Організувати свою справу і домогтися високої рентабельності непросто. Особливо це стосується ринків, де рівень конкуренції неймовірно високий. Американський ринок саме з таких, але ми постараємося розібратися, як побудувати бізнес у США у 2024 році: що можна і потрібно робити, а від чого краще утриматися.
Бізнес-імміграція в США
Америка належить до числа країн з розвиненою економікою, що робить її дуже привабливою як для звичайних громадян, які планують переїзд або пошук роботи, так і для інвесторів. Але треба розуміти, що робота в американській компанії – це скоріше ваша мета, а от бізнес-інвестиції США – зовсім інша справа: в даному випадку інтерес присутній не тільки з вашої сторони.
Проте є одна обставина, що об’єднує потенційних працівників і підприємців, які бажають вести справи на території США. І тим і іншим необхідно отримати бізнес-візи. Основні категорії віз, які оформляються для позначених цілей, – це L1, EB1C, E2, EB5.
Візи категорії L1 оформляються для іноземних працівників-керівників, які переводяться на роботу в офіс компанії, розташований на території США. На таку візу можуть розраховувати топменеджери, які пропрацювали в даній організації не менше року протягом останніх трьох років.
До нового місця роботи фахівець може відправитися разом з родиною (чоловік/дружина та неодружені/незаміжні діти у віці до 21 року). Але членам сім’ї потрібно оформити візу категорії L2, яка видається на той самий строк, що і віза категорії L1, і дає право вести трудову діяльність на території США.
Все більшу популярність набуває бізнес-імміграція в США для підприємців. У цьому разі підприємець – це не найманий працівник (нехай навіть топменеджер), а в першу чергу інвестор, який планує вкладення в економіку країни. Для таких цілей є інші типи віз.
Віза категорії EB1C є практично аналогом L1. Вона теж призначена для іноземних топменеджерів, які переводяться на роботу в США. Але, на відміну від L1, що дають право лише на офіційне працевлаштування, візи категорії EB1C відносяться до імміграційних і легалізують не тільки роботу, але і постійне проживання в США.
Віза E2 відноситься до категорії імміграційних, і видається тим, хто планує придбати бізнес в Америці.
Перш ніж подавати заяву на отримання описаних категорій віз, потрібно заповнити петицію за формою I-129, направити її в Службу громадянства та імміграції США та отримати схвалення.
Після цього можна звертатися в посольство США. Документи, які потрібно надати:
- Заява (форма DS-160).
- Закордонний паспорт, який повинен діяти ще як мінімум 6 місяців з моменту виїзду з США.
- Квитанція про сплату збору. Збір за оформлення візи категорії L складе 690 доларів США (з них 190 доларів США за розгляд безпосередньо заяви, 500 доларів – збір за запобігання та виявлення шахрайства). При оформленні візи категорії E сплачується тільки збір за розгляд заяви – 205 доларів США.
- Фото з вимогами до фотографій можна ознайомитися тут.
- Петиція I-129.
- Номер повідомлення про схвалення петиції I-129.
Ще одна категорія віз – EB-5 передбачена для громадян, які планують інвестувати в економіку США як мінімум 1 000 000 доларів або створити/зберегти 10 робочих місць для висококваліфікованих працівників-американців.
Документи для отримання візи:
- Заява (форма DS-260).
- Закордонний паспорт, який повинен діяти ще як мінімум 6 місяців з моменту виїзду з США.
- Виписки з банківських рахунків.
- Податкові декларації.
- Квитанція про сплату збору. Сума збору для даної категорії віз становить 205 доларів США.
Форми бізнесу
В умовах сучасних ринків все більше набирає обертів інтернет-бізнес, який, з одного боку, віртуальний, а з іншого – здатний приносити солідний дохід. З точки зору споживача подібна форма організації справи надзвичайно зручна: адже можна зробити стільки справ буквально не виходячи з дому.
Для власника бізнесу головне – не помилитися з видом діяльності. І перш ніж приступити до активних дій, було б непогано з’ясувати, що купують американці в інтернеті. Це дозволить визначитися зі споживчими перевагами, цільовими сегментами та умовами конкурентів. Надалі на основі цих висновків буде легше планувати розвиток власного підприємства.
Однак далеко не будь-яке підприємництво можна перевести в інтернет-формат. В економіці більшості країн присутні старі добрі форми бізнесу – малий, середній і великий.
