Меню Закрити

Як працює громадський транспорт у Празі

Столиця Чехії завжди багатолюдна. Місто буквально пронизаний духом старої Європи, а стикнутися з дивовижною історією та архітектурою щорічно приїжджають сотні тисяч туристів зі всього світу. Громадський транспорт у Празі у 2024 році легко справляється з величезним людським потоком. Згідно зі статистикою, обсяг внутрішньоміських перевезень головного транспортного підприємства перевищує мільярд пасажирів в рік. Можливостей для цього у чеській столиці більш ніж достатньо. Гостю міста залишається лише вибрати зручний і не занадто дорогий варіант.

Громадський транспорт у Празі

Різновиди транспорту в Празі

Празький міський транспорт у 2024 році включає безліч способів пересування: метро, автобуси, трамваї, приміські електрички, поромні переправи, канатна дорога і таксі. Завдяки такій різноманітності проблем з перевезеннями в місті не існує навіть в години пік і вночі.

Празька підземка

Празький метрополітен або, як його тут називають, Metro v Praze або Pražské metro, — єдиний в Чехії та сьомою у Європі за пасажиропотоком. Має всього три гілки (А — зелена, жовта, червона) сумарною протяжністю трохи більше ніж 50 км.

Загальна кількість станцій ─ 57, три з яких ─ пересадочні. Схема руху транспорту Праги, а саме метро, представлена на наступній картинці:

Празька підземка

Перетин ліній утворює трикутник, що облямовує самий центр. Позначення не відповідає черговості введення в дію. Першою заробила гілка C. найдовша ─ B.

В наступному році має розпочатися будівництво лінії D, яка з’єднає південно-східну частину Праги з Центральним вокзалом. Гілка повинна відкритися у 2023 році.

Використовуються рухомі склади двох типів: Siemens М1 (на лінії) і модернізовані на заводі Skoda склади 81-71M Митищинського заводу (на гілках A і B). Потяги ходять кожні 2-4 хвилини в години пік, і через 4-10 хвилин у вихідні та свята.

Корисно знати: щоб увійти в вагон, необхідно натиснути кнопку на дверях. В іншому метро схоже на українське. Більшість станцій мають один вихід, тому заблукати дуже важко, а на представленій схемі можна побачити, як краще дістатися до основних визначних пам’яток міста.

Трамвай і автобус

Празький трамвай ─ найпопулярніший і завантажений наземний транспорт міста. Трамвайна мережа є однією з найбільших в Європі. Загальна протяжність 35 ліній перевищує 140 км, а парк налічує понад тисячу вагонів семи різних типів виробництва Tatra і Škoda.

Трамваї оснащені табло, інформують про зупинки, міцними та зручними кріслами з пластику або фінської фанери. На всіх зупинках є точний розклад руху з точним часом відправлення та інформацією про вартість проїзду, квитковий автомат і карта міста з маршрутами.

Початок роботи трамвая в Празі ─ 04.30 ранку (маршрути з 1-го по 26-й). Вагони ходять кожні 4-15 хвилин в залежності від часу доби й дня тижня. В будні, в години пік, приблизно з 7:30 до 18:30 інтервали мінімальні. Є і нічні маршрути, про них ми згадаємо трохи пізніше. Трамвай № 41 «Ностальгічний» курсує вихідними та на свята з кінця березня до середини листопада щогодини з 12 дня до 6 вечора.

Примітно, що на пішохідних переходах трамвай завжди має перевагу.

Там, де трамваї та метро недоступні, і на околицях виручають автобуси. Сьогодні в Празі близько 300 автобусних маршрутів. Нижче представлена карта громадського транспорту Праги з їх вказівкою.

Трамвай і автобус

Парк складається з сучасних комфортабельних машин марок SOR, Karosa, Man, Iveco і Mercedes. Оскільки Прага розділена для проїзду на тарифні зони, у деяких автобусах, що йдуть з однієї в іншу, можна купити квиток.

Кондукторів і турнікетів немає. Пасажири самі компостують квитки. Для зупинки на вимогу потрібно натиснути червону кнопку STOP.

Зупинки обладнані так само, як трамвайні. Автобуси ходять приблизно кожні 6-8 хвилин в залежності від маршруту, часу доби та дня тижня. Інтервали руху опівдні збільшуються до 10-20 хвилин, а у вихідні ─ до 15-30 хвилин.

