Меню Закрити

Що потрібно знати про особливості дорожнього руху в Чехії

Чеська Республіка популярна в українських туристів. У цю країну цілком можна відправитися на своєму автомобілі або орендувати машину по прибутті. Однак слід завчасно дізнатися особливості дорожнього руху в Чехії у 2024 році. В основному В цій країні діють ті самі правила руху, що і в Україні. Відмінності стосуються швидкісного режиму, паркування, використання платних магістралей, вимог безпеки та штрафів.

особливості дорожнього руху в Чехії

Чеські автомобільні дороги

В даний час протяжність автомобільних доріг по території Чеської Республіки складає понад 1200 км. Вони поділяються на такі види:

  • Автомагістралі, призначені для швидкісного автомобільного сполучення між обласними центрами та іншими великими містами. Більшість з них платне.
  • Автодороги другого класу з’єднують окремі регіони Чехії.
  • Автодороги третього класу з’єднують обласні центри з іншими населеними пунктами.
  • Муніципальні дороги в межах міст та інших населених пунктів.

Прага виступає основним транспортним вузлом. У столиці з’єднуються автомагістралі зі всіх кінців Чеської Республіки. Багато з них є платними.

Для того щоб скористатися платними дорогами на автомобілі масою до 3,5 т, слід приклеїти на лобове скло спеціальну наклейку, що підтверджує факт сплати збору необхідного. Вона видається на обмежений період.

Автодорога, позначена Bez poplatku, є безкоштовною, по ній можна їхати без наклейки.

На автомобілях масою понад 3,5 т замість наклейки повинні бути встановлені спеціальні пристрої для автоматичної оплати проїзду при в’їзді на платний ділянку. Мотоциклам дозволяється безкоштовно їздити по автомагістралях.

Чеські платні магістралі відмічені червоним кольором на карті автомобільних доріг, представленої нижче.

Карта автомобільних доріг у Чехії

Також слід звернути увагу на смуги, призначені для громадського транспорту. Вони позначаються на асфальті BUS (для автобусів), TRAM (для трамваїв) і TAXI (для таксі). Рух приватних легкових автомобілів, вантажівок і мотоциклів з ним заборонено в понеділок-п’ятницю з 09.00 до 18.00 годин.

Не слід також їздити по смугах для велосипедистів. Паркування на них заборонено.

Чеська віньєтка

Наклейка на лобовому склі, що підтверджує оплату проїзду, називається віньєтка. Довго роздумувати, де купити чеську віньєтку, не доведеться. Її можна придбати на кордоні при в’їзді на територію Чеської Республіки, а також на пошті або АЗС.

Якщо ви маєте намір орендувати автомобіль після прибуття в країну, віньєтка, швидше за все, вже буде приклеєна на скло. У будь-якому випадку цей момент потрібно уточнити у представника прокатної фірми.

Штраф за пересування по платних магістралей без віньєтки становить 5000 крон (близько 200 євро). У разі судового стягнення сума зростає до 50 000 крон.

У продажу можна знайти три види віньєток, які відрізняються за формою і кольором, а також мають літерні позначення:

  • D на 10 днів – 310 крон;
  • M на місяць – 440 крон;
  • R на рік – 1500 крон.

Види віньєток в Чехії

Купити наклейку нескладно, але важливо також знати, куди клеїти віньєтку. Більшу частину наклейки необхідно прикріпити на лобове скло з правого внутрішнього боку, попередньо вписавши в неї держномер машини. Огляд водія при цьому не повинен бути порушений. Меншу частину слід мати при собі та пред’являти на вимогу співробітників дорожньої поліції.

Правила дорожнього руху на дорогах Чехії

Перебуваючи за кордоном, обов’язково слід дізнатися про особливості правил дорожнього руху в країні перебування. Від домашніх звичок краще відмовитися – якщо в Україні після деяких порушень виходить уникнути покарання, на чеських дорогах за аналогічні дії цілком можна отримати штраф.

Швидкісний режим

Для легкових автомобілів і мотоциклів на чеських дорогах діє наступний швидкісний режим:

  • автомагістралі в межах населених пунктів – 80 км/год;
  • автомагістралі за межами населених пунктів – 130 км/год;
  • дороги поза населеними пунктами – 90 км/год;
  • в межах населених пунктів – 50 км/ч.

