Меню Закрити

Посвідка на проживання: як отримати її при купівлі нерухомості


Багато громадян держав СНД прагнуть отримати посвідку на проживання в одній з європейських країн, особливо Шенгенської зони, з цілого ряду причин. ПНП дає право на безвізовий в’їзд, відкриває нові можливості у веденні бізнесу, отримання освіти, доступ до сучасної медицини, дозволяє підвищити рівень життя. Все це важливо в умовах політичної нестабільності та кризового стану економіки в більшості країн колишнього СРСР. Серед варіантів одним з найбільш дієвих у 2020 році залишається отримання посвідки на проживання при покупці нерухомості.

Вид на проживання при покупці нерухомості

Що з себе являє ВНП

Міграційне законодавство більшості європейських держав дуже схоже, за винятком деяких деталей. Вид на проживання або ВНП в Європейському союзі розуміється як офіційний дозвіл іноземному громадянину неодноразово в’їжджати та виїжджати, а також перебувати в даній державі на законних підставах.

Іноземець отримує первинний вид на проживання, як правило, на термін від року до трьох, після закінчення якого має право продовжити його ще на строк до п’яти років. Все це час він користується, подібно громадянам даної держави, правом на:

 • безвізове переміщення в межах Шенгенської зони (якщо країна проживання входить до неї);
 • медичне обслуговування та соціальний захист;
 • користування банківської та фінансової державною системою;
 • навчання;
 • правовий захист;
 • заняття бізнесом;
 • купівлю або оренду нерухомості та ін.

Статус володаря ВНП відкриває надалі дорогу для отримання ПМП і громадянства країни проживання у випадку еміграції.

Серед найбільш популярних способів отримання ПНП в деяких країнах Європи можна назвати інвестування в економіку і придбання нерухомості.

ПНП в Європі через купівлю нерухомості: кращі пропозиції

Іноземні громадяни, які мають вільні кошти та бажають придбати нерухомість в Європі, повинні врахувати, що отримати ПНП через придбання нерухомості в більшості європейських країн їм не вдасться. Максимум, на що вони можуть розраховувати, наприклад, у Франції, Німеччині чи Італії — на певні візові пільги при доказі достатньої економічної спроможності. Для отримання ПНП в таких країнах потрібні більш вагомі причини. Наприклад, у Німеччині це може бути відкриття своєї фірми, навчання та інше.

Тим не менше кілька європейських країн мають спеціальні програми, які надають ВНП за так званою золотою візі. Це Кіпр, Греція, Латвія, Болгарія, Португалія, Іспанія, Мальта та Туреччина (остання не входить в ЄС, але користується величезною популярністю у туристів з країн СНД).

Слід враховувати, що умови надання ВНП за цими програмами в одній країні можуть залишатися незмінними протягом десятиліть, а в іншій змінюються щороку, як в сторону ускладнення, так і спрощення. Познайомимося більш детально з тим, як і де можна отримати ПНП в Європі через купівлю нерухомості.

Кіпр: як отримати ПНП на острові Афродіти

З 2013 року Кіпр, улюблене місце відпочинку багатьох громадян з країн СНД, почав активно заохочувати приплив у країну іноземного капіталу, так і потенційних інвесторів шляхом продажу нерухомості. Придбання нерухомого майна будь вартістю (до 300 тисяч EUR) на Кіпрі для негромадян ЄС дає можливість отримати тимчасову посвідку на проживання або гостьову візу тимчасового резидента – Pink Slip.

Термін її дії розрахований на один рік: з 365 днів необхідно прожити на острові не менше 180. Власник такої візи має право щорічно її подовжувати необмежену кількість разів, для чого необхідно звертатися за місяць до закінчення терміну.

На додаток до Pink Slip заявнику видають також ARC (Alien Registration Certificate) або Alien Book — посвідчення особи для іноземця. Слід врахувати, що права на роботу за контрактом ця віза не дає.

Для оформлення такої візи потрібно також дотримати ряд умов:

 • в банку Кіпру заморозити на своєму рахунку 512 EUR на людину на 10 років;
 • надати договір купівлі – продажу – оренди нерухомого майна на Кіпрі, довідку про доходи, виписку з банківськими операціями та залишком на поточному рахунку – на ньому повинна бути сума не менше 15 тисяч ЄВРО на кожного повнолітнього члена сім’ї та 10 тисяч EUR — на одну дитину;
 • здати біометричні дані;
 • подати стандартний пакет документів (заява, оригінал і копія закордонного паспорта, медстраховка, свідоцтво про народження, про шлюб, довідка про несудимість. Всі документи повинні бути перекладені на англійську чи грецька мови.

