Часи золотої лихоманки на Алясці давно пройшли, але цей найбільший і північний штат США, продовжує привертати увагу всіх, хто мріє про багатство. З одного боку, робота на Алясці дає шанс заробити чесною працею непогані гроші. Тут чітко діє принцип: «Хочеш більшого? Більше працюй». З іншого боку, непрості умови роботи: суворий клімат, важка фізична праця. Але це не зупиняє громадян СНД, які вміють наполегливо працювати, але вдома отримують за це гроші. Тому питання про плюси та мінуси роботи на Алясці вельми актуальне у 2024 році.
Переваги роботи на Алясці
Варто почати з самого хорошого. Тут рай для трудоголіків, причому робочий день може тривати від 8 до 16 годин. Однак за понаднормові роботи (overtime) заведено розплачуватися не великим «людським спасибі», а зарплатою з підвищеним коефіцієнтом до 1,5.
Є й інші переваги:
- офіційне працевлаштування в США з повним соціальним пакетом;
- високі зарплати;
- роботодавець надає працівнику повноцінне харчування і житло, забезпечує уніформою, пранням, оплачує повністю або частково витрати на транспорт;
- можливість влаштуватися на сезонну роботу, наприклад на літні місяці, що актуально для студентів;
- робота знайдеться для всіх — і для чоловіків і для жінок;
- первозданна краса природи Аляски.
Багато чого буде залежати від конкретної ситуації. Одні компанії пропонують більш комфортне проживання, інші — більш гнучкий графік роботи або більш високу оплату праці.
Тим, хто подумує про еміграцію та ПМП, слід врахувати, що цей самий північний штат займає останнє місце за привабливістю для працевлаштування громадян США і що влада Аляски лояльніше, ніж у південних штатах, відносяться до іноземних фахівців, що бажають тут осісти.
Затребувані професії на Алясці
Найбільш перспективними галузями для працевлаштування на Алясці є:
1. Рибна промисловість. США володіє багатими рибними промислами. Видобутком і обробкою морепродуктів на Алясці зайняті більше сотні дрібних і великих компаній. Інфраструктура має кілька тисяч сейнерів і катерів, рибопереробних наземних заводів і плавбаз. Роботи вистачає всім — як в морі, так і на березі. Дефіцит робочої сили особливо сильно відчувається під час путини:
- січень—квітень, червень—жовтень — вилов тріски;
- січень—березень — видобуток сайди, минтая;
- травень—листопад — лосось, палтус, чорна тріска;
- червень—серпень — минтай;
- вересень — ловля краба (найбільш прибутковий вид заробітку).
Кваліфіковані працівники морських спеціальностей (матроси, мотористи, рибалки та інші) можуть претендувати на вакансії на судах. Некваліфіковані працівники, у тому числі й студенти, мають більше шансів влаштуватися на роботу в якості Seafood Processor. Ця вакансія передбачає роботу на конвеєрі з сортування, оброблення, пакування, навантаження і т. д. морської продукції, виробництво готових продуктів і напівфабрикатів на консервних заводах та ін.
2. Нафто і газодобувна промисловість. Доступні вакансії на Алясці для українців та інших громадян колишнього СРСР в компаніях, що займаються видобутком носіїв вуглеводнів. На морських платформах і бурових вежах цінуються досвідчені кваліфіковані бурильники, механіки, інженери, електрики та ін., які мають досвід роботи на вахті. Є потреба у некваліфікованих кадрів — як різноробів.
3. Сфера туризму. Серед затребуваних сьогодні на Алясці професій — провідники-рейнджери, гіди, працівники готельного бізнесу, інструктори з рибної ловлі, матроси та персонал на круїзних лайнерах. Без знання англійської тут не обійтися.
Є попит також на водіїв вантажівок і автоцистерн. Слід зазначити, що робота водієм на Алясці вимагає наявності у претендента на вакансію, крім високої кваліфікації та досвіду, дозволу-ліцензії від місцевої влади. Завжди потрібні фахівці-будівельники, електрики, слюсарі, медсестри, IT-фахівці, лісоруби, чистильники ліси та ін.
Основні вимоги до шукача та умови роботи
Роботодавці можуть висувати різні вимоги щодо досвіду, знань мови, віку, кваліфікації та ін. Головні вимоги до кандидатів — наявність міцного здоров’я, фізичної сили та витривалості, комунікабельності та стресостійкості. Наявність вищої освіти вітається, але не обов’язково.
