Чеське метро вважається одним з найбільш комфортабельних в Європі. На швидкісних підземних поїздах можна швидко дістатися з однієї частини чеської столиці в іншу. Але правила роботи празького метро значно відрізняються від тих, до яких звикли жителі пострадянських країн. Якщо ви плануєте відвідати Прагу, вам краще заздалегідь дізнатися, як користуватися метро в Чехії у 2024 році.
Як працює метро в Празі
Прага – єдине місто в Чехії, де є метрополітен. Празьке метро має 3 лінії (А, В і С), їх загальна протяжність становить 65 км. Метро починає працювати в 4.35 ранку і закривається опівночі. Розклад руху поїздів можна побачити на щиті на кожній станції.
Якщо ви гуляєте по Празі пізно ввечері, слід врахувати, що на більшості станцій поїзда перестають приймати пасажирів ще до півночі. Буде не зайвим уточнити режим роботи та час припинення руху на станціях, якими ви користуєтеся.
Звичних турнікетів на станціях празької підземки немає. Пасажири повинні самостійно закомпостувати проїзний квиток в автоматі, який стоїть біля входу.
Завдяки вільному входу в метро Праги немає значної штовханини, незважаючи на велику кількість туристів.
Багато станції метро в Празі оснащені системами допомоги пасажирам з обмеженими можливостями – пандусами та ліфтами для інвалідних і дитячих колясок.
Крім того, на підлозі багатьох станцій розміщується спеціальна напрямна доріжка для слабозорих пасажирів. Доріжка складається з кількох поздовжніх смуг, які добре відчуваються тростиною.
Особливості та види квитків в Чехії
У Чехії немає окремих квитків на метро. Оплата громадського транспорту в Празі ділиться на кілька тарифних типів. Метро, трамваї, автобуси ліній 100-299 і 901-915, фунікулер, пороми та окремі ділянки залізничної лінії відносяться до тарифу Р. Для всіх цих видів транспорту діють єдині квитки. Вартість проїзду нараховується не на одну поїздку, а на час, проведений в дорозі.
Квитки в Чехії називаються jízdenka і поділяються на кілька видів залежно від доступного часу поїздки.
- Короткострокові квитки призначені для поїздок тривалістю до 30 хвилин, вони коштують 24 крони для дорослих і 12 крон для дітей 6-15 років.
- Базовий тип квитків розрахований на 90 хвилин поїздки, його ціна 34 крони для дорослих і 16 крон для дітей.
- Квитки, що діють 24 години, можна купити за 110 крон (55 для дітей), квитки на 3 дні (72 години) – за 310 крон і для дорослих, і для дітей. Кожен квиток дійсний для проїзду одного пасажира.
Для дітей до 6 років і літніх людей старше 70 років проїзд у метро безкоштовний.
Купити квиток в метро в Празі можна повсюдно: на зупинках транспорту, на станціях метро, в будь-яких кіосках мережі Trafika (газетних, тютюнових та інших), в магазинах.
У Празі також є транспортні інформаційні центри, які розташовуються в аеропорту (термінали 1 і 2), на головному залізничному вокзалі, у вестибюлях станції метро Mustek (лінія А), Anděl (лінія В), Hradčanská (лінія А), Nádraží Veleslavin і на першому поверсі Ратуші.
В інфоцентру ви можете отримати відомості про будь-яких видах транспорту, лініях і тарифах, купити туристичні карти Праги, а також проїзні квитки.
Щоб дізнатися про розташування інфоцентрів і часу їх роботи детальніше, зверніться на офіційний сайт транспортної компанії.
У більшості місць придбати квитки можна тільки за готівку. Біля входів у метро стоять автомати з продажу квитків. Вони приймають лише монети, але видають здачу.
Час дії квитка починає відраховуватися з того моменту, коли його закомпостували. При вході в метро стоять апарати для компостування, на них стрілками позначено місце, куди потрібно ввести квиток.
Входячи в підземку, ви компостируєте квиток в апараті та проходите на платформу. Якщо їдете з пересадкою, то квиток компостується тільки один раз.
Якщо у вашому телефоні стоїть чеська сім-карта, то ви можете придбати квиток онлайн. Це зручно, якщо термін чинного квитка закінчується, а ви в цей час перебуваєте в дорозі.
Для купівлі електронних квитків через СМС потрібно завантажити безкоштовний додаток SEJF для Android або iOS.
На вході в метро квитки не перевіряють, але в чеському транспорті працюють контролери. Вони ходять групами по 2-3 людини, мають жетони та посвідчення.
Якщо час оплаченої поїздки прострочено навіть на 1 хвилину, з вас все одно вимагатимуть штраф, тому при поїздках будьте уважні. Штраф за безквитковий проїзд у Празі становить 800 крон, якщо оплачувати його на місці, або 1500 крон, якщо ви заплатите пізніше.
Якщо ви плануєте пробути в Празі досить довго, можна придбати проїзний квиток на місяць. Він коштує 550 крон для дорослих і 260 крон для дітей.
За провезення багажу, розміри якого перевищують 25 x 45 x 70 см, собаки в транспортній клітці або дитячої коляски без дитини потрібно доплатити 16 крон.
Час дії багажного квитка поширюється на час дії основного квитка пасажира, але не більше 300 хвилин.
