Меню Закрити

Берлінська стіна: історія створення та падіння

Берлінська стіна – найбільш знакова прикордонне укріплення в історії ХХ століття. Це загородження стало символом поділу двох світів і розколу Європи на конфронтуючі політичні блоки. Донині привид Берлінської стіни переслідує світ.

Берлінська стіна

Що призвело до появи Берлінської стіни

Спорудження Берлінської стіни (Berlin Wall) – прямий наслідок глобального протистояння, що почалося після Другої світової війни. Громадськості ця конфронтація відома як холодна війна. Розглянемо, як розгорталися події, які призвели до зведення Берлінської стіни.

  • 1945 р. після розгрому нацистської Німеччини Берлін розділився на чотири зони окупації. Східну зону контролював Радянський Союз, а три західних – велика Британія, США і Франція.
  • Червень 1948 р. – відбувається об’єднання французької, американської та британської зони окупації Німеччини. За ним слідує початок блокади Західного Берліна Радянським Союзом.
  • 23 травня 1949 р. – проголошення на території підконтрольній західним союзникам Федеративної Республіки Німеччина (ФРН).
  • 7 жовтня 1949 р. на території підконтрольній СРСР проголошена Німецька Демократична Республіка (НДР).
  • 1952 р. – початок зміцнення прикордонних рубежів НДР. Кордон із Західним Берліном залишається відкритою, тому охочі залишити Східну Німеччину спрямовувалися саме сюди.
  • 1957 р. – ФРН вводить доктрину Хальштейна, яка передбачала розрив відносин з будь-якою країною, що визнала НДР.
  • 1958 р. – Микита Хрущов оголосив про скасування міжнародного статусу Берліна.
  • 1960 р. – НДР вводить обмеження на відвідування громадянами ФРН Східного Берліна.
  • 12 серпня 1961 р. – закриття кордону НДР із Західним Берліном.
  • 13 серпня 1961 р. – закриті всі пропускні пункти та встановлені загородження з колючого дроту. Закриття кордону почалося в 01.00. У цей час майже 25 тисяч членів «бойових груп» займали лінію кордону. У документах проект фігурує під назвою «Китайська стіна ІІ».

В 1945-1961 роках НДР залишило 3,5 млн осіб, що становило приблизно 20% населення Східної Німеччини. Більш високий рівень зарплат у ФРН спонукав громадян НДР мігрувати на Захід. Відтік населення зі Сходу став головним каталізатором створення Берлінської стіни. Крім того, влада НДР часто скаржилися на «провокаційні» порушення кордону і діяльність антикомуністичних груп.

Історики досі сперечаються про те, як зародилася ідея і схема поділу Берліна. Німецький дослідник Мартін Забров вважає, що головним ініціатором зведення стіни був тодішній лідер НДР Вальтер Ульбріхт, який пояснював свою пропозицію як порятунок Східної Німеччини. Старі політики покладають всю відповідальність на Радянський Союз, знімаючи таким чином провину з себе.

Спорудження стіни

Будівництво стіни почалося 15 серпня 1961 року. Загородження зводили з бетонних блоків і пустотілих цеглин. Роботи проходили під охороною прикордонників. Офіційно стіну іменували «антифашистським захисним валом».

Примітно, що в день старту будівництва стіни 19-річний прикордонник Конрад Шуманн перестрибнув через огорожу на своїй ділянці, ставши першим біженцем з НДР після офіційного закриття кордону. Через рік цей вчинок спробував повторити 18-річний будівельник Петер Фехтер, але був застрелений на місці.

До 1989 році Берлінська стіна перетворилася в складний комплекс з бетонної огорожі довжиною 155 км

Довжина огорожі під електричною напругою становила 127,5 км. Висота стіни досягала 3,6 м.

Прикордонне укріплення кілька разів перебудовувалася. Спочатку воно було кам’яним, потім залізобетонним. Остання масштабна реконструкція відбулася в 1975 році.

Для іноземців і громадян ФРН були встановлені спеціальні КПП. Жителям НДР перетинати кордон заборонялося. По кожному, хто намагався нелегально перетнути стіну, прикордонникам наказано стріляти.

Попри жорсткий контроль, пагони тривали. Для цього використовувалися каналізаційні труби та робилися підкопи. Глибина одного з таких лазів становила 12 м, а довжина – 140 м. Для втечі також використовувалися літаки та повітряні кулі.

У 1965 році сім’я Холцапфелей піднялася на дах будинку в Східному Берліні та скинула вниз мотузку. По інший бік кордону мотузку зловили родичі біженців і тримали її, поки все не спустилися на територію Західного Берліна.

