Меню Закрити

Що потрібно знати про польські гроші


Польські гроші у 2020 році представлені паперовими купюрами та монетами різних номіналів. Всупереч тому, що Польща є членом Євросоюзу, свою грошову одиницю міняти на євро держава не стала, хоча в деяких місцях можна зустріти цінники в євро. Іноземцям можна ввозити в країну не більше 10 тис. євро на людину.

Гроші в Польщі

Історична довідка

Сучасна польська валюта була введена в ужиток у 1924 році. Назва грошей: злотий і грош. Попередником злотого була польська марка і копа.

В XI столітті одна марка була еквівалентна 210 г срібла. У XIV столітті на її місце прийшла краківська гривня, яка дорівнювала 198 г срібла. У цьому ж столітті гривню доповнила копа, яку запозичили у Чехії разом з празькими грошами. Гривня дорівнювала 48 польським грошам, а копа – 60 грошам.

Злоти з’явилися приблизно у XV столітті. Тоді так називали золоті монети іноземного карбування.

Відразу злотий прирівнювався до 12-14 срібним грошам. Поступово кількість срібла в грошах зменшувалася, до середини XV століття злот вже дорівнював 30 грошам. Вартість останнього продовжувала знижуватися, проте в 1496 році польський сейм затвердив співвідношення злотого і гроша – 1:30.

Сьогодні злоти – це паперові купюри номіналом 10, 20, 50, 100 і 200. Сучасні монети – копійки, номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50.

Якщо на паперових банкнотах зображені князі та королі, то на монетах на лицьовому боці викарбувано герб Польщі, а на зворотному – номінал. Польські злоті номіналом 1, 2, 5 також представлені монетами.

Яку валюту краще брати в Польщу

На законодавчому рівні у Польщі заборонено обіг інших валют, крім національної. Можна зустріти цінники в євро, але розплачуватися доведеться тільки в злотих. Тільки в деяких місцях можуть прийняти євро, але це швидше виняток з правил.

З точки зору того, які гроші брати в Польщу, вибір простий: однозначно злоті або євро і долари.

Останні вигідно везти, тільки якщо вони у вас вже є. Робити подвійний обмін сенсу немає. Краще тоді відразу в своїй країні обміняти національну валюту на злоті.

Читайте також:  Bank Pekao: історія і сучасність

Обмінні пункти, де міняють іншу валюту, зустрічаються досить рідко. До того ж ви багато втратите на курсі.

Всі можливості обміну валюти в Польщі

Країна економічно стабільна, тому різких стрибків курсу не буває, спостерігаються лише незначні коливання. Але у свята, вихідні дні та в нічний час злотий може коштувати на 20 % дорожче.

Обмінними валютними операціями у Польщі займаються банки та приватні обмінні пункти (контори). Ніякі документи пред’являти не потрібно. Купувати національну валюту у приватних осіб небезпечно і незаконно.

Найохочіше обмінюють євро. У банку можна купити злоті за будь-які грошові знаки. Кантори обмежуються тільки найпопулярнішими валютними обмінами.

Обмінні пункти є у всіх місцях, які найчастіше відвідуються туристами, а також на вокзалах, у торговельних центрах.

Працюють вони з 9 або 10 годин ранку і до 5 або 6 годин вечора. У свята і вихідні дні контори закриті. Є деякі, які працюють цілодобово і без вихідних. Вони підвищують курс в нічний час і в неробочі дні.

Коли міняєте гроші, звертайте увагу на те, як виглядають злоті. М’яті або порвані купюри у вас потім можуть не прийняти.

У канторах курс зазвичай вигідніше. Тільки перед обміном завжди уточнюйте, який курс вказано на табло (купівлі або продажу), та чи є обмеження по сумі. У деяких обмінних пунктах невеликі суми можуть змінювати по менш вигідному курсу.

Грошовий переказ

Гроші та монети в ПольщіЯкщо вам терміново знадобилася певна сума в Польщі, ваші родичі або друзі можуть перевести вам євро або долари. Існує кілька варіантів, як можна здійснювати грошовий переказ в Польщу з іншої країни. Це може бути міжбанківський переказ, за допомогою спеціалізованої системи, яка не вимагає наявності банківського рахунку, або за допомогою електронних платежів.

Два останніх варіанти вважаються найбільш простими. Швидкість доставлення грошей – від декількох хвилин до одного дня. Якщо переклад буде здійснюватися з використанням міжнародних систем (Western Union, MoneyGram та інших), то детальну інформацію про тарифи можна знайти на офіційних сайтах.

Щоб переказувати гроші з допомогою електронних платіжних систем, одержувач повинен мати гаманець в даній системі. Здійснювати перекази можна навіть з мобільного телефону.

Читайте також:  Особливості інвестування в Польщі

Варто враховувати, що у всіх варіантах перекладу існують разові або добові ліміти на суму переказу. Уточнити цю інформацію також можна на інтернет-ресурсі.

Фінансові організації Польщі

Зараз важливо, щоб обслуговування в банку було комфортним. Є два головних параметри зручності:

  1. Можливість відкриття рахунку іноземцю.
  2. Наявність інтернет-банкінгу.

Практично всі польські банки надають послуги інтернет-банкінгу та працюють з іноземцями. Розрізняються тільки умови відкриття рахунків і карток.

Слід розуміти, що у польських фінансових установах розділені поняття рахунки та карти.

Наприклад, якщо вам потрібно переказати гроші, то необхідно вказувати номер рахунку. А карта – лише спосіб доступу до рахунку. Може бути кілька карток для одного рахунку або одна для декількох рахунків.

Офіси всіх банків Польщі є у Варшаві. Відкриті їх філії й в інших містах країни. У Польщі працюють такі фінансові установи:

Більш привабливі умови банки пропонують всередині Польщі, за кордоном діють не такі вигідні тарифи.

Банкомати та безготівковий розрахунок

Щоб не мати при собі великі суми готівкою, багато туристів воліють брати з собою кредитні або дебетові картки. Це дуже зручно, тільки спочатку вам необхідно дізнатися у своєму банку, обслуговується ваша карта за кордоном. Також варто розуміти, що банківські операції в іншій країні спричинять додаткові витрати.

При оплаті карткою в магазині або готелі відбувається подвійна конвертація валюти. Використовується зазвичай банківський курс і стягується додаткова комісія за конвертацію. В банкоматах також відбувається подвійна конвертація, комісія складає близько 3 %. Польські банкомати видають злоті, дуже рідко євро.

Однак, хоч є деякі фінансові втрати, карту брати з собою варто. Готівка може несподівано закінчитися. А також на карту простіше переказувати гроші.

Якщо іноземний турист бажає ввести в Польщу будь-яку валюту в еквіваленті понад 10 тис. євро на людину, йому доведеться заповнювати декларацію. На банківській карті можна провозити будь-яку суму. Такі правила на території Польщі діють вже давно, в цьому плані нічого не змінилося. Можете ознайомитись детальніше з митними правилами Польщі.

Читайте також:  MBank в Польщі: переваги та недоліки

Підіб’ємо підсумок

Сьогодні в Польщі злоті ходять і гроші. Розрахуватися в іншій валюті не вийде. Більш вигідний курс обміну пропонують кантори, які є на кожному вокзалі та в місцях великого скупчення туристів.

В обмінних пунктах можна конвертувати ходову валюту: євро і долари. Інші грошові знаки можна обміняти тільки у банках. При розрахунку банківською картою може стягуватися додаткова комісія, валюта конвертується за банківським курсом.

Яку валюту брати з собою в Польщу: Відео


Статті по темі