Меню Закрити

Як оформити в Німеччині Tax free

Хіба можна відправитися в подорож за кордон і не придбати ніяких сувенірів та подарунків? Сьогодні таке навряд чи можливо, та й навіщо? Адже частина витрачених коштів можна повернути прямо на кордоні. Для цього необхідно виконати нескладну процедуру і зберегти всі чеки, які вам видали в місцевих магазинах. З’ясувавши, як оформити tax free в Німеччині у 2024 році, ви завжди будете користуватися цим корисним бонусом.

Як оформити в Німеччині Tax free

Що являє собою процедура tax free

Якщо перекласти цей термін з англійської мови, отримаємо «без зборів». Іншими словами, він передбачає компенсацію податку на додану вартість, який покупець оплачує разом з самою покупкою. Найчастіше податок просто включений у вартість, а його величину можна дізнатися з чека, який залишається у вас на руках.

Стягнені кошти найчастіше йдуть на соціальні виплати населенню. А от розмір надбавки, яка додається до кінцевої вартості товару, залежить від самої держави та коливається в діапазоні від 9 до 20%.

Чому ж тоді виникає питання, його повертають? Відповідь на диво проста: туристи, які придбали товар і сплатили за нього ПДВ, не мають достатньо часу, щоб встигнути скористатися соціальним механізмом, до якого прив’язаний податок. А обумовлено це їх не тривалим перебуванням в країні.

Вперше про tax free заговорили в 60-х роках минулого століття у Швеції. Якщо коротко, то виглядає процедура так:

 1. Турист здійснює покупку.
 2. Продавець видає йому чек, на який митниця ставить штамп при виїзді з країни. Цей штамп є підтвердженням того, що товар покинув територію держави.
 3. Далі іноземний гість може претендувати на повернення частини витрачених коштів. Зробити це можна безпосередньо в аеропорту або вже по приїзді на батьківщину.

В Європі ця система діє в більшій частині держав. Процедура Такс Фрі в аеропорту Гамбурга мало чим відрізняється від тієї, яку доведеться пройти в Парижі. Основна відмінність стосується мінімальної вартості придбаної речі та періоду, протягом якого діє чек.

Функція повернення податку знаходиться у відомстві приватних операторів. Вони відіграють роль посередників між країною та іноземним гостем. Передбачена мережа офісів і магазинів, де можна отримати компенсацію. А ось винагородою оператору служить невелике заохочення, яке він стягує при виплаті грошей.

Провідними системами є:

 • Global Blue – діє в 36 країнах світу, 29 з них – члени Євросоюзу (Бельгія, Німеччина, Словаччина, Іспанія, Франція, Ісландія, Швеція, Португалія та інші). Залишилися сімома державами є Туреччина, Фінляндія, Марокко, Південна Корея, Сінгапур, Уругвай, Японія, Аргентина. Заснована компанія у Швеції в 1980 році, а її власником є Global Refund Group.
 • Premier tax free функціонує у 20 країнах, з них 15 розташовані в Європі, решта 5 – в інших частинах планети. Засновником є ірландський концерн The Fintrax Group, а перші гроші були виплачені в 1985 році.
 • Innova tax free охоплює 5 держав: Франція, Італія, Китай, Португалія, Іспанія.
 • tax free Worldwide працює на території 8 держав. Кілька років тому був підписаний договір про об’єднання з Premier tax free.

Умови отримання компенсації

Необхідно враховувати, що не у всіх випадках покладається повернення податку. Отже, що потрібно знати, щоб отримати свої гроші назад:

 • Скористатися tax free можуть іноземні громадяни, які не мають німецького громадянства, виду на проживання у країні або статусу біженця, а також не є резидентами Євросоюзу. Дуже важливо, щоб при цьому в паспорті стояла віза, термін дії якої повинен бути не менше трьох місяців. Сам турист повинен бути старше 18 років.
 • Звичайна ставка податку в Німеччині становить 19%, а от на книги та харчові продукти тут передбачено лише 7%.
 • 25 євро – так можна позначити поріг, від якої суми в Німеччині Такс Фрі може одержати іноземний гість. При купівлі продовольчої групи сума чека не повинна бути менш як 50 євро.
 • Отримати компенсацію можна тільки за ті групи товарів, які виїжджають з країни в особистому багажі: взуття, одяг, годинники, аксесуари, ювелірні прикраси, канцтовари, господарські приналежності, електронна та побутова техніка.
 • Товари, за які не відшкодовуються кошти: послуги ресторанної та готельної сфери, транспортні витрати, дорогоцінні метали, що перевозяться в злитках, камені – окремо від самих прикрас, а також все, що було куплено за допомогою інтернету.