До речі, маршрут № 119 ходить від аеропорту ім. Гавела до станції метро Dejvická, а автобус № 100 ─ до станції метро Zličín. Це найзручніший спосіб дістатися з аеропорту в місто.

Електричка

У Празі сім залізничних вокзалів, основними з яких є: Центральний (Hlavní nádraží), Холешовице (Nádraží Holešovice), Сміхов (Nádraží Smíchov) та імені Масарика. Біля них розташовані станції метро.

Приміські потяги Esko Praha інтегровані в єдину транспортну мережу міста. Схема всіх 27 маршрутів виглядає так:

Схема електричок
Електрички тут ─ це комфортабельні двоповерхові поїзди виробництва Škoda із кондиціонерами, електронними інформаційними табло, біотуалетами, кріпленнями для велосипедів, лиж і так далі. Приміське сполучення доступно з 04.00 до 24.00. Інтервали руху поїздів ─ від 10 до 30 хвилин.

Канатна дорога

Фунікулер у Празі великий транспортної ролі не грає. Він призначений для підйому екскурсантів на вершину пагорба Петршин, розташованого в центрі міста, і служить для оглядових цілей. Загальна довжина підйому становить 510 метрів. Окремих квитків на фунікулер немає, він входить в єдину систему громадського транспорту міста.

Маршрут руху підвісної канатної дороги починається від станції Újezd (Повіт), далі пролягає через Nebozízek (Небозізек) і закінчується на Petřín. Фунікулер працює щодня з 9: 00 до 23:30 (з квітня по жовтень) і з 9 до 23:20 (з листопада по березень) з інтервалами 10-15 хвилин.

Річкове сполучення

Водний транспорт Праги включає поромні переправи та оглядові річкові трамвайчики. Всього діють 6 поромних маршрутів:

 1. P1 ─ Седлецький пором з’єднує Sedlec і Zámky.
 2. P2 ─ Лисопайський пором пов’язує Шарецьку долину і Підгір’я.
 3. P3 ─ траса Жлуте Лазне пролягає від Лиговара до Весларжському острову.
 4. P5 ─ Kotevní — Císařská louka — Výtoň.
 5. P6 ─ від Лаговички до Модржаны.

Пороми працюють щодня з 04:30 до 24:30 з інтервалом 10-15 хв. Взимку маршрути та графік руху можуть змінюватися. Наприклад, лінія взагалі може не працювати в разі несприятливих погодних умов або зробити перерву на кілька годин.

Крім цього, вздовж Влтави безліч приватних суден: прогулянкових теплоходів, катерів і плавучих ресторанчиків, які працюють без розкладу.

Таксі

У Празі перевезеннями займаються приватники, серед яких багато неофіційних перевізників. Тому варто сказати пару слів про те, як користуватися громадським транспортом у Празі, якщо це таксі.

До числа перевірених ліцензійних компаній відносяться Taxi Praha, MODRY ANDEL, SEDOP, Halotaxi, City Taxi, Speed Cars і AAA. Логотип, номера ліцензії та телефонів повинні бути на передніх дверях машини. Ті, хто займається візництвом неофіційно, можуть обдурити.

Лічильники використовують не всі. Багато хто не розуміють української чи російської. До посадки обов’язково варто уточнювати вартість проїзду у диспетчера або водія. Вартість послуги складається з:

 • 40 крон за посадку;
 • вартість поїздки з розрахунку 20-28 крон/км.
 • часу очікування, яке враховується по 6 крон за хвилину.

Максимальна ціна поїздки в межах центру не повинна перевищувати 300 крон, а з аеропорту – 500 крон.

Графік руху

Мандрівникові важливо знати, до скількох працює громадський транспорт у Празі. Цікавих місць у місті так багато, що іноді спланувати маршрут на день дуже важко, а таксі коштує дорого.

Метро, електропоїзди, пороми, трамваї та автобуси в точності дотримуються розкладу. Підземка відкривається о 5 ранку, а припиняє роботу о 24.00. В п’ятницю і суботу вона працює до години ночі. Як ходять трамваї та пороми, ми вже розповіли. Автобуси починають працювати в 04.30, а закінчують в 00:30. Але є нічні варіанти.

Нічні маршрути

Нічний транспорт Праги представлений спеціальними автобусними й трамвайними маршрутами, практично дублюють денні та перекривають все місто. Схема нічного руху показана на наступній карті:

Нічний транспорт Праги

Дев’ять трамвайних ліній (маршрути 51-59) невпинно трудяться з 00:30 до 04:30 з 30-хвилинним інтервалом між поїздами. Як видно на схемі, Лазарська ─ центральна єднальна зупинка з можливістю переходу на інші лінії.

