Меню Закрити

Розмір пенсії у Фінляндії

Пенсія у Фінляндії, як і в будь-якій іншій країні, є інструментом соціальної підтримки громадян. Для тих, хто не зміг заробити собі пенсію, у 2023 передбачені інші спеціальні виплати. Джерела фінансування цих виплат, як і їх розмір, відрізняються в залежності від форми пенсії. Сьогодні ми детально зупинимося на кожній з існуючих формах пенсій і право іноземців їх отримувати.

Пенсія у Фінляндії

Різновиди пенсій у фінській пенсійній системі

Пенсійна система у Фінляндії передбачає три основні різновиди пенсійних виплат:

 • трудова, професійна пенсія (Työeläkkeet);
 • національна, народна пенсія (Kansaneläkkeet);
 • гарантована пенсія (Takuueläke).

Виплати, одержувані конкретним пенсіонером, можуть складатися з трудової пенсії або одночасно з трудової та національної, залежно від розміру трудової пенсії. Гарантована пенсія при необхідності може доповнювати два цих допомоги. Кожна пенсія у Фінляндії у 2023 виплачується спеціально передбаченої організацією.

Трудова пенсія – це виплати, які формуються за рахунок пенсійного страхування. Страхування – це обов’язок всіх осіб, які працюють і отримують зарплату незалежно від часу роботи та функцій.

Всі роботодавці зобов’язані страхувати своїх працівників, якщо їх вік становить 17-67 років, а місячний заробіток перевищує 58,27 євро. Розмір страхового внеску прив’язаний до зарплати та фінансується працівником і роботодавцем обопільно. Незважаючи на те, що пенсійний вік в країні починається з 65 років, фінські роботодавці не мають права відправити працівника на пенсію до 68 років, якщо той має бажання працювати.

Розмір внеску у 2017-2018 роках здійснювався за наступною таблицею:

Рік Базовий страховий внесок, % Внесок роботодавця, % Розмір внеску працівника до 53 років і старше 62 років, % Розмір внеску працівника у віці від 53 до 62 років, %
2018 24.4 16,75-18,05 6.35 7.65
2017 24.4 16,75-18,25 6.15 7.65

Підприємці і фермери самостійно формують свою трудову пенсію. До 53 і старше 62 років розмір страхових відрахувань становить 24,1 %, у віці 53-62 року – 25,6 % від трудового доходу.

Професійна пенсійна система є приватною: всі відрахування формуються на рахунках недержавних пенсійних установ і кас, ось кілька найпопулярніших недержавних пенсійних фондів, що надають послуги накопичення:

 • Eläke-Fennia;
 • Eläke-Tapiola;
 • Eter;
 • Ilmarinen;
 • Pensions-Alandia;
 • Varma;
 • Veritas Eläkevakuutus.

Те, яка пенсія у Фінляндії буде отримана, прямо залежить від розміру зарплати та тривалості трудового стажу. Розмір накопичених коштів визначається у частці від заробітку в залежності від віку і з 2017 року розраховується таким чином:

 • базова ставка накопичення для осіб у віці 17-53 року становитиме 1,5 % від зарплати в місяць;
 • для осіб у віці 53-62 року на час перехідного періоду (до 01.01.2026) ставка накопичення становитиме 1,7 % від зарплати в місяць;
 • для осіб, які продовжують роботу після досягнення пенсійного віку, ставка накопичення щомісяця збільшуватиметься на 0,4 в. п. (раніше встановлювалася єдина ставка в розмірі 4,5 %).

Передбачається, що для отримання трудової пенсії людина йде з роботи та пише заяву на призначення виплат. Він  може продовжити трудову діяльність на новому робочому місці, і там йому будуть нараховуватися вже нові пенсійні накопичення.

Народна і гарантована пенсії виплачуються Державною службою народного та соціального забезпечення (KELA). Народна і гарантована пенсія по старості у Фінляндії може бути призначена тим, хто не зміг заробити собі професійну пенсію або у кого її розмір занадто низький.

При цьому важливі умови: реєстрація у фінській системі соціального забезпечення і проживання на фінській території на протязі мінімум трьох років (для громадян ЄС) або п’яти років (для інших категорій) після досягнення 16 років (до призначення будь-якої державної пенсії).

