Посольство Німеччини більше не співпрацює з VFS Global та нові заявки на візи тут більше не приймаються і не розглядаються. Але святе місце порожнім не буває, і сьогодні доступна віза в Німеччину через Visametric – іншого німецького візового оператора. Чи позначилося це зміна на українцях і наскільки, спробуємо розібратися.
Коротко про Visametric
Приватна VisaMetric Group працює на ринку обслуговування дипломатичних представництв більше 12 років і сьогодні керує 110 візовими центрами в 14 країнах. У цілому компанія опрацювала понад 3,5 млн заяв на видачу німецьких віз в різних країнах, заслуживши визнання кількох урядів.
Компанія перемогла в багатоступеневому тендері на надання послуг і тепер офіційно уповноважена на прийом і обробку заяв на отримання німецької візи в Посольствах і консульствах ФРН в Україні.
В Україні ТОВ “Візаметрік” здійснює діяльність в тих же містах, в якіх були представництва VFS Global, дотримується вимог німецького і українського законодавств і міжнародних норм оформлення і видачі в’їзних дозволів.
Необхідний список документів
Перелік необхідних документів на туристичну шенгенську візу для дорослих громадян (старше 18 років) на сьогоднішній день такий:
- Роздрукована заповнена анкета (оригінал).
- Підписану згоду на обробку персональних даних.
- Закордонний паспорт, дійсний принаймні три місяці після закінчення терміну запитуваної візи, виданий не більше 10 років тому і має дві чисті сторінки.
- Копії сторінок паспорта заявника (діючих анульованого) з раніше виданої шенгенською візою та біометричними даними.
- Дві біометричні фотографії.
- Поліс медичного страхування.
- Загальногромадянський паспорт і копії всіх його сторінок, що містять записи і штампи.
- Підтвердження проживання: готельна бронь із зазначенням паспортних даних, договір оренди житла, маршрут від круїзної компанії.
- Квитки в обидва кінці. Детальний опис плану поїздки, документи на автомобіль, міжнародний страховий поліс, свідоцтво про реєстрацію та копія водійського посвідчення, якщо планується подорож своїм транспортом.
- Підтвердження платоспроможності: виписка з банківського рахунку за останні 3 місяці, ощадна книжка (оригінал і копія), спонсорський лист, фінансовий документ та копія сторінки з особистими даними паспорта спонсора.
- Відомості про зайнятість: довідка з місця роботи, виписка з торгового або податкового реєстру, свідоцтво про реєстрацію індивідуального підприємця (оригінал і копія), пенсійне посвідчення (оригінал і копія) або довідка з ПФ про призначення пенсії (оригінал і копія). Студенти надають довідку з місця навчання з печаткою навчального закладу.
- Документи, що підтверджують готовність повернутися в Україну: підтвердження володіння нерухомістю, транспортним засобом, наявність родинних зв’язків (чоловік/дружина, неповнолітні діти).
В цьому плані нічого не змінилося. Паперів та підтверджень менше не стало.
Анкета на візу
Офіційний сайт VisaMetric в Україні тепер надає електронну анкету Videx і керівництво щодо її заповнення. Онлайн-послуга доступна для заявників, які звертаються в візовий центр з документами особисто.
Реєстрація на сайті для заповнення анкети не потрібна. Заповнена анкета не зберігається на сервері центру, тому її необхідно зберегти (у форматі pdf), роздрукувати, підписати і подати разом з документами.
Можливість заповнити від руки як і раніше є, але це подовжує процес, оскільки в центрі дані все одно будуть переводитися в цифровий формат. Філії Visametric пропонують безкоштовну послугу із заповнення та консультації з правилами внесення інформації .
Онлайн-версія заповнюється англійською або німецькою мовою, а вибір в меню окремих пунктів (наприклад, громадянство, професія) пропонується з числа зазначених українською.
Вимоги до фото
До фотографій вимоги не змінилися. Отримання паспорта з візою в VisaMetric вимагає наявності двох кольорових фото на світлому фоні, зроблених в останніх 6 місяців, розміром 35×45 мм і без куточків.
Особа повинна розташовуватися в центрі і займати 70-80 % площі знімка. Послуга фотозйомки безкоштовна.