Коляски з дітьми, велосипеди, лижі, сноуборди, сумки на колесах перевозяться безкоштовно. У більшості районів Праги собак без транспортних клітин можна провозити в метро безкоштовно.
Лінії метро
У метро Праги три лінії:
- А – зелена лінія, довжина 11 км, 13 станцій, кінцеві Nemocnice Motol і Depo Hostivař. Час поїздки між кінцевими станціями 23 хвилини.
- В – жовта лінія, довжина 25,7 км, 24 станції, кінцеві Zličín і Černý Most, час у дорозі 41 хвилина.
- З – червона лінія, довжина 22,6 км, 20 станцій, кінцеві Háje і Letňany, шлях займає 36 хвилин.
В центральній частині міста лінії перетинаються, утворюючи «пересадочний трикутник». Пересісти з лінії А на лінію можна на станції «Мустек» (Můstek), з лінії на лінію З – на станції «Флоренц» (Florenc), з лінії на лінію А – на станції «Музеум» (Museum).
Відстань між станціями в центральній частині Праги невелике, близько 1 км, і поїзд йде від однієї станції до іншої близько 1,5 хвилин.
У районах, віддалених від центру, довжина перегонів збільшується. Інтервал руху поїздів метро в години пік становить близько 2 хвилин, вдень близько 5 хвилин, у вечірній час і рано вранці 10-12 хвилин.
Орієнтуватися в празькому метро неважко, але карти ліній метрополітену в чеській підземці є не скрізь. Тому туристам буде зручніше використовувати схему розташування ліній у вигляді роздруківки або подивитися її в онлайн-режимі на телефоні.
Схема метро Праги:
Схема метро та інших видів транспорту чеською мовою:
Їдемо в празькому метро
Припустимо, ви прилетіли в Прагу на літаку і дісталися від аеропорту на автобусі до станції метро Zličín. Тепер вам потрібно доїхати на метро до центру міста, до станції Namesti Miru. Для цього потрібно зробити наступне:
- Карта ліній метро підкаже, куди саме вам потрібно їхати. Ви виявите, що початкова станція вашого шляху розташовується на жовтій лінії, а кінцева – на зеленій лінії А. Отже, вам потрібно буде робити пересадку на станції Můstek.
- Купіть квиток на метро.
Якщо ви купуєте проїзний квиток в кіоску або квитковій касі на станції, майте на увазі, що продавці часто не розуміють українську або англійську мову, але українські та чеські числівники дуже схожі за звучанням. Щоб попросити квиток на чеському, потрібно сказати: «Jízdenku prosím» («квиток, будь ласка») і додати зазначення ціни: «za dvacet čtyři korun (за 24 крони), «za třicet čtyři korun» (за 34 крони), «za dvanáct korun» (за 12 крон – для дитини) тощо. Щоб подякувати продавця за послугу, скажіть “děkuji” (спасибі).
- Квиткові автомати, розташовані в холі метро, позначені жовтим кольором. Щоб купити квиток в терміналі, натисніть кнопку біля потрібного вам виду проїзного квитка стільки разів, скільки потрібно квитків. Якщо купується квиток для дитини, додатково натисніть кнопку DISCOUNT. На екрані висвітиться сума, яку ви повинні заплатити. Внесіть гроші в автомат, отримаєте квитки та здачу. Якщо ви помилилися при виборі квитка або в кількості квитків, то натисніть кнопку «storno», щоб скасувати операцію.
- Закомпостувати квиток. Пристрої для компостування жовтого кольору, вони розташовуються в холі. Проріз, в яку потрібно вставити квиток, позначається стрілкою. Після компостування на квитку з’являється дата і час початку поїздки.
- Вільно проходите на платформу підземки.
- Зорієнтуйтеся з напрямком поїздки. Покажчики на платформах позначають кінцеві станції, до яких слід поїзд. Якщо вам потрібно їхати від Zličín до пересадкової станції Můstek, то сідайте в склад, який йде в напрямку Černý Most.
- Щоб не пропустити потрібну станцію, прислухайтеся до оголошень диктора. Станції оголошуються фразою «Příští stanice» (наступна станція) та їх назвою. Перед пересадковою станцією ви почуєте також: «Přestup na linku A» (перехід на лінію А).
- Двері у вагонах метро на станціях не відкриваються автоматично. Щоб двері відчинилися, потрібно натиснути на спеціальну кнопку. Виходьте на станції Můstek і, орієнтуючись по вказівниках, переміщується на платформу гілки А. Тепер вам слід їхати в напрямку Depo Hostivař.
- Доїжджаєте до станції Namesti Miru. Не забудьте натиснути кнопку біля дверей вагона, щоб вийти. Кожна станція метро має багато виходів, тому орієнтуйтеся за вказівниками.
Висновок
Прага – місто, багатий визначними пам’ятками. Більшість з них розташовані в центральній частині міста, і добиратися до них найзручніше на метро. Крім того, квитки для метро дійсні також для інших видів транспорту.
Якщо ви купите квиток добового дії за 110 крон або квиток на три дні за 310 крон, то після його активації протягом часу дії можете пересуватися на метро, міських автобусах, фунікулері та поромі, не турбуючись про оплату проїзду. Намагатися заощадити на квитках в Чехії не варто – штрафи за безквитковий проїзд дуже високі.