Працевлаштування за кордоном – відмінна можливість покращити добробут, завести корисні знайомства і відвідати цікаві пам’ятки. Однак для цього потрібно не тільки укласти трудовий договір, але й отримати спеціальний дозвільний документ на в’їзд. Тим, кого цікавить професійна діяльність в американських компаніях у 2025 році, необхідна робоча віза в США. При цьому дуже важливо вибрати правильний тип документа.
Особливості робочої візи
Робоча віза – різновид національного довгострокового дозволу на перебування. Її особливість – надання можливості працювати за наймом. Без такої візи будь-який витяг прибутку іноземним громадянином вважається нелегальним і прирівнюється до порушення міграційного режиму.
За своїм призначенням американська робоча віза нічим не відрізняється від аналогічних документів, що видаються іншими країнами. Проте у неї є специфічні різновиди (в залежності від роду передбачуваної трудової діяльності), відрізняються терміни дії та пакет документів на оформлення. Поточні вимоги визначаються законодавством країни та правилами роботи консульської візової служби.
Зараз, прийнявши рішення відкрити робочу візу в США або іншу країну, ви отримуєте такі переваги, як:
- легальне перебування в країні протягом строку, достатнього для початку процедури натуралізації;
- оформлення переїзду родичів.
Готова робоча віза виглядає як наклейка в закордонному паспорті. В спеціальних графах зазначаються: що видала візу країна, тип та термін дії документа, персональні дані його власника. Справжність дозволу на в’їзд підтверджується захисними елементами.
Типи робочих віз та підстави для їх видачі
Види робочих віз до США для українців і громадян інших держав класифікуються в залежності від типу запланованих робіт і необхідної для їх виконання кваліфікації. Віза з метою працевлаштування не підійде тим, хто запланував власний бізнес в країні.
Тип робочої візи в США | Категорія осіб | Підстави для видачі |
---|---|---|
H-1B | Висококваліфіковані фахівці. | Заявник повинен мати вищу освіту не нижче ступеня бакалавра. |
H-1B1 | Тимчасові працівники з-поміж громадян країн-учасниць міжнародної угоди | Оформляється для громадян Чилі та Сінгапуру. |
H-2A | Сезонні сільськогосподарські працівники | Тільки на ті види сільгоспробіт, для яких недостатньо громадян США. |
H-2B | Кваліфіковані/некваліфіковані працівники, які не претендують на вакансії в сільськогосподарській галузі (програмісти, бухгалтери, продавці та представники інших спеціальностей без вищої освіти). | З метою заміщення тимчасових /сезонних вакансій. |
H-3 | Стажери | Професійна підготовка на робочому місці на строк не більше 2 років. Стажування не повинна бути післядипломною освітою або профпідготовкою. Подібна стажування недоступна в країні постійного перебування. |
H-4 | Залежні члени сім’ї | Призначена для подружжя іноземних працівників та їх дітей у віці до 21 року. Не дає права на роботу. |
L-1 | Перекази всередині компанії | Видається співробітникам міжнародних компаній, що тимчасово переводяться в головний офіс / дочірню організацію/ філія на території США. |
L-2 | Залежні члени сім’ї | Призначена для подружжя іноземних працівників та їх дітей у віці до 21 року. З правом на роботу. |
O | Особи з видатними здібностями і їх основні помічники | – |
Р | Спортсмени, діячі культури, артисти та їх основні помічники | Видається для участі в проведених на території США заходах, що відповідають їх професійної діяльності. |
Q | Учасники програм міжнародного обміну | З метою навчання, працевлаштування, залучення приймаючої сторони до історії/культури/ традиціям країни постійного проживання заявника. |
При подачі прохання про видачу візи для працевлаштування в США українців і громадян інших держав необхідно документальне підтвердження підстави для вибраного типу дозволу на в’їзд.
За скільки днів потрібно подавати заяву на робочу візу в США
Бажаючі завчасно зробити робочу візу в США можуть зібрати та подати документи за 90 діб до запланованої дати початку трудової діяльності. У якості останньої приймається дата, зазначена у формі I-797.
Однак в’їхати на територію США можна не раніше ніж за 10 діб до офіційної дати початку роботи.
Відомості та документи для подачі заяви
Подача прохання про оформлення робочої візи в Сполучені Штати Америки вимагає надання наступних даних та документів:
- При необхідності оформити трудову візу в США у 2025 році категорії L-1 по blanket petition потрібно оплата збору за перевірку на можливе шахрайство.
- Заяву за формою DS-160 (на видачу неімміграційної візи).
- Закордонний паспорт, термін дії якого складає не менше 6 місяців з дати закінчення строку запланованого перебування.
- Фото встановленого зразка.
- Запрошення, що підтверджує запис на співбесіду за допомогою офіційного сервісу.
- Будь-які додаткові паперу для співбесіди, що підтверджують мету запланованої поїздки в США. Які документи потрібні на робочу візу в кожному конкретному випадку, ви можете дізнатися на сайті консульської служби.
Процедура подачі прохання про отримання робочої візи в США
Порядок подачі прохання строго регламентований і складається з декількох обов’язкових етапів.
