Меню Закрити

Як придбати квиток або проїзний на транспорт у Чехії

Чехія знаходиться в серці Європи та має розгалужену систему транспортного сполучення з іншими країнами. Високий рівень розвитку показує і міський транспорт в Чехії у 2024 році. Громадський транспорт для чехів і туристів у будь-якому куточку країни є необхідним засобом пересування. Розберемося, як купити квиток, проїзний на транспорт в Чехії.

Громадський транспорт у Чехії

Громадський транспорт як засіб пересування в Чехії

Громадський транспорт у Чехії представлений такими видами: метро, трамваї, автобуси, річкові пороми (в Празі) і фунікулери (у Празі – на пагорб Петршин і в зоопарку, в Карлових Варах – фунікулер “Діана”).

Метро — затребуваний вид громадського транспорту в Чехії, адже на ньому найзручніше дістатися в будь-яку точку міста.

Особливість чеського метрополітену в тому, що там не встановлені турнікети. Однак без квитка їздити не варто, оскільки в громадському транспорті часто зустрічаються контролери, які в метро патрулюють разом з поліцією.

На другому місці за популярністю – автобусне сполучення. Крім денних рейсових автобусів, в деяких містах курсують нічні автобуси. Розклад нічних рейсів відрізняється від денного графіка.

На третьому місці – трамвайне сполучення. Багато маршрути у містах проходять повз пам’яток. Добираючись в потрібне місце, пасажир може швидко оглянути визначні місця в окрузі.

Трамвай в Чехії

Метрополітен в Чехії працює з 5.00 до 00.00, у п’ятницю та суботу – до 1.00. Інтервал між поїздами сягає 2-3 хвилин. Трамваї курсують з 4.30 до 00.00. За таким же розкладом курсують автобуси.

Трамваї й автобуси ходять з інтервалом 7-15 хвилин.

Нічні маршрути бувають в автобусів і трамваїв. Наприклад, у Празі нічні трамваї № 90-99 курсують з 00.00 до 4.30 кожні півгодини. Всі рейси перетинаються на одній зупинці Lazarska, звідки можна дістатися в будь-яку точку міста. Автобуси №901-960 курсують з 00.00 до 4.30 щогодини.

Адреса служби: Karolíny Světlé 5, Praha 1 – Staré Město, 110 00. Телефон: +420 224 235 085.

Адреса служба втрати проїзних квитків: Na Bojišti 5, Praha 2. Телефон: +420 296 192 173.

Види квитків та варіанти придбання

На всі види транспорту в Чехії діє єдина система квитків. Так, при купівлі квитка на 90 хвилин можна проїхати 10 хвилин на автобусі, 20 хвилин на фунікулері, по 30 хвилин на метро і трамваї. У пунктах продажу доступний одноразовий квиток або проїзний на місяць.

Квитки Дорослий Дитина Підліток Студент Сеньйор
Стандартний – 90 хвилин Квитки – від 15 років і старше.

Opencard («карта пражанина») – від 19 років і старше.

Від 6 до 15 років. Коли дитині виповнюється 10 років, необхідно надати документ з ім’ям і прізвищем, датою народження та фотографією. Вік – від 15 до 19 років. З 19 до 26 років. Потрібно пред’явити акредитований в ЧР або ISIC документ, що підтверджує статус студента. Вік – від 60 до 70 років.
Короткий – 30 хвилин
На 24 години
На 3 дні (72 години)
90 хвилин (у водія)

Головна перевага чеської системи – можливість швидко придбати квиток в Чехії. Оплатити проїзд можна на станціях метрополітену, а також на деяких автобусних і трамвайних зупинках з автоматами. Враховуйте, що метрополітен обладнаний старим типом автоматів, які приймають не всі монети.

Автомат для покупки квитків

На зупинках встановлені сучасні автомати, які до оплати приймають кредитні й дебетові карти. Крім цього, у нових трамваях і автобусах встановлено термінал продажу квитків у салоні. Такий транспорт має позначення на двері у вигляді наклейки.

Також є можливість придбати квитки в тютюнових кіосках “Tabak”, в газетних кіосках, спеціальних пунктах з написом “Trafika”, в касі метро, в деяких сувенірних магазинах. Варто пам’ятати, що сувенірні крамнички працюють до 18.00.

Види проїзних та оформлення

Оформлення проїзного не займе більше ніж 5 хвилин. У Празі необхідно підійти в касу PID (Prazska integrovana doprava) і попросити місячний проїзний. До оплати приймають готівку і банківські картки. Також є послуга ламінування проїзного, яка обійдеться в 10 крон.

Проїзний дозволяє пересуватися на всіх видах громадського транспорту без обмеження за часом.

Проїзні Дорослий Дитина Підліток Студент Сеньйор
30 днів Квитки – від 15 років і старше.

Opencard – від 19 років і старше.

Від 6 до 15 років. Коли дитині виповнюється 10 років, необхідно надати документ з ім’ям і прізвищем, датою народження та фотографією. Вік – від 15 до 19 років. З 19 до 26 років. Потрібно пред’явити акредитований в ЧР або ISIC документ, що підтверджує статус студента. Вік – від 60 до 70 років.
90 днів
Річний

Вартість квитків і проїзних

Багатьох цікавить, скільки коштує проїзд в громадському транспорті для різних категорій населення. Вартість квитків і проїзних залежить від періоду дії квитка або проїзного та віку пасажира.

