Меню Закрити

Бюджет у Німеччині знову запланований без дефіциту

Більшість країн Європейського союзу в особі Брюсселя вважає, що контраст в рівні розвитку країн-членів ЄС допоможе скоротити більшу участь Німеччини в житті менш благополучних учасників, що живуть в умовах «Європи різних швидкостей». Своєю чергою об’єднана німецька держава, демонструючи дипломатичну відкритість, не поспішає змінювати свою фінансову політику у 2024 році. Кілька років поспіль бюджет Німеччини формується, ґрунтуючись на принципах бездефіцитності, мінімізації сторонніх запозичень і забезпечення рівного держпослугами жителів власної країни.

Зростання бюджету

Бюджетна система Німеччини

Підтримувана канцлером Меркель завдання формування бюджету за принципом без дефіциту і без зовнішніх кредитів успішно виконується в останні чотири роки. Завдяки високому податковому навантаженню в попередньому році профіцит бюджету склав майже 14 млрд євро.

Класично структура бюджету федерації виглядає просто:

  • дохідна частина – надходження від податків, акцизів і мит;
  • видаткова – в основному соціальні та інфраструктурні проекти, оборонні витрати й держзамовлення.

Оскільки Німеччина спочатку будувалася на умовах федерації, тут не на словах працює принцип децентралізації. Це виражається ще й у тому, що кожне федеральне освіта, земля або громада складають свій бюджет, підкоряючись загальним законодавством.

Правила складання фінансових планів країни й те, з чого складається бюджет Німеччини, викладені в Конституції.

Дохідна частина

В дохід держави в особі федерації, землі або громади ідуть надходження від будь-яких податкових та адміністративних зборів і платежів. Різниця полягає тільки в тому, як вони розподіляються між собою. Так, громадам «дістаються» доходи від:

На державний бюджет доводиться податок з обороту, половина грошей від утримань з доходів фізичних осіб та оподаткування прибутку корпорацій і підприємств.

В централізований фонд надходять також мита і збори в рамках роботи Євроспільноти. Більше про податки в Німеччині читайте в нашій статті.

Видаткова частина

Зобов’язання в межах федеративного утворення можуть відрізнятися між собою. Загальним, згідно з Основним законом, є принцип прагнення до можливо рівного доступу всіх жителів країни до соціальних благ і послуг. Саме тому найбільша частка витрат припадає на ці витрати – до 60%.

Крім забезпечення державних зобов’язань перед населенням, з федерального фонду фінансуються:

  • оборонна сфера;
  • внутрішні інвестиції в інфраструктуру, сільське господарство і промислове виробництво;
  • обслуговування суверенного боргу;
  • робота держапарату та інше.

За рахунок фінансів земель і громад можуть реалізовуватися й інші проекти, попередньо схвалені урядом.

Особливості німецької бюджетної системи

Як і в будь-якій державі, в Німеччині існує об’єктивне нерівність в плані фіскального благополуччя і забезпечення держзобов’язань. Щоб згладити цю обставину і не провокувати перекоси в демографічній ситуації й не тільки, ФРН використовує інструменти вертикального і горизонтального бюджетного вирівнювання.

Прапор Німеччини й ЄС

Це виражається в тому, що надходження від податків і страхових зборів можуть по-різному розподілятися між бюджетом федерації та самого адміністративного суб’єкта. Якщо і після цього коштів для покриття загальнодержавних статей витрат недостатньо, то вдаються до системи дотацій і субсидій з Фонду вирівнювання.

Найбільша стаття витрат покриває соціальну сферу, щоб забезпечити закладений у Конституції країни принцип справедливого розподілу і єдиного рівня життя громадян.

В останні роки особливості бюджетної системи Німеччини поповнилися новою характерною рисою: виділення все зростаючих сум на адаптацію біженців. До наступного року ці витрати планують збільшити до 77,5 млрд євро.

Бюджет ФРН

Найбільшу частину доходів федерального бюджету формує податок з обороту капіталу. Наповнення земельних бюджетів залежить від того, які підприємства, що активно функціонують на їх території. Оскільки планування фінансів передбачає перерозподіл ресурсів між суб’єктами, бюджетний процес починається ще влітку, щоб до кінця осені затвердити остаточний варіант документа.

Загальна сума видаткової частини бюджету встановлена в межах 335,5 млрд євро, це майже на 2% більше, ніж було заплановано на минулий рік. Пропорційно зростуть витрати на оборону (до 38, 45 млрд – на 1,23% від обсягу виробництва), що можна розцінити як реакцію на заклик Трампа. Адже американський президент не раз вказував на невиконання членами НАТО зобов’язань по фінансуванню колективної безпеки в розмірі 2% від ВВП.

В цілому бюджет Німеччини в цифрах трохи зросте в порівнянні з попереднім роком. Більше грошей виділять на культуру (майже на 23%), на інтеграцію вже прибулих біженців, а також на запобігання передумов для масової міграції у всьому світі направлять близько 21 млрд євро.

Планується деяке зниження державного інвестування (до 35,7 млрд євро), але одночасно у фінансовому прогнозі на наступний рік закладається його відновлення (до 36,2 млрд євро).

Завдяки накопиченій «фінансової подушки» у розмірі 14 млрд євро уряд може висунути пропозиції щодо зниження податків. Передумови для такої ініціативи створює фіксується вже кілька років поспіль зростання німецької економіки, а також стійкий політичний запит на це, що склався в суспільстві.

Європейська валюта

Можливі корективи

У зв’язку з тим, що фінансовий план ФРН був затверджений ще до виборів у парламент, існує невелика ймовірність, що після формування Кабінету міністрів в документ можуть бути внесені зміни. Зокрема, одна з політичних партій виступає за зниження податкового тягаря на бізнес і зменшення відсотка актуального надлишку коштів з метою збільшення розміру державного інвестування.

Попри політичну паузу в країні, бюджетна політика Німеччини навряд чи буде реформована кардинально, оскільки потрібно визнати, що, хоч ідея збалансованого бюджету і викликає розбіжності, економіка ФРН залишається найбільшою в Європі.

Статті по темі