Меню Закрити

Як іммігрувати до Фінляндії

Ще в 90-х імміграція в Фінляндії взагалі не розглядалася в якості пріоритетного напряму – загальна кількість іноземців у країні в 1990 році складало всього трохи понад 20 тис. чоловік. Але з того часу багато чого змінилося: переживши глибоку економічну кризу, країна змогла перетворитися в одного з економічних лідерів Євросоюзу. За бурхливим зростанням ВВП потягнулися й іноземці, більшість з яких зовсім не біженці з бідних африканських республік: 65 % мігрантів – вихідці з країн Заходу. Чим же так приваблива Фінляндія та як туди переїхати?

Імміграція в Фінляндії

Переваги імміграції до Фінляндії

Переїхати жити до Фінляндії – рішучий крок, тим більше враховуючи географічні та культурні особливості цієї північноєвропейської країни. Але якщо врахувати переваги, які дає фінська імміграція, будь-які недоліки вже не здаються такими нездоланними.

Все це підтверджується і динамікою міграції: з кожним роком число іммігрантів у Фінляндії збільшується на 15-20 тис. осіб, досягнувши показника в 373 тис. Нічого дивного, адже життя в країні дає масу переваг:

  • перебування в Шенгенській зоні дозволяє постійним мешканцям Фінляндії вільно пересуватися по Європі без віз;
  • високий рівень доходу: середня зарплата у минулому році склала 3,36 тис. євро;
  • економічна стабільність: ВВП на душу населення перевищує 38 тис. $;
  • можливість користуватися громадським охороною здоров’я при наявності місця проживання на території Фінляндії;
  • право на працевлаштування у Фінляндії та спрощене працевлаштування в будь-якій іншій країні ЄС;
  • доступна освіта як для дітей, так і для дорослих.

Це лише головні тези – ця північна країна готова дати іммігрантам набагато більше.

Політика та умови імміграції

Фінські влади стимулюють міграційні потоки, бо еміграція з СНД до Фінляндії видається закономірною. Місцева міграційна політика сприяє імміграції, що викликано безліччю причин: старінням фінського населення (56 % приросту населення в країні є результатом міграції), потребою в робочій силі, розвитком економічного потенціалу і так далі.

Всі ці процеси вимагали прийняття нової редакції закону «Про іноземців» (Ulkomaalaislaki 301/2004), яким були встановлені нові правила імміграції – переїхати в Фінляндію на постійне місце проживання стало значно простіше.

Політика та умови імміграції в Фінляндії

До того ж всі умови для залучення іноземців створюють і місцеві влади. Для іммігрантів передбачено:

  • працевлаштування на сезонні роботи та роботи з низькою кваліфікацією без мовних навичок;
  • безкоштовна мовна перепідготовка;
  • надання персонального консультанта з працевлаштування, проходження додаткового навчання або визнання наявної кваліфікації;
  • надання дітям безкоштовного дошкільної/шкільної освіти;
  • участь у програмах підтримки підприємництва.

Форми легалізації

Приїхавши у Фінляндію з України або будь-якої іншої країни, для повноцінного законного проживання, перевищує термін перебування (90 днів), іноземець повинен мати дозвіл на проживання.

ВНП являє собою дозвіл на тимчасове або постійне проживання, отримати його потрібно ще до в’їзду в країну, в закордонному посольстві Фінляндії на батьківщині.

Перший вид на проживання (Ensaimmäinen oleskelulup) вважається тимчасовим і видається на строк, який визначається підставою переїзду.

Наприклад, студентський ВНП видається не більше ніж на 1 рік, у той час як для возз’єднання сім’ї – до 4 років.

Форми легалізації

Якщо строк ВНП закінчується, іноземець має право звернутися за дозволом на продовження ВНП (Uusi määräaikainen oleskelulupa), який видається вже 4 роки.

Після 4 років безперервного проживання закон дозволяє отримувати дозвіл на постійне проживання (Pysyvä oleskelulupa), яке діє безстроково. Після 5 років безперервного проживання іноземець отримує право на громадянство.

Підстави для отримання ВНП

Глава 4 Закону № 301/2004 «Про іноземців» виділяє ряд підстав, на яких можна одержати дозвіл на тимчасове проживання. Нагадаємо, оформлення виду на проживання є обов’язковою умовою для тимчасового проживання, і отримати його необхідно ще до в’їзду в країну.

Підстави для отримання ВНП у Фінляндії

До числа підстав для отримання ВНП і, отже, напрямків для імміграції в Фінляндію, входить:

  • дозвіл на проживання для студентів і дослідників;
  • вид на проживання для працевлаштування;
  • вид на проживання в цілях ведення підприємницької діяльності;
  • дозвіл на проживання з метою возз’єднання сім’ї;
  • вид на проживання для репатріантів;
  • надання притулку.

Розглянемо особливості кожного з них детальніше.

ВНП в цілях навчання

ВНП в цілях навчання у Фінляндії видається студентам, прийнятим у фінські вузи, а також для винахідників та дослідників, які бажають отримати вчений ступінь. Оскільки фінська освіта відрізняється високою якістю і згодом дає право залишитися в країні та отримати в ній роботу, величезна кількість іноземців бажає вчитися в фінських університетах.

