Меню Закрити

Основні моменти організації бухгалтерського обліку в Польщі

Відкрити бізнес в іншій державі завжди складніше, ніж у себе на батьківщині. І навіть слабке знання польської мови та відсутність багаторічних соціальних зв’язків не найбільша перешкода. Найважче освоїти нове національне законодавство і влитися в стрункі ряди справних платників податків без запізнень у звітності та сплату податків. Хтось з іноземців штурмує бібліотеки та освітні інтернет-ресурси, а деякі відразу вирішують, що бухгалтерія в Польщі у 2024 році – це та частина бізнесу, яку варто доручити запрошеному фахівцю.

бухгалтерія в Польщі

Щорічна фінансова звітність польських підприємств

Кардинальні зміни у системі обліку активів і пасивів відбулися в Польщі 29 вересня 1994 року, коли був прийнятий закон «Про бухгалтерський облік». Реформи торкнулися способів оцінки активів та їх ліквідності з урахуванням реалій ринкової економіки, але не змінили того факту, що реєстрація ведеться в системі подвійного запису.

Мова фіксування операцій польська, а валюта – злотий.

Принцип послідовного і безперервного внесення записів в регістри рахунків бухобліку реалізовується у формі спеціалізованих книг (гросбухів), на підставі яких складається щорічний фінансовий звіт (sprawozdania finansowego).

До складу звітності входять:

  • баланс за 12 місяців (bilans) – подається до 15 липня наступного року;
  • інформація про прибутки та збитки;
  • додатки та пояснення: висновок аудитора, протокол про розподіл прибутку і виплату дивідендів, підтвердження того, що звіт узгоджений на зборах засновників.

Пакет документів подається до Національного судового реєстру (KRS), зробити це можна тільки в електронною поштою.

Якщо підприємство не підлягає реєстрації в реєстрі, то звіт подається через Центральний регістр – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej до 30 квітня року, наступного за звітним.

Потрібно пам ” ятати, що фінансова звітність, яка не затверджена засновниками, податковими органами не приймається.

Перелік основних податків

Податкова система Польщі включає більше десятка прямих і непрямих податків, за винятком зборів на соціальне страхування найманих працівників, що адмініструються Управлінням соцстрахування (Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS).

Список основних і найпоширеніших податків для фізосіб і організацій складається з:

  • податку на прибуток – CIT;
  • прибуткового податку з фізичних осіб – PIT;
  • податку на додану вартість, ПДВ – ПДВ;
  • акцизних зборів.

Крім того, під обкладення потрапляють до фрази об’єкти нерухомості й транспортні засоби, що перебувають в особистому або комерційному володінні.

Окремо стояти податкові платежі за спрощеними системами: лісовий і сільськогосподарський збори, тоннажний податок.

Для фізичних осіб передбачено ще декілька видів внесків:

  • на окремі операції цивільно-правового характеру;
  • податок на успадкування та дарування;
  • податок на прибуток від банківських вкладів.

Податкова звітність

З недавніх пір польська фіскальна служба відмовилася від великої кількості щомісячних звітів на користь сплати регулярних авансових платежів з наступним коригуванням зобов’язань у річній звітності.

Дотримуючись тенденцій в інформаційній сфері, Мінфін Польщі розробив та успішно впровадив систему електронної звітності з застосуванням посиленою електронного цифрового підпису.

Частина звітів (наприклад, декларація з ПДВ) взагалі приймається виключно через онлайн-сервіси KRS або на платній основі через комерційні організації.

Найбільш поширені види звітів і їх форми:

  • декларація з податку на прибуток – CIT-6 і CIT-7;
  • спрощена форма – CIT-TP;
  • звіт по визначенню зобов’язання по ПДФО – PIT-36 і PIT-37;
  • документ про утриманий ПДФО із зарплати найманої особи – PIT-11;
  • щомісячна декларація з ПДВ – VAT-7.

Річні звіти подаються до 30 квітня: у паперовому вигляді – до закінчення роботи податкових служб, в електронній пошті вигляді – до 23 годин 59 хвилин останніх звітних діб.

Вартість послуг з бухгалтерського обслуговування

Вартість послуг з бухгалтерського обслуговування

Якщо бізнесмен відмовляється від штатного бухгалтера, то своє рішення він зазвичай аргументує відразу декількома «залізними» аргументами:

  • оплата безпосередньо залежить від завантаження поточного місяця або року;
  • аутсорсингова компанія сама піклується про підвищення професійної кваліфікації персоналу;
  • актуалізація знань законодавства та звітних форм також покладається на зовнішнього бухгалтера;
  • можна заощадити на організації офісу додаткового робочого місця для постійного співробітника.

Всі ці переваги мають свою ціну, яка виражається в щомісячній абонентській платі. Основні принципи формування її величини:

  1. Вартість залежить від кількості операцій (записів в регістрах) в місяць. Причому чим більше записів, тим вище загальна сума оплати, але тим нижче ціна кожної окремої проводки. Наприклад, за п’ять транзакцій потрібно заплатити 300 злотих, а за 200 – 1500-1600 злотих в місяць.
  2. В описану суму не входять послуги з реєстрації та звільнення найманих працівників. За кожен факт прийому-розрахунку потрібно доплатити виконавцю 45 злотих. Плюсом стані щомісячне кадровий супровід – ще від 20 до 45 злотих за кожного працевлаштованого (нарахування зарплати, заповнення звітності, сплата податків).
  3. Якщо платник податків працює з ПДВ, то доведеться доплатити за реєстрацію документів в спецреєстрі з обліку документації по ПДВ. У цьому разі остаточна сума залежить від кількості оброблюваних паперів (від 20 злотих за 5 операцій до 200 злотих щомісяця за 200 транзакцій).
  4. Витрати на приватні консультації спрогнозувати складно, їх вартість встановлюється індивідуально.