Подаються документи в офіс міграційної служби. Терміни оформлення ВНП на Кіпрі – 5 тижнів. Весь час очікування заявнику необхідно перебувати на острові, виїзд буде приводом для відмови. При первинному зверненні необхідно заплатити 140 EUR, при повторному — 70 EUR.

При купівлі нерухомості від забудовника на Кіпрі від 300 тисяч ЄВРО і вище необхідно документально підтвердити сплату не менше 200 тисяч EUR без ПДВ від ціни житла. Покупець та члени його сім’ї — дружина та неповнолітні діти можуть отримати постійний вид на проживання (Immigration Permit, категорія F). Такий документ буде оформлений протягом двох місяців.

Постійний ВНП на Кіпрі дозволяє в’їзд і виїзд без обмежень, не вимагає продовження, але може бути відкликаний у випадку непояви його володаря в країні протягом двох років.

Список необхідних документів аналогічний попередньому. Сума депозиту, яка блокується на три роки, має становити не менше 30 тисяч ЄВРО. На банківському рахунку повинно бути на кожного самостійного члена сім’ї не менше 30 тисяч ЄВРО. Від дітей 18-25 років, які навчаються і перебувають на утриманні батьків, потрібна подача окремої заяви та підтвердження від батьків додаткового доходу в 5 тисяч EUR на одного студента.

Читайте також:  Зарплата в країнах світу: де більше заробляють

Постійний ВНП також не дає дозволу на трудову діяльність, але дозволяє керувати компанією та отримувати дивіденди.

Заява та документи подаються в департамент міграції. При подачі необхідно заплатити мито в 500 EUR. Рішення буде прийнято протягом одного — двох місяців з моменту подачі заяви.

Ні власники Pink Slip, ні постійний ВНП категорії F не мають права безвізового в’їзду в інші країни ЄС, але можуть швидко відкрити потрібну візу в Нікосії.

Аналіз ринку на нерухомість на Кіпрі показав, що за останні два роки ціни на неї зросли. Якщо у 2015 році середня ціна за квартиру становила 99 977 EUR, то у 2017 — 106 044 EUR, за особняк відповідно 325 790 EUR і 341 336 EUR. Найдешевші квартири в Фамагусте (від 83 626 EUR), найдорожчі — в Ларнаці (від 126 122 EUR).

Скачать (PDF, 369KB)

Греція: ПНП для всієї родини

Греція, попри періодичні економічні негаразди, продовжує залишатися привабливою для охочих вкласти гроші за кордоном: тут можна отримати ПНП при купівлі нерухомості. Якщо відкинути краси природи, історична спадщина і середземноморську кухню, можна назвати ще як мінімум три причини для такого вибору.

 • По-перше, ціни на нерухомість тут набагато нижче середньоєвропейських: ціна квадратного метра в центрі Афін і на Криті — від 900 EUR, на Корфу — від 800 EUR, в Салоніках — від 1000 EUR.
 • По-друге, Греція входить до Шенгену, що дозволяє власникам ВНП в цій країні безперешкодно здійснювати подорожі по всій Європі.
 • По-третє, грецька програма дозволяє придбання на одну суму декількох об’єктів, які згодом можна здавати в оренду.

Останні зміни у процедурі оформлення ПНП у Греції набули чинності після 20 лютого минулого року. В основному це торкнулося необхідності здавати біометричні дані та надавати електронні копії документів. У решті правила залишилися тими ж.

Поріг для отримання ПНП становить 250 тисяч EUR. Ціна покупки нерухомості не може бути нижче цієї суми; при цьому середні ціни на квартири — від 70 тисяч EUR, окремі будинки — від 150 тисяч EUR. Набувати можна не тільки квартири або будинку, але і комерційні будівлі та земельні ділянки під забудову. Допускається також оренда нерухомості на 10 років і більше, за умови, що орендна плата становитиме не менше 250 тисяч EUR.

ВНП видається покупцю і членам його сім’ї терміном на п’ять років з необмеженим правом продовження на наступні п’ять років: і так до тих пір, поки вони володіють нерухомістю.