Для некваліфікованих працівників існують певні вікові обмеження-не молодше 18 років і не старше 39-40 років для жінок і 45-50 років для чоловіків. У багатьох випадках претендент не повинен під час роботи за контрактом вживати алкоголь і наркотики (в тому числі марихуану). Можуть проводитися раптові перевірки.
Подібна увага до здоров’я працівника пояснюється тим, що в більшості випадків тут доводиться жити та працювати в складних кліматичних умовах, виконувати роботи, пов’язані з важкими фізичними навантаженнями, понаднормовими, високими темпами трудового процесу. Тому роботодавець хоче бути впевненим, що працівник не розірве контракт за станом здоров’я.
Знання англійської мови бажано, тим більше, що це може допомогти отримати більш високооплачувану посаду. Умови роботи можуть в деталях відрізнятися в залежності від тієї чи іншої компанії та детально прописуються в контрактах.
Робота на рибному заводі в більшості випадків триває від 8 до 14 годин в день. Понаднормові (переробка понад 8 годин на день або понад 40 годин на тиждень) оплачується за підвищеним тарифом. Під час путини, коли кожна хвилина на рахунку, така переробка — скоріше норма. Разом з тим трапляються ситуації, коли з-за шторму або з інших причин улову немає і тоді кілька днів можна сидіти без роботи, а значить, і без заробітку.
Слід також бути готовим до того, що, незважаючи на використання сучасних технологій і обладнання, працювати доведеться в несприятливих умовах: постійна вологість, неприємний запах, холод, шум, монотонність, підвищена загроза травматизму. Робочий графік буде встановлений після прибуття на місце. Протягом робочого дня передбачено два великі перерви (30-45 хвилин) і кілька кава-брейків за 10 хвилин для прийому їжі та відпочинку.
В залежності від компанії та ступеня зацікавленості працівників з-за кордону в контрактах можуть бути прописані додаткові бонуси: безкоштовне житло (кімнати, котеджі на 4-5 осіб), забезпечення необхідним спорядженням і т. д. Якщо цього не передбачено, то слід поцікавитися вартістю оренди (від 150 до 300 доларів США на місяць).
Наприклад, компанія Ocean Beauty Seafoods пропонує на вибір два варіанти:
- оплата 10,87 дол. США за годину роботи, 15,305 дол. США за годину понаднормової роботи. Вартість проживання і харчування повністю повертаються по завершенні сезону;
- оплата 11,17 дол. США за годину, 16,75 дол. США за годину понаднормової роботи, але з проживанням у 10,00 дол. США в день, що не відшкодовується.
Крім того, забезпечується доставка з міст Анкоріджа і Сіетла на об’єкти.
Рибалки на сейнерах, як правило, набувають самостійно за свої гроші одяг і чоботи. Умови проживання на кораблях також сильно різняться — від загального кубрика до кают з душем і туалетом.
Пошук роботи на Алясці
Самостійно знайти роботу на Алясці за умови володіння основами англійської мови цілком можливо. Починати пошук найкраще з офіційних урядових сайтів, де можна знайти інформацію про офіційних роботодавців:
- laborstats.alaska.gov – Департамент трудових ресурсів штату;
- www.jobs.state.ak.us/offices/ – Центр зайнятості Аляски;
- пошуку сезонної роботи на літо присвячений сайт www.alaska-summer-jobs.com.
Великою популярністю користуються такі сайти-пошукові системи, як:
Найбільше пропозицій можна знайти в Анкориджі – найбільшому місті штату.
У столиці Аляски Джуно для сезонної роботи найбільш цікава сфера туризму. Невеликі містечка – Кенай, Датч-Харбор та інші – пропонують вакансії у сфері рибної промисловості, Валдиз — робочі місця для нафтовиків.
Що потрібно громадянам СНД для оформлення на роботу на Алясці
Бажаючим попрацювати на Алясці тимчасово або на постійній основі буде потрібна робоча віза в США. Тип оформлюваної візи повинен відповідати цілі та виду виконуваної роботи. Так, для висококваліфікованих працівників та вузьких спеціалістів, які уклали контракти на постійну роботу, знадобиться віза H-2B. На неї в США встановлена щорічна квота на 66 тисяч.
