Меню Закрити

Як оформити і повернути такс-фрі в Польщі

Такс-фрі в Польщі у 2023 році надає можливість заощадити на зроблених в цій країні покупках, компенсувати собі частину вартості купленого товару (ПДВ). Гроші повертати можна практично за будь-які види товарів.

такс-фрі в Польщі

В чому суть Tax Free

Tax Free – це система, яка повертає суми оподаткування на додану вартість (VAT/ПДВ) товарів, куплених іноземними громадянами. Так називається документ, що включає в себе список тих речей, на які здійснюється повернення податку. У нього також вписуються дані про покупця.

Порядок компенсації VAT з польських торгових точок визначається законом від 11 березня 2004 року «O podatku od towarów i usług» («Про податки на товари та послуги»). У дванадцятому розділі (розділ 6) закону описується процедура повернення податку туристам.

Зокрема, статтею 126 встановлюється: правом на його повернення володіють люди, які постійно проживають поза держав ЄС. Відповідно до закону, податок відшкодовується на будь-які товари, крім палива (ст. 126, пункт 3).

Повернення VAT можливий в повному обсязі або частково (стягується комісійний збір). Залежить сума від того, чи виписується Tax Free торговою точкою або для повернення податків необхідні послуги посередників. Зазвичай дізнатися про це можна з інформаційних табличок в магазині, або запитавши у продавця. Обидва види такс-фрі мають мінуси та плюси.

У першому випадку клієнтові дістається від торгової точки стовідсоткове відшкодування ПДВ. Мінус цього способу – для отримання компенсації потрібно повернутися в країну. Відбувається це так. В магазині мандрівникам видається Tax Free документ (Zwrot VAT dla podróżnych ‒ «Повернення ПДВ для мандрівників») із зазначенням їх контактних даних, інформації про товар. Додається чек з каси.

Щоб відшкодувати ПДВ, слід переїхати кордон, поставивши в документ такс-фрі друк у митників.

Потім повернутися в Польщу і в місці придбання речі вам в злотих виплатять належну суму. Для цього продавцеві надається закордонний паспорт і форма VAT.

У багатьох розвинених торгових компаніях клієнту не обов’язково йти до магазину в тому ж місті, він може самостійно вибрати зручний для себе місце повернення податку (уточнюється у продавців).

Іноді можливе надання додаткової послуги. Замість вас отримати ПДВ може інша особа. У магазині потрібно заповнити спеціальну заяву-доручення такс-фрі. Після пред’явлення в торговій точці або в представництвах Global Blue цього документа, форми VAT, чека, оригіналу паспорта уповноваженої особи та копії поручительського паспорта, йому виплатять суму податку.

Про дану послугу слід питати у співробітників магазину. Зразки документів (Upoważnienie) на повернення такс-фрі в Global Blue і в супермаркетах представлені нижче. При другому варіанті нема потреби повторного відвідування супермаркетів: кошти повертаються міжнародним оператором через пункти, які займаються видачею грошей. Недоліком цього способу є комісійна виплата, що досягає 40-45 % від усієї суми належного VAT.

Основні посередницькі компанії ‒ CashBack, Global Blue, Premier Tax Free. У республіці переважно зустрічається Global Blue.

Щоб отримати гроші, клієнт повинен принести в пункт повернення податку закордонний паспорт і підготовлений ваучер такс-фрі (паспортні дані, перелік товарів, суми до отримання), зі зробленими на кордоні відмітками. Належна сума виплачується готівкою, у валюті держави, в якому відбувається ця операція.
Курс визначається виходячи з фактичного курсу в момент звернення. Global Blue пропонує послуги в більш ніж п’ятдесяти країнах. Представництва компанії є тому числі в Україні.
Global tax free

Умови для повернення ПДВ

Для повернення податків необхідно дотримати ряд умов. По-перше, потрібно бути мандрівником ‒ не проживати постійно в ЄС. Місце проживання визначають виходячи з документів, що ідентифікують особу. По-друге, товар слід вивозити в непошкодженій упаковці. Переїжджаючи через кордон, у формі такс-фрі потрібно проставити печатку митної служби.