При наявності причепа по населеному пункту дозволяється їхати зі швидкістю 50 км/год, а на всіх інших дорогах – не більше 80 км/ч.

Відрізок шляху протяжністю 50 м до залізничного переїзду необхідно проїхати зі швидкістю не більше 30 км/год.

При використанні ланцюгів і браслетів протиковзання обмеження максимальної швидкості 50 км/год.

Штрафи за недотримання ПДР

Розмір штрафу за недотримання швидкісного режиму залежить від типу дороги, на якій порушення було зафіксовано.

Перевищення швидкості В населеному пункті (сума штрафу в кронах) За межами населеного пункту (сума штрафу в кронах)
До 19 км/год 1000 1000
20-29 км/год 2500-5000 1000
30-39 км/год 2500 2500
40-49 км/год 5000-10000 2500
50 і більше км/год 5000-10000 5000-10000

В Україні штраф не передбачений за перевищення швидкості більш ніж на 20 км/год, але в Чехії інша ситуація. При фіксації швидкості руху транспортного засобу (ТЗ) автоматичними апаратними засобами тут враховується тільки похибка:

  • швидкість до 100 км/год – 3 км/год;
  • швидкість понад 100 км/год – 3 %.

Таким чином, якщо по населеному пункту ви їдете зі швидкістю 54 км/год, будьте готові сплатити штраф.

Крім того, у Чехії ви не побачите поліцейських з ручними радарами вздовж дороги. У місцевій поліції є автомобілі без розпізнавальних знаків, але з прихованими радарами та відеокамерами, які непомітно заміряють швидкість попутних автомобілів. Стаціонарні камери встановлені на всіх дорогах країни та відзначені спеціальними знаками з написом Mereni rychlosty.

Знак стаціонарної камери в ЧехіїТакож важливо поцікавитися, як оплачувати штраф у разі необхідності.

Якщо сума не перевищує 5000 крон, гроші можна віддати поліцейському, який видасть квитанцію. У разі великого штрафу доведеться з’явитися в суд. Крім того, поліцейський вилучає посвідчення водія до розгляду справи.

Якщо ви знаходитесь в Чеській Республіці за шенгенською візою, штрафи необхідно сплатити до від’їзду. В іншому випадку виникнуть проблеми на кордоні, а також з отриманням візи в майбутньому.

Покарання за нетверезе водіння

Перед поїздкою в європейські країни наші співвітчизники іноді цікавляться, скільки проміле дозволено за кермом. У Франції ви ще можете дозволити собі трохи вина, але в Чехії водіння автомобіля під впливом алкоголю під забороною:

  • При рівні алкоголю в організмі до 0,3 проміле підуть штраф у розмірі 2500-20000 крон і позбавлення прав на 6-12 місяців.
  • Якщо огляд покаже понад 0,3 проміле, сума стягнення не зміниться, але водій отримає додатково 7 штрафних балів.
  • За відмову пройти тест на алкоголь загрожує штраф до 50000 крон і позбавлення прав на 1-2 роки.

Ближнє світло фар

Під час руху автомобіля, ближнє світло фар повинно бути включений постійно. Протитуманками дозволяється користуватися лише в умовах туману.

Під час зупинки перед залізничними переїздами дозволяється залишити включеними тільки габаритні вогні. За порушення виписується штраф 2000 крон.

Перевезення дітей

На передньому сидінні автомобіля заборонено перевозити дітей до 12 років, а також при зростанні до 150 див. В цьому випадку обов’язково використання дитячих утримуючих пристроїв. При недотриманні правил сума стягнення складе 2000 крон.

Використання мобільних телефонів за кермом

На чеських дорогах під час керування ТЗ заборонено розмовляти мобільним телефоном і писати повідомлення. Спілкування телефоном можливо тільки при наявності гарнітури. За порушення цієї вимоги загрожує штраф у розмірі 1000-2500 крон.

Тонування скла

На всіх автомобілях в Чехії світлопропускання лобового скла повинна бути не менше 70 %, а бічних – 75 %. Пропускна здатність заднього скла не регламентується правилами. За надлишкову тонування передбачено повну заборону експлуатації машини до усунення порушення.