Отже, можливість оформити компенсацію витрачених коштів іноземець отримує в тому випадку, якщо чек на придбаний товар перевищує суму у 25 євро. Зверніть увагу, що мова в даному випадку йде не про ціну самого товару, а про підсумкову суму.

Не забувайте і про строк, протягом якого ваша покупка повинна покинути країну.

У Німеччині поставити штамп на митниці необхідно до закінчення трьох місяців з дня покупки. Чек втратить чинність через 4 роки.

Щоб вивезти продукцію, доведеться зберегти пакування та товарний вигляд. Тобто представник служби повинен побачити, що покупка ще не була у вжитку. Дуже часто можна побачити, як виїжджають демонструють нову пару взуття прямо на собі. У деяких випадках це цілком може і пройти. Але якщо захочуть причепитися, обов’язково це зроблять.

Розраховуємо суму повернення

Повернути деяку суму грошей від зробленої покупки можна тільки в межах встановленої процентної ставки: а те, скільки відсотків Такс Фрі в Німеччині, залежить від суми чека. В середньому це 10-14,5 %, але деякі супермаркети роблять своїм клієнтам бонус у вигляді 19%.

Дуже важливо, щоб придбані речі були оформлені однією покупкою. В іншому випадку повернути компенсацію ви не зможете. Щоб розрахувати суму, яка підлягає поверненню, можна скористатися електронним калькулятором на сайті компанії Global Blue.

У спеціальну форму потрібно внести суму, яку ви витратили, вибрати країну, і система сама підрахує кількість євро, які ви отримаєте назад. Ще зверніть увагу, що при готівкової виплати стягується комісія в розмірі 3 євро. Тому якщо ваш чек оформлений на 25 євро, вам повинні відшкодувати 2 євро, а за послугу зняття ви віддасте 3. Іншими словами, ви ще будете повинні доплатити 1 євро.

З цієї причини розкладіть чеки заздалегідь, і ті, що менш як 30 євро, подавайте на повернення на карту. Розмір tax free не змінювався, але будьте готові до того, що 19% компенсують вкрай рідко.

Алгоритм дій: як отримати повернення

Щоб мати можливість повернути частину коштів за свою покупку, необхідно придбати товар у магазині, який є частиною системи Такс Фрі. Про це вам розкажуть спеціальні наклейки, які ви знайдете або при вході в торговельний зал або на вітрині з певними товарами.

Заповнення формуляра

Оплачуючи товар на касі, потрібно повідомити продавцю, що ви плануєте отримати повернення податку. Але сказати це потрібно до того, як ви проведете оплату, а не після неї. Для підтвердження громадянства іншої країни доведеться показати паспорт. Працівник магазину у свою чергу зобов’язаний видати вам спеціальний чек tax free.

У документі, який ви отримаєте, повинна бути вказана загальна сума і розмір податку, який підлягає поверненню за результатами вашого шопінгу. Ці відомості записуються продавцем від руки або вносяться в комп’ютері та роздруковуються. Після цього слід заповнити залишилися графи бланка, внісши такі дані:

 1. ПІБ покупця.
 2. Номер закордонного паспорта.
 3. Адресу, за якою проживає покупець.
 4. Якщо гроші повинні бути зараховані на карту банку, обов’язково впишіть її реквізити.

Після цього ще раз перевірте правильність усього написаного і поставте підпис. Не забудьте взяти на касі брошуру, де прописаний алгоритм дій при поверненні грошей.

Штамп на митниці

Наступний етап, як отримати tax free в аеропорту Мюнхена, Дюссельдорфа, це поставлення спеціального штампа працівником митної служби. Зробити це можна в той момент, коли ви будете залишати країну.

Перед тим як ви пройдете на реєстрацію, слід звернутися до митника. При собі потрібно мати:

 • паспорт;
 • заповнені попередньо форми, які ви отримали в магазині;
 • квиток;
 • чеки на куплений товар.

Представник служби може попросити вас показати й сам товар, але це найчастіше стосується техніки. Якщо всі формальності дотримані, на ваш формуляр буде поставлена печатка. Тільки після цього ви можете вирушати на пошуки віконця з написом Tax Refund і логотипом вашого оператора. І не забувайте: на те, щоб оформити tax free в одному з німецьких повітряних портів, у вас є рівно 3 місяці.

Способи отримання коштів

Наступний крок – переведення в готівку наявного на руках чека. Зробити це можна кількома способами:

 • безпосередньо в аеропорту вильоту;
 • поштою;
 • на банківську карту.

Отже, наприклад, ви вирішили, що хочете отримати ваші гроші готівкою по прибутті в аеропорт Бонн/Кельн, що в передмісті Кельна. Найбільшою помилкою буде здати вашу покупку разом з іншими речами в багаж.

