Меню Закрити

Берлінський Трептов-парк

Солдат з мечем, який тримає на руках дитину… Щорічно в кінці квітня – початку травня мільйони людей покладають квіти до підніжжя цього монумента в Німеччині в знак подяки радянському воїну-визволителю. У всьому світі Трептов-парк в Берліні асоціюється з грандіозним меморіальним комплексом, присвяченим пам’яті солдатів і офіцерів Радянської Армії, загиблих у боротьбі з фашизмом.

Трептов парк в Берліні

Історія парку

Берлін по праву вважається однією з найзеленіших столиць. З давніх пір німці дбали про озеленення та облаштування місць для відпочинку, прогулянок і занять спортом, розбиваючи великі парки та сквери. На початку XIX століття створений в Німеччині Директорат міських садів очолив Йоганн Густав Майєр. Його любов до ландшафтної архітектури поклала початок створенню величезної паркової зони уздовж мальовничого берега річки Шпреє в східній частині міста Трептов-Кепенік.

Проект Майєра передбачав створення рукотворного лісу, розбивку алей і галявин, спортивних майданчиків і ставків, влаштування фонтанів і причалів. Однак автору вдалося взяти участь у церемонії закладення парку, всі інші роботи були завершені після його смерті.

Відкриття парку, який розкинувся на площі майже 90 гектарів, відбулося в 1888 році.

Трептов-парк став другим за величиною після Тиргартена парком в Берліні, який в кінці XIX і на початку XX століття був улюбленим місцем відпочинку городян.

Жителі німецької столиці із задоволенням гуляли по його тінистих алеях, обідали в літніх кафе, каталися на човнах по річці. Місце було тихим, відокремленим, розташованим далеко від головних міських магістралей.

Під час Другої світової війни більшість об’єктів парку було зруйновано. Проте вже в 1949 році до Дня Перемоги тут був відкритий меморіал загиблим радянським солдатам, кульмінаційною точкою якого став знаменитий пам’ятник воїну-визволителю.

Згідно з безстроковим договором міська влада Берліна зобов’язані підтримувати порядок на території меморіального комплексу та при необхідності проводити реставраційні роботи, однак не мають права що-небудь міняти. У 50-ті роки в парку були відновлені зруйновані скульптури та фонтан, з’явився розарій і сад соняшників.

Хто став прототипом воїна-визволителя

Про історію створення берлінського пам’ятника ходить чимало легенд. Однак найбільш вірогідною версією прийнято вважати героїчний вчинок сержанта Миколи Масалова, який під час штурму Берліна виніс з-під обстрілу трирічну дитину – маленьку дівчинку, що гірко плакала над тілом убитої матері. У коротких проміжках між вогневими залпами радянському солдатові вдалося відтягнути її в безпечне місце, але при цьому він сам був поранений. Цей факт зображений в мемуарах маршала Чуйкова.

Але є й інші свідчення подібного героїзму радянських солдатів, чиї імена залишилися невідомими. Так що ідея монумента цілком виправдана.

Трептов парк

Проект пам’ятника затверджувався на урядовому рівні. На конкурс було представлено понад 30 проектів. Переможцями конкурсу були визнані архітектор Яків Бєлопольцев і скульптор Євген Вучетич.

Моделями для пам’ятника воїну з врятованою на руках німецької дівчинкою стали десантник Віктор Гуназ і солдат Іван Одарченко, які впродовж півроку поперемінно позувати скульптору, а роль дівчинки виконала трирічна дочка коменданта Берліна Світлана Котикова.

Меморіал солдатської слави

Під час штурму Берліна загинули 22 000 радянських солдатів, з них 7 000 поховані в Трептов-парку. Останки воїнів перенесли сюди в 1947-1949 рр. з місць тимчасового поховання і спорудили Меморіал солдатської слави. Це найбільший військовий меморіальний комплекс за межами Росії. Основним матеріалом для його будівництва став граніт з рейхсканцелярії Гітлера.

Композиція меморіалу складається з кількох знакових елементів. Вхід виконаний у вигляді символічних воріт, утворених приспущеними прапорами з червоного граніту, біля підніжжя яких поміщені уклінні фігури скорботних старого солдата і молодого воїна.