Але ті, хто їдуть на навчання у Фінляндії з-за меж ЄС, повинні пам’ятати: навчання для них є платним. Мінімальна ставка – 1,5 тис. євро в рік.

ВНП в цілях навчання в Фінляндії

Наприклад, в Університеті Гельсінкі, в залежності від спеціальності вартість навчання складе від 13 до 18 тис. євро в рік.

Серед популярних спеціальностей:

  • медицина та охорона здоров’я;
  • інженерні та технічні спеціальності;
  • економіка і фінанси;
  • сільське господарство і так далі.

Для докторантів, дослідників і обдарованих магістрів фінські університети пропонують стипендії та гранти на навчання/дослідження. Основній же масі іноземних студентів доведеться утримувати себе самостійно: для цього в них має бути на рахунку мінімум 560 євро на місяць або 6,72 тис. євро на рік.

ВНП для трудової міграції

Для працевлаштування іноземця з-за меж ЄС йому буде потрібно спеціальний ВНП. В залежності від напрямку може знадобитися ВНП для загальних видів робіт (не вимагають особливої кваліфікації) або ж ВНП для певних видів діяльності: заняття керівних посад, наукових робіт або на посаді спеціаліста, незалежно від професії.

У випадку з сезонними роботами іноземцеві потрібно спеціальний ВНП. Будь-який з них видає міграційна служба, але лише після додаткового підтвердження з боку Бюро зайнятості та економічного розвитку.

Право на працевлаштування можуть давати й інші ВНП, наприклад, ВНП для студентів дозволяє працювати до 25 годин на тиждень. Більшість наявних на ринку праці вакансій пропонують зарплату від 2 до 2,5 тис. євро.

У список професій, які відповідають цьому рівню доходу, входять:

ВНП для підприємців

Якщо ви зважилися на переїзд на підставі бізнесу у Фінляндії, вам буде потрібно спеціальний ВНП для підприємців (oleskelulupa yrittäjille). Отримати ВНП для бізнесу можуть:

  • стартапери;
  • приватні підприємці (toiminimiyritys);
  • члени повних або командитних товариств;
  • члени кооперативів з необмеженою відповідальністю;
  • акціонери на керівних посадах в ТОВ або керівники компаній з іншими формами власності.

Для отримання посвідки на проживання іноземний інвестор може придбати вже готову компанію або заснувати власну, навіть якщо це буде стартап.

Для цього початківець підприємець повинен заздалегідь подати заяву та документи в організацію Business Finland, яка повинна дати згоду на предмет актуальності та рентабельності нового бізнесу.

ВНП для підприємців

Перспективними напрямками для бізнесу є:

  • інформаційні технології;
  • сільське господарство;
  • громадське харчування та ресторанний бізнес;
  • екологічні рішення;
  • виробництво продуктів харчування;
  • будівництво і так далі.

ВНП за сімейними обставинами

Параграф 37 закону № 301/2004 дозволяє отримувати ВНП особам, які мають у Фінляндії членів сім’ї. Для цього вони, як правило, повинні обґрунтувати необхідність їх переїзду в країну, а також обґрунтувати наявність у них коштів для утримання прибуває в Фінляндію іноземця.

ВНП за сімейними обставинами

Отримати такий ВНП можуть не всі члени сім’ї фінів або іноземців, що законно проживають у країні, а лише їх:

  • шлюбні партнери: подружжя фінів і іноземців, у тому числі в одностатевих шлюбах, а також цивільні подружжя, якщо вони прожили в шлюбі не менше 2 років або мають загального дитини;
  • батьки та діти: неповнолітні діти фінів або іноземців, які постійно проживають у Фінляндії, а також батьки та інші опікуни неповнолітніх дітей, мають фінське громадянство або ВНП, якщо діти не перебувають у шлюбі та не досягли 18 років;
  • інші родичі: будь ступеня споріднення, якщо вони повністю залежать від того члена сім’ї, який проживає у Фінляндії. Наприклад, фінська громадянин може перевезти в країну батьків-пенсіонерів за станом їх здоров’я і в силу фінансової залежності.

ВНП для реемігрантів

При наявності фінських коренів або в разі доведення міцної зв’язки з країною місцеве законодавство дозволяє таким особам отримувати посвідку на проживання. Цей процес називається репатріація – повернення співвітчизників і колишніх емігрантів на батьківщину.

Саме особа, яка подала на розгляд посольства або міграційної служби таке клопотання, отримує статус реемігранта (paluumuuttaja). На отримання цього статусу найбільше впливає ступінь родинних зв’язків заявника – ні робота, ні навчання, ні які інші підстави не потрібні.

В першу чергу реемігрантами вважаються ті, хто раніше мав фінське громадянство, але втратив його по тим чи іншим причинам і покинув Фінляндію.

