У США приблизно 6,5 млн км класних автошляхів, якими їздить майже половина (близько 45 %) всіх вантажних автомобілів світу. За даними Бюро транспортної статистики країни, експлуатується майже 2,5 млн вантажівок, а 5-6 % валового національного продукту створюється вантажоперевізниками. Робота далекобійником у США у 2025 році затребувана і добре оплачувана. У галузі зайнято понад мільйона людей, понад 400 тисяч компаній і приватних підприємців. Разом з тим Американська асоціація вантажоперевізників скаржиться, що 90 % роботодавців не можуть знайти достатню кількість робочих рук.
Американські особливості
Згідно з офіційними даними, в країні налічується близько 4 млн далекобійників. Причому кожен двадцятий водій вантажівки в США ─ жінка.
Поряд з великими перевізниками в США багато невеликих фірм (до 80 %), які володіють однією або декількома фурами. Однак умови праці та розміри оплати за рейс від масштабів бізнесу залежать мало. Це єдиний не монополізований ринок з загальною дохідністю, обчислюється десятками мільярдів.
Робота водієм вимагає відповідності певним критеріям. При цьому є можливість отримання вакансії далекобійника в США для українців та інших вихідців з СНД.
Незалежно від водійського класу претендент на посаду водія зобов’язаний володіти достатньою фізичною підготовкою.
Американський закон дозволяє управляти вантажівкою з 18 років при наявності водійського посвідчення та ліцензії. Проте роботодавці в першу чергу звертають увагу на людей у віці не молодше 25-30, а фактично середній вік далекобійника в США ─ 49 років.
Тут не можна не вийти роботу без поважної причини, не заведено йти на лікарняний. Ринок жорстко стандартизований, завдяки чому особливості роботи далекобійників однакові для всіх. Діяльність оптимально організована, характеризується простим регулюванням і повною відсутністю корупції.
Питаннями працевлаштування, умов праці та відпочинку діяльно займаються профспілки. Навчання, консультації та юридична підтримка забезпечуються професійними об’єднаннями ─ асоціаціями.
Водійські категорії
Справжній американський трак ─ це важкий, потужний і технічно складний транспортний засіб. Кваліфікація далекобійника багато в чому визначається його умовною категорією залежно від спеціалізації, яка може бути:
- Dry Van Drivers ─ перевезення сухих продуктів на склади тривалого зберігання;
- Less than Truck Load ─ транспортування навантаження, меншою, ніж у трака. Такі водії займаються перевезенням різних товарів у межах одного міста або максимум штату;
- Auto Haulers ─ транспортування великогабаритної техніки;
- Flat Bed Drivers ─ водій платформи під будівельні плити, конструкції, труби, колоди;
- Reefer ─ водій рефрижератора;
- Tanker Drivers ─ перевізник рідкого палива, нафти, газу, бензину, інших небезпечних рідин в цистернах.
Власне, самі великі машини ─ траки – водять фахівці чотирьох останніх категорій. Вони ж самі затребувані, а ті з них, які беруть участь у магістральних і міжнародних перевезеннях, ще й самі високооплачувані.
Умови роботи
Якщо говорити про легальне працевлаштування, американські далекобійники мають можливість отримувати роботу в солідних компаніях зі стабільно високим заробітком і соціальними гарантіями. Звичайно, це страховка, в тому числі, і медична, гарантований відпустки, оплачуваний лікарняний.
Крім досвіду, фізичної сили та здоров’я, роботодавці звертають увагу на особисті якості кандидатів, які іноді суперечать один одному. Влаштуватися працювати далекобійником набагато легше водієві, якого характеризують:
- зібраність;
- серйозність;
- сміливість;
- спокій;
- вміння швидко реагувати у складній ситуації;
- витримка;
- стресостійкість;
- здатність приймати самостійні рішення.
Згідно з американським трудовим законодавством, керувати великовантажним авто можна не більше 11 годин, після чого обов’язковий відпочинок тривалістю не менше 10 годин.