Медична страховка
Поліс медичного страхування для подорожуючих за кордон, незалежно від мети (туризм, ділова, лікування, транзит) повинен оформлятися у відповідності з наступними вимогами:
- обов’язкове зазначення прізвища та ім’я застрахованої особи;
- мінімальний період страхування повинен покривати весь термін запланованої поїздки;
- мінімальна кількість застрахованих днів повинно відповідати числу днів перебування згідно з наданими квитками;
- територія страхування повинна охоплювати всі країни Шенгену;
- сума страхового покриття не менше 30 тисяч євро;
- у разі участі в спортивних заходах обов’язково покриття події.
Подача документів
У порядку подання документів принципових змін не відзначається. Подати документи можна не раніше 90 днів до поїздки, – у порядку загальної черги або вибрати дату і час, попередньо подавши заявку на сайті. Увійти в центр можна не раніше ніж за 15 хвилин до призначеного часу.
Запис на прийом
Груповий (від 10 осіб) запис на подачу документів у VisaMetric в цілях скорочення загального часу очікування обов’язковий. В режимі онлайн це робиться наступним чином:
- Відкрити сайт, вибрати розділ «Подання документів», вкладку «Запис на подачу».
- Натиснути на кнопку «Записатися на подачу».
- Вибрати місто проживання, тип візи, потім дату початку подорожі, електронну пошту й перейти далі.
- Натиснути кнопку “Зареєструвати заявника”.
- Заповнити й надіслати дані внутрішнього та закордонного паспортів. У наступному вікні натиснути кнопку “Перейти до завершення”
- Обрати дату запису до візового центру. Також ви побачите час для візиту.
- Після створення запису, буде відправлено лист на вказану раніше електронну пошту.
- Отримати підтвердження запису на прийом в листі на email.
Підтвердження запису необхідно роздрукувати та пред`явити на вході до візового центру.
Заява, за яким оформляється віза в Німеччину у “Візаметрік” у 2024 році, подається не раніше ніж за 90 днів до початку поїздки. Якщо є діючий запис, зробити новий неможливо.
Термінову візу можна оформити тільки в Києві. Заява подається не раніше ніж за 3 робочих дні до планованого від’їзду. Потрібно підтвердити необхідність терміновості.
Офіси візового центру
Візове обслуговування українців здійснюють посольство та 5 офісів VisaMetric у Києві, Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі.
Інформація про зони юрисдикції доступна на головній сторінці сайту візового центру. Вибравши одну з п’яти зазначених там вкладок, можна отримати всі цікаві відомості про кожний офіс.
Зокрема, години роботи VisaMetric у Києві з понеділка по п’ятницю ─ з 8.30 до 18.00. Одноразова подача документів групами можлива до 15.00.
Зв’язатися з працівниками можна за телефоном 044-364-88-65 (у робочі дні з 08.30 до 18.00) або електронною поштою info.kyiv@visametric.com.
Тут же представлена карта Google, за допомогою якої можна легко зрозуміти, як дістатися в візовий центр VisaMetric у Києві. На сайті заявникам доступна функція швидкого зв’язку у вкладці «Інформаційна лінія».
Видача паспортів здійснюється з 8.30 до 18.00 щодня, крім суботи та неділі. Центр знаходиться на вул. Хрещатик 27-б.
Візові та сервісні збори
Візовий збір залишився колишнім: € 35 за звичайне і € 70 — за термінове оформлення. Може оплачуватися готівкою в гривнях або картою за курсом, встановленим посольством/консульством.
Розмір сервісного збору 4,30 евро Стягується з кожної заяви і може оплачуватися готівкою або банківською картою. Всі збори не підлягають поверненню. Актуальну вартість послуг можна подивитись на сторінці центру.
Від сплати візового збору звільнені:
- діти до 6 років;
- школярі, студенти, аспіранти та супроводжуючі їх викладачі, які виїжджають з метою навчання, підвищення кваліфікації, в т. ч. в рамках програм обміну;
- подружжя німецьких громадян, батьки неповнолітніх дітей, які є громадянами Німеччини.
Список пільгових категорій доступний на сайті посольства.
Строки розгляду заяви
Прийняті комплекти документів передаються в уповноважена дипломатичне представництво. На пересилання з обласного центру і назад потрібно до двох робочих днів. Після цього процес розгляду зазвичай займає 5 робочіх днів.
Посольство Німеччини залишає за собою право запитувати додаткові документи, що може стати причиною збільшення строків розгляду заяви.
Збільшення термінів можливе і в разі високої завантаженості центрів напередодні українських і німецьких свят. Календар офіційних свят доступний на сайті центру.
