Меню Закрити

Податок на додану вартість в Іспанії (IVA)

ПДВ являє собою непрямий податок, який стягується з продажу товарів і послуг. ПДВ в Іспанії у 2023 році є одним з найважливіших непрямих податків на споживання. Особливостей адміністрування даного податку присвячено багато робіт, однак для пересічного платника податків важливо знати, що IVA сплачує кінцевий споживач послуг і товарів. Резиденти держав, з якими Іспанія уклала договір про уникнення подвійного оподаткування, залишаючи країну, можуть відшкодовувати сплачений ПДВ. Дана можливість є у туристів із понад 40 держав.

Податки в Іспанії

Підстави для сплати ПДВ

Оподаткування в Іспанії здійснюється на місцевому, регіональному і державному рівнях. До останнього відноситься ПДВ (або IVA). Концепція доданої вартості передбачає збір з суми, утвореною різницею між кінцевою і початковою ціною товарів і послуг на кожному етапі виробничої або торговельної ланцюжка, аж до надходження до кінцевого споживача. Даний податок стягується на всій території Європейського союзу.

Юридичні підстави для справляння податку встановлені іспанським законодавством і діють з 1988 року, коли країна стала членом ЄС.

Ставка податку встановлена у 2012 році в наступних розмірах: 0, 4, 12 і 21%. Та чи інша ставка застосовується залежно від виду товару або послуги.

Суб’єкти підприємницької діяльності переносять на споживачів суму, яка отримується в результаті застосування податкової ставки, і можуть відняти ПДВ, сплачений ними під час придбання товарів і послуг, включених у розвиток свого бізнесу. Туристи, які не є податковими резидентами ЄС, за певних умов також можуть компенсувати даний вид витрат.

Звільнення від сплати податку

Іспанським законодавством передбачені випадки звільнення від сплати IVA. В їх число входять: медичні послуги, надані в державних закладах охорони здоров’я, послуги стоматологів, госпіталізація, соціальні послуги, освітні послуги для молоді та дітей в акредитованих приватних і державних навчальних закладах.

Законом передбачено декілька ставок податку на додану вартість, основна з яких складає 21 %. При цьому:

  • знижена ставка 10 % застосовується для всіх харчових продуктів, послуг готельного бізнесу та послуг з перевезення пасажирів і вантажів, деяких видів товарів медичного призначення (контактні лінзи, окуляри);
  • ставка 4 % передбачена для основних продуктів харчування, таких як хліб, овочі, крупи, молоко, сир, яйця, фрукти, а також лікарських препаратів, спеціалізованих автомобілів для інвалідів, книг, газет і т. п.

Загальний непрямий податок

У 2000 році Єврокомісія встановила для Канарських островів режим особливої економічної зони (ZEC), який буде діяти до кінця цього року з можливістю продовження цього статусу. Податкові пільги, передбачені для особливої економічної зони, покликані компенсувати додаткові витрати, що виникають внаслідок географічного положення Канарських островів.

Резиденти ZEC сплачують особливий податок IGIC (загальний непрямий податок), який є практично повним аналогом ПДВ, у зв’язку з чим останній на цій території не стягується.

Слід зазначити, що IVA також не утримується в містах Ceuta і Melilla – замість нього діє Податок на виробництво, послуги та імпорт в Сеуті та Меліл’ї (IPSI), є, по суті, тим же ПДВ. Використання IPSI замість IVA покликане стимулювати економіку іспанських територій на північному узбережжі Африки.

Як повернути ПДВ

Для туристів та інших нерезидентів країни значний інтерес представляє можливість повернення податку IVA. Мінімальна сума чека, що пред’являється для повернення ПДВ, повинна перевищувати 90,16 євро.

Однак перш ніж зробити покупку, слід з’ясувати, чи співпрацює магазин з агентствами, які повертають податок на додану вартість.

Найбільш відомими компаніями, що працюють по поверненню ПДВ в Іспанії, є GLOBAL BLUE і PREMIER TAX FREE.

Магазини, які підтримують послугу такс-фрі (повернення податку на додану вартість), наклеюють значок Tax Free в вітрині або на дверях та вказують назву агента-посередника, за допомогою якого оформляється повернення. Якщо ви не виявили дану позначку, можна запитати у продавця. При отриманні ствердної відповіді слід оформити спеціальний чек, пред’явивши для цього закордонний паспорт.

Чеки такс-фрі бувають двох видів: видані фіскальним апаратом заповнюються вручну. Останні оформляються продавцем із зазначенням суми повернутого податку. Покупець лише ставить свій підпис.

В чеках касових апаратів залишаються вільні поля, які заповнюються покупцем особисто. Зокрема, він повинен вказати своє прізвище, країну і номер банківської карти. При цьому слід уникати помилок, які можуть зробити неможливим повернення податку.

TAX FREE

При розрахунку суми повернення враховуються винагороди та комісії магазину, банку, агента, тип товару. Тому розмір виплат буде відрізнятися від розміру ПДВ. Наприклад, при ставці у 21 % реальна сума повернення може скласти лише 12 %.

Реалізувати право на відшкодування ПДВ можливе кількома способами:

  • отримавши готівку в аеропорту при вильоті з країни. Для цього слід передбачити близько години часу на проведення даної процедури. В аеропорту потрібно звернутися в пункти з написом Tax Refund, Tax Free – там ставиться печатка огляду і пред’являються заявлені речі з ярликами й чеками з магазинів. Далі ви прямуєте в банк або агентство для отримання готівки;
  • повернути гроші на рахунок. Для цього при покупці в магазині вказується номер банківської карти. Перед відльотом чеки в конверті слід залишити в спеціалізованому поштовому ящику або відправити їх по прибутті додому. Адреса одержувача зазначений на конверті. Протягом шести тижнів ваші витрати будуть відшкодовані.

У деяких магазинах Іспанії повернення ПДВ можливе безпосередньо при покупці товарів. Наприклад, така можливість надається в салонах косметики Sephora. Однак перед вибуттям з країни необхідно буде надіслати чеки поштою.

Також існує можливість перевести в готівку чеки в банках України. Це найменш комфортний спосіб компенсації податку як з точки зору часових витрат, так і накладних витрат. Сума повернення може істотно зменшиться через курсової різниці, відсотка переведення в готівку, крім того, подібна операція має часові обмеження, оскільки митна печатка дійсний протягом трьох місяців з дати огляду.

Висновок

Позитивним є той факт, що збір податку на додану вартість в Іспанії повністю відповідає українським правилам. Однак варто проявляти обережність при використанні мобільних додатків і аналогічних рішень при спілкуванні з податковими органами Іспанії – їх слід застосовувати тільки для простих документів, де не вимагається внесення будь-яких змін, оскільки багато програм не дають такої можливості.

Податки для резидентів в Іспанії: Відео

Статті по темі