Високі вимоги до найманих водіїв компенсуються прекрасними умовами роботи, завдяки яким життя далекобійника в США з боку виглядає цілком привабливою. Тут ніхто не змусить виїхати на трасу втомленого водія на несправній машині.
Роботодавці намагаються оснащувати транспорт всім необхідним для роботи й життя в дорозі, надавати водіям максимум комфорту. Навігатори, холодильники, зв’язок, устаткування для приготування їжі, душ, кондиціювання, супутникове радіо, навіть телебачення ─ усе доступно.
Отримання прав
Перед тим як почати працювати далекобійником, доведеться отримати американські водійські права. Для цього необхідно прекрасно володіти теорією і правилами водіння, скласти відповідний іспит, а також пройти практичний тест у транспортному департаменті штату (Department of Motor Vehicles). Записатися на іспит можна безпосередньо на офіційному сайті організації, вибравши штат, в якому ви проживаєте.
Варто врахувати, що у деяких штатах є обмеження на отримання комерційних водійських прав (CDL) класів A, B і C, необхідних для управління вантажівкою. Потрібно зазвичай рік після отримання звичайних (Basic Driving Licence) водійських прав.
Які категорії водійських прав потрібні для далекобійника, що вирішується в процесі навчання або за домовленістю з роботодавцем.
Далі необхідно пройти навчання тривалістю від двох тижнів до дев’яти місяців. Це доступно в спеціальній школі, яку нескладно можна знайти за місцевим газетам або з допомогою інтернету.
Отримати необхідну інформацію можна у самих водіїв і брошур, які зустрічаються на трак-стопах. Вартість навчання ─ в середньому від 1 500 доларів.
Також існують компанії, які охоче беруть навчання на себе. Однак не безоплатно. Як правило, протягом першого року роботи доведеться отримувати центів на п’ять з милі менше. Щоб зробити CDL у США, доведеться витратити близько року.
Доповнення до водійського посвідчення
Щоб стати справжнім далекобійником і розраховувати на саму високооплачувану роботу, доведеться пройти додаткове навчання та отримати так звані Endorsements – схвалення для роботи в певних умовах). А їх отримують за підсумками здачі іспиту з правил перевезення специфічних і небезпечних вантажів (Hazardous Materials). Доведеться додатково вчитися.
Інші необхідні документи
Просто так поїхати в Америку працювати далекобійником не вийде. Процес за умовчанням передбачає підготовку медичних довідок, а також документів, що підтверджують легальність перебування в США.
Паспорт потрібно в будь-якому випадку. Щоб отримати водійське посвідчення (ВП), спочатку необхідно потрапити в систему реєстрації та отримати номер соціального страхування – social security number. Для цього слід звернутися в місцеве відділення Social Security, заповнити анкету і надати адресу проживання в США, на який прийде видрукуваний на блідо-блакитному картоні документ із заповітним номером.
Треба зауважити, що правила дорожнього руху і, відповідно, вимоги до, документів що видаються в різних штатах мають деякі відмінності. Де краще працювати трак-драйвером, сказати складно. Напевно, там, де подобається жити та де більше платять. Наприклад, на Алясці. А зазвичай просто там, де візьмуть на роботу.
В залежності від місцевого законодавства водія можуть відправити на курси антиалкогольної пропаганди, які проводяться раз у два тижні, а також зарахувати як частину іспиту наявні права міжнародного зразка. Неамериканський водійський стаж не береться в розрахунок ніде.
Медкомісії, як правило, як такої не існує, а просто перевіряють зір прямо в місцевому аналогу Державтоінспекції. Дуже важлива страховка. Повна на рік обійдеться в районі 50 тисяч доларів.
Пошук роботи
Що потрібно, щоб стати далекобійником, практично вже повинно бути зрозуміло. Питання полягає в тому, як шукати роботу. Це робиться віддалено через інтернет або на місці: за допомогою автомобільних асоціацій, оголошень у друкованих виданнях, на ТБ та електронних ресурсах.