Можливість отримання народної пенсії, а також її розмір залежать від наявності іншого пенсійного щомісячного доходу, а також сімейного стану пенсіонера: якщо він у шлюбі або співжиття, розмір його національної пенсії знижується. Базовий дохід для отримання максимальної народної пенсії повинен бути 55,54 євро в місяць.

Гарантована пенсійна виплата – це мінімальна пенсія. На неї можуть претендувати всі, чий сукупний пенсійний дохід за Työeläkkeet і Kansaneläkkeet нижче базової величини гарантованої пенсії, яка максимально наближена до прожиткового мінімуму. У такому випадку вона компенсує різницю до потрібної величини мінімуму, незалежно від віку особи, громадянства та інших особливостей.

пенсія по старості у Фінляндії

Також Takuueläke виплачується у випадках, коли на час досягнення пенсійного віку суб’єкт не зміг заробити трудову пенсію і не отримує національну.

Крім цього, існують такі види пенсій:

 • Työkyvyttömyyseläke виплати з нагоди втрати працездатності, якщо їх причиною стала хвороба або робоча травма, а тривалість втрати працездатності становить більше 1 року;
 • Tapaturmaeläke – виплати внаслідок вимушеного виходу на пенсію з-за нещасного випадку на роботі або професійного захворювання;
 • Регһе-eläkettä – виплати дітям і вдівцям/вдовам з нагоди втрати годувальника.

Пенсійний вік

За останні 15 років тривалість життя в країні збільшилася на 4,5 року, тому для забезпечення належного рівня виплат пенсіонерам, вік, скільки виходять на пенсію у Фінляндії, вирішено підвищувати. Передбачена поступова модель підвищення, розрахована до 2025 року. Згідно з нею мінімальний пенсійний вік впливає рік народження пенсіонера, а сам віковий ценз підвищується з кожним роком на 3 місяці.

При цьому поряд з мінімальним встановлено також і максимальний вік, вище якого накопичення пенсійних прав у рамках системи пенсійного страхування не відбувається, тобто вона є гнучкою.

Базовий віковий діапазон для трудової пенсії становить мінімум 63 роки і максимум 68 років для осіб 1954 року народження і старше. Для решти передбачено поступове підвищення згідно з цією таблицею.

Рік народження Нижня межа пенсійного віку в роках Обмеження за віком для страхування у роках
1954 і раніше 63 68
1955 63 роки 3 місяці 68
1956 63 роки 6 місяців 68
1957 63 роки 9 місяців 68
1958 64 69
1959 64 роки 3 місяці 69
1960 64 роки 6 місяців 69
1961 64 роки 9 місяців 69
1962-1964 65 70
1965 – і молодші Залежить від очікуваної тривалості життя. Очікується, що віковий ценз з 2030 року буде підвищуватися на 2 місяці в рік. 70

Таким чином, до 2025 року трудова пенсія буде можлива тільки після досягнення 65-річного віку. Після досягнення 68-70-річного віку накопичення пенсії по страховій системі не здійснюється. З 2027 року мінімальний вік буде пов’язаний з очікуваною тривалістю життя, так що поки він залишається на рівні 65 років.

На працівників державного сектору ця реформа не поширюється: в залежності від сектора їх вік становить 63-65 років. За найближчі кілька років нижній ценз також досягне 65 років.

Аналогічний щонайменше у 65 років встановлений і для отримання національної або гарантованої пенсії. Вона може бути призначена достроково особам, які досягли 63 років, однак у такому випадку її розмір зменшується на 0,4 % за кожен місяць, який залишився до досягнення 65 років. По мірі підвищення віку для трудової пенсії підвищенню підлягає і вік для національної.

Розміри пенсійних виплат у Фінляндії

Розмір пенсії у Фінляндії в першу чергу залежить від розміру трудового доходу і тривалості трудового стажу. Вважається, що на повноцінну трудову пенсію працівник повинен заробляти на протязі 38 років трудового стажу. За цей час на його пенсійному рахунку має накопичитися достатньо коштів для гідної старості.

Розмір пенсійних накопичень розраховується за простою формулою:

Розмір річної зарплати х 1,5 % ÷ 12 = розмір місячних накопичень.

Приклад: 40 тис. євро х 1,5% ÷ 12 = 50 євро/місяць

При цьому накопичені кошти підлягають індексації – до них застосовуються спеціальні індекси і коефіцієнти, які гарантують, що накопичена пенсія збереже свою цінність на момент виходу особи на пенсію і забезпечить купівельну спроможність. Більше про пенсійних індексах читайте тут.

