Меню Закрити

Якими мовами говорять у Фінляндії

Вирушаючи в будь-яку країну, важливо розуміти, як ви будете спілкуватися. Багато території є багатомовними, не виняток і Фінляндія: тут говорять по-шведськи, по-російськи й не тільки. Якщо ви збираєтеся їхати на роботу, жити або відпочивати, варто розібратися, якою мовою говорять у Фінляндії у 2023 році.

На яких мовах говорять у Фінляндії

Своєрідність фінської мови

Фінська мова належить до фіно-угорської сім’ї та вважається одною з найскладніших у Європі. Але, якщо копнути вглиб, виявиться набагато простіше багатьох європейських. Вся річ у тім, що у фінській слова пишуться так, як і чуються, наголос завжди ставиться на перший склад будь-якого слова, відсутні артиклі та родові категорії. Фінська – основна мова Фінляндії, але не є єдиною державною.

Можна виділити наступні особливості фінської:

  • поділ на літературну та розмовну. Другий варіант у свою чергу має безліч діалектів;
  • наявність 16 відмінків;
  • відсутність шиплячих приголосних;
  • дуже довгі слова, що утворюються шляхом додавання закінчень і можуть здаватися цілими реченнями.

Державні мови Фінляндії

Відповідь, скільки державних мов у Фінляндії, обумовлена тим, що на різних етапах становлення держави територія Суомі перебувала під впливом Російської імперії та Швеції. Вплинули на мовну політику також трудова міграція, наявність різних етнічних груп зі своїми національними традиціями.

Шведська – друга державна мова Фінляндії, що закріплено на законодавчому рівні. На шведській повинні дублюватися всі вивіски в публічних місцях, хоча нею говорять менше ніж 6 % населення країни.

Шведська є обов’язковою до вивчення у шкільній програмі, але в реальності стає все менш популярним. Обумовлено це тим, що молоде покоління хоче вивчати більш поширені у світі англійську та російську.

Шведська мова у Фінляндії втрачає популярність також через скасування раніше існуючого вимоги проводити переговори між скандинавськими країнами на одному зі скандинавських мов. Проте шведська є основною мовою в деяких одномовних муніципалітетах Фінляндії.

У двомовних муніципалітетах в основному віддають перевагу фінській, тому її й приймають як національну мову. Нею розмовляють понад 90 % населення країни.

До популяризації фінської має відношення і церква, яка не допускала до причастя і вінчання людей, не здатних підтвердити свою грамотність.

Як ще можна спілкуватися

Тим, хто вирушає в Гельсінкі, але не знає фінську – офіційну мову Фінляндії, не потрібно турбуватися. Тут можна відвідати безліч цікавих місць, побувати в суспільстві, подивитися на життя, якщо ви можете говорити на інших мовах.

Державні мови Фінляндії

Поширеність англійської

Англійська в країнах Скандинавії досить популярний, що обумовлено членством країни в Євросоюзі. Англійською ведеться викладання у вузах, його вивчають діти з трьох років, у ЗМІ часто її використовують (особливо популярні фільми).

Якщо мета поїздки – туризм у великі міста Суомі, не варто турбуватися, якою мовою розмовляють у Фінляндії: англійської буде достатньо для спілкування та взаєморозуміння з місцевими жителями.

Саамська група

Північноєвропейський народ саами за чисельністю на всій планеті не перевищують 80 тисяч чоловік, але їм вдалося зберегти свою культуру й навіть мову. У Фінляндії саами живуть переважно в Лапландії.

В Конституції, а також в інших нормативних актах Фінляндії закріплені права цього народу. Цікавим фактом є те, що з 1992 року всі законотворчі питання та документи, що стосуються саамів, повинні паралельно з фінським публікуватися на саамській.

Чим примітна фінська кало

Вважаючи, скільки мов у Фінляндії, не можна забути про парациганську, більш відомому як “кало”. Нею розмовляють фінські цигани, чисельність яких на території держави становить близько 7 тисяч осіб. Право на збереження кало (циганами, національна меншина яких визнано у Фінляндії) своєї культури, закріплено в Конституції.

Незважаючи на те, що фіни не хочуть вивчати фінську кало як іноземну, вона вважається регіональною мовою, на якій в місцях найбільшого проживання носіїв проводиться навчання в дитячих садах, школах.

Карельська мова у Фінляндії

Карелами вважаються переселенці з втрачених фінським державою земель – Північної та Південної Карелії. Кількість карелів становить понад 300 тисяч чоловік. Карельська визнана мовою національних меншин з 2009 року. Незважаючи на схожість фінської з карельською, остання вважається вимираючою в силу її все меншій популярністю.

Популяризація російської

По популярності серед недержавних російська мова у Фінляндії займає третє місце. Нею володіє близько 20 % населення. Російська пропонується до навчання дітям у садках, школах, вишах, де йому можна навчатися як рідної або іноземної. На півдні та сході країни досить часто можна зустріти російськомовних місцевих жителів.

Висновки

У сучасному світі багатомовність стає не лише потребою, але й нормою для освіченої людини. У Фінляндії можна спілкуватися не тільки державними мовами – фінською або шведською мовою, а й російською або англійською.

Російська мова у Фінляндії: Відео

Статті по темі