З мінусів слід згадати, що в Греції вид на проживання через купівлю нерухомості не дає права займатися трудовою діяльністю і претендувати на ПМП.

Ще один варіант отримання ПНП у Греції не пов’язаний з неодмінним придбанням або довгостроковою орендою будинку або квартири, хоча надання договору про оренду житла – обов’язкова умова. Заявник у цьому випадку виступає як економічно незалежна особа, надає гарантії свого доходу: мінімальний поріг — 24 тисячі EUR, при наявності дружини/чоловіка чи дітей поріг збільшується на 20 % на чоловіка і 15 % на кожну дитину.

ВНП з обов’язковим проживанням в країні 183 дні в цьому разі видається на один рік з правом продовження. Через 5 років постійного проживання в країні резиденти отримують право претендувати на громадянство Греції.

Терміни оформлення ПНП складають від одного до трьох місяців.

Латвія: ПНП на Ризькому узмор’ї

Латвія з 2010 р. Законом “Про імміграцію” дозволила надання ВНП іноземним громадянам в обмін на інвестиції в різні активи, в тому числі й в нерухомість. Мінімальна сума інвестиції становить 250 тисяч EUR. Латвійське законодавство дозволяє придбання декількох об’єктів, сумарна вартість яких становитиме мінімальний поріг; це правило не поширюється на Ригу і Юрмалу, а також ряд курортних селищ і зон. Купувати можна тільки будівлі або забудовані ділянки.

Середня ціна на квадратний метр в Ризі — від 600 EUR. В центральних районах міста — від 2500 EUR.

При подачі заяви на оформлення ПНП необхідно провести додаткові виплати:

 • одноразовий збір — 5 % від вартості покупки;
 • держмито — від 142.29, 284.57 і 426.86 відповідно EUR за 30, 10 і 5 робочих днів;
 • консульський збір — 70 EUR.

ВНП видається інвестору і членам його сім’ї терміном на п’ять років з правом продовження або подання заяви через п’ять років на ПМП. При повторному продовженні стягується плата у 5000 EUR. У вересні 2017 р. була прийнята поправка до закону, яка дозволила вносити цю суму поступово — по 1000 EUR на рік.

Читайте також:  Як знайти роботу своєї мрії на Jooble.org в Україні та у світі

Терміни оформлення ПНП складають від одного до трьох місяців з моменту подачі документів; слід врахувати, що оформлення покупки займає до півтора місяця, і це необхідно зробити заздалегідь. Документи на ВНП можна подавати в посольство Латвії в країні проживання або в Ризі – в Управління у справах громадянства та імміграції.

Серед необхідних документів:

 • підтвердження доходу не менше 370 EUR на місяць на людину;
 • договір купівлі-продажу із зазначенням ціни (не менше 250 тисяч EUR);
 • довідка про відсутність боргів по податках на нерухомість – при здійсненні покупки понад рік тому.

ПНП дає можливість проживати та працювати в Латвії, але не в інших країнах ЄС, здійснювати безвізові поїздки по зоні Шенгену, користуватися іншими правами нарівні з громадянами Латвії.

Цікавий факт: з 2010 по 2017 роки Латвія заробила півтора мільярда євро на надання виду на проживання через придбання нерухомості та інвестиції.

Болгарія: вигідну пропозицію для пенсіонерів

Всупереч тому, що Болгарія поступається інвестиційної привабливості іншим європейським країнам, отримати тут ВНП досить заманливо. Мова йде насамперед про людей пенсійного та передпенсійного віку. Якщо для жителів США таким місцем, де можна комфортно і спокійно жити на пенсії є Панама, то для українських громадян це Болгарія.

У Болгарії можуть сподобатися більш низькі ціни – вартість трикімнатних квартир в курортній зоні Злати пяски починається від 50 тисяч EUR, гарний клімат і спеціальні пропозиції для іноземних пенсіонерів: достатньо володіти нерухомістю в Болгарії та мінімальним прожитковим рівнем.

Для того, щоб отримати посвідку на проживання, необхідно придбання нерухомості – одного або кількох об’єктів – на суму не менше 600 тисяч левів (близько 300 тисяч ЄВРО). Купівлю можна оформити на приватну особу або на болгарську компанію, в якій 50 % капіталу належить покупцеві.