Якщо віза оформляється в терміновому порядку, на розгляд заяви іде до трьох діб.
Під час очікування
Відстежити статус заявки та перевірити готовність візи в Німеччину можна на сайті “Візаметрік”. Це не вимагає ні багато часу, ні спеціальних знань. Для цього слід:
- На головній сторінці натиснути на пункт «Відсліковування статусу візового запиту».
- Ввести номер угоди, дату народження одного із замовників та відправити запит, натиснувши на відповідну кнопку.
Система дуже швидко видасть вичерпну відповідь, в якому, однак, не буде точної дати готовності паспорта.
Також, після прибуття паспорту до візового центру, буде відправлене сповіщення одним зі способів: по email або СМС.
Видача візи
Отримання готової візи ─ довгоочікувана і радісна подія. Різновидів в’їзних дозволів безліч, відповідно, кожна має свої особливості.
У відповідності з правилами, шенген видається дипломатичним представництвом країни, що є країною основного перебування в рамках однієї поїздки. Якщо планується відвідати кілька країн, подавати заяву на оформлення візи необхідно представництво тієї країни, де планується перебувати більшу кількість днів. Як пройти дипломатичні перепони, пояснюється на сайті.
Алгоритм дій заявника наступний:
- Підготовка необхідних документів, можна попередньо записатися на подачу.
- Ознайомлення з правилами.
- Заповнення онлайн-анкети.
- Відвідування офісу Visametric за місцем фактичного проживання, здача документів і відбитків пальців. Під час подання документів можна скористатися додатковими послугами.
- Отримання готового паспорта в офісі або за допомогою кур’єрської доставки, якщо оформлена така послуга.
Для перебування в Німеччині довше 90 днів необхідно просити національну візу. Заява на національну візу подається виключно в дипломатичне представництво в Києві і тільки за попереднім записом.
Отримати детальну інформацію про повний перелік необхідних документів і збори можна в статті “Як отримати національну візу в Німеччину“.
Важлива інформація
На сайті візового центру є розділ «Інформація», в якому детально описуються процедурні особливості, вимоги, даються посилання на сайти МЗС, Посольства Німеччини, Генеральних консульств.
Правила подачі документів та отримання віз
Подавати документи мають можливість громадяни України та інших країн, які проживають в Україні на законних підставах. Для оформлення договору необхідно мати оригінал внутрішнього українського паспорта або вид на проживання (для іноземців).
Якщо біометричні дані здавалися раніше, подання можлива:
- за засвідченої довіреності при наявності оригіналу та копії довіреності, копій сторінок з фото паспортів;
- по формі довіреності, виданої Visametric. Необхідно надати заповнену форму довіреності за підписом (оригінал), копії сторінок з фотографіями паспортів довірителя та довіреної особи. Такий же формат подачі діє для подружжя. При груповій подачі така довіреність повинна бути оформлена від усіх включених у договір осіб. За дітей може подати документи один з батьків. У цьому випадку йому потрібно свідоцтво про народження (оригінал і копія).
Коли за неповнолітніх дітей документи не подають батьки або опікуни, потрібно нотаріальна довіреність від одного з представників дитини (батьки або опікун). Додатково необхідно надати копію паспорта батька, підписала довіреність, копію паспорта довіреної особи, оригінал та копію свідоцтва про народження.
Видача готових паспортів здійснюється в центрі, в який здавалися документи, під підписку. Отримати паспорт може особа, на яку оформлений договір, особисто.
Необхідні документи:
- клієнтський договір;
- внутрішній паспорт отримувача (документ, який оформлений договір);
- вид на проживання (для іноземних громадян).
Третьою особою (не замовник) одержання можливо тільки за нотаріальним дорученням при наявності клієнтського договору, внутрішнього паспорта (оригінал і копія).
Забрати паспорти групи може тільки особа, зазначена в договорі в якості замовника зі списком документів, ідентичним наведеним вище.
Якщо одному із заявників за договором потрібно отримати свій паспорт особисто, замовник повинен заповнити згоду на видачу готових документів і передати його заявнику разом з договором про надання послуг.
За неповнолітніх заявників забрати документи має право лише батько, зазначений у договорі в якості замовника.