Рух у Чехії

Комплект обов’язкового обладнання в автомобілі

Під час поїздки по Чехії в машині повинні бути:

  • Медична аптечка.
  • Вогнегасник.
  • Знак аварійної зупинки. При використанні причепа їх має бути два.
  • Світловідбивний жилет. При виході з машини на шосе в будь-який час доби водій повинен бути в ньому. Жилет необхідно возити не в багажнику, а в бардачку.
  • Запасне колесо, домкрат і балонний ключ. Замість запаски дозволяється використовувати докатку. При відсутності запаски та докатки необхідно мати комплект інструментів і матеріалів для ремонту шин.
  • Набір запасних лампочок для автомобільних фар.
  • Набір запасних запобіжників.

За відсутність хоча б одного з перерахованих предметів співробітники поліції виписують штраф у розмірі 1000-2000 крон.

Чеські АЗС

Уздовж чеських доріг досить багато АЗС. На картах навігаторів вони всі позначені. Тут можна не тільки заправитися, але і скористатися автомийкою або магазином.

Різниця в цінах коливається в діапазоні 2-3%. Найдешевші АЗС знаходяться поряд з супермаркетами, що дозволяє їм залучити більше клієнтів. Місцеве населення віддає перевагу поєднувати похід в магазин і заправку машини.

У Празі та інших великих містах паливо коштує дешевше, ніж в невеликих населених пунктах. 95 бензин на чеських заправках коштував 33,29 крони (близько 1,29 євро), а дизель – 33,05 крони (близько 1,28 євро).

На місцевих заправках ви не знайдете 92-й бензин тільки 95-й і вище. Паливо у країнах Євросоюзу варто більш ніж у два рази дорожче, у порівнянні з Україною. Ціни на бензин у цьому році, можливо, будуть ще вище.

На відміну від українських АЗС, де передбачена передоплата, в Чехії все відбувається навпаки. Спочатку потрібно поставити пістолет в горловину бака, залити потрібну кількість палива, а потім здійснити оплату. При цьому доведеться стежити за кількістю заливається палива або сумою до оплати на табло бензоколонки.

Місця для парковок

Через вузьких вулиць в містах Чехії правила паркування автомобілів у цій країні непрості. Залишити машину де попало тут не вийде. Якщо ваш автомобіль заблокував прохід або стоїть на тротуарі, хто-небудь обов’язково проколе шини або зламає склоочисники. Місця для паркування вказують спеціальні дорожні знаки.

Туристам краще вибирати платні стоянки, де завжди є вільні місця, щоб заощадити час і уникнути проблем.

Якщо ви тільки порушили правила паркування, поліція встановить блокіратори на колеса і випише штраф. Машину, що стояла на тротуарі або що заблокувала проїзд, забирає евакуатор. Вони тут працюють оперативно і приїжджають протягом 5-10 хвилин.

Як діяти у випадку ДТП

Якщо на території Чехії ви потрапили в ДТП, необхідно відразу ж загальмувати та виставити знак аварійної зупинки: на відстані 100 м на автомагістралі або 50 м – на будь-якій іншій дорозі. Водій при цьому повинен бути у світловідбивному жилеті.

Автомагістралі

При наявності потерпілих слід зателефонувати за єдиним номером екстреного виклику 112 або 155 (швидка допомога).

Якщо сума збитку становить не більше 100 000 крон, можна заповнити європротокол і самостійно вирішити проблему. Дорожню поліцію необхідно викликати, якщо:

  • є постраждалі чи загиблі;
  • сума збитків перевищує 100 000 крон;
  • крім автомобілів учасників ДТП, постраждало майно третіх осіб – будівлі, паркани, дорожня інфраструктура або припарковані машини;
  • ніхто з учасників не визнає свою провину або один з них зник з місця події;
  • один з учасників відмовляється надати своє посвідчення особи;
  • завдано шкоди довкіллю (попадання технічних рідин і палива в грунт і воду).

Якщо в ДТП постраждав орендований автомобіль, необхідно відразу ж зателефонувати в прокатну фірму і слідувати інструкціям співробітника компанії.

Висновки

Чеська Республіка знаходиться дуже близько до України, тому відправитися туди на своєму автомобілі дуже зручно. При цьому від неприємностей і зайвих витрат під час відпочинку на вас вбереже знання і суворе дотримання ПДР цієї країни.

ПДР у Чехії: Відео

Статті по темі