До того ж пенсійні установи є найбільшими інвесторами в країні, а за рахунок зароблених ними коштів підвищуються і пенсійні накопичення. Водночас, у міру старіння громадянина до його пенсії застосовуються підвищувальні коефіцієнти, які коригують розмір щомісячних виплат.

Розмір пенсії можна розрахувати за допомогою онлайн-калькулятора на сайті KELA.

Враховуючи все сказане, середня пенсія у Фінляндії – поняття досить усереднене і далеко не завжди показує реальну картину. За даними 2017 року вона становила 1656 євро в місяць, при цьому середній розмір виплат за віком становив 1508 євро в місяць. Виплати чоловікам в середньому на 32 % вище, ніж жінкам – 1871 євро проти 1241 євро в місяць. Стосовно середнього заробітку в країні пенсійні виплати здатні забезпечити близько 50 % трудового доходу.

Розмір народної пенсії значно нижче і, як ми вже сказали, залежить від розміру інший пенсії та сімейного стану.

Сімейне положення Повна сума національної пенсії Максимальний місячний дохід для національної пенсії Дохід, при наявності якого народна пенсія не виплачується
Самотній пенсіонер 628,85 євро 55,54 євро 1 299,88 євро
У відносинах 557,79 євро 55,54 євро 1 157,71 євро

Чим вище дохід пенсіонера в межах 55-1299 євро, тим нижче виплати в національній системі.

Гарантована – це мінімальна пенсія у Фінляндії. Її розмір становить 775,27 євро в місяць, якщо максимальний місячний дохід до сплати податків складає 768,59 євро.

Пенсіонери у Фінляндії

Якщо людина не отримує взагалі ніяких доходів, він отримає повну Takuueläke в 775 євро.

Трудові, національні, виплати з нагоди втрати годувальника враховуються і зменшують гарантовану пенсію. Деякі види виплат не впливають на розмір Takuueläke. Дізнайтеся про них більше на сайті фінської Пенсійної служби.

Процедура оформлення пенсії у Фінляндії

Вихід на пенсію у Фінляндії та нарахування пенсійних виплат не відбуваються автоматично. Особі, що має намір піти на заслужений відпочинок, необхідно подати в компетентне відомство відповідне його ситуації заяву. Знайти та завантажити необхідні форми, а також ознайомитись з правилами їх заповнення можна тут або тут.

Заяви на отримання трудової пенсії, як правило, подаються в установу, яке формувало ваші накопичення останні 2 роки, хоча можуть бути подані в будь-який інший пенсійний фонд або в KELA. Заява на національну або гарантовану пенсію подаються в KELA. Заявку також можна подати онлайн.

Для подачі заявки онлайн необхідно ідентифікувати особу за допомогою сервісів інтернет-банкінгу. Разом з заявкою в мережу також завантажуються скан-копії необхідних додатків. Процедура подачі нескладна, якщо слідувати вказаним в системі інструкцій.

Заявити про вихід на заслужений відпочинок можна усно, в тому числі через телефон 020 692 202 або в пункті обслуговування клієнтів. Знайти потрібне відділення Державної пенсійної служби можна за допомогою цього сервісу.

Перед тим як отримати пенсію у Фінляндії, необхідно зібрати пакет документів. Зазвичай це посвідчення особи, податкова картка (Verokortti) і виписка про банківський рахунок. Попередньо уточніть список необхідних документів у свого консультанта, оскільки в залежності від виду пенсій він може відрізнятися.

Заявку потрібно подати завчасно, термін її розгляду складає 6-8 тижнів. Перед нарахуванням пенсії трудові відносини з роботодавцем повинні бути припинені.

За результатами розгляду заявки на домашню адресу заявника направляється картка пенсійного забезпечення (Työeläkekortti). Це якесь пенсійне посвідчення, що підтверджує досягнення пенсійного віку та призначення страхових виплат. Воно у тому числі підтверджує й інші пільги, гарантовані пенсійним статусом суб’єкта.

Після призначення виплати в національній системі здійснюються 7-го числа кожного місяця, виплати гарантованої системі – 22-го числа кожного місяця. Дати виплати трудової пенсії визначаються у кожному фонді самостійно.

