Меню Закрити

Розмір мінімальної зарплати в Україні


Мінімальна зарплата в Україні закріплена на законодавчому рівні. Поняття цього терміна визначає, яким може бути найменший щомісячний розмір оплати, прийнятий в країні у 2020 році за будь-який вид праці. Нижче зафіксованої межі зарплата опускатися не може, незалежно від того, яку кваліфікацію має працівник і наскільки складні або прості завдання він виконує.

Мінімальна зарплата в Україні

Яка зараз в Україні мінімальна зарплата з урахуванням і без урахування податків

У поточному році в Україні мінімальна щомісячна оплата за будь-який вид праці затверджена згідно з положеннями Закону «Про держбюджет».

Згідно із затвердженим нормативним актом поріг мінімальної оплати є з боку держави певного роду гарантією соціальної стабільності для населення країни. Він встановлює межу, нижче якого роботодавець не має законної можливості оплачувати працю працівників. При цьому, на величину мінімального доходу не впливають професійні кваліфікаційні навички, область діяльності, трудовий стаж працівника, а також вид власності, в межах якої діє підприємство.

Вимоги закону поширюються на всі типи роботодавців, представниками яких є:

 • Фізичні особи, які є бізнесменами та приватними підприємцями;
 • Державні організації;
 • Компанії, організовані за принципом приватної власності.

Однак затверджений мінімальний розмір оплат праці (МРОП) поширюється не на весь сукупний дохід працівника. В його розрахунок не включаються:

 • Грошові премії;
 • Надбавки, передбачені в якості компенсації за шкідливі або важкі умови праці;
 • Доплати до окладу, передбачені внутрішньою політикою підприємства.

Зараз в Україні офіційна МЗП затверджена на рівні 4723 гривень. Менше цієї суми зарплата опускатися не може. На неї не впливає ким працює спеціаліст і який стаж він має. Це означає, що праця працівника не повинен оцінюватися нижче цієї межі.

Закон передбачає зміну величини МЗП не частіше одного разу протягом календарного року. Як правило, нове значення вводиться в дію в січні. Однак у деяких випадках уряд приймає рішення про підвищення мінімальної оплати двічі за річний звітний період. Друга зміна, як правило, припадає на середину літа. Згідно з чинним на сьогодні нормативним актам всі офіційно працевлаштовані на території України громадяни країни та іноземці не можуть отримувати за свою роботу в місяць менше мінімальною зарплати.

Але слід пам’ятати, що зазначена сума є брутто зарплатою, розрахованої до вирахування податків. Зі своїх доходів громадяни зобов’язані сплачувати до державної скарбниці ПДФО в розмірі 18%. Крім нього із зарплати утримується військовий збір, який складає на поточний момент 1,5%. Це означає, що роботодавець утримує із зарплати своїх співробітників і перераховує державі 19,5% щомісяця. Працівник одержує на руки суму, зменшену на розмір податків. На сьогодні прожитковий мінімум в Україні зафіксовано на рівні 2189 гривень.

Крім поняття щомісячного МРОП Закон про Працю України містить норму мінімальної погодинної оплати праці. Цей термін був затверджений КЗпП у 2009 році, але реальну силу як соціальної гарантії для населення він набув лише у 2010 році. Його значення встановлюється і змінюється федеральними нормативними актами паралельно з утвердженням щомісячного мінімального порогу оплати праці.

Норма погодинної оплати фіксує певний поріг. Нижче нього роботодавцю заборонено платити некваліфікованого працівника навіть за найпростіший працю. Однак розрахунок погодинної норми кардинально відрізняється від порядку, що застосовується у більшості розвинених країн Європи та США. В Україні вона нерозривно пов’язана з розміром щомісячного МРОП. Вартість години визначається, виходячи з величини затвердженої на певний календарний період мінімалки та прийнятої в країні 40 годинному робочому тижні.

Погодинна оплата застосовується, в основному, до професій, представники яких зайняті простим працею, що не вимагає особливих навичок та кваліфікації:

 • Гардеробник;
 • Кур’єр;
 • Швейцар;
 • Прибиральник;
 • Маркувальник.

Історія зміни мінімальної зарплати в Україні в гривнях

Історія зміни мінімальної зарплати на Україні

З наведених нижче таблиць простежується повільний, але неухильний ріст рівня мінімалки. Правда, очевидно, що в деякі періоди значення МРОП залишалися без руху. У ці роки значення МРОП відповідало склався в країні прожиткового мінімуму.