Для неповнолітніх
Незалежно від мети поїздки громадян до 18 років необхідно надати:
- оригінал і копію свідоцтва про народження. При зміні прізвища дитини або одного з батьків потрібні оригінали і копії підтверджуючих цей факт документів (свідоцтво про укладення /розірвання шлюбу, зміну імені);
- підписана батьком/опікуном заяву;
- копію першої сторінки закордонного паспорта батька та копію сторінки з особистими даними дитини, якщо дитина вписана в закордонний паспорт батьків;
Якщо дитина їде у супроводі двох батьків, будуть потрібні:
- підтвердження спільного проживання в поїздці;
- квитки в обидві сторони;
- копії діючих віз, якщо є;
- копії перших сторінок закордонних паспортів.
Якщо дитина виїжджає з одним батьком, додатково знадобиться нотаріальну згоду на виїзд від другого (оригінал і копія) та копія його паспорту. Оригінал нотаріального дозволу на виїзд дитини повертається разом з готовим паспортом.
Якщо дитина їде у супроводі третьої особи, необхідно надати нотаріальну згоду на виїзд дитини від обох батьків (оригінал та копія) та копії їх паспортів.
Якщо дитина їде у супроводі опікуна, додатково будуть потрібні:
- документи, що підтверджують офіційну відсутність батьків батьківських прав;
- рішення суду про призначення опікуна;
- дозвіл на виїзд від органів опіки та піклування.
Якщо один чи обидва батьки відсутні, необхідно надати:
- свідоцтво про смерть;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав;
- довідку з районного РАГСу, якщо при народженні дані про батька внесені у свідоцтво про народження зі слів матері;
- довідку з поліції, якщо один з батьків пропав без вісті.
Біометрія та особиста присутність
Для подачі документів на шенгенську візу всі заявники зобов’язані надавати біометричні дані, які з 2015 року заносяться до системи VIS. Заявники повинні особисто бути присутнім при першій подачі заяви.
Діти до 12 років та особи з каліцтвами, для яких процедура нездійсненна, звільнені від біометрії.
Раніше здані відбитки пальців дійсні протягом 59 місяців. Якщо є віза з відбитками пальців, видана після 14 вересня 2015 року, заява на візу може подати третя особа з довіреністю на руках.
Особливості отримання візи громадянами СНД
Центи Visametric є в таких країнах пострадянського простору:
- Україна: Київ, Харків, Дніпро, Львів, Одеса;
- Азербайджан: Баку;
- Узбекистан: Ташкент, Андижан, Бухара;
- Таджикистан: Душанбе, Худжанд;
- Киргизстан: Бішкек, Зш;
- Казахстан: Алмати, Атирау, Усть-Каменогорськ, Шимкент.
Громадянам Білорусі для отримання візи потрібно звертатися в німецьке консульство в Мінську. Громадян Туркменістану, поки не відкрився візовий центр, доведеться звертатися в Посольство ФРН в Ашхабаді.
Жителям Криму, Абхазії і Південної Осетії німецька віза поки недоступна.
Локації офісів на теріторії СНД доступні на офіційному сайті Visametric. Щоб дізнатися розташування центру, на головній сторінці необхідно вказати країни проживання і поїздки (крім Німеччини, там є можливість вибору інших країн), а потім зайти у вкладку «Офіси».
Відповіді на часті питання
На порталі візового центру є розділ FAQ, у якому можна знайти відповіді на будь-які питання, що цікавлять заявників. Ми ж дамо відповіді на три питання, яких там немає.
- В яких містах доступні візові центри компанії VisaMetric?
У Києві, Харкові, Одесі, Львові та Дніпрі.
- Чому поміняли оператора?
Як відзначають в німецькому консульстві, це звичайна процедура. Зміни обумовлені правилами, згідно з якими один оператор не може надавати послуги понад шість років поспіль.
Відгуки перших клієнтів
Українці, яким відвідували новий візовий центр Німеччини в Києві VisaMetric, відзначають оперативність, злагодженість роботи персоналу, а також більш красиве оформлення залів, масу зелені та світла.
Ніхто поки не скаржився на черзі. З іншого боку, деякі вказують на відсутність вже стали звичними, камер зберігання, які у попереднього оператора були безкоштовними.
До речі, змінився і оператор кур’єрської доставки. Замість Fox Express цим займається тепер DHL, що вважається позитивною зміною.
Висновки
Отже, з новим візовим оператором Visametric, за великим рахунком, процедура отримання візи в Німеччину для українців не змінилася. У всякому разі, правила, порядок і терміни оформлення залишилися тими ж, вартість послуг суттєво не зросла, подача заявки онлайн скоротила черги, а дізнатися готовність візи в Німеччину стало простіше.