Меню Закрити

Берлінський кафедральний собор (Berliner Dom)

У кожному місті є свій знаменитий собор. У Парижі, Собор Паризької Богоматері, у Відні відомий собор Святого Стефана, а в Берліні — Берлінський кафедральний собор (Berliner Dom). Богемне будівля заворожує туристів і жителів німецької столиці красою і величністю, до того ж собор — одна з найбільших протестантських церков в Німеччині.

Берлінський собор

Історія будівництва

Домський собор був побудований в 1905 році. До нього у XV столітті на цьому місці була церква Святого Еразма як частина нового королівського палацу. У 1456 році її звели до рівня колегіальної церкви, а в 1539 році Мартін Лютер і Йоаном II почали реформацію і вона стала лютеранської. У цій церкві проходили придворні церемонії та парафіяльні служіння.

Пізніше, у ХVІІІ столітті, церква Святого Еразма знесли. Король Фрідріх Великий доручив архітектору Йогану Боуману побудувати новий храм на північ від палацу в стилі бароко. З усипальниць винесли гробниці, а собор знесли. У 1750 році за проектом Боумана був споруджений собор Шинеля. Церква являла собою королівську усипальницю і була частиною Берлінського замку.

Собор в Берліні

75 років потому король Карл Шинкель представив плани з будівництва нового храму. Роботи почалися, але з-за обмежених фінансових можливостей їх зупинили.

У 1893 році Вільгельм II, належав до династії Гогенцоллернів, наказав знести стару недобудовану церкву і побудувати нову. Він вважав, що головний собор країни повинен відповідати його величності, і захотів перевершити храм Святого Петра в Римі, що у нього згодом і вийшло.

Над проектом працював відомий архітектор Юліус Рашдорф.

Фундамент заклали 17 червня 1894 року, центральне будівлю освятили через 11 років. Берлінський собор був 114 метрів у висоту, складався з двох каплиць, чотирьох кутових веж, усипальниці й центральної частини.

Над дизайном церкви працювали відомі прусські художники та майстри.

Під час Другої світової війни Берлінський собор зруйнували в ході бомбардувань: дія запальною бомби пошкодило купол. Доступ до цього місця був складним, тому з-за пожежі була знищена вся конструкція. Частини палаючої споруди врізалися в церкву, і вогонь поширився до склепу. За одну ніч прекрасне будова перетворилася на руїни.

У 1975 році почалися ремонтні роботи по споруді захисного купола, щоб захистити церкву від ще більших пошкоджень. Реставрація тривала майже 20 років. В ході реконструкції храм втратив 16 м колишньої висоти, були демонтовані королівська усипальниця і головний купол, а внутрішній дизайн помітно спростили.

Зовнішній і внутрішній вигляд

Собор розташований на музейному острові Берліна, мабуть, самому багатому пам’ятками місці у всій Німеччині.

Храм побудований з сілезького мармуру. У зовнішньому вигляді заворожують нави з зеленим куполом, арочні отвори та великі колони, безліч статуй святих і скульптури ангелів. Внутрішній і зовнішній інтер’єри прикрашені живописом з ілюстраціями з Нового Завіту та історіями церковних реформацій, вітражами на вікнах і мозаїкою. У первісному вигляді зберігся вівтар — робота відомого майстра Фредеріка Стуллера, престол зроблений з оніксу та італійського мармуру.

Внутрішній вигляд собору

Належну увагу варто приділити органу Сауера. Інструмент можна почути двічі на день під час поклоніння, щонеділі в релігійних служіннях і на концертах.

Органні екскурсії дають можливість побачити робоче місце органіста, подивитися зблизька інструмент і розглянути його деталі.

У соборі є два хори — берлінський Домканторій і Домнор Берлін, які дають численні концерти та створюють унікальну атмосферу для відвідувачів. Щорічно в храмі проводиться International Organ Summer – фестиваль, куди запрошують зірок уявити програми, написані спеціально для органу Сауер.

Графік роботи собору та екскурсії

Собор працює щодня у 2024 році. З понеділка по п’ятницю — з 9.00 до 19.00. Щонеділі й на свята його двері відкриті з 12.00 до 19.00. У літній час (з квітня по вересень) графік роботи продовжено до 20.00.

Слід враховувати, що під час служби відвідувань немає. Туристам дозволено заходити не менш, ніж за годину до закриття.

Час роботи церкви може змінюватися у зв’язку з проведенням концертів і виступів.

Вартість входу — 7 євро, ціна для студентів, школярів, безробітних і груп з 20 і більше осіб — 5 євро. Опціонально можна відвідати такі екскурсії:

  • Парк Люстгартен. Один з фасадів храму виходить на Люстгартенську площу з прекрасним парком, фонтаном та безліччю скульптур. Парк Люстгартен (ньому. Lustgarten — «парк розваг») — єдине, що залишилося від величного берлінського королівського палацу.
  • Склеп Гогенцоллернів. У соборі є крипта — королівська усипальниця, в якій знаходяться близько 90 саркофагів з мощами королів династії Гогенцоллернів, серед них — гробниці Івана III й Вільгельма II. Цікаво, що над гробницями Фрідріха I і його дружини працював відомий німецький скульптор Андреас Шлютері.
  • Оглядова площадка. Під центральним куполом собору знаходиться оглядовий майданчик, звідки відкривається дивовижний вид на Берлін. Щоб піднятися на неї, потрібно пройти 270 ступенів. Також у соборі передбачено ліфт для людей з обмеженими фізичними можливостями, який розташований ліворуч від входу і позначений знаком.

Крім цього, в храмі є панорамний тур: він охоплює відвідування оглядового майданчика, музею склепу Гогенцоллернів. Передбачена послуга аудіогіда (англійська, французька, італійська, російська та іспанська мова), вартість становить 3 євро.

Для дітей і дорослих пропонують грайливою інтерактивний тур по всьому будинку — «Полювання за скарбами в Берлінському соборі».

Розташування

Берлінський собор легко знайти на карті. До храму можна дістатися на метро (станція “U-Bhf Alexanderplatz”), автобусом (№100, 200 — зупинка “Am Lustgarten”) та трамваєм (номер M4, M5 і M6 — зупинка “Spandauer Strabe”).

Адреса: Ам Лустгартен, 10178 Берлін, Німеччина (Am Lustgarten, 10178 Berlin, Deutschland).

Інші місця Берліна

Берлін повний пам’яток: є безліч різноманітних екскурсій в цьому старому місті з багатою історією. Туристам будуть цікаві:

Берлінський собор — відмінне місце для знайомства з архітектурної історією Берліна. Це діючий храм, в якому також проводять органні концерти та фестивалі, Відвідати та оглянути собор можна як самостійно з аудіогідом, так і в якості учасника екскурсії.

Статті по темі