Часто роботодавці самі доглядають водіїв на етапі навчання у школах далекобійників, але частіше викладачі видають рекомендації. Стійкі зв’язки подібних шкіл з транспортними компаніями дозволяють останнім поповнювати персонал кваліфікованими кадрами, тому підтримуються асоціаціями та профспілками.
Одночасно вирішити завдання легалізації та працевлаштування в США можна за допомогою потенційного роботодавця. При певних умовах він зможе допомогти отримати робочу візу, а потім організувати навчання на далекобійника з працевлаштуванням.
Досвід, гарне резюме та рекомендації дозволять зацікавити роботодавця настільки, що він оплатить навчання, підкаже, як з першого разу скласти іспити та отримати необхідні документи.
Про власну справу в Америці мріє кожен. Щоб відкрити філію компанії або придбати готовий бізнес, потрібно близько 100 тисяч доларів.
Вихідцям з СНД простіше починати з індивідуального підприємництва. Купивши або орендувавши трак, можна зайнятися приватними перевезеннями вантажів.
І тут є варіанти: можна працювати в поодинці, в кооперації з такими ж індивідуалістами або за угодою з великою компанією.
Для україномовних водіїв найбільш логічний і простий шлях у професію лежить через працевлаштування в компанії з українським або російським корінням. Всі процедури тут будуть тими ж, що і в будь-який інший, але не буде мовного бар’єру. Можливо, колишні співвітчизники навіть поставляться до вас краще, ніж до місцевих водіїв, прекрасно знаючи специфіку роботи вдома.
Заробіток американського далекобійника
Середня зарплата водія далекобійника в США у 2025 році становить близько 1 300 доларів на тиждень. Річний заробіток може доходити до 90 000 доларів. Кінцеві цифри будуть залежати від декількох факторів:
- пробігу, оскільки ставка розраховується по тахографу;
- кваліфікації;
- категорії;
- типу вантажів, що транспортуються.
Чим складніше і небезпечніше вантаж, чим його більше, чим далі потрібно везти, тим більше заробить водій. В середньому за милю платять 50 центів.
Скільки отримує далекобійник в місяць, визначається договором з роботодавцем або особистими амбіціями, якщо мова йде про індивідуальну підприємницьку діяльність.
Якщо взяти середню швидкість руху 30-40 миль/год, то за день можна заробити 150-200 доларів, якщо працювати на господаря. До речі, в Небрасці, Юті та Неваді дозволені швидкості руху на трасах вище, тому там водій може заробити до 300 доларів.
Також багато що визначає особистий досвід і авторитет водія, здатність швидко усувати несправності.
Чим відоміша компанія, тим вища оплата праці. Приватник при регулярному зайнятості заробляє в місяць до 10 тисяч доларів. Крім того, замовляють перевезення фірми платять за простій понад двох годин з розрахунку 10 $/год, але не більше 120 доларів за добу тобто при тривалій завантаженні теж можна заробляти, власне, нічого не роблячи.
Як альтернативу україномовні емігранти спочатку вибирають роботу водія шкільного автобуса. Заробітна плата тут варіюється від 20 до 44 тисяч доларів на рік.
Оподаткування
Система оподаткування в країні досить складна. Податки поділяються на федеральні та місцеві з прогресивними ставками.
- Найвища ставка податку на прибуток діє в штаті Айова і становить 12 %.
- Шість штатів, серед яких Іллінойс, Нью-Джерсі та округ Колумбія, сплачують податок за ставкою 9 % і більше.
- Ставки в межах 5 % і нижче характерні для 8 штатів, серед яких Кентуккі, Юта, Колорадо та інші.
Крім цього, в країні є штати-виключення, такі як Вашингтон, Огайо, Невада, Техас, в яких немає прибуткового податку. В якості альтернативи там стягують податок на валовий прибуток компаній.
