Меню Закрити

Ульпан – спеціалізована мовна школа

Знання івриту – важлива складова інтеграції в ізраїльське суспільство і збереження єврейської культурної спадщини. Допомогти в вивченні цього досить складного мови покликаний ульпан – спеціалізована мовна школа. І майбутнім репатріантам, і іншим бажаючим освоїти відроджений мова єврейської нації варто з’ясувати, що з себе представляють ці школи і як у них організовано навчальний процес.

Ульпан

Загальна інформація

Перш ніж приступати до розгляду тонкощів функціонування системи вивчення івриту, слід детальніше розібратися, що таке ульпан. Саме це слово на івриті записується אולפן і дослівно перекладається як «навчання», «інструкція» або «студія».

Перша організація з такою назвою була створена в Єрусалимі в 1949 році, а вступати до неї могли лише репатріанти зі ступенем не нижче бакалавра, віком від 21 до 35 років. Навчання було безкоштовним, при цьому всі студенти спільно проживали в кампусі з викладачами.

З того часу в Ізраїлі, і в багатьох інших країнах світу з’явилася величезна кількість інших ульпанах, причому під цією назвою тепер функціонують не тільки школи-пансіони, але і денні школи, мовні центри, курси та навіть гуртки в шкільних кімнатах. Ці заклади відрізняються і за формою власності (більшість з них куруються спільно Міністерствами освіти та інтеграції, але є і приватні), і за віком студентів (існують загальні школи, заклади для дітей, дорослих, пенсіонерів).

Велика частина цих організацій і на Землі обітованій, і в інших країнах надають свої послуги на платній основі. При цьому кожен прибулий в Ізраїль репатріант отримує від Міністерства інтеграції особливий ваучер, що дозволяє пройти безкоштовне навчання основам мови.

Вивчення івриту в Ізраїлі розділене на декілька рівнів, які отримали назви на честь літер «алеф-бета» – єврейського алфавіту.

  • Перший з рівнів називається «алеф» і відповідає рівню володіння мовою A1. На цьому рівні студенти вчаться розуміти прості побутові діалоги та брати участь у них, читати невеликі тексти й навіть писати прості твори з вивченого матеріалу. З цієї категорії варто почати навчання людям, незнайомим з івритом.
  • Рівень “бет” відповідає ступеню A2. Освоїли цей рівень учні повинні у загальних рисах розуміти новини по радіо, газетні статті, вести бесіди на задані теми та писати за них короткі розповіді.
  • На рівні “гимель” (B1) відбувається перехід від адаптованих текстів на “легкому івриті” до літературної мови. Володіння сертифікатом цього рівня, наприклад, дозволяє вступати в Єрусалимський університет.
  • Пройшовши навчання на рівні “далет” (B2), випускник повинен розуміти будь-які письмові тексти на івриті (включаючи академічні та спеціалізовані), підтримувати розмову на будь-які теми, а також бути здатним викласти свою думку письмово.
  • На рівні “хей” (C1) вчать розуміти зміст будь-яких газетних статей, теле і радіопередач та текстів. Освоїв цей рівень студент повинен володіти різними стилями мови: розмовною, діловим, академічним.
  • Передостанній рівень “вав” (C2) зосереджений на морфологічному, семантичному і синтаксичному аналізі текстів з різних сфер життя.
  • Нарешті, останній рівень навчання називається «птор». Це слово перекладається як «визволення», а отримав сертифікат про закінчення таких курсів людина вважається володіє івритом на рівні носія, що відкриває перед нею можливість вступу на будь-яку університетську спеціальність.

