Меню Закрити

Особливості залізниці в Німеччині

Федеративна Республіка Німеччина — одна з найбільш промислово розвинених країн світу з потужною транспортною інфраструктурою. Залізниці в Німеччині забезпечують приміські, міжміські, вантажні перевезення, покриваючи густою мережею всю територію держави. Практично в кожному населеному пункті є вокзал, звідки можна дістатися в будь-яку точку країни.

Залізниці Німеччини

Особливості німецьких залізних доріг і поїздів

Серед основних переваг залізничного сполучення у ФРН – можливість проїхати в сусідні держави, так і в будь-яке маленьке містечко всередині країни, комфортність поїздки. У вагонах працюють кондиціонери, монітори з розкладом маршруту, є доступ до інтернету. Вагонні двері електрички відкриваються автоматично при наближенні. Також у вагонах відведені спеціальні місця для велосипедів та інвалідних колясок. На кожній станції обладнана сучасна камера зберігання.

Офіційний перевізник – державна компанія Deutsche Bahn, що позначає свої склади червоним логотипом DB.

“Дойче Бан” — не тільки розвинена мережа залізничного сполучення, але і найстаріший в Європі зубчастий залізничний шлях Zhnradbahn, Вуппертальська підвісна залізниця, міська рейкова дорога штадтбан.

При цьому на деяких маршрутах працюють приватні компанії федеральних земель. У них свої тарифи та маршрути, тому при плануванні поїздки варто заходити та на офіційний сайт Deutsche Bahn, і на федеральні сайти приватних перевізників.

Перевізники на залізницях Німеччини

У DB є такі дочірні підприємства:

 • S-Bahn, забезпечує міські перевезення,
 • DB Regio, у віданні якої приміські поїзди,
 • DB Fernverkehr, що працює зі потягами далекого прямування,
 • та інші.

Перевезення також здійснюють приватні компанії:

На карті представлена мережа залізничного сполучення між населеними пунктами Німеччини:

Карта залізничного сполучення Німеччини

Види німецьких поїздів

Поїзди поділяються на дві групи — швидкі та регіональні.

Швидкі поїзди:

 • ICE-поїзди (“Інтерсіті-експрес”) – швидкі з підвищеним рівнем комфорту, які рухаються по спеціальних ділянках доріг, де розвивають швидкість до 330 км/ч. Використовуються на довгих перегонах, наприклад Берлін – Кельн, де допомагають заощадити приблизно півтори години часу та обійтися без пересадок. Також курсують в країни Шенгену.
 • Швидкісні поїзди IC (“Інтерсіті”), EC (“Євросіті”), D – рухаються зі швидкістю до 300 км/год, також здійснюючи рейси на далекі маршрути. Всередині такий вагон нагадує салон літака.

Види поїздів в Німеччині, які курсують у межах однієї федеральної землі:

 • RegionalBahn (RB), протяжність маршрутів яких не перевищує 100-300 км;
 • RegionalExpress (RE) – вдосконалений варіант RB, який йде трохи швидше і робить менше зупинок.

Є ще S-Bahn – приміська і міська електричка, яка з’єднує передмістя, станції метро, віддалені райони.

Купівля залізничних квитків в Німеччині

Базовий залізничний квиток дозволяє сісти в будь-який потяг за обраним маршрутом і зупинятися відповідно до своїх планів. Найдорожчий проїзд – ICE, трохи дешевше – в IC, EC. Найдешевші – регіональні поїзди.

Залізничний квиток в Німеччині

Для тих, хто обрав перший клас вартість квитків збільшується приблизно в півтора раза. Натомість ви отримуєте повну свободу пересування, при цьому квитки дійсні протягом місяця з можливістю обміну та повернення, але їх вартість порівнянна з ціною квитка на літак. Тому німці знаходять інші варіанти покупки – за пільговими цінами.