На території Вайомінгу і Південної Дакоти не діє жоден з цих податків.
Ніхто в США і не думає ухилятися від податків, завжди дешевше і спокійніше їх платити, а от можливість отримання легального податкового вирахування витрат на ремонт, обслуговування та устаткування автомобіля далекобійники використовують по максимуму.
Частина виплат можна повернути у вигляді компенсацій за навчання, оренду житла, автомобільний кредит і так далі. Транспортного податку, а також спеціальних для великовантажних автомобілів дорожніх зборів у США немає, але є податок на автотранспорт, який відноситься до податків на рівні штату.
Оператор навантажувача
Водій навантажувача в США також затребуваний багатьма транспортними компаніями. У число обов’язків цього фахівця входять:
- завантаження/відвантаження товарів, продукції й так далі з допомогою форкліфту;
- складська логістика, ведення документації;
- облік терміну придатності, дотримання правил зберігання.
Навантажувач в Америці часто виконує й обов’язки складського працівника, тому повинен вміти говорити та писати по-англійськи. І, що найголовніше, володіти великим досвідом роботи.
Заробітна плата в різних компаніях становить від 10 до 15 доларів на годину. Деякі компанії дозволяють працювати на своїх навантажувачах.
Де можливе навчання
Якщо є сертифікат або диплом водія навантажувача, обов’язкове ліцензування здійснюється в режимі онлайн. Коштує процедура близько 50 $.
Звичайних курсів в країні досить багато. Адреси та контакти можна дізнатися в інтернеті.
Тривалість навчання складає від 1 до 7 днів, а вартість не перевищує 500$. Тут можна отримати необхідний мінімум теоретичних знань і навичок володіння технікою.
При отриманні роботи найважливіше ─ практичний тест у роботодавця. Якщо ваші вміння його задовольнять, спеціальність форкліфт-драйвера (Forklift Operator) можна отримати на курсах за рахунок наймача.
До речі, пропоновані великими логістичними компаніями так звані класи можуть тривати всього 8 годин, а їх вартість становитиме близько 6 000 доларів.
Отриманий таким чином сертифікат можна використовувати тільки в компанії, що оплатила курси. На новому робочому місці доведеться отримувати інший.
Чи небезпечна робота американського далекобійника
Основні небезпеки для будь-якого водія:
- порушення правил;
- погана погода;
- незадовільний стан дорожнього покриття і люди на дорозі.
На трасах пішоходів в Америці не зустрінеш. Дороги тут чудові, а там, де є строгий відеоконтроль, правил ніхто не порушує. Немає тут і рекетирів.
Статистика стверджує, що щорічно зі ста тисяч водіїв близько тридцяти гине з вини погоди та через недотримання безпеки, норм робочого часу і відпочинку. Зокрема, водії засинають за кермом і перевищують швидкість.
Найскладніші умови, за відгуками самих водіїв, відзначаються на окремих ділянках доріг в таких штатах:
- Аляска,
- Пенсильванія,
- Техас,
- Каліфорнія,
- Джорджія.
Висновок
Незважаючи на складну й небезпечну роботу, бажають влаштуватися далекобійником достатньо. Професія дає масу переваг:
- високий стабільний заробіток;
- хороший соціальний пакет;
- комфортні умови праці;
- повага на дорогах і в суспільстві;
- можливість побачити країну цілком власними очима.
Робота має і недоліки:
- порушується режим сну і відпочинку;
- з’являються хвороби хребта, опорно-рухового апарату, захворювання шлунково-кишкового тракту;
- кар’єрний ріст обмежений;
- життя проходить у відриві від сім’ї;
- постійне психологічне напруження негативно позначається на психіці.
До речі, у США професія далекобійника займає дев’яту сходинку у числі найбільш небезпечних. З іншого боку, це прекрасна можливість нормально жити та легально працювати в самій привабливій для іммігрантів країні.