Більшість «звичайних» ульпанів пропонують послуги з вивчення одного чи кількох сусідніх рівнів мови. Крім таких шкіл, на території Ізраїлю існують і спеціальні заклади:

  • програма “ульпан кібуц”, в яких поєднуються мовна практика, проживання та робота в кібуцах;
  • літні школи для дітей до 12 років, у яких особлива увага приділяється інтеграції дитини в сучасну культуру країни (включаючи вивчення модних трендів у музиці та кіно);
  • школи для студентів;
  • школи для літніх людей, які, на відміну від більшості інших подібних організацій, які не мають регламентованого терміну навчання;
  • “ульпан-емшех” для тих, хто закінчив базові курси та бажає підвищити рівень володіння мовою (навчання проводиться у форматі вечірньої школи);
  • школи для репатріантів з Кавказу, де більшість викладачів також є вихідцями з тих місць;
  • заклади з профорієнтацією, в яких додатково вивчається професійна лексика різних сфер діяльності, а по їх завершенні можна отримати допомогу в працевлаштуванні;
  • школи «другої спроби» для тих, хто прожив у країні понад 10 років і відчуває труднощі у спілкуванні.

Вступ та організація навчального процесу

Для того щоб отримати ваучер на навчання у закладі базового рівня «алеф», репатріантам необхідно відвідати відділення Міністерства інтеграції. Там же можна поцікавитися, які ульпани існують у місцевості вашого проживання. Без відвідин Міністерства інтеграції вступити в “алеф-ульпан” неможливо, оскільки саме це відомство фінансує мережу навчальних закладів. Варто зазначити, що жодних вступних тестувань у школах цього рівня не проводиться.

Надходження та організація навчального процесу

Для вступу до організації інших видів потрібно спочатку відвідати їх офіційні сайти та уточнити прийомні години, а потім записатися на прийом, відвідати заклад особисто подати необхідні документи. Їх повний список різниться в залежності від організації, але в будь-якому випадку знадобляться:

  • посвідчення особи (“теудат зеут” для громадян, “теудат оле” для мігрантів);
  • сертифікат про закінчення навчального закладу попереднього рівня.

Готуючись до подачі заявки, варто розібратися, як викладають іврит в ізраїльських ульпанах.

Головна особливість всіх цих організацій незалежно від рівня навчання і виду – навчання методом повного занурення. Це означає, що єдиною мовою викладання в таких школах буде іврит і буде заохочуватися спілкування учнів між собою саме на івриті.

Велика увага приділяється занурення учнів у сучасний культурний контекст, тому в якості навчальних текстів використовуються адаптовані новини та статті, а для аудіювання використовуються матеріали сучасних телепередач. Кожному з рівнів присвячується до 200 академічних годин, при цьому в багатьох школах паралельно функціонують групи з різним розкладом.

Найпоширеніший режим навчання – по 5 годин протягом 5 днів в тиждень. Тривалість навчання зазвичай становить 6 місяців, після чого учні здають електронний або звичайний іспит і отримують сертифікат про освоєння відповідного мовного рівня.

Студентам надаються звичайні та електронні підручники, багато з яких, наприклад, стандартний підручник рівня «альфа» можна завантажити безкоштовно з сайту Єврейського агентства «Сохнут».

Важливо пам’ятати, що при безкоштовному відвідуванні школи по ваучеру не допускаються прогули. Пропустив без вагомих причин п’ять і більше занять учень втрачає право здачі іспитів.

Ізраїльські ульпани

Відділ освіти дорослих Міністерства освіти, при спільному фінансуванні Міністерством алії та інтеграції, забезпечує вивчення івриту в ульпанах на всій території Ізраїлю. В рамках програми “Ваучер” надає додаткову допомогу у вивченні івриту репатріантам з України, Бельгії та Франції.

Вивчити мову за короткий час допоможе найвідоміша програма адаптації молодих фахівців – “Ульпан Ецион“. Центри вивчення івриту знаходяться в Єрусалимі, Хайфі, Раанані, Беер Шеві та Рамле. Інтенсивний курс івриту 5 годин на день, 5 днів на тиждень, професійні викладачі з багаторічним досвідом роботи, грамотно побудована навчальна програма і різноманітність можливих рівнів навчання — все це гарантує знання мови в межах достатніх для успішної професійної та соціальної інтеграції.

