Меню Закрити

Правила проходження митниці в Німеччині

Оскільки сучасна Німеччина є найбільшим туристичним, діловим і культурним центром, її межі щодня перетинають сотні тисяч людей. Всі вони повинні дотримуватися визначені законом Європи та Німеччини митні правила з характерними для них особливостями. Контролюючі функції в цій сфері виконує німецька митниця: Німеччина іменує Федеральну митну службу як Bundeszollverwaltung або Zoll. В силу відкритості європейських кордонів митні правила ФРН наділені своєю специфікою.

Митниця Німеччини

Zoll: основи роботи німецької митниці

1 січня 1993 року в ЄС почав працювати єдиний внутрішній ринок. Його результатом стала ліквідація митних кордонів між країнами-учасницями об’єднання. Європа довго йшла до цього, ще в 1968 році створивши Європейський Митний союз: він скасовував ввізні мита при переміщенні товарів та послуг між країнами-учасницями та встановлював єдиний тариф для товарів, що ввозяться з третіх країн.

Через 50 років після початку дії Європейського Митного союзу, в його основі досі лежить ключовий принцип – принцип «чотирьох свобод»: свободи руху товарів, послуг, капіталу і робочої сили.

Цей ключовий принцип зумовив специфіку роботи митної служби, яка вийшла далеко за рамки банального збору мит і придбала багатогранний характер. Сьогодні німецька митниця:

 • збирає не тільки митні збори та акцизи на тютюн, електроенергію та інші підакцизні товари;
 • забезпечує безперебійне переміщення товарів і послуг між країнами;
 • бореться з нелегальною міграцією та незаконним працевлаштуванням;
 • підтримує умови чесної конкуренції;
 • бореться з організованою злочинністю, контрабандою та торгівлею зброєю, шахрайством в аграрному секторі та фінансуванням тероризму;
 • пропагує захист навколишнього середовища;
 • захищає громадський порядок і безпека;
 • адмініструє автомобільний податок;
 • здійснює контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності й так далі.

Для виконання таких функцій Bundeszollverwaltung використовує сучасні методи та форми митного нагляду.

В рамках митної служби діє трирівнева система, фундаментом якої є три рівні: у нього входять 43 митниці, 288 митних постів, 28 комісаріатів, 8 оперативних митниць, 4 федеральні каси для приймання та адміністрування митних платежів та 5 лабораторій для проведення складних експертиз.

Діючи в 30-кілометрової «прикордонній зоні» (§14 ZollVG), з метою дотримання принципу законності митна служба наділена повноваженнями, що значно перевищують повноваження поліції. Для виявлення правопорушень митники мають право проводити обшуки автомобілів і приміщень, має право оглядати підозрюваних осіб та проводити інші заходи, пов’язані з виявленням порушників.

У служби є власне оперативно-розшукову управління, кінологічна служба та воєнізована охорона, яка бореться з митної злочинністю.

Zoll німецька митниця

При всьому цьому митники практикують ліберальний підхід, заснований на принципі довіри: громадянам завжди пропонується добровільно задекларувати ввезене майно. Але у зв’язку з фактичною відсутністю кордонів далеко не все, в’їжджаючи в Німеччину, дотримуються цього правила.

І дарма – співробітники Bundeszollverwaltung напоготові майже цілодобово: вони блискавично виявляють порушників митного режиму, застосовуючи до них жорсткі заходи відповідно до законодавства. Тому пропонуємо детальніше зупинитися на головних прикордонних і митних правилах, які повинен дотримати іноземець при в’їзді в ФРН.

Правила перетину кордону

Як ми знаємо, Німеччина як європейська країна є частиною Шенгенської зони, на території якої фізично відсутні кордони між країнами. Тобто, в’їжджаючи в Німеччину сухопутним шляхом, наприклад, з території Чехії, Нідерландів, мандрівники не побачать звичного для них пункту пропуску і прикордонників з собаками. Втім, це не означає, що відразу за демаркаційними знаками вас не буде чекати митний або поліцейський патруль, який повноважний не тільки перевірити документи, але і обшукати транспортний засіб.