Для отримання ПНП слід подати заяву (благання) в міграційну службу і сплатити держмито – 10 левів або 5.12 EUR. Серед необхідних документів надаються:

 • підтвердження наявності житла;
 • виписка з болгарського банку про наявність грошових коштів у розмірі не менше 12 мінімальних зарплат — 5 520 левів або 2 822 EUR.

Рішення про ПНП приймається протягом місяця, посвідка на проживання видається на один рік з правом продовження. Мінімальний час проживання — 183 дні. Через п’ять років проживання іноземець може претендувати на довгострокове перебування в Болгарії.

Болгарський ПНП не дає можливості безвізового проїзду в Європі, але дозволяє подорожувати по спрощеній схемі.

Португалія: ПНП за збереження історичної спадщини

З 2012 р. Португалія також входить в число європейських країн, що пропонують пільгові умови для отримання ПНП іноземним громадянам, які не проживають в державах ЄС. Набувати можна приміщення як житлового, так і комерційного призначення, будівельні майданчики та сільськогосподарські угіддя.

Португалія: ВНП за збереження історичної спадщини

Мінімальний ціновий поріг становить 500 тис. EUR. Ця сума, згідно з прийнятою програмою, може бути зменшена до 400 тис. EUR при купівлі нерухомості в малонаселених районах. При купівлі квартири в зоні міської регенерації або вторинного житлового фонду (старше 30 років) — 350 тис. EUR.

Обов’язкова умова — приміщення повинно залишатися недоторканим. Будь-яка перепланування загрожує тим, що об’єкт перестане підпадати під держпрограму.

Термін дії ПНП у Португалії становить п’ять років — перший рік з правом двічі його продовжити ще на два роки. З лютого 2013 р. у програму були внесені поправки: мінімальна проживання в країні було зведено до 7 днів за перший рік і за 14 днів за кожні два наступних. Тобто за п’ять років володар виду на проживання в Португалії повинен прожити в ній в цілому 35 днів; весь інший час нерухомість можна здавати в оренду.

Термін видачі виду на проживання — від одного до трьох місяців.

При подачі документів слід сплатити 500 EUR з кожного члена сім’ї за прийняття заяви та держмито. При продовженні необхідно додатково сплатити за 2 500 EUR з кожного члена сім’ї.

Вид на проживання в Португалії дає можливість безвізового переміщення в зоні Шенгену, але не дає права на трудову діяльність в країні.

Іспанський вид на проживання

Для отримання виду на проживання в Іспанії необхідно придбати нерухомість на суму від 500 тис. EUR. Купівля дає право проживати в Іспанії два роки з правом повторного продовження виду на проживання.

Слід врахувати особливості:

 • мінімальний ціновий поріг розрахований лише на одну людину. Тобто сімейна пара повинна вкласти в нерухомість вже 1 млн євро;
 • претендент повинен бути старше 18 років;
 • у заявника не повинно бути проблем із законом ні в Іспанії, ні в інших державах, які мають відповідні договори з Іспанією;
 • гарантія матеріального достатку – 2 200 EUR на місяць з заявника і 530 EUR з члена сім’ї.
 • отримання ПНП робить іноземного громадянина платником податку Іспанії, в тому числі й з урахуванням майна в інших державах, але не дає права на роботу.
Читайте також:  Громадянство, підданство і три їх головні відмінності

Оформлення виду на проживання займає від трьох до чотирьох місяців.

Мальта: вид на проживання з видом на море

Невелика острівна держава в Середземному морі приваблює інвесторів інвестиційною програмою, яка була запущена у 2014 р. Для здобуття ВНП необхідно придбати нерухомість на суму від 270 до 320 тисяч EUR (ціни на житло на південному краю острова дешевше) і володіти ним не менше п’яти років. Програма дозволяє замінити придбання житла довготривалою орендою з річною оплатою від 10 000 до 12 000 EUR.

Вид на проживання набуває не лише заявник, але вся його сім’я. Процес оформлення займає в середньому три-чотири місяці. Всі документи оформляються англійською мовою, що спрощує процес.

Особливість Мальти в тому, що тут не вимагається обов’язкове проживання на острові для підтвердження статусу резидента.

Володар ВНП Мальти має безвізовий доступ в зону Шенгену, користується податковими пільгами. Додатковим бонусом буде те, що Мальта входить в Британську співдружність націй, що полегшує доступ до Великобританії, Канаді, Австралії та інших держав.