Щоб спростити майбутню процедуру, виконайте кілька дій:

 • Заздалегідь уточніть, де розташована митна служба, яка повинна поставити штамп, і вікно tax free – в залі очікування або вже на нейтральній території після паспортного контролю.
 • Не зривайте з ваших покупок ніяких бирок та ярликів. Покладіть ці речі у валізі зверху, щоб їх було легко дістати.
 • Перевірте, щоб формуляр, виданий вам в магазині, був повністю заповнений.

Коли офіцер митної служби поставить необхідний штамп, прямуйте до вікна повернення коштів потрібного вам оператора.

Пункти Tax Refund у великих аеропортах наводимо в таблиці:

Місце вильоту Локація оператора Режим роботи
Берлін-Тегель Термінал А пн-нд 6.00-20.00
Tax free в Шенефельд, Берлін Термінал А пн-пт 8.00-18.00
Бремен Термінал 1 Графік прив’язаний до розкладу рейсів.
Дрезден Зал очікування Режим роботи залежить від розкладу рейсів.
Гамбург Термінал 1 пн-нд 6.00-18.00
Ганновер Зал очікування цілодобово
Дюссельдорф Термінал А пн-нд 6.00-20.00
Кельн Термінал 1-2 пн-нд 5.00-21.00
Лейпциг Центральний термінал Години роботи залежать від розкладу вильотів літаків.
Мюнхен Термінал 1 і 2 пн-нд 6.00-22.00
Франкфурт Термінал 1, 2 пн-нд 6.00-22.00

Правила повернення tax free в Німеччині передбачають, що для отримання грошей на картку банку слід вказати реквізити в чеку, який ви отримаєте в магазині. Після поставлення відмітки на митниці, вкладіть його в конверт, який попередньо вам необхідно взяти в магазині, де відбувалися покупки, або у віконці tax free в аеропорту. Якщо ви все зробили правильно, через деякий час гроші надійдуть на вашу карту.

Перерахування коштів поштою повністю збігається з попереднім варіантом, з єдиною різницею, що ви отримаєте повідомлення, що містить відмітку «на рахунок одержувача». Отриманий чек ви зможете отримати в банківській установі, в якому у вас відкрито рахунок.

Інші питання щодо повернення коштів

Прочитавши все, про що написано вище, ви можете поставити такі питання:

 1. Яка допускається максимальна сума чека? Верхньої планки не встановлено. Але ви повинні знати, що якщо загальний чек буде понад 3 тисяч євро, повернути гроші можна буде тільки в безготівковій формі.
 2. Чи підійде для заповнення форми tax free копія паспорта? У деяких магазинах цілком достатньо і її. Але на всякий випадок все ж мати при собі оригінал посвідчення особи.
 3. Скільки часу займе проходження процедури в аеропорту? Тут все залежить від збігу обставин. Будьте готові до того, що в більшості випадків вікна потрібних вам операторів знаходяться в терміналах А або В, а вилітати вам доведеться з С. В такому випадку у вас має бути достатньо часу, щоб встигнути перебігти з однієї точки в іншу. Не забувайте і про можливу черги. Якщо перед вами збереться з десяток пасажирів, тоді на все про все може піти не менше години. Якщо ж вам пощастить і віконце виявиться порожнім, тоді вам знадобиться не більше 10 хвилин.
 4. Що робити, якщо віконце в аеропорту виявилося закритим? Так, таке теж може статися. Наприклад, ви прилетіли в Мюнхен в 3 години ночі, і стійка Global Blue в цей час не працює. У такій ситуації ви можете опустити ваші чеки в конвертах в спеціальні поштові скриньки, які ви знайдете тут же. Вже на наступний день ваш запит буде оброблено та відправлено в бухгалтерію компанії. А от гроші ви зможете отримати тільки на картку і лише протягом кількох місяців.
 5. Як оформити повернення, якщо Німеччина не є країною вильоту з ЄС? Якщо ви продовжуєте свій шлях по Європі, тоді митний штамп потрібно поставити в останній країні подорожі.

Висновок

Всі іноземні гості Німеччини, які не є громадянами Євросоюзу і вже досягли 18-річного віку, можуть розраховувати на повернення податку, який додається до основної вартості товару.

Але для цього потрібно пам’ятати декілька моментів:

 • покупка повинна ставитися до товарів, які підлягають tax free;
 • мінімальний поріг чека – 25 євро;
 • для повернення грошей потрібно отримати спеціальну форму в магазині, заповнити її і поставити на неї штамп митниці при вильоті з країни;
 • отримання коштів можливо готівкою в аеропорту або безготівковим розрахунком – на картку або поштовим переказом.

Завжди пам’ятайте, що успіх процесу буде залежати від правильності заповнення форми tax free та наявності на ній митного штампа.

Статті по темі