Меню Закрити

Фондова біржа у Франкфурті: історія, учасники, принцип роботи

Фінансовим центром ФРН ось вже багато десятиліть є західна частина країни. Саме тут розгорнула свою роботу знаменита Франкфуртська фондова біржа, яка стабільно утримує у 2024 році 12-е місце у світі за ринковою капіталізацією. Водночас, на ній лежить відповідальність за приблизно 90% від загального обігу товарів, а також за суттєву частину торгів, що проходять в Євросоюзі. Власником даної площадки є найбільша біржова організація – Deutsche Börse Group.

Фондова біржа

Історія виникнення біржі

Роком заснування найбільшої фінансової організації на німецькій території вважається 1585. Це говорить про те, що навіть Берлінська біржа поступається Франкфуртської за віком. В основі торгового майданчика лежить звичайна ярмарок, яка на той момент була традиційним місцем укладення угод.

Приводом для виникнення такої інституції стала проблема з проведенням платіжних операцій, що спровокувало присутність великої кількості різноманітних валют на ринку. Щоб полегшити процес, організаторам довелося створити біржу, яка займалася їх обміном. Трохи пізніше в обіг стали вводитися векселя. Далі історія розвивалася наступним чином:

Рік Подія
1625 Вперше в історії з’явився офіційний обмінний курс.
1779 В продаж надійшли державні облігації та боргові розписки, викупити які міг будь-який покупець.
1945 Закриття біржі. Відновити роботу вона змогла лише через 6 місяців.
1956 Біржа виходить на світову арену й отримує статус провідної у західній частині Німеччини.
1997 Запущена власна система торгів. Водночас, про своє відкриття заявляє Neuer Markt – ринок, де свій капітал можуть розмістити середні та дрібні компанії.
2000 (травень) Німецька і Лондонська фондова біржі оголосили про своє злиття. В результаті з’явилася міжнародна майданчик International Exchanges, важливою частиною якої на сьогодні є Франкфуртська біржа.
2011 (23 травня) Переведення всіх операцій в електронний формат, що стало можливим впровадження системи Xetra.

Зараз робота біржі знаходиться під контролем Deutsche Börse Group – організації з публічно-правовим статусом. Компанія була заснована в 1980 році.

Розташована біржа у Франкфурті-на-Майні, в будівлі, яка виконана в стилі неоренесансу, що нагадує скоріше особняк, ніж фінансову інституцію. Біля входу можна побачити бика й ведмедя – символи біржових брокерів.

Учасники біржі

Знаменита FWB (Frankfurter Wertpapier borse) продовжує залишатися найбільшою, займає провідну позицію в рейтингу бірж. Тут укладаються угоди з облігаціями, акціями, деривативами та синтетичними фінансовими інструментами. Кількість учасників сьогодні перевищує 1000 компаній, загальний капітал яких становить майже 2 трильйони доларів США.

Börse Group включає в себе, крім безпосередньо біржових майданчиків, банківські установи, офіційних маклерів, клірингові організації, центри трейдингу. Топ-5 компаній, які є постійними учасниками торгів, являють собою великих і шанованих гравців у світі фінансів і економіки країни. Їх акції мають неймовірний попит. Можливим такий статус став завдяки виконанню основних вимог біржі:

  • Перебування в одній частині фондового ринку з емітентами, робота яких є прозорою (Prime Standard);.
  • В обігу перебуває близько 10% акцій учасника.
  • Місцем розташування центрального офісу є територія Німеччини.

П’ятірку найвпливовіших компаній FWB сьогодні складають:

  1. BASF SE з об’ємом в 300,37 млн євро. Концерн володіє 160 філіями та випускає понад 7 тисяч найменувань різних товарів, четверта частина яких реалізується безпосередньо в самій Німеччині.
  2. Allianz SE – страхове підприємство, яке функціонує вже більше одного століття і має понад 70 філій в інших країнах. В активному обігу перебуває близько 455,95 мільйона акцій.
  3. Deutsche Bank AG – один з найбільших банків в країні, кількість клієнтів якого досягає 13 мільйонів. Обсяг ринкових коштів – 32 481,26 мільйона євро, актив акцій – 1,02 мільярда.
  4. Bayer AG – добре відома в усьому світі компанія, діяльність якої заснована на виробництві хімічної й фармацевтичної продукції. Капітал – 67 660,87 мільйона євро. Кількість акцій – 826,95.
  5. Siemens AG – спеціалізується на машинобудуванні транснаціональне підприємство. Капітал на ринку становить 69 772,34 мільйона євро, а в обіг запущено 881 мільйон акцій.

Серед інших гравців біржі можна назвати: Adidas, BMW, Commerzbank, Daimler, Deutsche Lufthansa, Henkel, MAN, Volkswagen Group, Газпром, Казахтелеком, Nokia.

Принцип роботи на біржі

Сьогодні про те, в якому місті знаходиться основна біржовий майданчик Німеччини, знають всі, хто так чи інакше пов’язаний з фондовою біржею. Великий інтерес вона викликає і в українських та російських представників бізнесу, ключова стратегія яких спрямована на вихід на ринки Європи.