У будь-якому випадку, як би туристи з України не добиралися до Німеччини, їм обов’язково доведеться перетинати кордон Шенгенської зони. На автомобілі це може бути польський або чеський та словацький кордон, при подорожі авіатранспортом це межа Німеччини безпосередньо в аеропорту.

Де б українці на шляху в ФРН не перетинали кордон Шенгену, їх чекають однакові вимоги та правила в’їзду.

Умови перетину цих кордонів для громадян третіх країн визначені ст. 6 Шенгенського кодексу про кордони (Регламент ЄС 2016/399), згідно з яким для в’їзду вони повинні:

 • володіти дійсним документом на поїздку – мова йде про закордонний паспорт або інший документ для виїзду за кордон, який виданий менш як 10 років тому;
 • мати дійсну візу для в’їзду – це може бути як Шенгенська мультивіза, видана однією з країн ЄС (бажано тієї, через яку турист в’їжджає в Єврозону), так і німецька національна віза категорії D;
 • обгрунтувати мету в’їзду та наявність коштів на перебування: як правило, достатньо броні готелю, зворотних квитків на автобус/поїзд/літак і виписки з банку. Крім того, згідно з Додатком I до кодексу, це можуть бути різного роду запрошення від юридичних осіб, запрошення на ярмарку і конгреси, документи, що підтверджують маршрут, записи реєстрації в якості учасника тих чи інших заходів і так далі;
 • не бути внесеними до Шенгенської інформаційної системи (SIS) як осіб, небажаних для допуску на територію Шенгену.

Крім того, для перебування у ФРН потрібно діє на території ЄС поліс медичної страховки, водійські права (на випадок поїздки на автомобілі або його оренди), банківська карта, туристична путівка або ваучер та інші документи в залежності від ситуації. Їх перевірку можуть здійснювати не тільки на кордонах Шенгенської зони, але і безпосередньо вже в Німеччині.

Порядок митного оформлення у ФРН

Основні митні правила Німеччини стосовно громадян і фізичних осіб нічим не відрізняються від митних правил інших країн ЄС. Вони визначені Митним кодексом ЄС (регламент ЄС № 952/2013) та підзаконними нормативно-правовими актами, такими, як постанови Єврокомісії № 2015/2446 від 28.07.2015 і № 2015/2447 від 24.11.2015.

Правила митного оформлення Німеччини

Проте тут є свої особливості, які часто незнайомі особам, що в’їжджають з третіх країн і, зокрема, країн СНД. Варто зазначити, що правила будуть відрізнятися в залежності від порядку в’їзду в країну. Коротко розглянемо особливості проходження митниці при прибутті авіа – та автомобільним транспортом.

Митне оформлення в аеропортах

У всіх німецьких аеропортах з метою прискорення митного оформлення для пасажирів введена система червоних і зелених коридорів. Зелений коридор використовують всі ті, хто прибув до Німеччини та не везе в багажі заборонених або обмежених до використання товарів, ким не перевищені норми безмитного провезення товарів і кому, по суті, просто нічого декларувати.

Все базується на довірі. Але вибір зеленого коридору не означає, що пасажир зможе безперешкодно покинути територію аеропорту і перевозити в багажі все, що завгодно. Митники мають повне право зупинити пасажира, провести особистий огляд, огляд багажу.

Всі інші, кому є що декларувати, відправляються в червоний коридор. Туди, до речі, відправляються навіть ті, у кого є комерційний товар, звільнений від митних зборів. Там пасажири заповнюють митні декларації та проходять всі пов’язані з митним контролем процедури.

Звертаємо увагу, що ввезений в якості багажу товар залишається під митним наглядом весь час, поки він знаходиться на території Німеччини, незалежно від того, був він задекларований або оглянутий.

Простіше кажучи, митне законодавство вимагає, щоб пасажир привіз із собою з Німеччини все, що привіз, за винятком витрачених коштів, природних втрат, зносу і так далі. Тобто закон забороняє продавати, закладати, дарувати іншим чином відчужувати безмитно ввезені товари, за деякими винятками. Якщо що-небудь залишається в ФРН, за це необхідно заплатити мито.