У 2016 році підвищення розміру виплат за МРОП було викликане подорожчанням ціни на побутовий газ. Крім того, в цей же період зростання торкнулося й оплат за комунальні послуги. До 2017 року в обов’язковому порядку на всіх підприємствах посадовий оклад співробітників прирівнювався до значенню мінімальної зарплати, законодавчо введеної в Україні на відповідний часовий інтервал.

Починаючи з 2018 року, рівень щомісячної мінімалки почав свій неухильне і досить істотне зростання. Зміни зазнав і порядок її нарахування. З цього ж періоду набрав чинності й новий підхід до застосування тарифної ставки. На федеральному рівні була зафіксована заборона на встановлення працівнику посадового окладу нижче офіційно затвердженого в країні прожиткового мінімуму.

На початку 2018 року він становив 1762 гривні, а після підвищення його значення протягом другого півріччя він зріс до 1841 гривні в липні 1921 гривні в грудні.

Мінімальна зарплата, встановлена у 2019 році, зросла у порівнянні з попереднім періодом на 12%. Цей ріст виявився дуже істотним і соціально значимою для населення України, оскільки набагато перевищила рівень інфляції, що склав за підсумками 2018 року 9,9%. При цьому прогнозована її значення на 2019 рік очікується в межах 7,7%.

Підвищення помісячної оплати праці в гривнях

Динаміку зміни значення мінімального рівня оплати можна побачити в нижчеподаній таблиці. В період з 2000 по 2019 рік зафіксовано її стійке зростання. Він свідчить про оздоровлення економіки та стабільне підвищення добробуту громадян України. У певні календарні періоди розмір МРОП збільшувався кілька разів на рік.

Країна Індикатор якості життя Здатність покупця Рівень безпеки Здоров’я Вартість життя
1 Данія 197,00 111,00 75,00 79,00 88,00
2 Швейцарія 196,00 128,00 73,00 73,00 123,00
3 Фінляндія 195,00 109,00 74,00 75,00 72,00
4 Австралія 190,00 118,00 57,00 77,00 74,00
5 Ісландія 188,00 92,00 77,00 66,00 97,00

Підвищення погодинної оплати праці в гривнях

Зміна величини погодинної плати прямо залежить від того, яке нове значення було встановлено для МРОП. Цей показник розраховується з допомогою простого ділення суми щомісячного МРОП на усереднена кількість робочих годин у місяці, виходячи з того, що в Україні застосовується 40-годинний робочий тиждень.

Рік Погодинна оплата праці, гривні Період
2010 5,52 Січень-грудень
2011 5,66 Січень-квітень
5,77 Травень-вересень
5,92 Жовтень-листопад
6,04 Грудень
2012 6,43 Січень-лютий
6,56 Березень-червень
6,61 Липень-вересень
6,70 Жовтень
6,80 Листопад-грудень
2013 6,88 Січень-листопад
7,30 Грудень
2014 7,30 Січень-грудень
2015 7,29 Січень-серпень
8,29 Вересень-грудень
2016 8,29 Січень-квітень
8,69 Травень-листопад
9,59 Грудень
2017 19,34 Січень-грудень
2018 22,41 Січень-грудень
2019 25,13 З січня
2020 28,31 З січня

Якщо розглядати значення МРОП в доларовому еквіваленті, зростання цього показника не так однозначна. Незважаючи на регулярне підвищення рівня мінімалки в гривнях, в деякі періоди її значення різко опускається. Пов’язано це з коливаннями курсу долара США до гривні.

Пік коливань припадає на економічну кризу 2008 року, а також на період політичної нестабільності в країні.

Які професії в Україні найбільш малооплачувані

Малооплачувані професії в Україні

У будь-якій державі існує перелік спеціальностей, представники яких отримують найнижчу на ринку праці зарплату. В Україні за даними Держстату за 2018 рік самі незначні за розміром ставки встановлені для працівників сфери охорони здоров’я та освіти.

Офіційна статистика зафіксувала середні по країні доходи медиків і вчителів на рівні 3700 гривень на місяць, що відповідає 7200 грн. Близький по цифрам оклад отримують кур’єри та працівники поштових відділень.