Туреччина: доступний східний колорит

Туреччина не входить ні в Євросоюз, ні в Шенгенську зону, але і вона має привабливість для громадян країн СНД. Тут створені прекрасні умови для сімейного відпочинку, для проживання пенсіонерів — європейський комфорт, розвинена інфраструктура.

Ціни тут невисокі, наприклад, відпочинок у Криму обходиться в рази дорожче, тому бажаючих отримати ПНП при покупці нерухомості в Туреччині буде ще більше.

ПНП строком на півроку з правом продовження ще на два роки в Туреччині можна легко отримати в разі придбання будь-якої нерухомості. Порогу мінімальної вартості немає — все вирішує ринок.

Середня вартість квартири — близько 45 тисяч EUR. Ціни на нерухомість на Егейському узбережжі вище, ніж на Чорноморському або Середземноморському — від 1000 EUR за один квадратний метр. В останні роки намітилася тенденція до підвищення цін.

Перший вид на проживання — короткостроковий (Kısa Dönem Ikamet Izni), видається на півроку, потім продовжується на два роки. Власникові ВНП дозволяється перебувати поза Туреччини 120 днів у році. За первинним оформленням слід звернутися на офіційний сайт Міграційного відомства Турецької Республіки.

На порталі необхідно заповнити онлайн-анкету (First application), завантажити своє фото. Після заповнення потрібно роздрукувати готову анкету та рекомендаційний лист, ознайомитися зі списком необхідних документів.

Для отримання ПНП на підставі володіння будинком або квартирою крім документів про володіння нерухомістю потрібно надати свідоцтво про народження власника: потрібен переклад на турецьку мову, печатку нотаріуса з апостилем Генконсульства. За оформлення ПНП потрібно заплатити мито – 145.92 турецьких лір або 31.36 EUR.

Можливість отримати інше громадянство при купівлі нерухомості

Покупка нерухомості часто також відкриває можливість для отримання іншого громадянства. Претенденту необхідно виконати ряд умов, які можуть стосуватися:

 • терміну проживання в країні — наприклад, 5 років ВНП в Латвії, Болгарії та інших країнах, 6 років в Іспанії, 7 років в Греції;
 • вивчення державної мови – наприклад, в Латвії;
 • стабільного доходу і наявності рахунку в місцевому банку;
 • інвестування (650 тисяч EUR — на Мальті).

У ряді європейських країн – Франції, Німеччині, Польщі та інших, де придбання нерухомості не гарантує отримання виду на проживання або громадянства, її наявність тим не менш може серйозно вплинути на отримання %%currentyear%%.

При отриманні нового громадянства слід враховувати, що в ряді держав множинне громадянство заборонено: в Україні, Німеччини, Латвії, Литві.

Висновок

Інвестори з СНД почали масово скуповувати нерухомість за кордоном. Якщо раніше купували житло для себе, то зараз придбання робляться з метою:

 • зберегти, а при можливості примножити гроші шляхом вигідного вкладення;
 • диверсифікувати капітал і захиститися від ризиків;
 • отримати стабільність шляхом придбання виду на проживання в одній з європейських країн з перспективою отримання громадянства;
 • податкової еміграції.

Серед європейських країн, в яких найбільш масово купують житло заможні громадяни:

 • Німеччина – 80 тисяч власників,
 • Чорногорія – 60 тисяч,
 • Великобританія – 30 тисяч,
 • Франція – 8 тисяч,
 • Чехія і Фінляндія – 6,5 тисячі,
 • Туреччина – 6 тисяч,
 • Італія – 5,5.

У кого можливості скромніші або метою варто отримання виду на проживання, купують нерухомість в:

 • Болгарії – 350 тисяч власників,
 • Греції – 15 тисяч,
 • Іспанії – 12 тисяч,
 • на Кіпрі – 10 тисяч,
 • Латвії – 5 тисяч,
 • на Мальті – 1,5 тисячі.

Згідно з інформацією Євростату, до імміграції через купівлю нерухомості у 2015 р. вдалися 73 528 громадян, які отримали вперше ВНП. У 2016 і 2017 роках ця цифра залишається приблизно на тому ж рівні — щорічно понад 70 тисяч українців отримують вид на проживання через купівлю нерухомості.

ПНП (ВНЖ) за покупку нерухомості: Відео


Статті по темі