Малий і середній бізнес у США розвиваються досить високими темпами. Держава підтримує підприємців, надаючи кредити на вигідних умовах і даючи можливість зміцнювати свої позиції.
Критерії малого бізнесу згідно з американським законодавством:
- річний дохід становить не більше 2 мільйонів доларів США;
- кількість робочих місць – від 10 до 500;
- вартість активів – не більше п’яти мільйонів доларів.
В принципі створити підприємство може практично будь-який американець. Власне, саме цим вони й займаються, тому що частка малого бізнесу в США на сьогодні становить понад 90 %. Це значить, що більша частина всіх підприємств країни – маленькі фірми, організовані одним-двома людьми. Нескладно уявити рівень конкуренції між учасниками ринку.
Однак американці не з лякливих: багато вирішуються на створення своєї справи в надії, що коли-небудь вона стане по-справжньому успішним. Найбільшою популярністю користуються такі види малого бізнесу в США: послуги охорони здоров’я (зокрема, стоматологи, психологи тощо), консультаційні послуги, автомайстерні, підприємства громадського харчування, магазини.
Нерідко малий бізнес переростає в середній. Як правило, це відбувається за рахунок збільшення оборотів, прибутку та інвестицій.
Середні підприємства користуються ще більшими преференціями з боку держави та кредитних організацій. Крім того, з точки зору інвестора середній бізнес – набагато більш цікавий об’єкт, ніж дрібний.
Остання форма – великий бізнес у США – це ні що інше, як компанії зі світовим ім’ям і великою кількістю представництв в інших державах. Річні обороти та прибуток цих бізнес-гігантів обчислюються мільярдами доларів США, а кількість співробітників сягає кількох сотень тисяч.
Види американських компаній
У США функціонує чотири види підприємств:
- Приватне підприємництво (sole proprietorship). Підприємство створюється та управляється однією людиною. Однак це не означає, що власник бізнесу працює за п’ятьох, намагаючись осягнути неосяжне. Він має право найняти персонал і розподілити обов’язки між співробітниками. По суті така форма організації бізнесу – аналог ФОП у США.
- Партнерство з повною відповідальністю. Кожен член партнерства несе необмежену відповідальність за зобов’язаннями організації. Між партнерами укладається угода, в якому висвітлено права, обов’язки та повноваження, порядок розподілу прибутку і т. д. В разі смерті одного з партнерів або його виходу з партнерства організація припиняє існування.
- Партнерство з обмеженою відповідальністю. Аналог українського ТОВ. Відрізняється від попереднього виду партнерства тим, що кожен учасник несе відповідальність за зобов’язаннями організації строго в межах свого внеску в статутний капітал.
- Корпорація. Статутний капітал корпорації поділено на акції. Кожен власник акцій має право на частку майна корпорації, рівну частці акцій цього власника у загальній кількості випущених акцій. Власник несе відповідальність за зобов’язаннями корпорації лише в межах свого внеску.
Бізнес у США: чи легко його організувати
Заведено вважати, що на території США легко налагодити бізнес. Однак це велика помилка: організувати підприємство складно в будь-якій країні світу. Мало зареєструвати фірму в США або купити готовий бізнес, треба володіти діловими якостями, кмітливістю, вмінням вести переговори. В іншому випадку ви ризикуєте збанкрутувати в найкоротші терміни.
Як створити прибуткове підприємство
Насамперед визначитеся зі сферою діяльності. Краще всього провести розвідку боєм і вивчити потреби штату та міста, в якому плануєте вести бізнес. Наприклад, якщо на даній території вже існує мільйон магазинів, що торгують одягом, то мільйон перша точка навряд чи викличе бурхливий захват населення.
Можна постаратися організувати свою справу у сфері, яка цікава особисто вам. Адже не дарма Конфуцій говорив: «Знайди собі заняття до душі, і тобі не доведеться працювати жодного дня у своєму житті». Історія знає приклади, коли хобі ставало прибутковим і успішним бізнесом.
Специфіка ведення справ
Плануючи просування своєї справи, було б добре врахувати деякі особливості ведення бізнесу в США. В першу чергу вони пов’язані з тим, що в країні діє велика кількість програм, спрямованих на підтримку підприємців. Їх умови варіюються від штату до штату, але суті це не змінює: держава всіляко заохочує розвиток малого і середнього бізнесу.
Друга особливість стосується абсолютної прозорості американського бізнесу. Це означає, що ні про які хабарі або ухиленні від сплати податків не може бути й мови.