Зовнішній вигляд будівлі

Але не варто забувати, що розміщення акцій на FWB є дорогою процедурою, поєднаної з великим ризиком в питаннях фінансів. Величезний вплив на роботу біржі в цілому надають директиви, прийняті Євросоюзом. Ратифікація у 2007 році більшої частини цих документів викликала впровадження змін в роботу майданчика в цілому.

Для початку наведемо трохи довідкової інформації. До основних продуктів, якими торгують на майданчику, відносяться:

  • валюта,
  • облігації,
  • цінні папери,
  • фонди,
  • криптовалюти,
  • товари,
  • гарантійні зобов’язання та сертифікати.

Практично 50 % компаній, які заявлені в лістингу франкфуртської біржі, є іноземними. Вести тут свою роботу може абсолютно будь-який учасник. Але для початку доведеться надати фінансові звіти. Про це йдеться у правилах самої біржі та в законі про торгівлю цінними паперами.

Основний фондовий індекс, який працює на біржі, – DAX. Він був створений в 1988 році й досі утримує лідируючу позицію. Він розраховується на підставі котирувань акцій тридцяти найбільших компаній, що складають лістинг біржі. Але не можна скидати з рахунків і інші індекси, активно застосовуються в роботі FWB:

  • DAX30,
  • DAXplus,
  • DivDAX,
  • CDax,
  • MDax,
  • LDax,
  • TecDAX,
  • SDax,
  • VDAX.

Незалежно від величини компанії, учасники можуть потрапити на один з двох ринків:

  • Стандарт – підпорядковується правилам Börse Group;
  • Преміум – регулюється документами, прийнятими в ЄС.

Сьогодні Франкфурт як місце розташування найбільшої біржі в Європі приваблює все більше іноземних емітентів. Але щоб стати гравцем на біржі, необхідно виконати ключову умову – перетворити свою компанію в публічне товариство. Тобто юридично підприємство повинно мати статус акціонерного товариства.

Наступне, що необхідно забезпечити, – прозорість історію створення і розвитку компанії, а також надати абсолютно доступну для громадськості бухгалтерську документацію.

Вартість виходу на фондовий ринок становить 5-12 % від того обсягу коштів, який буде на ньому розміщено.

Додатково потрібно передбачити бюджет для оплати таких послуг:

  • Приведення документації у відповідність з європейськими стандартами.
  • Реструктуризація підприємства згідно з вимогами ЄС.
  • Спілкування з консультантами біржі.
  • Підготовка емісійного проспекту.
  • Призначення вартості акцій.

Тільки після цього ввійшла на ринок компанія отримує можливість купувати та продавати активи. Крім того, можна для отримання доходу використовувати бінарні опціони, які дозволяють отримувати фіксований прибуток, заздалегідь спрогнозувавши зростання ціни на ті чи інші активи.

Торги на біржі

В цілому схема роботи на біржі дещо відрізняється від інших майданчиків. Всіх гравців можна розділити на три категорії:

  • банківські установи,
  • офіційні маклери,
  • трейдери.

Банки встановлюють першочергову вартість операцій з купівлі-продажу. Маклери мають відношення безпосередньо до біржі. Вони приймають заявки та виконують їх, взаємодіють з Форекс. А ось трейдери мають найменші права і грають роль помічників при великих гравців.

Що собою являє Xetra

В основу роботи фондового ринку покладена система Xetra або Exchange Electronic Trading. Її створення та впровадження припадає на 1997 рік. Велику популярність вона придбала завдяки таким характеристикам як надійність, швидкість, простота освоєння. Сьогодні до неї підключені близько 20 бірж у Європі, включаючи FWB.

Дана електронна система дозволяє проводити операції з купівлі та продажу деривативів, цінних паперів. Тут же функціонує ринок дорогоцінних металів і готівкових коштів.

Виконувати операції можна з будь-якої точки планети. Назвемо основні характеристики системи:

  • автоматичне зведення всіх договорів до єдиного реєстру;
  • аналіз кожного наказу про продаж або купівлю окремо;
  • підбір зустрічних наказів;
  • призначення ціни, яка дозволить отримати максимальний прибуток від угоди;
  • модульна структура програмного забезпечення;
  • наявність інструмента для вивчення принципів роботи ринку – XetraObserver, який контролює дії користувача, проводить аналітику і повідомляє про виникнення відхилень від стандартних операцій.

Підсумки

Фондова біржа у Франкфурті – одна з найстаріших і найбільших майданчиків у світі. Вона дозволяє проводити операції з продажу та купівлі не тільки цінних паперів і валюти, але і товарів для різних галузей економіки, включаючи договори про постачання електроенергії.

Сьогодні FWB забезпечує 90 % товарообігу в Німеччині. У число її учасників входить майже 1000 найбільших концернів. Частка закордонних компаній в цьому списку становить практично половину. Але щоб увійти на ринок, доведеться витратити чимало коштів і часу. Для початку кандидат повинен показати, що та робота підприємства, його розвиток і звітність є абсолютно прозорими та відкритими для громадськості.

І не варто забувати, що робота біржі регулюється не тільки документами її власника, але і підпорядковується приписам Євросоюзу, вимоги якого доведеться дотримуватися.

Економічне диво в Німеччині – правда і легенди: Відео

Статті по темі