Федеративна Республіка Німеччина — одна з найбільш промислово розвинених країн світу з потужною транспортною інфраструктурою. Залізниці в Німеччині забезпечують приміські, міжміські, вантажні перевезення, покриваючи густою мережею всю територію держави. Практично в кожному населеному пункті є вокзал, звідки можна дістатися в будь-яку точку країни.
Особливості німецьких залізних доріг і поїздів
Серед основних переваг залізничного сполучення у ФРН – можливість проїхати в сусідні держави, так і в будь-яке маленьке містечко всередині країни, комфортність поїздки. У вагонах працюють кондиціонери, монітори з розкладом маршруту, є доступ до інтернету. Вагонні двері електрички відкриваються автоматично при наближенні. Також у вагонах відведені спеціальні місця для велосипедів та інвалідних колясок. На кожній станції обладнана сучасна камера зберігання.
Офіційний перевізник – державна компанія Deutsche Bahn, що позначає свої склади червоним логотипом DB.
“Дойче Бан” — не тільки розвинена мережа залізничного сполучення, але і найстаріший в Європі зубчастий залізничний шлях Zhnradbahn, Вуппертальська підвісна залізниця, міська рейкова дорога штадтбан.
При цьому на деяких маршрутах працюють приватні компанії федеральних земель. У них свої тарифи та маршрути, тому при плануванні поїздки варто заходити та на офіційний сайт Deutsche Bahn, і на федеральні сайти приватних перевізників.
Перевізники на залізницях Німеччини
У DB є такі дочірні підприємства:
- S-Bahn, забезпечує міські перевезення,
- DB Regio, у віданні якої приміські поїзди,
- DB Fernverkehr, що працює зі потягами далекого прямування,
- та інші.
Перевезення також здійснюють приватні компанії:
На карті представлена мережа залізничного сполучення між населеними пунктами Німеччини:
Види німецьких поїздів
Поїзди поділяються на дві групи — швидкі та регіональні.
Швидкі поїзди:
- ICE-поїзди (“Інтерсіті-експрес”) – швидкі з підвищеним рівнем комфорту, які рухаються по спеціальних ділянках доріг, де розвивають швидкість до 330 км/ч. Використовуються на довгих перегонах, наприклад Берлін – Кельн, де допомагають заощадити приблизно півтори години часу та обійтися без пересадок. Також курсують в країни Шенгену.
- Швидкісні поїзди IC (“Інтерсіті”), EC (“Євросіті”), D – рухаються зі швидкістю до 300 км/год, також здійснюючи рейси на далекі маршрути. Всередині такий вагон нагадує салон літака.
Види поїздів в Німеччині, які курсують у межах однієї федеральної землі:
- RegionalBahn (RB), протяжність маршрутів яких не перевищує 100-300 км;
- RegionalExpress (RE) – вдосконалений варіант RB, який йде трохи швидше і робить менше зупинок.
Є ще S-Bahn – приміська і міська електричка, яка з’єднує передмістя, станції метро, віддалені райони.
Купівля залізничних квитків в Німеччині
Базовий залізничний квиток дозволяє сісти в будь-який потяг за обраним маршрутом і зупинятися відповідно до своїх планів. Найдорожчий проїзд – ICE, трохи дешевше – в IC, EC. Найдешевші – регіональні поїзди.
Для тих, хто обрав перший клас вартість квитків збільшується приблизно в півтора раза. Натомість ви отримуєте повну свободу пересування, при цьому квитки дійсні протягом місяця з можливістю обміну та повернення, але їх вартість порівнянна з ціною квитка на літак. Тому німці знаходять інші варіанти покупки – за пільговими цінами.
Вартість
Основні квитки коштують дорого. Наприклад, за 3,5 години проїзду з Берліна в Дортмунд (відстань близько 500 км) IC доведеться заплатити 86 євро, ICE – 98 євро. Але при завчасному замовленні пропонуються знижкові варіанти:
- Sparpreis 50 передбачає знижку 50 % на швидкі поїзди. Кількість квитків обмежена, зате мінімальна ціна – 38 євро туди й назад. Квиток купується заздалегідь, обов’язково в обидва кінці. Діти до 14 років їдуть безкоштовно. Якщо купуються відразу до п’яти квитків, починаючи з другого пасажира решта платять за квиток половину вартості.
- Dauer-Spezial – ще одна пропозиція, яка дозволяє за три дні купити квиток за фіксованою ціною на кожен напрямок: 29, 39, 49, 59 євро. Доплати, перехід з другого в перший клас неможливі.
У регіональних поїздах у вихідні діють додаткові знижки. Можна придбати квиток Schönes-Wochenende-Ticket за 44 євро і безлімітно їздити по ньому весь день компанією з п’яти чоловік.
У будні є подібні дешеві пропозиції – Länder-Ticket – для поїздок у межах федеральних земель. Такі квитки дійсні з 9.00 до 3.00 наступних діб, а у свята і вихідні ними можна скористатися з 00.00 до 3.00 наступних діб.
Де придбати
Квитки можна придбати таким чином:
- придбати в касі на вокзалі або турбюро при DB;
- вибрати онлайн на сайті DB;
- купити у вокзальному автоматі;
- взяти у контролера прямо в поїзді.
Покупка в касі або у контролера коштує дорожче на 2-7 євро, ніж онлайн або в автоматі. Можлива чергу, зате касир підбере оптимальний маршрут і вигідний поїзд.
Онлайн-купівля відбувається швидко, але так можна придбати квиток лише на відстань далі 51 км.