За даними рекрутингових агентств сьогодні до найбільш низькооплачуваних професій у країні можна віднести позиції:

 • Секретаря;
 • Помічника бухгалтера;
 • Офіс-менеджера;
 • Тележурналіста;
 • Водія;
 • Офіціанта або бармена;
 • Вантажника;
 • Промоутера;
 • Вихователя в дитячому саду;
 • Різноробочого;
 • Механіка-складальника;
 • Кур’єра;
 • Вчителя;
 • Двірника;
 • Середнього медичного персоналу.

Однак фахівці рекрутингових агентств, прогнозують неминуче зростання розміру зарплати представникам цих професій, оскільки із-за низького доходу в останні роки на ринку праці склався дефіцит подібних кадрів. Вже зараз зафіксовано поступове збільшення ставок для двірників, оскільки ставлення до цієї професії часто носить зневажливий відтінок, і мало знаходиться охочих взятися за цю “брудну” роботу. Затребуваність такого роду вакансії користуються в середовищі трудових мігрантів, які не претендують на високий дохід.

Динаміка зростання відзначена й у відношенні позицій офіціантів. Навіть без урахування одержуваних від клієнтів чайових, в деяких закладах їх зарплата може досягати середнього рівня доходу професійного маркетолога.

Прогноз підвищення розміру мінімальної зарплати

Прогноз підвищення розміру мінімальної зарплати

Для громадян України не втрачає актуальності питання, чи передбачає Київ підвищення значення МРОП на 2020 рік. Від цього рішення безпосередньо залежатиме, чи піднімуть зарплати працівникам бюджетної сфери та державних службовців.

Згідно з опублікованими в ЗМІ даними можна зробити висновок про те, що влада України планує збільшення мінімалки з поточного рівня в 4173 гривень до 4723 гривень в місяць. Відповідне зміна очікує і середню зарплату в країні. За прогнозами аналітиків її підвищать з 9540 до 10537 гривень.

Зростання показників неминуче торкнеться і прожиткового мінімуму. З сьогоднішніх 2027 гривень його рівень повинен підвищитися до 2189 гривень.

У наступаючому році на істотне зростання зарплат можуть розраховувати працівники сфери освіти. Їх дохід буде схильний індексації в інтервалі від 20 до 70%. Якщо сьогодні вихователь заробляє близько 4000 гривень, то в наступному році цей показник може зрости до 6000 гривень. При цьому робочий стаж, освіту і професійні навички зможуть істотно вплинути на розмір щомісячної надбавки. З урахуванням досвіду і репутації працівника сума його доходу може зрости з 6 до 9 тисяч гривень.

Шкільних вчителів також очікує зростання зарплат, які будуть тим вище, чим більший стаж і вони мають кращу репутацію. Вчителі початкових категорій сьогодні заробляють близько 6,5 тисяч гривень, а після підвищення МРОП зможуть розраховувати на 7,5 тисяч гривень. Працівники вищих категорій отримуватимуть 10,5 тисяч гривень замість сьогоднішніх 8 тисяч.

На що впливає мінімальний розмір оплати праці в Україні

Введений федеральним законом значення МРОП впливає не тільки на остаточний обсяг заробітних плат офіційно працевлаштованого населення. Від нього залежать і інші важливі економічні показники:

 1. Вартість подарунків, отриманих у речовій формі, не обкладається податком.
 2. Розрахунок соціальних виплат, утримувані з доходів працівників.
 3. Величина судових мит і зборів.
 4. Розмір статутного капіталу для акціонерних товариств, який повинен становити 1250 МРОП.
 5. Сума відпускних.
 6. Розмір пенсій, дотацій і виплат.
 7. Пільги для населення соціального характеру, в тому числі, по податках.
 8. Розмір податку на земельні ділянки.
 9. Штрафні санкції, що застосовуються у разі порушення адміністративних або трудових норм.
 10. Величина страхових внесків.
 11. Розрахунок добових на період відряджень.

Рівень мінімальної зарплати має велике значення для економіки країни та, зокрема, для добробуту і соціальної захищеності її громадян. Незалежно від того, працює спеціаліст в Києві, Харкові чи Одесі, він вправі розраховувати на дохід, не нижче встановленого законом МРОП. Цей принцип визначення окладу повинен дотримуватися навіть у тому випадку, якщо він виконує простий працю на позиції некваліфікованого працівника.

Зарплата в Україні: Відео