Вартість

Основні квитки коштують дорого. Наприклад, за 3,5 години проїзду з Берліна в Дортмунд (відстань близько 500 км) IC доведеться заплатити 86 євро, ICE – 98 євро. Але при завчасному замовленні пропонуються знижкові варіанти:

 • Sparpreis 50 передбачає знижку 50 % на швидкі поїзди. Кількість квитків обмежена, зате мінімальна ціна – 38 євро туди й назад. Квиток купується заздалегідь, обов’язково в обидва кінці. Діти до 14 років їдуть безкоштовно. Якщо купуються відразу до п’яти квитків, починаючи з другого пасажира решта платять за квиток половину вартості.
 • Dauer-Spezial – ще одна пропозиція, яка дозволяє за три дні купити квиток за фіксованою ціною на кожен напрямок: 29, 39, 49, 59 євро. Доплати, перехід з другого в перший клас неможливі.

У регіональних поїздах у вихідні діють додаткові знижки. Можна придбати квиток Schönes-Wochenende-Ticket за 44 євро і безлімітно їздити по ньому весь день компанією з п’яти чоловік.

У будні є подібні дешеві пропозиції – Länder-Ticket – для поїздок у межах федеральних земель. Такі квитки дійсні з 9.00 до 3.00 наступних діб, а у свята і вихідні ними можна скористатися з 00.00 до 3.00 наступних діб.

Де придбати

Квитки можна придбати таким чином:

 1. придбати в касі на вокзалі або турбюро при DB;
 2. вибрати онлайн на сайті DB;
 3. купити у вокзальному автоматі;
 4. взяти у контролера прямо в поїзді.

Покупка в касі або у контролера коштує дорожче на 2-7 євро, ніж онлайн або в автоматі. Можлива чергу, зате касир підбере оптимальний маршрут і вигідний поїзд.

Онлайн-купівля відбувається швидко, але так можна придбати квиток лише на відстань далі 51 км.

Придбання в автоматі також не займе багато часу, але спочатку треба розібратися в його роботі та мати при собі кредитну картку або дрібні купюри. В автоматі можна роздрукувати маршрут поїздки й з ним підійти до касира.

Квиток також дозволяється купувати прямо в електричці, але при посадці повідомте про це провіднику-контролеру. Акційні, дисконтні, групові варіанти тут не продаються, а по кожному квитку приготуйтеся заплатити націнку 2-10 євро.

Якщо ніколи розбиратися з автоматом, не знаєте, як вибрати свій варіант, краще просто придбати початковий квиток (Fahrkarte Anfangsstrecke), який в різних землях коштує від 10 до 15 євро. З ним ви сядете на потяг, а його ціну зарахує кондуктор при продажу повноцінного квитка.

Як замовити квиток на сайті Deutsche Bahn

На сайті “Дойче Бан” є розклад поїздів, їх стикування, можливість замовити будь-який квиток компанії, оплатити та роздрукувати його.

Інструкція:

  1. Заходьте на сайт. Перед вами відкриється табличка. Верхній рядок складається з двох розділів: from – to. Вписуєте, з якого міста і куди ви їдете, наприклад, з Берліна в Дортмунд. Нижче також два розділи, де вписується дата й орієнтовний час поїздки.
  2. Далі вибирається кілька опцій: перевагу швидких поїздів (Fast) чи регіональними лініями (local). Ще нижче – звичайні вимоги: 1 квиток, дорослий. Ставимо відмітку: 1-й або 2-й клас. Далі натискаєте червону кнопку Search в правому куті.
   Вибір опцій
  3. З’являються варіанти поїздок. Натискаємо на вподобаному варіанті червону кнопку To offer selection.