Оплата консульського збору
Оплата консульського збору може здійснюватися в українських гривнях й тільки у відділенні Райффайзен Банку Аваль.
Перед тим, як йти у банк, необхідно роздрукувати відповідний депозитний бланк для розгляду заяви на отримання візи США. Зразки бланків можна завантажити на сайті.
У 2025 році вартість робочої візи в Америку, не залежить від типу документа. Розмір консульського збору фіксований і становить 190 $.
Термін дії квитанції про оплату – 12 місяців від дати її отримання. У разі відмови у видачі візи або відкликання прохання самим заявником повернення консульського збору не здійснюється.
Заповнення анкети на візу
Щоб самостійно оформити дозвіл на в’їзд з метою працевлаштування в США, необхідно заповнити заяву про видачу неімміграційної візи за формою DS-160. Заява подається в електронній формі за посиланням.
Щоб отримати робочу візу в США громадянину України, разом із заповненим бланком необхідно завантажити фото заявника встановленої форми. Фотографія повинна бути зроблена не раніше 6 місяців до подачі прохання.
Після заповнення заяви система формує сторінку з буквено-цифровим кодом підтвердження. Цю сторінку слід роздрукувати та пред’явити на подальшому співбесіді.
Запис та проходження співбесіди в консульстві США
Попередній запис на співбесіду здійснюється онлайн за допомогою сервісу cgifederal.secure.force.com.
Щоб встати в чергу, потрібно внести в електронну форму наступні дані заявника:
- номер закордонного паспорта;
- номер квитанції або іншого платіжного документа, що підтверджує внесення консульського збору;
- десятизначний номер штрих-коду зі сторінки підтвердження, що генерується після подачі заяви DS-160.
Щоб виїхати в Америку по робочій візі, необхідно з’явитися в консульство в призначений час з повним пакетом необхідних документів та успішно пройти співбесіду з візовим офіцером.
Безпосередньо на саме співбесіду необхідно взяти з собою документи за таким переліком:
- роздруківка електронного запрошення на співбесіду;
- роздрукування електронної сторінки, що підтверджує подачу заяви DS-160;
- фото встановленого зразка;
- діючий закордонний паспорт і всі раніше видані паспорти.
Спроба надати підроблені документи може призвести до перманентної заборони на видачу візи в США будь-якого зразка.
Куди подавати документи на американську робочу візу
Дізнатися, що потрібно для робочої візи в США, та подати прохання можна тільки в консульській службі США. Не можна подати документи через агентство: онлайн-заявка і співбесіду передбачають особисту участь заявника.
Фірми-посередники можуть надавати виключно консультаційні послуги. Ніяких гарантій в отриманні візи вони надати не в змозі.
На території України ви можете звернутися в Посольство Сполучених Штатів Америки в Києві за адресою:
- вул. Авіаконструктора Ігоря Сікорського, 4 (раніше вул. Танкова);
- Телефон: (044) 521-5000;
- Факс: (044) 521-5155;
- Веб-сайт: ua.usembassy.gov/uk/.
Які можуть знадобитися додаткові документи
Для українців і громадян інших держав як документи, що підтверджують мету запланованої поїздки, рівень освіти та компетенції претендента, рекомендується надати наступні папери:
- дипломи про освіту;
- запрошення на роботу від роботодавця;
- трудову книжку або оригінали довідок з попередніх місць роботи, що підтверджують стаж і досвід роботи за фахом.
Особам, працевлаштованим на даний момент в США по візі H-1B, потрібно підготувати:
- податкові декларації (форми IRS 1040 і W-2) за весь час роботи в США;
- розрахункові листки по заробітній платі за минулий календарний рік;
- ПІБ та номери телефонів керівників кадрових служб з поточного і попередніх місць роботи;
- резюме.
Як оформити візу в США для членів сім’ї
Отримавши дозвільний документ на в’їзд з правом на роботу, ви можете оформити візу в Сполучені Штати Америки й для своїх родичів.
В цьому випадку потрібно надати таку інформацію про кожного із залежних членів сім’ї:
- документи, що підтверджують родинний зв’язок (свідоцтво про шлюб для подружжя, свідоцтво про народження для неодружених дітей віком до 21 року);
- довідку з місця роботи для подружжя, що підтверджує факт постійного працевлаштування на батьківщині;
- якщо чоловік/дружина працюють в США по візі H-1B – податкові декларації (форми IRS 1040 і W-2) за весь час роботи в США і розрахункові листки по заробітній платі за минулий календарний рік.
Те, на скільки дається робоча віза в США основного заявника, що безпосередньо впливає на термін дії дозвільного документа на в’їзд для залежних осіб. При цьому останнім віза може бути оформлена без права на працевлаштування.
Відстеження готовності та отримання паспорта
Існує декілька способів відстеження готового паспорта:
- швидка перевірка на сайті ustraveldocs.com використовуючи номер паспорта;
- електронною поштою за адресою passportstatus@ustraveldocs.com. В темі та в повідомленні листа вкажіть номер паспорта в такій самій формі, в якій він використовувався під час запису на співбесіду;
- на сайті cgifederal.secure.force.com в особистому профілі;
- за допомогою call-центру через чат або по телефону за контактними даними.