Крім ВНП, колишні фіни вправі претендувати на спрощений порядок отримання громадянства – шляхом повідомлення про громадянство. Яких-небудь обов’язкових строків проживання на території Фінляндії для таких осіб закон не встановлює. Головне – щоб раніше громадянство не було втрачено з вини особи, наприклад, у разі надання неправдивих відомостей та скасування громадянства.

Друга категорія – це репатріанти з коріння: ті, хто можуть отримати ВНП, якщо мають фінське походження. Воно підтверджується наявністю (у тому числі в минулому) громадянства за народженням у хоча б одного з його батьків або бабусь/дідусів. Таке походження має бути підтверджено достовірної довідкою, наприклад, свідоцтвом про народження близьких родичів та довідкою, що підтверджує родинні зв’язки заявника з ними.

Заява розглядається міграційною службою або посольством (у разі подання заявки з території іншої держави) і повинно бути подана особисто заявником – подання іншою особою за дорученням не допускається.

Термін розгляду заяви становить 5 місяців, розмір підлягає сплаті держмита – 470 євро. Заява може бути подана за наявності достатніх засобів до існування.

Разом з клопотанням заявник зобов’язаний подати:

  • оригінал діючого паспорта з кольоровими копіями сторінок з особистою інформацією;
  • фото 35 х 45 мм;
  • заява про законне проживання в державі, в якому подається заявка;
  • анкета за формою MP_1;
  • свідоцтво про народження заявника;
  • свідоцтво про народження родичів-фінів;
  • фінські архівні сертифікати або інші довідки, що підтверджують наявність громадянства в минулому;
  • свідоцтва про зміну імені (за наявності).

Даний ВНП також дає необмежене право на роботу, однак воно виникає лише після того, як міграційні служби приймуть остаточне рішення. Нагадаємо, очікуваний час обробки запиту – 5 місяців.

Отримання притулку в Фінляндії

Як і в будь-якій іншій країні світу, особи, які мають серйозні побоювання за своє життя в силу переслідувань або загрози переслідувань за расовою, релігійною, етнічною, мовною або іншою ознакою, має право попросити притулок у Фінляндії. Для цього вони повинні довести таку загрозу, подавши клопотання про надання притулку та документи, що підтверджують підстави для цього, у прикордонні, митні органи або органи поліції.

Важливо, що заява має бути подана на території Фінляндії або на її межі – дистанційної подачі або подачі через посольства не передбачено.

Отримання притулку в Фінляндії

На території ЄС подавати заяву про статус біженця можна лише в тій країні, в яку заявник потрапив першої. Тобто, якщо це буде не Фінляндія, заявника обов’язково повернуть в країну ЄС, яку він відвідав першої – в цьому і є головна складність, оскільки потрапити до Фінляндії без транзитної країни можна або повітряним шляхом, або з боку Росії.

На час розгляду запиту заявник має право залишатися в країні, однак у цей період він не може залишати фінську територію. Якщо у нього немає коштів, він може проживати в приймальному центрі.

Висновок

Резюмуючи вищесказане, ще раз хотілося б звернути увагу читачів на досить широкий перелік підстав та напрямків міграції. Він дає широкі можливості для міграції багатьом іноземцям, проте всі вони мають строгі вимоги, яким необхідно відповідати. Кожен з напрямків має свої плюси та мінуси, які повинні бути враховані іммігрантами в будь-якому випадку.

Основа для ВНП Переваги Недоліки
Навчання у вузі, дослідження дає право на працевлаштування; дозволяє залишитися після навчання та отримати ВНП для пошуку роботи. вимагає дорогої оплати за навчання від 1,5 до 18 тис. євро в рік;
вимагає наявності засобів для життя – не менше 560 євро на місяць.
Працевлаштування дозволяє проживати в країні протягом всього терміну дії трудового контракту; дозволяє претендувати на високу зарплату від 2 тис. євро. передбачено кілька форм ВНП в залежності від виду і форми зайнятості;
для імміграції спочатку потрібно знайти роботу;
вимагає узгодження з Бюро зайнятості.
Сімейні обставини дає право на працевлаштування; якщо родич громадянин Фінляндії, не потрібно підтверджувати наявність засобів для життя; дозволяє переїхати не тільки подружжю і дітям, але і залежним родичам. вимагає наявності родичів у Фінляндії;
якщо родич негромадянин – потрібно підтвердження наявності доходу.
Ведення бізнесу дає право на проживання навіть для стартаперів; дозволяє отримувати ВНП без отримання візи. вимагає великих капіталовкладень;
не дає право на працевлаштування;
вимагає доказів рентабельності бізнесу.
Репатріація поширюється не тільки на колишніх громадян, але і на їхніх нащадків; дає право на вільне працевлаштування; дозволяє отримати громадянство в спрощеному порядку. вимагає доказів фінського походження.
Прохання притулку дозволяє отримати гуманітарну захист; при необхідності надається житло в притулку; дає право на працевлаштування. складнощі з потраплянням у Фінляндії в першу країну ЄС;
неможливо повертатися на батьківщину.

Як я переїхав до Фінляндії: Відео

Статті по темі