В’їзд на автомобілі

При відвідуванні Німеччини на автомобільному транспорті ніяких митних коридорів проходити не потрібно. Митне оформлення здійснюється після прибуття в Німеччину, за допомогою звернення до одного з митних офісів. Аналогічним чином здійснюється і розмитнення вантажів, ввезених на комерційній основі.

В'їзд на автомобілі в Німеччину

Щоб уникнути проблем при відвідуванні Німеччини на автомобілі, транспортний засіб має відповідати певним вимогам, зокрема:

 • спереду і ззаду воно повинно мати наклейку про національну приналежність автомобіля – мова йде про наклейку UA;
 • автомобіль повинен мати страховку, діючу на території ЄС (Green-card);
 • водієві достатньо національних прав і техпаспорта, але керувати автомобілем має право лише він або – у деяких випадках – громадянин ЄС;
 • при в’їзді в екологічні зони (Umweltzone), позначені спеціальними знаками, автомобіль має бути оснащений наклейкою, що підтверджує право в’їзду, і відповідно, сплату екологічної мита (5-15 євро залежно від екологічного класу авто).

Ввезений в автомобілі багаж, як і сам автомобіль, будуть перебувати під митним наглядом протягом усього часу перебування в Німеччині: їх можна продавати, здавати в оренду або відчужувати іншим чином, інакше необхідно сплатити мито.

Норми провозу багажу в/з ФРН

У більшості випадків митне законодавство ЄС дозволяє пасажирам без всяких перешкод і мита ввозити в ФРН багаж з речами для особистого користування у встановлених нормативними актами розмірах. Такий багаж, однак, не повинен містити речей, заборонених для ввозу в країну.

Якщо в ньому виявилися речі обмеженого обороту, їх власник повинен пред’явити відповідні сертифікати та ліцензії на їх використання і внести їх в декларацію, в іншому випадку речі будуть вилучені, а пасажир буде притягнутий до відповідальності.

Європейське законодавство все ж допускає ввезення речей і товарів, які згодом залишаться у ФРН, наприклад, подарунки родичам. Однак вони повинні ввозитися в межах норм безмитного ввезення, інакше обов’язковою умовою їх передачі стане оплата митних зборів.

Таким чином, громадяни третіх країн можуть безмитно ввозити речі, сувеніри та подарунки, якщо вони дотримуються дві умови:

 • багаж супроводжується пасажиром або переміщується окремо від нього, але тим же маршрутом (на поштові пересилання дані правила не поширюються);
 • речі призначені для особистого використання і не призначені для продажу або іншої форми здобуття вигоди.

Розглянемо, що конкретно розуміється під нормами безмитного ввезення: що можна і що не можна провозити через німецьку кордон.

Товари та їх норми для ввезення в ФРН

Питання безмитного ввезення товарів до Німеччини окремо регулює німецьким Положенням про свободу ввезення товарів в особистому багажі пасажирів (Verordnung über die Einfuhrabgabenfreiheit von Waren im persönlichen Gepäck von Reisenden, EF-VO). Відповідно до §1 EF-VO, товари в особистому багажі подорожуючих, які ввозяться з території третьої країни, звільняються від імпортних мит, якщо їх склад відповідає нормам безмитного ввезення.

Максимальні кількості та вартості товарів, у свою чергу, визначені §2 EF-VO, згідно з яким максимальна вартість безмитно провозяться речей, що входять в багаж, буде становити:

 • до 300 € – для сухопутних видів транспорту;
 • до 430 € – для повітряного та морського транспорту;
 • до 175 € – для будь-якого виду транспорту, якщо пасажиру менше ніж 15 років.

Зазначені межі поширюються на одиницю товару, що ввозиться на одну фізособу, за умови, що мова йде про товари не обмежених і не заборонених в обігу – електроніка, меблі, спортивний одяг та взуття і так далі.