Вибір варіанту поїздки

 1. В наступному віконці вибираємо тариф. Sparpreis і Sparpreis 1st class — економний тариф на конкретну дату, час, поїзд. Flexpreis — гнучкий тариф, з цим квитком можна їхати на будь-якому поїзді в зазначену дату.
 2. Вибираємо тариф і натискаємо під його ціною на Continue. Далі пропонується придбати спеціальну картку. Оскільки часта купівля квитків не планується, вибираємо don’t buy a BahnCard і натискаємо на Continue.
  Вибір тарифу
 3. Якщо просять зареєструватися, можна пропустити цей крок, натиснувши Book without registering.
 4. Якщо все зроблено правильно, система виводить до купівлі квитка. Вас запитають, яким способом ви хочете отримати квитки, пропонуючи три варіанти:
  • Online-ticket — це електронний квиток у форматі pdf (тільки вкажіть, купуєте для себе або для інших);
  • Mobile phone ticket — квиток передається мобільний додаток;
  • Order and receive — отримати квиток поштою за оплату 4,9 євро.
  • Для багатьох найбільш зручний варіант — електронний квиток, який можна роздрукувати і взяти з собою. Вибравши варіант, натискаємо Proceed. Пропускаємо можливість отримати страховку, зняти номер у готелі (якщо це не потрібно) і знову натискаємо червону кнопку Proceed праворуч.Електронний квиток
  • Далі – вказуєте інформацію про себе і вибираєте спосіб оплати. Поставте галочку Send online ticket to my e-mail address (as an unencrypted attachment), щоб квиток відправили електронною поштою.
  • Нижче необхідно вибрати спосіб оплати. Стандартно – оплата кредиткою. Натисніть Continue і переходите до оплати.

Вибір способу оплати

Можливі запізнення поїздів

Німецька пунктуальність увійшла в приказку, але при цьому залізничний транспорт Німеччини не відрізняється ідеальною точністю. Нерідко поїзди стоять на станціях довше покладеного, зупиняються на лініях і пропускають інші склади.

Це відбувається насамперед тому, що добиратися з міста в місто необхідно з пересадками. Існують цілі ланцюжки поїздів, розклад яких пристосовані один до одного. Якщо щось сталося з першим поїздом в цьому ланцюжку, то другий його чекає, третій очікує приходу другого і так далі.

При поломках, проблеми з полотном або інших непередбачених ситуаціях до місця зупинки поїзда подають автобуси й доставляють пасажирів до станції призначення.

Але досвідчені мандрівники радять: якщо ви поспішаєте на літак, пароплав, не беріть квитки впритул і закладайте зайві півтори-дві години на пересування по залізниці.

Найбільш часті питання

Зазвичай перед поїздкою до Німеччини туристи намагаються з’ясувати якомога більше про особливості німецького транспортного сполучення. Найчастіше ставлять такі питання.

Чи можна в поїзді бронювати місце?

У потяги можна сісти, не бронюючи місце (бронювання коштує від 2 до 5 євро). У вагоні вашого класу можна сідати в будь-яке вільне крісло. При цьому, якщо прийде пасажир, зарезервованих це місце, доведеться поступитися. Інформація про те, зарезервовано крісло, зазначена на табло (ICE) або на звичайній табличці вгорі (в ЄС і ІС).

Зверніть увагу, що забронювати місце можна за 10 хвилин до посадки, тому навіть якщо таблички немає, це не означає, що ви зможете залишитися у своєму кріслі протягом поїздки. Однак прохід між кріслами, ресторан, тамбур все одно залишаються у вашому розпорядженні.

Можна палити в німецьких поїздах?

У всіх німецьких поїздах куріння заборонено.

Висновок

Найбільші вокзали Берліна – Центральний Хауптбанхоф, Ліхтенберг, колишній Сілезький Остбанхоф, вокзали та станції інших міст Німеччини щодня приймають і відправляють тисячі поїздів, що прямують у найвіддаленіші кінці країни та за кордон. Злагоджена робота залізничників забезпечує надійність транспортної інфраструктури, комфорт мільйонів пасажирів, можливість швидко і в найкоротші терміни дістатися до пункту призначення.

Найшвидші потяги в Німеччині: Відео

Статті по темі