Велосипеди у Фінляндії є досить популярним і затребуваним видом транспорту як серед місцевих жителів, так і серед туристів, незважаючи на те, що це північна країна. За даними статистики 2025 року, двоколісний транспорт тут регулярно використовують близько 3,25 млн осіб. На частку велосипедів припадає близько 9 % всіх поїздок. Велодоріжки експлуатуються в будь-яку погоду: в спеку, під час дощу або навіть снігопаду.
Яке місце займає велосипед в життя фінів
Велосипед полюбився фінам своєю екологічністю і безшумністю руху. Він не вимагає серйозного технічного обслуговування і не створює заторів на дорогах. Всі ці мінуси характерні для автомобілів, від яких жителі Фінляндії все частіше відмовляються на користь транспорту на м’язової тязі.
Велосипед настільки популярний в цій країні, що у 2015 році шляхом голосування тут навіть вибрали велосипедиста року в особі Маурі Мюллюля, який чимало зробив для розвитку велосипедної інфраструктури країни та у свої поважні 80 років досі регулярно користується цим видом транспорту. У період з 1960 по 1970 рік він брав активну участь у проектуванні та будівництві велосипедної мережі у своєму рідному місті Оулу. Саме в ті роки сформувалася загальна думка, що велосипед – це оптимальний засіб пересування для подолання відстаней до 5 км.
Лідер місцевого товариства велосипедистів вважає, що поїздки на велосипеді заряджають людину позитивною енергією на весь день, а також збільшують тривалість життя. Активні користувачі цього засобу пересування відрізняються від інших більш міцним здоров’ям.
Велотранспорт настільки припав до душі жителям Фінляндії, що вони навіть заснували «Велосипедне посольство». Його активісти ініціюють і просувають в уряді країни законопроекти, спрямовані на покращення велоінфраструктури. Крім того, фахівці посольства розробляють і впроваджують різні технічні нововведення, що дозволяють удосконалювати експлуатацію двоколісного транспорту, зокрема, зробили можливими зимові поїздки на велосипеді.
Фінські велодоріжки
Фінляндію можна назвати не тільки країною тисячі озер, але ще і тисячі доріг. На відміну від України, тут ви побачите безліч другорядних автомобільних доріг з чудовим покриттям без інтенсивного руху машин, а також спеціальні велодоріжки. Вони є у всіх великих і малих містах країни, а також за їх межами. Їх довжина досягає 15 км.
Зустрічаються також міжміські велодоріжки – наприклад, з міста Котка до Хаміна протяжністю 18 км Весь шлях долається на велосипеді, без сусідства автомобілів.
Крім окремих доріг є спеціально виділені досить широкі смуги для велосипедистів по краю проїзної частини. При будівництві автомобільних доріг у Фінляндії паралельно обов’язково роблять велодоріжку. Аналогічним чином проводиться і плановий ремонт.
Будь-який мандрівник по Фінляндії обов’язково помітить низький рівень автомобільного трафіку, а в деяких місцях і його повна відсутність. Це пояснюється тим, що населення країни складає всього 5,5 млн осіб, дорожня мережа розвинена, а фіни у своїй основній масі є домосідами. Всі ці моменти створили тут ідеальні умови для велосипедистів.
Ввічливість, акуратність місцевих автомобілістів заслуговує поваги. Молодці тут не зустрічаються, а велосипедистів акуратно обганяють, повністю виїхавши на зустрічну смугу. Якщо смуга зайнята, водії терпляче чекають, поки вона звільниться і з’явиться можливість для безпечного обгону.
Рух велосипедів по швидкісних автомагістралях з кількома смугами та транспортними розв’язками заборонено. Для них побудовані другорядні дороги, пристосовані для велотранспорту, тому з питанням, де покататися на велосипеді, ніяких труднощів не виникає.
Як і де можна купити велосипед у Фінляндії
У зв’язку з величезною популярністю велосипедів у Фінляндії купити їх можна практично всюди: в спеціалізованих спортивних салонах, різних гіпермаркетах і навіть в невеликих універсальних магазинах.
Спеціалізовані магазини
Вибір велосипедів у Фінляндії вельми обширний. Тут ви зможете знайти не тільки моделі провідних світових брендів, але і маловідомі зразки. Більшу частину ринку займає продукція місцевих виробників, оскільки фіни віддають перевагу купувати свої ж товари. Придбання велосипеда тут складно назвати вигідним – навряд чи вам запропонують ціну нижче, ніж в українських магазинах.
При купівлі слід вибирати моделі вартістю до 1500 євро, інакше при ввезенні їх в Україну доведеться сплатити мито.
Бюджетні моделі за помірними цінами потрібно шукати в універсальних магазинах, наприклад, Tokmanni або Biltema. У великих гіпермаркетах торговельних мереж Prisma і K-Citymarket ціновий діапазон ширший, але асортимент помітно вже.
Багатий асортимент представлений в мережевих спортивних магазинах: Koskimies, Intersport, Urheilu або Urheiluperhe, а також у великих мережевих велосалонах: Baiks, Baik-Planet і Cycle-Center.
Практично в кожному фінському населеному пункті можна знайти торговельну точку з продажу велотранспорту. Перед покупкою завжди можна скористатися тест-драйвом. Єдина незручність – складно знайти магазин з україномовними продавцями. Навіть знання англійської в деяких випадках може виявитися марним.