Вивезення товарів з Німеччини

Крім вартісних меж звичайних речей та товарів, положення визначає кількісні максимуми щодо алкогольних і тютюнових виробів, палива і ліків. Так, незалежно від вартості таких товарів, положення дозволяє провозити в Німеччину:

 • тютюнові вироби в обсязі до 200 сигарет або 100 сигарил (сигари вагою до 3 грам), або 50 сигар, або 250 грамів сипучого тютюну, і пропорційну компіляцію цих товарів;
 • алкогольних та спиртних напоїв в обсязі до 1 літра, якщо мова йде про міцних напоях, вміст спирту в яких перевищує 22 %, або до 2 літрів, якщо вміст спирту менше ніж 22 %, або пропорційне поєднання цих товарів;
 • 4 літри не ігристого вина і 16 літрів пива (алкоголь, як і тютюн, допускається до ввезення лише особами, чий вік перевищує 17 років);
 • лікарські засоби в обсязі, необхідному для особистого користування – якщо обсяги значні, необхідність повинна бути підтверджена медичними документами;
 • паливо в обсязі повного автомобільного бака, незалежно від його місткості, плюс 10 літрів в каністрі можна провозити з собою.

При підготовці матеріалу ми неодноразово зустрічали інформацію про ліміти ввезення кави, парфумів (50 мл) і туалетної води (250 мл).

До речі, зазначені межі діють для ввезення в ФРН лише товарів з третіх країн – якщо такі товари ввозяться з країн ЄС для особистого користування, у принципі вони можуть безмитно ввозитися незалежно від їх обсягу і вартості. Однак для обмеження некомерційного ввезення з території ЄС можуть встановлюватися деякі межі, про які розповімо трохи пізніше.

Товари, заборонені та обмежені для ввезення

Німецьке законодавство жорстко регулює обмеження для ввозу певних товарів спеціальними галузевими законами. Враховуючи їх положення, законодавство забороняє ввозити в Німеччину:

 • Зброя і боєприпаси: відповідно до закону про зброю (WaffG), їх ввезення в Німеччину допустимо лише за умови наявності дозволу на його носіння, виданого компетентними німецькими органами, та документа, що підтверджує право власності. В іншому випадку це загрожує покаранням для пасажира до 5, а в деяких випадках і до 10 років.
 • Медичні препарати та наркотики: згідно Arzneimittelgesetz і Betäubungsmittelgesetz, їх провіз через кордон допустимо лише у випадку наявності сертифікату, підписаного лікарем. Крім того, забороняється провозити підроблені ліки або препарати, що використовуються в якості допінгу.
 • Піротехніку: піротехніка в Німеччині розділена на 4 класи – від F1 до F4. Для ввезення піротехніки класу F3 і F4 обов’язковим є дозвіл.
 • Небезпечних собак: закон про заборону на перевезення та імпорт собак (HundVerbrEinfG) забороняє ввозити в Німеччину собак, які кваліфікуються як небезпечні. Мова йде про таких породах, як пітбультер’єр, американський стаффордширський тер’єр, стаффордширський бультер’єр, бультер’єр і так далі. Винятки становлять собаки-інваліди, собаки-поводирі, службові собаки й так далі.
 • Необроблені алмази: регламент ЄС № 2368/2002 визначив правила, згідно з якими перевезення і продаж необроблених алмазів допускається лише за наявності сертифіката Кімберлі. Але навіть при його наявності перевезення допустима лише у цілях транзиту.
 • Деяких харчових продуктів: дикі гриби, картоплю, ікру осетрових, Бади, продовольство і корм тваринного походження (м’ясо і м’ясні продукти, молоко і молочні продукти).
 • Тварин, рослини та продукцію з них.
 • Текстильну продукцію вартістю понад 1,5 тис. євро, або понад 1 тис. євро, якщо вона не призначена для особистого використання.
 • Піратську підроблену продукцію, однак лише в разі комерційного характеру діяльності – при особистому використанні обмеження не застосовується.

Обмеження для вивезення з Німеччини

За великим рахунком, турист, який відвідав Німеччину, зобов’язаний вивести з неї все, що він привіз із собою, за винятком природного зносу і втрат. Що ж стосується вартісних і кількісних обмежень відносно окремих категорій продукції, що вивозяться з Німеччини в якості особистого багажу, то вони законодавства ФРН не встановлені. Але такі обмеження для безмитного в’їзду можуть бути визначені країною призначення.