Американське податкове законодавство досить складне для розуміння, тому багато підприємців користуються допомогою податкових агентів. В даному випадку найкращий вихід – найняти грамотного агента, який зможе правильно розрахувати, утримати та перерахувати суми податків до бюджету.
Ще один момент, на який варто звернути увагу, – менталітет місцевих жителів. Американці цілком доброзичливий і товариський народ, тому і говорити з ними треба однією мовою. Вони готові розлучатися з грошима, але повинні точно знати, що отримають дійсно якісний товар або послугу. Налагоджуйте спілкування з потенційними клієнтами та будьте відповідальні за те, що ви робите для них.
Як відкрити бізнес у США
Обзавестися бізнесом в Америці можна трьома способами. Перший полягає в самостійній організації своєї справи з нуля, другий – в покупці вже створеного і налагодженого бізнесу і третій – в отриманні прав на використання відомого бренду (так званий франчайзинг).
Цей варіант підійде тим, для кого «свою» справу – дійсно своє від початку і до кінця. В даному випадку і розробка бізнес-планів, і реєстрація, і подальший розвиток підприємства ляжуть на плечі новоспеченого підприємця.
Самостійна реєстрація бізнесу
Стандартна реєстрація бізнесу в США бізнесу схематично виглядає так:
- Отримання візи та перетин кордону США. Щоб мати можливість розвивати свою справу в якій би то не було країні, потрібно для початку в’їхати на її територію.
- Забезпечення приміщенням. Американській владі абсолютно все одно, в якому приміщенні – вашому власному або орендованому – розташовуватиметься підприємство. Головне – це наявність документів, що підтверджують законність користування цією нерухомістю.
- Відкриття рахунку в американському банку.
- Страхування – обов’язкова умова для відкриття бізнесу. Як правило, основні ризики – це фінансові втрати та відповідальність перед третіми особами. Проте страховики можуть пропонувати й спеціальні програми, які розроблені під певний вид діяльності.
- Пошук і наймання персоналу.
- Пошук грамотного юриста, який допоможе розібратися в хитросплетіннях американського законодавства. До нерезидентів вимоги щодо зрозумілих причин вище, ніж до місцевих жителів, і без допомоги правознавця розібратися в них буде важкувато.
- Сплата мита і реєстрація.
Можна сказати, що відкрити компанію в США громадянину України нітрохи не складніше, ніж іншому іноземцю, адже процедура реєстрації однакова для всіх, а ось витрати можуть бути різними. Знизити витрати на відкриття підприємства можна за рахунок, наприклад, оренди (знявши відносно недороге приміщення), або страхування (вибравши найпростішу програму захисту від ризиків).
Відкриття філії компанії в США
Багато компаній прагнуть до виходу на міжнародний ринок. Спочатку потрібно знайти іноземних партнерів і налагодити взаємодію.
Припустимо, українська компанія планує просувати свої послуги на американському ринку. Їй вкрай необхідні партнери в США, щоб з їх допомогою можна було заявити про себе і сформувати певну думку у потенційних клієнтів.
Якщо ринок США прийме компанію, а американці проявлять інтерес до її послуг, є сенс задуматися про відкриття філії в Америці. До речі, відкрити філію дещо простіше, ніж організувати бізнес з нуля:
- По-перше, влада набагато охочіше дають візу тим, хто дійсно знає, що таке бізнес і як його вести. А якщо ви є власником компанії, то з великою часткою ймовірності володієте потрібними знаннями.
- По-друге, відкриття філіалу – це теж інвестування в економіку США. Яка ж країна відмовиться від можливого доходу? Вже точно не Америка. Та й держава практично нічим не ризикує: у разі провалу постраждаєте в першу чергу ви, оскільки всі фінансові, часові та моральні витрати виявляться марними.
Покупка готового бізнесу
Купити готовий бізнес набагато простіше, ніж ініціювати процес реєстрації нового підприємства. Все придумано до вас: пошук приміщення, наймання персоналу, налагодження бізнес-процесів – ці завдання вже виконані нинішнім власником.
Припустимо, ви вирішили купити готовий бізнес в Нью-Йорку. Нехай це буде який-небудь невеликий магазин або, наприклад, пекарня.
Мабуть, почати треба з вивчення фінансових документів, зібрати щось на зразок статистики роботи підприємства. Враховуючи, наскільки строго американське законодавство ставиться до підприємців, власнику навряд чи вдасться видати збиткове заклад за прибутковий бізнес.