Квитки (вартість в кронах):

Дорослий Дитячий Підліток Студент Сеньйор
Стандартний 32 16 32 32 16
Короткий 24 12 24 24 12
На день 110 55 110 110 55
На 3 дні 310 310 310
90 хвилин (у водія) 40 20 40 40 20

Проїзні (вартість в кронах)

30 днів 670
90 днів 1880
Річний 6100

Студенти та пенсіонери мають право на пільговий проїзд. Всі пасажири діляться на чотири категорії:

 1. Діти до 10 років і дорослі старше 70 років, а також люди в інвалідному візку або з собакою-поводирем можуть безкоштовно їздити в громадському транспорті.
 2. Діти 10-15 років і люди старше 65 років при наявності “литачки” (пластикового документа, універсального квитка для проїзду по столиці Чехії) можуть платити у два рази менше за користування громадським транспортом.
 3. Дорослі 19-65 років платять повну вартість за проїзд.
 4. Студенти мають право на пільговий проїзд при наявності “литачки” і посвідчення ISIC. Така пільга поширюється виключно на студентів чеських середніх і вищих шкіл, університетів та училищ.

Пільги діють тільки при наявності спеціальної довідки. Ця умова застосовується до всіх пасажирів – дітям, інвалідам, пенсіонерам.

Документи, які видали в іншій країні, в Чехії не є підтвердженням. Щоб отримати довідку, потрібно підійти в будь-яку касу PID, надати підтвердження на право використання пільги та фото (як на паспорт) з проханням оформити “Doklad”. Ціна такої послуги – 20 крон.

СМС-квиток

СМС-квиток – зручне рішення для тих, хто часто поспішає. Такий квиток можна придбати коли й де завгодно при наявності смартфона. Вартість СМС-квитка не відрізняється від звичайного, придбаного в касі або в автоматі, але доведеться заплатити за відправку СМС-повідомлення згідно з тарифами мобільного оператора в Чехії.

Номер для відправки СМС: 902 06. Текст повідомлення залежить від того, на який період потрібен квиток.

Текст повідомлення Квиток
DPT24 На 30 хвилин
DPT32 На 90 хвилин
DPT110 Квиток на 24 години
DPT310 Квиток на 72 години

Перед посадкою відправляється СМС-повідомлення з текстом на номер 90206. Номер також вказано на зупинках або дверях транспорту. Через 1-2 хвилини приходить електронний квиток.

Електронні квитки на півгодини та 90 хвилин не вимагають підтвердження. Для квитків на 24 години та на три доби знадобиться спочатку відправити, а потім підтвердити заявку. Для цього потрібен вільний ліміт коштів на телефоні.

Пільгові квитки придбати за допомогою СМС не можна.

Якщо спробувати купити квиток вже при зустрічі з кондуктором, така ситуація обернеться виставленням штрафу.

Перевезення багажу

У Чехії встановлені спеціальні тарифи та обмеження на провезення багажу.

 1. За багаж або коляску без дитини додатково потрібно оплатити квиток до 16 крон. Час дія купленого квитка визначає час провезення багажу, але не перевищує 300 хвилин.
 2. Собаку без клітки протягом 24 годин можна провозити безкоштовно.
 3. Дитину з коляскою провозять безплатно.
 4. Велосипед дозволено перевозити безплатно лише в метрополітені, на поромах або фунікулері.

Є певні обмеження на провезення багажу. Безкоштовне перевезення поширюється на такі позиції:

 • валіза розмірами 25х45х70 см;
 • плоский багаж розмірами 100х100х5 см;
 • дитячу коляску;
 • собаку в наморднику;
 • клітку для міграції тварин розмірами 25х45х70 см;
 • не більше двох пар лиж, лижних палиць, а також сноуборд або сумку на колесах.

Контролери та штрафи за безквитковий проїзд

У громадському транспорті в Чехії працюють контролери. Хоча вони рідко зустрічаються в трамваях і автобусах, бувають випадки, коли можуть перевірити три рази за тиждень.

Потяги в Чехії

Контролери непримітні та не відрізняються від пасажирів. Тільки коли перевіряючий підійде і покаже жетон, ви зрозумієте, що настав час діставати квиток.

Перевірка зазвичай відбувається в незручний момент, наприклад, коли ви сіли на трамвай, що курсує між двома далеко розташованими один від одного зупинками.

В метро не можна спускатися без проїзного. Тут контролер зустрічається часто, особливо на пересадочних станціях.

Штраф за безквитковий проїзд становить 850 крон при оплаті на місці. Якщо ж випишуть квитанцію на оплату штрафу, пеня зросте до 1600 крон.

Часті питання

Чи можна продати свій проїзний?

В інтернеті безліч пропозицій, де продають, купують або безкоштовно віддають проїзні, тому є ймовірність знайти проїзний саме на дати перебування в Празі. Якщо проїзний потрібен був на тиждень, а термін дії купленого більше, то його можна знову продати.

Що робити, якщо двічі прокомпостувати квиток?

Паперові квитки в Празі від 30-хвилинного до триденного необхідно пробивати в жовтих компостерах. Компостувати квиток потрібно в місці, вказаному на квитку. Зробити це потрібно тільки один раз при первинної посадки. Якщо пасажир двічі прокомпостирував квиток, той більше недійсний.

Чи можна купити проїзний в аеропорту?

В аеропорту приїжджають можуть придбати квиток на громадський транспорт. Квитки продають у кіоску в залі прильотів. Щодо купівлі проїзних уточнюйте у касі аеропорту.

Висновок

Транспортна система Чехії, в тому числі міський громадський транспорт, дуже розвинені. Не лише жителі країни, а й туристи можуть з комфортом пересуватися на метро, автобусі, трамваї, фунікулері або річковому поромі. Головна зручність полягає в тому, що на всі види громадського транспорту поширюється єдиний квиток. Вартість залежить від часу дії та категорії квитків.

Транспорт в Празі: Відео

Статті по темі