Автобусний транспорт вночі доступний з опівночі до половини на п’яту ранку. Інтервал руху маршрутів від № 901 до № 960 варіюється від 30 до 60 хвилин.

Автобус з аеропорту в центр ходить кожні півгодини з 00:15 до 5:00. Тарифи від денних не відрізняються. Відрізнити нічний маршрут від денного можна за номером на чорному тлі.

Зони тарифікації

Одне з найважливіших питань для туриста ─ вартість проїзду. Хочеться скрізь встигнути, все побачити, купити, відпочити та повеселитися. І бажано без перевитрати коштів.

Ціни на транспорт у Празі дозволяють не замислюватися про фінанси. За європейськими мірками вони невисокі навіть з урахуванням 15 % ПДВ.

Як і більшість великих міст Європи, чеська столиця поділена на кілька тарифних зон. Схема представлена нижче.

Зони тарифікації в Празі

За великим рахунком, площа міста розділена на дві зони:

 1. P ─ має подвійне тарифне значення. Охоплює центр, сітку станцій метро, трамваїв, автобусних маршрутів №№ 100-299 і 901-930, фунікулер, пороми та окремі електрички.
 2. 0 ─ у свою чергу складається з двох зон: 0 і B (окремо виділена фактично межа зони), що включають автобусні маршрути №№ 300-420, 951-979, а також ділянки приміської залізниці.

Ще на дев’ять зон з простою цифровою нумерацією розділені передмістя.

Купівля квитків

Місць, де купити квиток на транспорт в Празі, чимало. Проїзні документи тут універсальні ─ однакові для всіх видів транспорту з погодинною тарифікацією та іменні немає.

Придбати їх можна кількома способами:

 • у метро, кіосках Trafika, а також в спеціальних автоматах метро або на зупинках. Автомати приймають виключно монети. Варто врахувати, що розміняти гроші уночі буде не у кого. Нещодавно з’явилися нові автомати приймають банківські картки, але такі поки що є не скрізь;
 • У терміналі біля каси PID (Празький інтегрований транспорт) можна купити квиток за 24 крони, який діє 30 хвилин;
 • з допомогою SMS на номер 902 06. Клієнти, які бажають придбати SMS-квиток, не повинні блокувати послуги Premium SMS (її можна безкоштовно активувати, зателефонувавши на гарячу лінію оператора зв’язку). Мобільний оператор повинен бути чеським. Щоб отримати більше актуальної інформації, варто відвідати офіційний сайт транспорту Праги;
 • через мобільний додаток sejf (крім пільгових квитків) або Praha DPP, доступні безкоштовно на Google play та iTunes. Гаманець можна поповнити з банківської карти. Чеської SIM-карти, для цього не потрібно.

Також придбати квитки можна у водіїв трамваїв і автобусів.

Квитки діляться на короткострокові (з погодинною тарифікацією) та довгострокові, які діють від доби й більше. Усі проїзні квитки в Празі на транспорт дають право їздити необмежену кількість разів за зазначену в них час. Перед першою поїздкою їх обов’язково необхідно компостувати, за винятком купонів, які продаються проштампованими та готовими до негайного використання.

Дешевше всього проїзд по Празі обходиться з іменною пластиковою або віртуальної карткою Lítačka (замінила OpenCard), яку можна замовити онлайн на сайті www.pidlitacka.cz. Електронний квиток активується протягом години.

Новий додаток PID Lítačka (з’явилося в кінці серпня) дозволяє купувати проїзні зі значними знижками не тільки по Празі, але всієї середньої Богемії.

Економія на проїзд

Економію на проїзді можна отримати, якщо знати правила перевезень, а також про те, які передбачені пільги в міському транспорті Праги:

 • безкоштовний проїзд для осіб молодше 6 і старше 70 років, а також інвалідів (в кріслі, з поводирем і собакою);
 • 50% знижки в зонах P, 0 і B для пасажирів молодше 15 та старше 65 років при наявності Special Fare Entitlement Document (електронна версія коштує 120 крон, паперова ─ 20).

Безкоштовно можна провозити:

 • дитячі коляски;
 • собак;
 • багаж, що не перевищує габаритів 25 x 45 x 70 см, трубчастий довжиною до 150 см до 20 см в діаметрі;
 • дві пари лиж з палицями, сноуборд або сумку на коліщатках;
 • велосипед (в метро в час пік, на поромі та фунікулері).