Крім того, деякі обмеження можуть бути встановлені стосовно специфічних категорій товарів, наприклад, щодо:

 • Ліків: німецьке законодавство не забороняє вивозити з Німеччини медичні препарати, однак якщо вони містять наркотичні речовини або іншим чином обмежені в обороті, пасажир повинен мати сертифікат з інформацією про одиничних і добових дозах препарату, підписаний лікарем. Якщо виїзд здійснюється за межі Шенгену, такий сертифікат повинен бути багатомовним.
 • Зброї та боєприпасів: для його вивезення з ФРН потрібен дозвіл, а також експортна ліцензія, видана відповідно до регламенту ЄС № 258/2012. Така ліцензія не потрібна для мисливців та спортивних стрільців.
 • Необроблені алмази: як вже сказано вище, для їх вивезення знадобиться сертифікат Кімберлі.
 • Окремих видів тварин і рослин: їх вивезення допустимо лише за наявності дозволу.
 • Товари з деяких мертвих тварин і рослин: допускається вивезення до 125 грам ікри осетрових, до 4 виробів з крокодилової шкіри, до 3 гігантських молюсків, до 4 мертвих морських ковзанів, до 1 кг тріски.

Звертаємо увагу, що даний список не є вичерпним, оскільки обмеження можуть встановлюватися самими різними галузями законодавства щодо різного роду товарів.

Заборона на вивезення з ФРН

В основному заборони на вивіз з Німеччини встановлені лише щодо об’єктів, які мають велике культурне або історичне значення. Такі заборони, зокрема, встановлено щодо:

 • Об’єктів культурної спадщини: згідно 5 закону про захист культурних цінностей (KGSG) забороняє вивозити з країни національні культурні цінності, включені до спеціального реєстру – це картини, скульптури, рукописи, архіви та інші об’єкти культурної спадщини. Окремі заборони на вивезення також встановлені щодо об’єктів іракського і сирійського культурної спадщини.
 • Окремих видів тварин, в тому числі мертвих, або їх частин: слонової кістки, охоронюваних видів у якості мисливських трофеїв, морських черепах і черепаховій продукції, коралових, ракових і равликів, мавпи та види диких кішок і так далі. Більше інформації на сайті Zoll.

Крім того, німецьке законодавство забороняє вивозити з країни:

 • хімікати для виробництва хімічної зброї;
 • окремі небезпечні хімічні речовини;
 • відходи для утилізації або відновлення;
 • інструменти для катування людей та інші небезпечні речовини та товари.

Суми валюти, що підлягають декларуванню

Декларування валюти в Німеччині

При в’їзді до Німеччини з третьої країни або виїзд з Німеччини в таку країну особа, що володіє сумою в 10 тис. євро і більше, має задекларувати зазначені кошти.

Якщо гроші є у вигляді готівки, вони підлягають письмовому декларуванню. Якщо мова йде про еквівалентних цій сумі засоби платежу, то вони підлягають усному декларуванню.

В останньому випадку маються на увазі дорожні чеки, акції, облігації та інші цінні папери. Порушення цього правила тягне за собою адміністративну відповідальність, в тому числі штраф до 1 млн євро.

Розміри мит на ввезення товарів до Німеччини

При провезенні в Німеччину товарів, вартість яких перевищує вищезазначені вартісні чи кількісні ліміти, у фізособи виникає необхідність сплатити митні збори. Для цього йому необхідно звернутися в один з митних офісів, подавши відповідну митну декларацію.

Порядок обкладення митом значно відрізняється залежно від країни, з якої ввозиться багаж. Важливим чинником є те, чи входить вона в ЄС. Розглянемо детальніше.

Мита при ввезенні з ЄС

В принципі, будь-які товари, придбані на території ЄС і ввозяться в Німеччину для особистого користування громадян, не обкладаються ніякими податками та митами, незалежно від їх вартості та обсягів – це головний принцип митного союзу ЄС. Однак іноді вони ввозяться в таких обсягах, що їх особисте використання видається митникам сумнівним.

Тому у відношенні підакцизних товарів були встановлені наступні межі:

 • 800 сигарет, 400 сигарил, 200 сигар і 1 кг тютюну;
 • 10 літрів міцних алкогольних і слабоалкогольних напоїв, 20 літрів кріпленого вина і 60 літрів шампанського, 110 літрів пива;
 • 10 кг кави або кофеїновмісних продуктів.