За даними дослідників, при спробі перетнути стіну загинули 192 людини, близько 200 були поранені й понад 3 тисяч заарештовано. Успішних пагонів зафіксовано понад 5 тисяч.

Падіння Берлінської стіни

Задовго до зруйнування знаменитого загородження в Західному Берліні продавали листівки з гаслом: «Стіна повинна бути прибрана!». У 80-х роках політичні лідери різних країн закликали до знищення стіни. Так, в 1987 році під час виступу перед Бранденбурзькими воротами американський президент Рональд Рейган звернувся до радянського лідера Михайла Горбачова із закликом зруйнувати стіну.

Руйнування Берлінської стіни

Причини падіння Берлінської стіни

Долю стіни вирішили демократичні зміни, що почалися в країнах соціалістичної співдружності в середині 80-х років минулого століття. Ключову роль в цих подіях відіграла політика Михайла Горбачова. Влада ФРН у свою чергу почали робити спроби для об’єднання Німеччини. Переговори між ФРН і СРСР з цього приводу почалися в 1988 році.

Спрощення прикордонного режиму між Австрією та Угорщиною навесні 1989 року було першим сигналом до того, що настає швидке руйнування стіни.

Нагадаємо, що Угорщина входила в блок Варшавського договору, одну з головних протиборчих сторін у холодній війні. За літо 1989 року через територію Угорщини у ФРН перебралося 10 тисяч громадян НДР.

В жовтні 1989 року було оголошено про падіння радянського режиму в НДР. 9 листопада новий уряд оголосив про можливості безперешкодного перетину кордону.

Як це сталося

Громадяни НДР могли отримати візи 10 листопада, але вже ввечері 9 листопада тисячі німців попрямували до кордону. Спочатку прикордонники спробували відтіснити натовп, проте були змушені відкрити кордон. По іншу сторону стіни зібралися тисячі жителів ФРН. Відбувається нагадувало масовий свято, тому саме 9 листопада вважається датою падіння Берлінської стіни.

Близько 2 млн громадян НДР протягом 10-12 листопада побувало в Західному Берліні. Стіна впала не в один день. Спочатку загородження розбирали, щоб створити більше пропускних пунктів. А місцеві жителі приходили зі своїм інструментом, щоб забрати на пам’ять шматочки стіни.

Офіційний демонтаж почався влітку 1990 року.

Прикордонні укріплення навколо Берліна прибрали за два роки.

Що залишилося від Берлінської стіни

Фрагменти Берлінської стіни розкидані по всьому місту. Причому не тільки там, де проходила межа, але і в різних музейних експозиціях. Залишки колись страхітливого споруди перетворилися на туристичні визначні пам’ятки. Перерахуємо найбільш знамениті з них.

Меморіальний комплекс «Берлінська стіна»

Це один з небагатьох збережених ділянок Берлінської стіни. Він знаходиться біля станції метро Бернауер штрасе. Меморіал охоплює 1,4 км колишньої прикордонної лінії.

Залишки Берлінської стіни

Крім прикордонних будов тут можна побачити пам’ятник розділу міста і Капелу поминання, присвячену людям, які загинули при спробі втекти в Західний Берлін. Тут також розташовано інформаційний центр з виставкою артефактів.

Експозиція на Потсдамській площі

За часів існування НДР Потсдамська площа була розділена Берлінською стіною. Влада вирішила зберегти кілька бетонних плит з написами та графіті. Поруч розташовані інформаційні стенди.

East Side Gallery

У 1990 році на ділянці Берлінської стіни на вулиці Мюленштрассе виникла галерея просто неба, нині відома як East Side Gallery. Там представлено художній показ багатьох політичних подій, що сталися у ХХ столітті.

Довжина галереї становить 1316 м. Крім картин і графіті тут розміщено безліч написів, що передають атмосферу часів падіння стіни.

Чекпойнт Чарлі

Це прикордонний КПП за адресою Фрідріхштрассе 43-45, зведений після поділу міста. Чекпойнт Чарлі був не тільки пропускним пунктом, але і місцем обміну шпигунами та військовими чиновниками. Зараз тут знаходиться музей.

Підсумок

Падіння Берлінської стіни – подія, що знаменує грандіозні зміни у світі. Правда, геополітичні проблеми, які символізувало це будова, нікуди не зникли. Це ще раз доводить, наскільки важко людству прислухатися до уроків історії, якими б наочними вони ні були.

Берлінська стіна міфи та реальні факти: Відео

Статті по темі