Меню Закрити

Церква Святої Єлизавети у Вісбадені: історія та сучасність

Німецький Вісбаден знаменитий перш за все, як європейський курорт з термальними джерелами, місце елітного відпочинку та оздоровлення. Місто також славиться своїми архітектурними пам’ятками. Одним з найбільш відомих місць цього куточка Німеччини, що приваблює численних туристів, є церква Святої Єлизавети у Вісбадені та православне кладовище біля її стін. Їх історія представляє чималий інтерес для мандрівників, вперше відвідали Вісбаден.

Церква Святої Єлизавети у Вісбадені

Як з’явилася церква у Вісбадені

У першій половині XIX століття сімнадцятирічна племінниця російського царя Миколи та велика княгиня Єлизавета Михайлівна вийшла заміж за герцога Нассау Адольфа-Вільгельма. Молодята оселилися в тодішній столиці герцогства – Вісбадені. Але їхнє щастя тривало недовго – через рік молода герцогиня померла під час важких пологів. Разом з нею загинула і її новонароджена дочка.

Овдовілий герцог вирішив витратити придане Єлизавети, сума якого становила мільйон рублів, на спорудження на могилі своєї померлої дружини саркофага і церкви. У результаті в самому високому місці міста, на Нероновій горі (німецькою Нероберг), з’явився православний храм, що став символом Вісбадена.

Останки Святої Єлизавети у Вісбадені

Тут покояться останки Єлизавети і її дочки, пізніше поруч з церквою почали ховати й всіх вихідців з Росії. Позаду будівлі висаджені ялинки, що стали смарагдовим фоном, на якому виділяється російська церква у Вісбадені, куполи якої видно з будь-якої точки міста.

В кінці XIX століття храм відвідав Микола II. Він викупив його за свої особисті гроші, тому земля, будівля церкви та цвинтарі донині є володінням Російської православної церкви за кордоном. Богослужіння тут відбувається церковнослов’янською мовою.

Архітектура та оздоблення храму

Архітектор Філіп Хофман з усією серйозністю підійшов до зведення церкви. Він побував у Росії, де був вражений величчю храму Христа Спасителя в Москві, велике враження на нього справила Петропавлівська церква в Петергофі. Саме ці споруди й були взяті за основу церкви в Німеччині, яку вирішено було будувати зі світлого піщаника.

П’ять золотих куполів злегка витягнутої форми надають будівлі стрункість і завершеність. Потрійні вікна і колони на фасаді, виконані в російсько-візантійському стилі, роблять його схожим на грецькі церковні споруди, тому храм святої Єлизавети іноді називають грецької капелою.

Всередині церква багато оздоблена мармуровими плитами – чорними єгипетськими, червоними німецькими, сірими шведськими. Високий іконостас повністю виконаний з білого каррарського мармуру, на ньому розміщені 25 ікон пензлю відомого іконописця, професора Петербурзької академії мистецтв Тимофія фон Неффа. Фрески на стінах виконані придворним художником О. Якобі. В глибині будівлі розташована ніша з саркофагом з білого мармуру і статуєю Єлизавети.

Оздоблення церкви Святої Єлизавети у Вісбадені

У 90-ті роки минулого століття оздоблення храму значно оновився, були відновлені деталі з мармуру, відреставровані фрески, які вражають багатством фарб.

Церква Святої Єлизавети та православне кладовище

Церква належить Берлінської єпархії Руської православної церкви за кордоном. Самі німці вважають, що тут все пронизано російським духом.

Багато уваги приділяє храму його сьогоднішній настоятель – архієпископ Марк. При храмі побудований будинок священика, який був задуманий і виконаний в російському стилі. Відразу за будинком починається православне кладовище, що становить собою територію з деревами та чагарником. Воно вважається найбільшим російським цвинтарем на території Європи. Тут поховані представники російської аристократії, що жили в Німеччині в 1XIX столітті, а також прибули сюди після революції 1917 року.

Серед найбільш відомих поховань: діти Олександра II князь Георгій Юр’ївський і його сестра Ольга, князі Кочубей, Воронцови-Дашкови, дипломати Глінка, Струве, сестра декабриста Юлія Кюхельбекер. Тут знайшли упокоєння понад вісім сотень людей, що служили Росії в різні періоди її історії.

Оскільки кладовище руйнується і потребує реставрації, створений Російський православний фонд, який збирає пожертви на підтримку пам’ятника старовини. Для його відновлення використовують старовинні фотографії, які збереглися в архівах.

Як дістатися до російської церкви у Вісбадені

Дістатися до Вісбадена, щоб оглянути російську церкву, не становить особливої праці. Головне – оформити необхідні документи, дотримати візові формальності та приїхати в Німеччину.

Куполи церкви Святої Єлизавети у Вісбадені

Найближчий до німецького курорту великий місто та аеропорт – Франкфурт-на-Майні, в якому знаходиться імператорський собор. З аеропорту необхідно перебратися на вокзал S-bahn, з якого відправляються приміські електрички. На сайті Deutsche Bahn можна вибрати найбільш підходящий для себе варіант залізничної поїздки. Відстань від Франкфурта до Вісбадена становить приблизно 35 км, час в дорозі – близько 60 хвилин. Квитки без проблем ви зможете придбати в автоматі або касі.

Оскільки храм Праведної Єлизавети розташований на горі, висота якої близько ста метрів, дістатися туди з міста можна на фунікулері, правда, він працює тільки в теплу пору року.

Адреса церкви: Christian-Spielmann-Weg 1. Додаткову інформацію можна отримати на офіційному сайті церкви.

Можна під’їхати до храму на автомобілі або пройти по шосе пішки – це не займе багато часу. Біля церковного комплексу розташована безкоштовна стоянка для автомобілів, а ось за вхід у саму церкву доведеться заплатити.

Висновок

Багатьох туристів приваблює не тільки відпочинок, але і пам’ятки у Вісбадені: музеї, парки, палаци. Місто чудово зберігся, тому історична його частина, замок в Бібріхі, старий Ратхаус (ратуша) та інші пам’ятні місця залишають незабутнє враження від відвідування цього «міста мільйонерів». І все ж особливою популярністю у туристів користується саме російська церква.

Білосніжний комплекс на Нероновій горі з давніх пір є головною визначною пам’яткою Вісбадена. Відвідавши його і доторкнувшись до пам’ятника ніжної любові та безмірної скорботи, ви отримаєте можливість долучитися до історії, збагатитися духовно і водночас насолодитися прекрасною панорамою міста. Також туристи рекомендують подивитися в Німеччині монастир Етталь, замок Єльц, Ахенський собор.

Російська церква в Німеччині: Відео

Статті по темі