В’їзд по туристичній візі з подальшою нелегальною роботою карається законом. За візою необхідно звертатися в період до 90 діб, а в’їжджати в країну — не раніше 10 днів до початку роботи.
Для оформлення візи необхідно:
- сплатити консульський збір;
- подати онлайн форму DS-160;
- мати закордонний паспорт, дійсний ще протягом 6 місяців після повернення з США;
- надати фото 50х50 мм;
- зробити запис на співбесіду в консульстві. З собою мати на зустрічі всі папери, які сприятимуть позитивному вирішенню: підтвердження кваліфікації, досвіду роботи, документи про освіту, довідку з банку про рух коштів, документи на нерухомість.
Студентам, які зареєструвалися в програмі Work and Travel Alaska та отримали можливість пожити та попрацювати в США 4+1 місяця, слід оформляти тип візи J-1 Exchange Visitor Visa. Плюс цієї візи в тому, що студенти не прив’язані до роботодавця і можуть переїхати до іншого.
Для візи J-1 Exchange Visitor Visa знадобляться:
- закордонний паспорт;
- фото 50х50 мм;
- резюме;
- документи з вузу;
- довідка про несудимість.
Після співбесіди з віза-спонсором (по скайпу) потрібно сплатити консульський збір ($ 160) і дочекатися інтерв’ю в консульстві США.
Працевлаштування через посередників: фірми та кадрові агентства
Досвід підказує, що в якості посередника краще вибрати одну з офіційних кадрових агентств в США або скористатися однією зі спеціальних програм, наприклад, Career Training USA.
При пошуку роботи в США має сенс залишити резюме в одній з надійних американських рекрутингових компаній. Однак у списку “Форбс”, серед 250 кращих немає жодної компанії, яка б базувалася на Алясці.
Державні бюро з працевлаштування працюють тільки з тими претендентами, які вже мають на руках робочу візу або Green Card.
У штаті є кілька приватних ресурсів:
Зареєструвавшись на них і зробивши річну підписку ($ 13-18), можна створити особистий профіль, отримати доступ до бази даних, розсилок інформації, термінах формування екіпажів.
У країнах колишнього СРСР існує великий спектр пропозицій для мігрантів з боку різних кадрових агентств, які зв’язуються з роботодавцями на Алясці (наприклад, juneau.flagma.com).
Алгоритм дій:
- підписання договору з агентством;
- надання претендентом сканів закордонного паспорта, ідентифікаційного коду, резюме, які пересилаються агентством роботодавцю;
- оформлення документів — агентство надає допомогу;
- підготовка американською стороною контракту, який відправляється в консульство;
- оплата претендентом консульського збору після отримання номера контракту;
- оплата за послуги посередникам;
- після оформлення візи — купівля проїзних документів.
Такі посередницькі послуги можуть коштувати від 300 до 500 доларів США, при цьому існує небезпека потрапити в руки шахраїв.
Особливості роботи на Алясці для громадян України, Білорусі та Казахстану
Робота для українців на Алясці настільки ж доступна, як і для громадян з інших країн світу. Кілька останніх років відбувається переорієнтація трудових міграційних потоків українців до Європи та американського континенту. Уряд США, а також окремих штатів (в тому числі й Аляски) проводять політику найбільшого сприяння щодо українських мігрантів.
Найбільш поширеним каналом пристрою на сезонну роботу на Алясці є програма Work and Travel.
Ускладнення політичних та економічних відносин негативно позначилися на видачу тимчасових робочих віз українцям. Їх відгуки свідчать, що американські роботодавці воліють брати на роботу українців.
На яку зарплату можна розраховувати на Алясці
У 2024 році середня тижнева зарплата на Алясці, в середньому становить близько 1100 $, у той час як середня зарплата в США — 887 $ в тиждень. Для працівників, задіяних на сезонних роботах, більше значення має погодинна оплата. Мінімальна оплата за годину праці у США — 7,25 $. На Алясці цей показник вищий — 9,89 $.
Оплата некваліфікованої праці, як правило, проводиться за мінімальними ставками. Варто прислухатися до поради досвідчених працівників: звертатися слід до одного роботодавця — погодинна оплата в наступному сезоні підвищиться на 1,5 $.
Говорячи про зарплату, слід враховувати, що на її розмір можуть впливати найрізноманітніші чинники. Так, в рибній промисловості — залежність від улову, попиту на продукцію, величини компанії. У середньому заробіток може скласти 2 000-3 000 в місяць.