Придбання в автоматі також не займе багато часу, але спочатку треба розібратися в його роботі та мати при собі кредитну картку або дрібні купюри. В автоматі можна роздрукувати маршрут поїздки й з ним підійти до касира.
Квиток також дозволяється купувати прямо в електричці, але при посадці повідомте про це провіднику-контролеру. Акційні, дисконтні, групові варіанти тут не продаються, а по кожному квитку приготуйтеся заплатити націнку 2-10 євро.
Якщо ніколи розбиратися з автоматом, не знаєте, як вибрати свій варіант, краще просто придбати початковий квиток (Fahrkarte Anfangsstrecke), який в різних землях коштує від 10 до 15 євро. З ним ви сядете на потяг, а його ціну зарахує кондуктор при продажу повноцінного квитка.
Як замовити квиток на сайті Deutsche Bahn
На сайті “Дойче Бан” є розклад поїздів, їх стикування, можливість замовити будь-який квиток компанії, оплатити та роздрукувати його.
Інструкція:
-
- Заходьте на сайт. Перед вами відкриється табличка. Верхній рядок складається з двох розділів: from – to. Вписуєте, з якого міста і куди ви їдете, наприклад, з Берліна в Дортмунд. Нижче також два розділи, де вписується дата й орієнтовний час поїздки.
- Далі вибирається кілька опцій: перевагу швидких поїздів (Fast) чи регіональними лініями (local). Ще нижче – звичайні вимоги: 1 квиток, дорослий. Ставимо відмітку: 1-й або 2-й клас. Далі натискаєте червону кнопку Search в правому куті.
- З’являються варіанти поїздок. Натискаємо на вподобаному варіанті червону кнопку To offer selection.
- В наступному віконці вибираємо тариф. Sparpreis і Sparpreis 1st class — економний тариф на конкретну дату, час, поїзд. Flexpreis — гнучкий тариф, з цим квитком можна їхати на будь-якому поїзді в зазначену дату.
- Вибираємо тариф і натискаємо під його ціною на Continue. Далі пропонується придбати спеціальну картку. Оскільки часта купівля квитків не планується, вибираємо don’t buy a BahnCard і натискаємо на Continue.
- Якщо просять зареєструватися, можна пропустити цей крок, натиснувши Book without registering.
- Якщо все зроблено правильно, система виводить до купівлі квитка. Вас запитають, яким способом ви хочете отримати квитки, пропонуючи три варіанти:
- Online-ticket — це електронний квиток у форматі pdf (тільки вкажіть, купуєте для себе або для інших);
- Mobile phone ticket — квиток передається мобільний додаток;
- Order and receive — отримати квиток поштою за оплату 4,9 євро.
- Для багатьох найбільш зручний варіант — електронний квиток, який можна роздрукувати і взяти з собою. Вибравши варіант, натискаємо Proceed. Пропускаємо можливість отримати страховку, зняти номер у готелі (якщо це не потрібно) і знову натискаємо червону кнопку Proceed праворуч.
- Далі – вказуєте інформацію про себе і вибираєте спосіб оплати. Поставте галочку Send online ticket to my e-mail address (as an unencrypted attachment), щоб квиток відправили електронною поштою.
- Нижче необхідно вибрати спосіб оплати. Стандартно – оплата кредиткою. Натисніть Continue і переходите до оплати.
Можливі запізнення поїздів
Німецька пунктуальність увійшла в приказку, але при цьому залізничний транспорт Німеччини не відрізняється ідеальною точністю. Нерідко поїзди стоять на станціях довше покладеного, зупиняються на лініях і пропускають інші склади.
Це відбувається насамперед тому, що добиратися з міста в місто необхідно з пересадками. Існують цілі ланцюжки поїздів, розклад яких пристосовані один до одного. Якщо щось сталося з першим поїздом в цьому ланцюжку, то другий його чекає, третій очікує приходу другого і так далі.
При поломках, проблеми з полотном або інших непередбачених ситуаціях до місця зупинки поїзда подають автобуси й доставляють пасажирів до станції призначення.
Але досвідчені мандрівники радять: якщо ви поспішаєте на літак, пароплав, не беріть квитки впритул і закладайте зайві півтори-дві години на пересування по залізниці.
Найбільш часті питання
Зазвичай перед поїздкою до Німеччини туристи намагаються з’ясувати якомога більше про особливості німецького транспортного сполучення. Найчастіше ставлять такі питання.
Чи можна в поїзді бронювати місце?
У потяги можна сісти, не бронюючи місце (бронювання коштує від 2 до 5 євро). У вагоні вашого класу можна сідати в будь-яке вільне крісло. При цьому, якщо прийде пасажир, зарезервованих це місце, доведеться поступитися. Інформація про те, зарезервовано крісло, зазначена на табло (ICE) або на звичайній табличці вгорі (в ЄС і ІС).
Зверніть увагу, що забронювати місце можна за 10 хвилин до посадки, тому навіть якщо таблички немає, це не означає, що ви зможете залишитися у своєму кріслі протягом поїздки. Однак прохід між кріслами, ресторан, тамбур все одно залишаються у вашому розпорядженні.
Можна палити в німецьких поїздах?
У всіх німецьких поїздах куріння заборонено.
Висновок
Найбільші вокзали Берліна – Центральний Хауптбанхоф, Ліхтенберг, колишній Сілезький Остбанхоф, вокзали та станції інших міст Німеччини щодня приймають і відправляють тисячі поїздів, що прямують у найвіддаленіші кінці країни та за кордон. Злагоджена робота залізничників забезпечує надійність транспортної інфраструктури, комфорт мільйонів пасажирів, можливість швидко і в найкоротші терміни дістатися до пункту призначення.