Якщо прийняте рішення не влаштовує пенсіонера (наприклад, пенсії відмовлено або її розмір нижче ніж треба), він має право його оскаржити протягом місяця. Інструкції з цього приводу містяться в тексті рішення.

Знижки, пільги та надбавки для пенсіонерів

Залежно від муніципалітету для пенсіонерів передбачено різноманітні знижки та пільги. Це може бути у тому числі пільга на:

 • проїзд у поїзді, міжміському автобусі чи авіатранспорті;
 • проїзд у місцевому громадському транспорті;
 • вхідні квитки в муніципальні спортивні центри, громадські та розважальні заходи.

Життя пенсіонерів у Фінляндії

Крім таких знижок, пенсіонери мають право на різноманітні надбавки та допомоги, у тому числі:

 • допомогу на дитину до 16 років у розмірі 22 євро в місяць, в тому числі якщо він не проживає з пенсіонером, але той покриває його витрати у мінімальному розмірі 156 євро в місяць;
 • допомога на оплату житла, розмір залежить від розміру доходу і становить максимум 507 євро в місяць;
 • допомога по догляду, коли здатність самостійного догляду за собою значно знизилася, – від 62 до 325 євро;
 • фронтова надбавка для ветеранів у розмірі 50 євро, але може бути підвищена до 240 євро;
 • допомога по базовому забезпеченню – призначається, якщо щоденні базові витрати вище всіх доходів.

Пенсія для іноземців

Враховуючи описані підстави для виплат та їх розміри, всі мігранти задаються питанням, як заробити пенсію у Фінляндії. З цим проблем виникнути не повинно.

Страхування обов’язково для всіх, хто отримує заробітну плату у Фінляндії, працюючи за наймом або в якості підприємця. Громадянство працюючого або країна його оподаткування не мають при цьому значення.

На іноземних працівників поширюється те ж приписану законом трудове пенсійне страхування, що і на працівників, які є фінськими громадянами. При цьому пенсія може бути виплачена навіть за відносно короткий термін роботи, в тому числі усього за кілька місяців: тривалість перебування і роботи в Суомі для призначення Työeläkkeet принципового значення не має.

Інша справа – пенсії іноземців у Фінляндії в рамках національної та гарантованої систем від KELA. Для їх отримання, повторимося, повинні бути виконані дві головні умови:

 1. Наявність реєстрації в системі соціального страхування.
 2. Мінімальний термін постійного проживання 5 років після досягнення 16-річного віку (для не громадян ЄС, для громадян – 3 роки).

До досягнення цього терміну іноземці не мають прав на пенсійне забезпечення з боку держави. Якщо такий термін проживання був досягнутий раніше, після 16-річчя іноземця, і після цього він повернувся до Фінляндії, наприклад, за програмою репатріації, такий термін буде зараховано та іноземець зможе претендувати на державну пенсію по старості.

Зазначимо, що пенсія у Фінляндії для українців не відрізняється за розмірами від виплат корінним фінам. Їх розмір визначається виключно зарплатою або обов’язковим терміном проживання у Фінляндії.

Пенсійні виплати в інших європейських країнах

Фінляндія є яскравим прикладом успішної організації пенсійної системи, де виплати на користь пенсіонерів мають не тільки високим коефіцієнтом заміщення втраченого заробітку, але й забезпечують їх одержувачам достатній рівень життя. Таким результатом можуть похвалитися далеко не всі пенсії в країнах Європи. Ось декілька яскравих прикладів.

Країна Пенсійний вік, років Середня пенсія
Німеччина 65.3 1200 євро
Франція 62 (піднімається до 67) 1200 євро
Іспанія 65 (піднімається до 67) 800 євро
Польща 60-65 2100 злотих або 502 євро
Данія 67 1600 євро
Норвегія 67 1800 євро
Швеція 65 1870 євро

Висновок

Фінська пенсійна система представляється більш ніж вдалою, особливо для мігрантів з України. Кожен фін, який офіційно працює на фінського роботодавця, протягом життя може заробити собі вельми гідну за європейськими мірками пенсію.

Якщо йому не вдалося самостійно заробити собі зміст, буде призначена виплата в рамках національної або гарантійної системи. Ці правила поширюються і на іноземців.

Пенсія у Фінляндії: Відео

Статті по темі