Робота на рибному промислі оплачується більш високо. Рибалки та палубні матроси можуть отримувати від 1,5 до 10 % вартості валового улову. На деяких судах замість відсотка від улову виплачують від 50 до 100 доларів в день. За 10 тижнів путини заробіток може скласти до 10 000 $ і більше.
Податки на Алясці
Аляска входить в число 8 штатів США, в яких склалася найбільш сприятлива ситуація для працюючих платників податків. Тут, крім відсутності податків на продажу і на автотранспортні засоби, є ще одна перевага — скасовано податок штату на доходи фізичних осіб (personal state income tax).
На такий крок уряд штату змогло піти за надприбутки, яку приносять нафтова і газовидобувна промисловості. Так, щорічно місцеві жителі отримують виплати дивідендів з Постійного фонду штату від нафтових доходів: у 2024 році припадає по 1022 $ на людину. Однак існує ймовірність, що у зв’язку з різким падінням з 2014 року цін на нафту та газ уряд штату перегляне це питання і винесе рішення про введення прибуткового податку з фізосіб.
Всі федеральні податки на Алясці – на прибуток (від 10 до 37 % за прогресивною шкалою), соціальний податок (6,2 %), медичний податок (1,45 %) залишаються в силі.
Як дорого жити на Алясці
Жити в самому північному штаті США дорого. Заощадити на теплі, електриці, теплому одязі не вийде. Ціни тут перевищують середньоамериканську і практично з’їдають більш високі заробітні ставки, відсутність деяких штатних податків, доплати.
Проте рівень життя на Алясці досить високий, тут відмінно налагоджена система соціальної підтримки, населення отримує якісні послуги та екологічно чисті продукти, особливо морського походження.
Ціни на деякі товари та послуги в Анкориджі:
Товари/послуги | Ціна, долари США |
---|---|
Буханець хліба | 4.14 |
Молоко (1 л) | 1.04 |
Пляшка води (1,5 л) | 2.38 |
Картопля (1 кг) | 2.2 |
Апельсини (1 кг) | 5.19 |
Рис (1 кг) | 6.2 |
Яйця (12 шт.) | 3.59 |
Куряче філе (1 кг) | 9.16 |
Сигарети (1 п.) | 10 |
Бензин АІ 95 (1 л) | 0.72 |
Оренда 1-кімнатної квартири (спальний район) | 990 |
Квиток в кіно | 12.00 |
Джинси Levis 501 | 41.55 |
Обід в кафе | 12.00 |
Власний бізнес на Алясці
США продовжують залишатися країною великих можливостей, в тому числі й для українців, які отримали грін-кард. На Алясці створені всі умови для того, щоб можна було створити та розвивати власний бізнес в США, а місцеві влади зацікавлені в розвитку бізнесу і надають підприємцям ряд переваг.
Серед них:
- вигідну оподаткування;
- продумана система кредитування бізнесу (відсоткова ставка — від 1 %).
На Алясці можна придбати вже готовий бізнес, можна відкрити філію свого готового бізнесу, можна почати з нуля — відкрити нову фірму або компанію.
Серед найбільш перспективних напрямків для української бізнес-імміграції: надання побутових послуг населенню, підстава рекрутингових фірм, ігровий і туристичний бізнес.
Замість висновку
Громадяни СНД у 2024 році мають можливість оформити короткострокову трудову візу в США або скористатись програмою Work and Travell для роботи в штаті Аляска. Найбільша кількість вільних робочих вакансій знаходиться в рибній промисловості. Насамперед це робота на плавучому рибзаводі, сейнерах і рибальських суднах, наземних заводах з переробки морських продуктів.
Попит на робочу силу цілорічний — риба ловиться протягом усіх 12 місяців. Отримати роботу можуть особи без високої кваліфікації, як чоловіки, так і жінки.
Середні місячні зарплати становлять від 2 000 до 3 000 тисяч доларів США. Більше шансів укласти контракт на сезонну роботу мають громадяни України та Казахстану. Є вакансії та замовлення на нафтовиків, лісорубів, водіїв, медсестер.
Разом з тим, штат відрізняється вкрай несприятливими кліматичними особливостями. Робота пов’язана з ризиком і труднощами, тому вимагає від претендентів відмінного здоров’я та терпіння, щоб не довелося виїхати без заробітку.