Якщо ви недавно прибули в Ізраїль і бажаєте придбати мовну і виробничу практику, варто скористатися послугами ульпанів у кібуцах, які доступні в Наані, Мааган Михаеле, Ягурі, Ейн а-Шофеті (практика на металургійному заводі), Цубі, Сдэ-Еліягу (кібуц релігійної спрямованості) і Мішмар а-Эмекі (фабрика «ТАМА», що виробляє вироби з пластику). Деталі програми доступні на офіційному сайті.

Одним з найпопулярніших у репатріантів є ульпан Гордон в Тель-Авіві, який розташований за адресою: Лаасаль, 7. У ньому є групи по вивченню всіх рівнів мови, від «алеф» до «птор»; крім денних, доступні та вечірні заняття.

Популярний молодіжний ульпан в Тель-Авіві з можливістю безкоштовного навчання під егідою Єврейського агентства розташований в університетському кампусі. Курс занять займе 5 місяців, а ознайомитися з деталями можна на сайті проекту.

Величезна перевага навчання в ізраїльських ульпанах – сертифікат про їх закінчення дозволяє значно швидше знайти роботу.

Українські ульпани

На відміну від Ізраїлю, в якому існують мовні центри різних рівнів та спрямованості, в Україні найбільш поширені дитячі школи, “алеф”- ульпани та універсальні курси, в яких паралельно працюють декілька груп з різним рівнем вивчення мови.

Іврит

Наприклад, ульпани та клуби івриту єврейського агентства «Сохнут». Навчальна програма ульпанів заснована на курсі івриту для іноземних студентів, розробленому в Єврейському університеті в Єрусалимі та адаптована для російськомовної аудиторії (6 рівнів від «алеф» до «вав»).

Агентством заснований експериментальний проект “Нета” з викладання івриту в єврейських школах діаспори. На даному етапі, проект працює:

  • в Києві (єврейські школи “Орах Хаїм”, “Симха”);
  • в Дніпрі (“Бейт Хана”, “Ор Авнер”);
  • в Одесі (школа № 94, “Ор Авнер”).

Єврейське агентство для Ізраїлю так само пропонує можливість вивчення івриту в режимі онлайн.

Окремо варто згадати про Ізраїльський культурний центр при посольстві Держави Ізраїль в Україні. Діяльність Центру спрямована на зміцнення дружніх зв’язків в області культури та освіти між Україною та Державою Ізраїль. Центр веде велику культурно-просвітницьку діяльність для всіх, кому цікава життя Держави Ізраїль в різних її аспектах. Дізнатися про роботу найближчої філії можна на сторінках ізраїльських культурних центрів, розташованих у: Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові.

За відгуками, одне з найкращих місць для вивчення івриту в столиці – єврейський центр “Халом”. У цьому закладі можна вивчити як базові рівні «алеф» та «бет», так і складні «гиммель» і «далет». Заняття проходять невеликими групами як для дітей, так і для дорослих. Записатися в групу або прояснити питання щодо особливостей навчального процесу можна за контактами на офіційному сайті організації.

Висновок

Навчання в “алеф”- ульпанах допомагає вивчити основи івриту та отримати сертифікат, що полегшує працевлаштування і вступ до школи з високим рівнем вивчення мови. Ізраїльські спеціалізовані ульпани дозволяють дізнатися тонкощі професійної лексики, підвищити рівень володіння івритом або навіть знайти житло і роботу на перші півроку після репатріації.

Навчання івриту в Україні – хороший спосіб підготуватися до репатріації та заздалегідь зануритися в єврейську культурну середу. А ось ульпан для дітей в Ізраїлі існує тільки у форматі літніх таборів і шкіл.

Про навчання в ульпанах: Відео

Статті по темі