Для тих, хто припинив діяльність, передбачений свій цінник. Щомісячна плата за «нульові» обороти та звітність складі 100 злотих. Компанії, яка зовсім не веде роботи, обслуговування обійдеться ще дешевше – всього 200-250 злотих у рік.

Потрібно мати на увазі, що для підвищення цінової привабливості власних послуг переважна кількість бухгалтерських організацій вказує в прейскуранті вартість без урахування ПДВ. А це означає, що кінцева сума зросте ще на 23 %.

Пошук бухгалтера в Польщі

Вибір кадрів – одна з особливо гострих проблем у бізнесі, і це не залежить від розміру справи або його «прописки». Якщо питання підбору персоналу стосується представництв або філій за кордоном, то власнику потрібно орієнтуватися насамперед на людину, що володіє декількома мовами спілкування (мінімум англійською та польською).

В іншому вимоги для хорошого бухгалтера в Польщі стандартні:

  • наявність ліцензії польського Мінфіну на ведення розрахункових операцій;
  • знання податкової та фінансової законодавчої бази;
  • хоча б поверхневе знайомство з трудовим законодавством;
  • відповідна освіта і досвід роботи (бажано з іноземними інвесторами);
  • навички роботи з офісними додатками та спеціалізованим ПЗ;
  • посвідка на проживання або польське громадянство;
  • пунктуальність, порядність, стресостійкість.

При цьому потрібно розуміти, що бухгалтеру необхідно буде організувати робоче місце і щомісяця виплачувати зарплату в розмірі від 2 000 до 4 000 тисяч злотих.

Перевага бухгалтера на аутсорсингу

З розвитком різних способів ефективної віддаленої взаємодії між людьми та організаціями, підприємства все частіше використовують зовнішніх фахівців. Плюси від позаштатного співробітництва приваблюють все більше клієнтів з малими та не дуже оборотами:

  • практично повна відсутність «людського фактора» – хвороби, відпустки та інші проблеми персоналу лягають на плечі аутсорсингової фірми;
  • економія на витратах на офіс – особливо актуально для підприємців без стаціонарного робочого місця, виконують замовлення на виїзді;
  • пропорційна оплата – тільки за фактичний обсяг операцій у місяці;
  • економія на актуалізації знань працівника і підвищення його кваліфікації, а також отримання ліцензій та купівлі спеціалізованого ПЗ.

Замовнику залишається тільки уважно ознайомитися з текстом договору про надання бухгалтерських послуг та обумовити в ньому спосібі компенсації шкоди в разі виникнення помилок виконавця.

Порівняння принципів бухобліку в Україні та Польщі

Контракт про виконання робіт – повноцінна страховка для замовника, тому відмовлятися від нього не можна ні в якому разі.

Порівняння принципів бухобліку в Україні та Польщі

Основний принцип ведення обліку бухгалтерських операцій – точна, повна, своєчасна і послідовна фіксація подій шляхом використання подвійних записів на аналітичних і синтетичних рахунках. Він залишається незмінним у більшості країн світу, і Польща не стала винятком.

Оскільки ні в Україні, ні в Польщі немає жорсткої вимоги користуватися тільки міжнародними стандартами бухобліку (МСФЗ), в обох країнах прийняті національні правила.

Якщо якісь питання не врегульовані в МСФЗ, то консолідована звітність спирається на дані, складені за принципами цих положень.

Польські законодавці подбали про прийняття типового плану рахунків для підприємств усіх видів власності, але залишили кожному з них вибір: використовувати чинній або розробити свій перелік облікових регістрів. Для реалізації даного права досить закріпити цю норму в наказі про облікову політику підприємства.

Польський типовий план рахунків відрізняється від українського не тільки номери, але і принципом побудови:

  • Якщо в Україні класі рахунків йдуть послідовно, повторюючи розділи балансу, то в Польщі прийняли принцип МСФЗ і на перші місця винесли найбільш ліквідні активи.
  • Польські бухгалтерії не пов’язані зобов’язаннями використовувати резерв сумнівних боргів для того, щоб скорегувати податкові витрати на суму неповернутої заборгованості. З цією метою вони вдаються до інструменту відкладеного податку, не враховуючи суму боргу, а сплачене за незавершеної операції фіскальне зобов’язання.
  • Для виправлення помилок у нарахуванні та внесення змін у Польщі заведено використовувати метод «чорного сторно» або зворотної проводки (збільшення оборотів за дебетом або кредитом).
  • В Україні найчастіше вдаються до способом «червоного сторно» (зменшення обороту). І в цьому відношенні польські бухгалтерії солідарні з МСФЗ, в яких заборонено використовувати мінусові операції.

Підсумки

Імміграція в іншу країну завдає чимало клопоту і переживань, тому не варто додавати до них ще й спроби прискореного вивчення чужого законодавства. В даній ситуації набагато ефективніше доручити бухгалтерський облік запрошеної фірмі. Принаймні, на перших порах.

Про польський бухгалтерський облік: Відео

Статті по темі