Зрозуміло, потрібно правильно розрахувати, який квиток придбати, в залежності від кількості днів, яке планується провести в місті.

Метро в Празі

Є ще один безпрограшний варіант, як заощадити на транспорті в Празі: туристична карта Prague Card дозволяє отримувати знижки на проїзд та відвідування визначних пам’яток. Безкоштовно можна проїхатися з аеропорту та назад на автобусі, на річковому трамвайчику по Влтаві.

Ознайомитися з можливостями та замовити можна на мапу www.praguecard.com. На додачу дадуть путівник по місту.

Розклад і побудова маршруту

Планувати власний графік, знаючи маршрути громадського транспорту Праги, простіше простого. Уся необхідна інформація розміщена на порталі міського транспортного відомства.

Якщо є доступ в інтернет, досить увійти на сторінку. Тут є простий, але точно і надійно працюючий планувальник. Потрібно ввести пункти маршруту, дату, час, вказати, прямий маршрут або з пересадками, і натиснути «Пошук».

Для інвалідів надається можливість вибору автобусів і трамваїв з низькою посадкою і станцій метро зі спеціальними ліфтами. Якщо натиснути кнопку «Map», можна побачити маршрути на віртуальній карті.

Планувальник маршрутів транспорту в Празі є також на сайті Міністерства транспорту Чехії. Функціонал приблизно такий же, і української мови в меню теж немає. Вибір мови на обох порталах обмежений німецькою, англійською та чеською мовами.

Кожна система видасть кілька варіантів з докладною інформацією про пересадки, часу і відстані по етапах шляху, а також вартості.

Ціни на проїзд

Оплата транспорту в Празі не залежить від його типу. Квитки уніфіковані. Вартість залежить від тарифної зони та передплаченого часу користування. Для жителів Праги застосовуються окремі тарифи.

Щоб активувати короткостроковий проїзний на одну поїздку або на 1-3 дні, його потрібно компостувати. В автобусах і трамваях компостери встановлюються на поручнях. У метро турнікетів немає, а валідатори є на вході.

При зміні виду транспорту діючий квиток не потрібно компостувати ще раз.

З тим, скільки коштує проїзд в громадському транспорті в Празі, можна познайомитися на сайті dpp:

 • базовий (на 90 хв) варто 32 czk для дорослого, підлітка і студента, і 16 czk – для дитини або літнього пасажира;
 • короткостроковий (на 30 хв) ─ 24 і 12 czk відповідно;
 • на день (24 год) ─ 110/55 czk;
 • на три дні (72 год) ─ 310 czk для всіх, крім дітей і літніх людей.

Проїзні тривалого користування оцінюються наступним чином:

 • місячний (на 30 днів) ─ 550/130 czk;
 • квартальний (на 90 днів) ─ 1480/360 czk;
 • на 5 місяців (150 діб) ─ 2450 czk без виключень за віком і статусом пасажирів;
 • річний (на 365 діб) ─ 3650/1280 czk.

Вартість проїзду в громадському транспорті Праги по неперсоніфікованому електронному та паперовому абонементу становить:

 • на місяць ─ 670 czk;
 • на квартал ─ 1880 czk;
 • на рік ─ 6100 czk.

Ціна SMS-квитка не відрізняється від звичайної, за винятком необхідності оплати тарифу оператора за повідомлення.

Транспорт в Празі для пенсіонерів при підтвердженні статусу безкоштовний. Потрібно «Спеціальний документ про право на проїзд для літніх людей у віці 70 років і старше», записаний на смарт-карті або паперовому бланку Senior 70+.

Якщо купувати квитки у водія, ціна на них буде вищою.

Штрафи

Квитки перевіряють контролери Dopravni podnik у наземному і підземному транспорті протягом всієї поїздки. Штраф за безквитковий проїзд становить 800 крон.

Якщо не розрахуватися протягом 15 днів, розмір штрафу збільшується до 1500 крон. Коли дійсний квиток залишився вдома, доведеться викласти 50 крон.

Висновок

Проїзд у Празі на громадському транспорті передбачає правильний вибір засобу пересування. Складність полягає у виборі оптимального квитка: чим більше строк, тим проїзний вигідніше. Тому до подорожі по чеській столиці варто ознайомитися з правилами, картами та маршрутами, а також встановити мобільний додаток.

Транспорт у Празі: Відео

Статті по темі