, за якою проживає покупець.
- Якщо гроші повинні бути зараховані на карту банку, обов’язково впишіть її реквізити.
Після цього ще раз перевірте правильність усього написаного і поставте підпис. Не забудьте взяти на касі брошуру, де прописаний алгоритм дій при поверненні грошей.
Штамп на митниці
Наступний етап, як отримати tax free в аеропорту Мюнхена, Дюссельдорфа, це поставлення спеціального штампа працівником митної служби. Зробити це можна в той момент, коли ви будете залишати країну.
Перед тим як ви пройдете на реєстрацію, слід звернутися до митника. При собі потрібно мати:
- паспорт;
- заповнені попередньо форми, які ви отримали в магазині;
- квиток;
- чеки на куплений товар.
Представник служби може попросити вас показати й сам товар, але це найчастіше стосується техніки. Якщо всі формальності дотримані, на ваш формуляр буде поставлена печатка. Тільки після цього ви можете вирушати на пошуки віконця з написом Tax Refund і логотипом вашого оператора. І не забувайте: на те, щоб оформити tax free в одному з німецьких повітряних портів, у вас є рівно 3 місяці.
Способи отримання коштів
Наступний крок – переведення в готівку наявного на руках чека. Зробити це можна кількома способами:
- безпосередньо в аеропорту вильоту;
- поштою;
- на банківську карту.
Отже, наприклад, ви вирішили, що хочете отримати ваші гроші готівкою по прибутті в аеропорт Бонн/Кельн, що в передмісті Кельна. Найбільшою помилкою буде здати вашу покупку разом з іншими речами в багаж.
Щоб спростити майбутню процедуру, виконайте кілька дій:
- Заздалегідь уточніть, де розташована митна служба, яка повинна поставити штамп, і вікно tax free – в залі очікування або вже на нейтральній території після паспортного контролю.
- Не зривайте з ваших покупок ніяких бирок та ярликів. Покладіть ці речі у валізі зверху, щоб їх було легко дістати.
- Перевірте, щоб формуляр, виданий вам в магазині, був повністю заповнений.
Коли офіцер митної служби поставить необхідний штамп, прямуйте до вікна повернення коштів потрібного вам оператора.
Пункти Tax Refund у великих аеропортах наводимо в таблиці:
Місце вильоту | Локація оператора | Режим роботи |
---|---|---|
Берлін-Тегель | Термінал А | пн-нд 6.00-20.00 |
Tax free в Шенефельд, Берлін | Термінал А | пн-пт 8.00-18.00 |
Бремен | Термінал 1 | Графік прив’язаний до розкладу рейсів. |
Дрезден | Зал очікування | Режим роботи залежить від розкладу рейсів. |
Гамбург | Термінал 1 | пн-нд 6.00-18.00 |
Ганновер | Зал очікування | цілодобово |
Дюссельдорф | Термінал А | пн-нд 6.00-20.00 |
Кельн | Термінал 1-2 | пн-нд 5.00-21.00 |
Лейпциг | Центральний термінал | Години роботи залежать від розкладу вильотів літаків. |
Мюнхен | Термінал 1 і 2 | пн-нд 6.00-22.00 |
Франкфурт | Термінал 1, 2 | пн-нд 6.00-22.00 |
Правила повернення tax free в Німеччині передбачають, що для отримання грошей на картку банку слід вказати реквізити в чеку, який ви отримаєте в магазині. Після поставлення відмітки на митниці, вкладіть його в конверт, який попередньо вам необхідно взяти в магазині, де відбувалися покупки, або у віконці tax free в аеропорту. Якщо ви все зробили правильно, через деякий час гроші надійдуть на вашу карту.
Перерахування коштів поштою повністю збігається з попереднім варіантом, з єдиною різницею, що ви отримаєте повідомлення, що містить відмітку «на рахунок одержувача». Отриманий чек ви зможете отримати в банківській установі, в якому у вас відкрито рахунок.
Інші питання щодо повернення коштів
Прочитавши все, про що написано вище, ви можете поставити такі питання:
- Яка допускається максимальна сума чека? Верхньої планки не встановлено. Але ви повинні знати, що якщо загальний чек буде понад 3 тисяч євро, повернути гроші можна буде тільки в безготівковій формі.
- Чи підійде для заповнення форми tax free копія паспорта? У деяких магазинах цілком достатньо і її. Але на всякий випадок все ж мати при собі оригінал посвідчення особи.
- Скільки часу займе проходження процедури в аеропорту? Тут все залежить від збігу обставин. Будьте готові до того, що в більшості випадків вікна потрібних вам операторів знаходяться в терміналах А або В, а вилітати вам доведеться з С. В такому випадку у вас має бути достатньо часу, щоб встигнути перебігти з однієї точки в іншу. Не забувайте і про можливу черги. Якщо перед вами збереться з десяток пасажирів, тоді на все про все може піти не менше години. Якщо ж вам пощастить і віконце виявиться порожнім, тоді вам знадобиться не більше 10 хвилин.
- Що робити, якщо віконце в аеропорту виявилося закритим? Так, таке теж може статися. Наприклад, ви прилетіли в Мюнхен в 3 години ночі, і стійка Global Blue в цей час не працює. У такій ситуації ви можете опустити ваші чеки в конвертах в спеціальні поштові скриньки, які ви знайдете тут же. Вже на наступний день ваш запит буде оброблено та відправлено в бухгалтерію компанії. А от гроші ви зможете отримати тільки на картку і лише протягом кількох місяців.
- Як оформити повернення, якщо Німеччина не є країною вильоту з ЄС? Якщо ви продовжуєте свій шлях по Європі, тоді митний штамп потрібно поставити в останній країні подорожі.
Висновок
Всі іноземні гості Німеччини, які не є громадянами Євросоюзу і вже досягли 18-річного віку, можуть розраховувати на повернення податку, який додається до основної вартості товару.
Але для цього потрібно пам’ятати декілька моментів:
- покупка повинна ставитися до товарів, які підлягають tax free;
- мінімальний поріг чека – 25 євро;
- для повернення грошей потрібно отримати спеціальну форму в магазині, заповнити її і поставити на неї штамп митниці при вильоті з країни;
- отримання коштів можливо готівкою в аеропорту або безготівковим розрахунком – на картку або поштовим переказом.
Завжди пам’ятайте, що успіх процесу буде залежати від правильності заповнення форми tax free та наявності на ній митного штампа.