Інтернет-магазини
Коли ви точно знаєте, яка модель вам підходить, а також бажаєте отримати товар в зручному для себе місці, можна звернутися в один з місцевих інтернет-магазинів. Доставка коштує близько 20 євро, а у разі придбання дорогих моделей вона безкоштовна. Замовлення можна отримати протягом 5 днів у поштовому відділенні або у пунктах видачі посилок.
Ось список популярних інтернет-магазинів Фінляндії за продаж велотранспорту:
- koskimies.fi;
- kisaimatra.fi;
- cyclecenter.fi;
- intersport.fi;
- prisma.fi;
- biltema.fi;
- bikebrandstore.com;
- bikedealer.fi.
Більшість інтернет-магазинів мають русифіковану версію. Крім велосипедів, вам також запропонують багатий асортимент різних аксесуарів.
Вживані велосипеди
Крім спеціалізованих магазинів, у Фінляндії неважко знайти торгові точки з продажу вживаних велосипедів. Якщо вам пощастить, ви зможете знайти тут засіб пересування в хорошому стані по невисокій вартості. Розпродажі безгоспних велосипедів часто влаштовує місцева поліція – їх проведення широко афішується в місцевих ЗМІ.
А ось від покупки вживаного велотранспорту з рук бажано утриматися – в цьому випадку ви ризикуєте стати власником засобу пересування з темним минулим, оскільки їх іноді крадуть.
Велопрокат
Якщо ви приїхали у Фінляндії всього на кілька днів, краще пошукати прокат велосипедів. Пункти прокату можна знайти в кожному місті, а також в національних парках. Вигідніше всього виходить оренда на цілий день. На орендованому транспорті можна доїхати до потрібного місця і залишити його на спеціальній стоянці.
Жителі північно-західної частини Росії, особливо Карелії, Ленінградській області та міста Виборга, легко можуть перетнути кордон на власному велосипеді, що набагато швидше, ніж на автомобілі, і здійснити захоплюючу подорож по Фінляндії. Поїздка може бути як тривалим, так і короткою. Наприклад, з Виборга або Петербурга до Лаппеєнранта на велосипеді можна дістатися за дуже короткий час. Всі подорож у вас займе суботу і неділю.
Велотури по Фінляндії
Подорожувати по Фінляндії на велосипеді можна самостійно, а можна скористатися послугами туроператорів. У першому випадку маршрут прямування ви вибираєте на свій розсуд, однак його потрібно продумати заздалегідь, оскільки під час перетину кордону потрібно розписати план свого перебування в країні місцевим прикордонникам. Зрозуміло, організацією ночівлі та харчування ви повинні будете зайнятися самостійно.
Бажаючі отримати максимум комфорту під час подорожі можуть скористатися послугами туроператорів. Їх вартість в залежності від відстані та тривалості за часом становить від 300 до 600 євро. При замовленні одноденного туру цілком можна вкластися у 30 євро.
Маршрути з ночівлею коштують близько 100 євро. Їх протяжність становить близько 300-350 км У вартість туру включені нічліг і харчування. Під час велотурів туристи долають в день близько 40 км. При бажанні туроператори підберуть найбільш оптимальні маршрути велопробігу по самих мальовничих місцях згідно з вашими перевагами.
Деякі туроператори пропонують послуги велотаксі з Санкт-Петербурга.
Суть його полягає в тому, що спеціальний мікроавтобус довозить вас разом з вашим велосипедом до кордону, а далі ви самостійно проходите паспортний контроль і за своїм розсудом вибрати напрямок для подорожі: Гельсінкі, Іматру, Лаппеєнранта або навіть в гірськолижний курорт «Рука Куусамо». В обумовлений час ви повертаєтеся на прикордонний пропускний пункт, і вас звідти забирає той самий мікроавтобус.
Велотунелі та розв’язки
Фіни приділяють серйозну увагу безпеці руху велосипедистів. З цієї причини перетину з автомобільними дорогами організовані з використанням тунелів. В результаті замість того, щоб шукати пішохідний перехід, велосипедист може безупинно продовжити свій шлях.
Правила дорожнього руху
Всі велосипедисти у Фінляндії зобов’язані дотримуватися ті ж правила, що й автомобілісти, мотоциклісти та водії інших транспортних засобів, але з деякими доповненнями:
- Велосипеди повинні їхати по спеціально виділених або поєднаним доріжках, призначеним як для велотранспорту, так і для пішоходів.
- Рух уздовж автомагістралей заборонено. В деяких місцях можуть бути встановлені дорожні знаки, які забороняють рух на велосипеді.
- Перед здійсненням повороту необхідно вказати його напрямок рукою.
- Якщо світлофор не обладнаний окремими сигналами для велосипедистів, необхідно керуватися сигналами для пішоходів.
- Під час руху потрібно користуватися шоломом.
- Заборонено рух в темний час доби без розпізнавальних світлоповертаючих знаків – за це передбачено штраф.
- Під час проїзду повз автобусних зупинок необхідно пропустити входять і виходять пасажирів.
- Транспортний засіб повинен бути обладнаний надійними гальмами, світловідбивачами (спереду, ззаду, на колесах і педалях), фарою, дзвінком і замком.
Висновок
Фінляндія має повне право називатися оптимальної країною для велосипедистів та велотуризму. Незважаючи на коротке літо, тут можна спокійно проїхатися по мальовничим місцях, насолоджуючись прекрасними краєвидами та оглядаючи пам’ятки історії. Розвинена мережа велодоріжок істотно полегшує пересування по цій країні на безшумному екологічному транспорті.