Отримати готові документи можна двома способами:
- в офісі служби кур’єрської доставки ТMM Express, який ви обрали під час призначення співбесіди;
- або замовити доставку в одне з міст України додому чи в офіс. Вартість доставки в Зоні 1 60 гривень за один паспорт. В міста, які не входять в Зону 1 доставка коштує 200 грн.
Порядок дій у разі відмови
Якщо за вашим запитом прийшла відмова, уважно вивчіть його причину. Якщо справа в неправильно оформлених документах або нестачі даних, виправити ситуацію досить просто. Однак доведеться подавати заявку наново і ще раз сплачувати консульський збір.
Крім зазначених, до числа найбільш поширених причин відмови відносяться наступні:
- недостатній рівень кваліфікації претендента;
- хитке фінансове становище потенційного роботодавця, від імені якого оформлене запрошення;
- вичерпаний річний ліміт на іноземних робітників;
- підозри в тому, що віза оформляється з метою подальшої імміграції;
- відсутність схвалення з боку Міністерства праці США;
- раніше зафіксовані порушення міграційного законодавства.
У разі отримання відмови у робочій візі в США у претендента є два варіанти подальших дій:
- скласти повторне прохання, якщо обставини справи змінилися;
- звернутися з апеляцією у консульство, в якому розглядалося прохання;
- звернутися в суд за місцем розташування консульства.
При зверненні до суду в обов’язковому порядку потрібна допомога професійного юриста.
Часті питання
Розглянемо кілька актуальних питань:
- Чи можна працювати в США по туристичній візі?
Іноземні громадяни, які регулярно відвідують Сполучені Штати Америки, нерідко задаються питанням про те, як працювати в США по туристичній візі. Якщо вас цікавить легальне працевлаштування, то це неможливо. Ви можете домовитися про прийом на роботу з недобросовісним роботодавцем. Однак виявлення цього факту міграційною службою призведе до штрафних санкцій, депортації, а в деяких випадках – і до постійної заборони на в’їзд в США.
- Як правильно поводитися на співбесіді?
Під час бесіди з візовим офіцером ви повинні максимально чітко дати зрозуміти, що не маєте наміри переїхати до Америки на постійне місце проживання. В якості основних підтверджень цього зазвичай виступають міцні родинні зв’язки. Не намагайтеся тиснути на візового офіцера і не нервуйте, тримайтеся природньо.
- Чи є обмеження за віком для претендентів?
Таких обмежень немає.
- Чи можна отримати візу для виконання разових робіт, наприклад, для далекобійника?
Такий тип дозвільних документів не передбачено.
- Приблизно скільки робиться робоча віза по часу?
Відповідаючи на це питання, слід почати з того, що час очікування співбесіди може значно змінюватись в залежності від сезону і завантаженості конкретного представництва консульської служби. У кожному індивідуальному випадку інформація за термінами розгляду заявки уточнюється окремо.
Тим, хто хоче отримати візу максимально швидко, рекомендується подати документи через консульські служби інших країн або з території США, відвідавши країну за короткостроковою туристичній візі.
- Чи проводиться розіграш робочих віз в США?
В даний час дозвіл на роботу в США не може бути отримано в результаті лотереї або іншого виду розіграшу.
- Що таке SSN?
SSN (Social Security Number – номер соціального страхування) – унікальний дев’ятизначний номер, який присвоюється Адміністрацією соціального забезпечення США. Номер служить для пенсійного та податкового обліку. Його наявність обов’язково для всіх, хто платить податки в Сполучених Штатах Америки, в тому числі для офіційно працевлаштованих резидентів та іноземних громадян.
- Чи можна продовжити робочу візу в США?
Ви можете продовжити термін перебування в країні на займаній посаді до 6 років, але тільки за умови, що зарекомендуєте себе як незамінний і цінний працівник. Мінімальний термін, на який оформляється віза з правом на працевлаштування, – рік. Середній термін – не більше 3 років.
Для продовження робочої візи необхідно подати заяву до міграційної служби за місцем перебування, приклавши податкові декларації та розрахункові листки по заробітній платі.
Підбиваючи підсумок
На 2025 рік існує кілька видів дозвільних документів на в’їзд в США з правом подальшого працевлаштування. Щоб дізнатися, за якою візою можна працювати в США, необхідно заздалегідь визначитися з тим, де і за якою спеціальністю ви маєте намір працювати.
Подача прохання і попередній запис на співбесіду здійснюються через офіційні електронні сервіси. Після оплати консульського збору, подання анкети та запису на співбесіду вам буде призначена дата бесіди з візовим офіцером.
На жаль, ніхто не дає гарантії отримання дозволу на в’їзд, навіть у тому випадку, якщо всі документи в порядку. Найменший сумнів у їх справжності або підозра у вашому намір переїхати в країну назовсім спричинять відмову.
Слід зазначити, що в даний час встановлена чітка покрокова інструкція отримання візи у США. Єдина схема діє для заявників на будь-яку категорію робочої візи та не залежить від статусу претендента.