При перевищенні зазначених меж пасажиру доведеться заплатити акцизну мито, розмір якої встановлюється для кожної категорії товарів окремо і залежить від розмірів. Наприклад, розмір акцизу для тютюнових виробів визначено §2 закону про податок на тютюн (TabStG).

Водночас, сплати зазначених зборів можна уникнути, якщо пасажир доведе, що все це було куплено виключно для особистого користування. Використовуючи таке виправдання, більшість громадян Німеччини без проблем уникає плати мит при ввезенні підакцизних товарів з ЄС, навіть якщо вони перевищують вказані межі.

Мито при ввезенні багажу з третіх країн

З ввезенням багажу з третіх країн принципово інша ситуація. По-перше, в їх відношенні встановлені більш низькі межі безмитного ввезення підакцизних товарів – про них можна почитати вище. По-друге, стосовно інших товарів з країн, що не входять в ЄС, встановлені вартісні межі: 430 € для морського та повітряного транспорту і 300 € для сухопутного.

При перевищенні зазначених вартісних і кількісних меж діють наступні правила:

 • Якщо вартість товару перевищує 300 або 430 €, але менше ніж 700 €, згідно 29 Митного положення (ZollV), до них застосовується фіксована ставка в розмірі 17,5 % від його вартості. Вона може бути зменшено до 15 %, якщо товар надходить з преференційної країни (наприклад, з Туреччини, Канади або навіть України). З повним переліком преференційних країн можна ознайомитися тут.
 • Якщо перевищені кількісні межі щодо акцизних товарів (тютюну, алкоголю і так далі), застосовуються фіксовані ставки, прямо встановлені 29 ZollV щодо тих чи інших категорій товарів.
 • Якщо вартість товару вище 700 €, застосовуються ставки, розраховані в індивідуальному порядку. Вони включають в себе індивідуальну мито і податок на імпорт. З прикладами видів товарів і застосовуваними до них митами можна ознайомитися тут.

Сплата ввізного мита повинна здійснюватися на місці, при декларуванні товарів за виданою митниками квитанції. При відсутності можливості сплатити мито на місці буде надано відстрочку строком до 10 днів, але сам товар в такому разі залишиться у митної служби в якості застави.

Tax free в Німеччині: як повернути ПДВ

При відвідуванні Німеччини у туристів є прекрасна можливість заощадити на покупках, повернувши ПДВ. Документи для цього оформляють у більшості магазинів для туристів на території туристичних центрів. Згідно з п. 3а §6 UStG, для цього необхідно:

 • незалежно від громадянства проживати на території будь-якої іншої третьої країни;
 • не мати документа, що дає право на довгострокове проживання;
 • використовувати товари для особистого користування та особисто вивезти їх з Німеччини не пізніше трьох місяців після покупки;
 • зробити покупку, вартість якої не менше 25 € або 50 € – для харчових продуктів.

Дане правило не поширюється на будь-які послуги, у тому числі проїзд або проживання в готелі та не включає покупки, пов’язані з особистим транспортом (як матеріали, так і деталі). Все, що потрібно – оформити документи у продавця, а після зажадати внесення підтверджують експорт товару даних при проходженні митного контролю при виїзді з Німеччини.

Tax free в Німеччині

Після отримання підтвердження продавець зобов’язаний переказати гроші на ваш рахунок (5-15 % залежно від товару). Детальніше про такс-фрі та повернення ПДВ читайте в статті “Як оформити в Німеччині Tax free“.

Висновок

Таким чином, можемо констатувати, що в Німеччині діють жорсткі, але справедливі митні правила. При ввезенні товарів з третіх країн в цілях особистого користування та внесення в декларацію правдивої інформації майже завжди можна обійтися без сплати додаткових зборів.

При ввезенні товарів з країн ЄС обов’язок платити такі мита може виникнути лише у виняткових випадках. Більш того, який приїхав до Німеччини в якості туриста податкове законодавство дозволяє навіть повернути ПДВ – важливо лише дотримати формальні умови та не забути оформити документи на митниці при виїзді.

Проходження митного контролю у Франкфурті на Майні: Відео

Статті по темі