Зверніть увагу на те, чи вчасно перераховувалися податки, було несвоєчасне перерахування заробітної плати працівникам, в яку сторону змінювалися обсяги виробництва / продажів / наданих послуг, які результати діяльності підприємства за підсумками останнього року (прибуток або збиток) і яка їх динаміка протягом попередніх років.
Якщо підприємство не приносило прибутку або, що ще гірше, зазнавало збитків, купувати його як мінімум безглуздо. Якщо ж спостерігався хоч і невеликий, але стабільний ріст прибутку, то, по всій видимості, бізнес розвивається і виправдовує вкладення власника.
Як продати бізнес
Існує два шляхи продажу бізнесу: самостійна або із залученням посередника.
У першому випадку власник фірми сам шукає покупця: розміщує інформацію на відповідних сайтах, шукає покупця серед друзів/знайомих/родичів, дає оголошення в газети.
Якщо до справи підключається посередник, то вирішення всіх питань, пов’язаних з пошуком клієнта та укладенням угоди, лягає на його плечі. Правда, послуги агентів та брокерів не безкоштовні, це слід враховувати при плануванні витрат на продаж бізнесу.
Після того, як покупець буде знайдений, розпочнеться етап перевірки документів, вивчення аналітичних даних та показників діяльності. Якщо покупця все влаштує, угода купівлі-продажу відбудеться, а потім бізнес буде перереєстровано на іншу особу.
Франшиза
Ще один шлях організувати свій бізнес – франшизи в США. Суть цього явища полягає в тому, що ви купуєте права на використання відомого бренду, ведете бізнес від його імені, отримуєте підтримку власників і регулярно перераховуєте їм обумовлений відсоток прибутку.
Проте в даному випадку у вас практично немає права на свободу дій: ви обмежені внутрішніми правилами, прийнятими в основній компанії.
Як зробити бізнес успішним
Єдиного рецепту успіху, на жаль, немає. Буває і так, що сама блискуча ідея провалюється, а сама безглузда приносить мільйони. Однак, мабуть, можна виділити фактори, які так чи інакше впливають на розвиток вашого бізнесу:
- Персонал. «Кадри вирішують все» – досить відома фраза, яка має глибокий і правильний сенс. Співробітники – це живі люди, без яких ваше підприємство перестане існувати (якщо, звичайно, ви не проведете повномасштабну автоматизацію всіх операцій). Зробіть ставку на професіоналізм і приймайте на роботу тільки кваліфікованих співробітників, здатних якісно виконувати роботу і нести відповідальність за її результат.
- Капітал. Якщо у вас є можливість регулярно вкладати гроші в бізнес, підходите до цього питання розумно: розробляйте нові продукти, інвестуйте в інформаційні технології, оптимізувати бізнес-процеси.
- Лояльність до клієнтів. Створення програми лояльності, системи знижок і заохочень, спеціальні програми для окремих категорій вашої цільової аудиторії. І не забувайте про особисте спілкування: побажайте доброго дня, запропонуйте літній людині допомогу в доставці покупок. Звичайна людська увага та участь здатні допомогти утримати давніх клієнтів і залучити нових.
- Конкурентоспроможність. Намагайтеся пропонувати клієнтам те, що не можуть або не хочуть пропонувати інші: нові послуги та опції, більш привабливе співвідношення ціни і якості.
- Податки. Тут порада може бути тільки один: платіть і спіть спокійно. Американське податкове законодавство не допускає порушень, штрафи за несплату податків вражають, а якщо підприємство належить іноземцю, то вельми вірогідна депортація з подальшою забороною на в’їзд у США.
Виділити найприбутковіший бізнес в Америці дуже складно, оскільки з цього питання немає офіційних аналітичних даних. Однак можна звернутися до структури ВВП США, згідно з якою 78 % припадає на сферу послуг (причому лідером в даному секторі виступає торгівля), 21 % – на промисловість і лише 1 % – на сільське господарство.
Найперспективніші напрями для організації своєї справи – це, мабуть, відкриття торгових точок, фірм з надання різних послуг (від побутових до бухгалтерських) або підприємств громадського харчування.
Висновок
В економіці США представлені всі форми бізнесу: дрібний, середній і великий. Основні організаційно-правові форми – це приватне підприємництво, партнерство (загальний або з обмеженою відповідальністю) та корпорації. Найбільшою популярністю користується приватне підприємництво.
Іноземець може організувати бізнес кількома способами: створити свою справу з нуля, готове викупити підприємство або скористатися франшизою.