На прапорах написи двома мовами: «Вічна слава воїнам Радянської Армії, які віддали своє життя в боротьбі за визволення людства».

На вході в меморіал відвідувачів зустрічає скорботна мати-Батьківщина. Тендітна жінка, тримаючи одну руку біля серця, а інший – спираючись об землю в пошуках підтримки, сидить, немов жива, з похиленою головою.

Ця зворушлива фігура символізує скорботу всіх матерів, що втратили на війні своїх синів. «Скорботна мати» висічена з монолітного гранітного блоку і встановлена в 1967 році.

Алея плакучих беріз, що ростуть по обидва боки комплексу, які уособлюють російську природу і ніби оплакують мільйони полеглих, веде до монумента Воїну-визволителю, символізуючи живу зв’язок матері з сином-переможцем.

У центральній частині алеї знаходяться п’ять братських могил з чашами для вічного вогню, що символізують п’ять довгих років війни, які оточені мармуровими саркофагами, на яких висічені барельєфи із зображенням подвигів радянських солдатів.

Домінантою композиції меморіального комплексу є величний пам’ятник воїну-визволителю, висота якого становить 12 метрів, а вага – 72 тонни. Солдат з дівчинкою був відлитий в Ленінграді та доставлявся в Берлін частинами по воді.

Бронзова скульптура солдата з дитиною на руках більш ніж символічна. Розсічена мечем переможця свастика і безбожних їм її уламки стали уособленням перемоги над фашизмом. Опущений меч, міцно стискається рукою, який є точною копією меча першого псковського князя Всеволода-Гавриїла, завжди готовий дати відсіч будь-якому ворогові. Ну а дівчинка на руках символізує рятівну місію радянських воїнів, їх мужність, шляхетність і безкорисливість.

Всередині постаменту пам’ятника Воїну-визволителю знаходиться меморіальна кімната. Її стіни покриті мозаїчними панно, на яких зображені представники всіх республік Радянського Союзу, які покладають вінки до могил полеглих воїнів.

У центрі кімнати на чорному кам’яному постаменті встановлено позолочений скринька, в якій зберігається фоліант у червоному палітурці – в ньому записані імена всіх тих, хто похований у братських могилах Трептов-парку. Стеля меморіальної кімнати прикрашає люстра у вигляді Ордена Перемоги, виконана з використанням рубінів і гірського кришталю.

Паркова зона в наші дні

Масове відвідування Трептов-парку меморіалу припадає в основному на 8-9 травня, коли тисячі росіян, що живуть в Німеччині, туристи з різних країн, а також представники посольств різних держав і антифашистських організацій покладають квіти полеглим воїнам. В інший час року меморіальний комплекс практично безлюдний.

А ось сам парк успішно виконує призначену для нього з моменту заснування функцію – місце відпочинку.

Жителі Берліна з дітьми та гості міста приходять сюди, щоб просто побродити по алеях, освіжитися біля фонтанів або влаштувати пікнік. На території парку є дитячий майданчик з гірками», «теремками» і водними атракціонами. Бажаючі можуть взяти напрокат човен для прогулянки по Шпреє.

Для любителів спостерігати за рухом планет і зірками відкриті двері обсерваторії Архенхольда, яка була створена в далекому 1896 році. Тепер це сучасний планетарій з потужним телескопом, лекційним залом і навчальними корпусами. 2 червня 1915 року Альберт Ейнштейн вперше зробив тут свою доповідь про теорію відносності.

Особливою популярністю користується готель Зеннер з бірґартеном (пивним садом) на 1500 місць. Влітку тут працює відкрита тераса.

Як дістатися до Трептов-парку

Трептов-парк відкритий щодня. У супроводі екскурсовода його можна відвідати в ході екскурсії «Історична поїздка по Берліну», а дістатися з центру Берліна самостійно – електричкою S7 або S9 до станції Ostkreuz, де пересісти на кільцеву лінію до зупинки Treptower Park. Після прогулянки по Пушкінській алеї можна скористатися автобусами №№166, 265 і 365. Весь шлях займає близько півгодини.

Висновок

Солдатський меморіал Трептов-парку – це те місце, яке повинен відвідати кожен, хто приїде в Берлін. Щоб згадати роки страждань, біль втрат і радість великої Перемоги.

Трептов-парк (Treptower Park): Відео

Статті по темі