Зверніть увагу на встановлене для вивезення товарів з Євросоюзу час ‒ строк дії чека Tax Free обмежений.

На вивезення товару у вас є три повних місяці, без урахування місяця покупки. Якщо річ купували в серпні, вивезти її треба не пізніше тридцятого листопада. Необхідно пам’ятати, що повернення ПДВ відбувається впродовж 10-місячного періоду. Відлік ведеться від завершення місяця здійснення покупки (ст. 129 пункт 2 закону України «O podatku od towarów i usług»).

Десять місяців – граничний термін і в деяких торгових мережах він коротший (завжди уточнюйте у продавців).

Ліміт на кількість товару

Товар купується для особистих потреб, ніяк не для комерційного використання. Покупка обов’язково повинна вміститися в особистому багажі. Більш значні кількості можуть свідчити про намір використовувати товар для перепродажу. Тоді можлива відмова у компенсації ПДВ.

У деяких торгових мережах додатково є умови, які регламентують кількість товарів, внесених до касового чека. Уточнити це можна у співробітників магазину. Також, щоб податок був повернутий, мінімальна вартість придбаного товару становить 200 zł і більше. Дану суму розпорядженням від 23.06.2017 р. «Про мінімальну підсумкової вартості покупок, для яких мандрівником може знадобитися повернення податку на товари та послуги» встановило польське Міністерство фінансів.

Відсотки ставок

Ціна всього виробленого включає в себе ПДВ. У Республіці Польща основною ставкою є 23 %, але цифра буває і менше – 5 або 8 %. Найнижчий відсоток у продуктів – м’яса, молочної та хлібобулочної продукції, овочів, риби, вище – біля побутової техніки, будматеріалів, одягу.

Відповідно, вигідно купувати дорогу побутову техніку та оновлювати свій гардероб ‒ повернення такс-фрі дозволяє значно здешевити такі покупки.

Відсотки ставок Такс Фрі в Польщі

Як розраховується Tax Free

Податкові ставки є в магазинному чеку. Важливо знати – податки нараховують виходячи з нетто, ціна ж зазвичай вказується брутто.

Формула для розрахунків нескладна: (X×N)/(X+100), де N ‒ сума, витрачена на придбання, X – податкова ставка. При ціні виробу 100 PLN і VAT 23 %, до повернення (23×100)/(23+100) = 18,69 zł.

Невелика інструкція про те, як отримувати Tax Free

Щоб повернути витрачені кошти, правильно купуйте.
Купувати товар слід в торговому закладі, підтримує Tax Free Shopping. Підказує це нанесений на вітрині або на касах логотип.

Логотип Такс Фрі
Щоб підтвердилося ваше іноземне громадянство, касир попросить надати закордонний паспорт і випише з нього необхідну інформацію на бланк Tax Free ‒ Zwrot VAT dla podróżnych. В нього вносяться:

  • підсумкова сума вартості зробленої покупки з сумою, належної до повернення;
  • контактні дані клієнта;
  • номер паспорта;
  • країна його постійного проживання.

Вартість товарів друкується касовим апаратом або записується продавцем вручну.
Номер паспорта, ПІБ та адресу покупця касири вписувати не зобов’язані, але зазвичай це роблять.
Обов’язково перевірте, чи правильно заповнений бланк, розпишіться. З товаром не забувайте брати касовий чек.

При проходженні контролю на кордоні обов’язково повідомите працівників митниці про необхідність підтвердження повернення такс-фрі.

Спеціальний співробітник поставить відмітку у ваучері. Без печатки Tax Free не виплатять.

Якщо ви обмежені в часі або просто не любите очікування і стояння в чергах, оформляйте переказ грошей на картку. З цією метою у Zwrot VAT dla podróżnych вписується її номер, ПІБ власника. Виставляється відмітка у рядку повернення на платіжну картку.

Відділення Tax Free Global Blue

Відділення по поверненню податків є в міжнародних аеропортах, великих населених пунктах, у торговельних закладах, що працюють у прикордонних воєводствах. Є вони безпосередньо і на східних кордонах.

Документи та повернення такс-фрі в Global Blue ПДВ можуть видавати у відділеннях, зазначених нижче. Важливо: чеки з сумою, яка перевищує 1500 €, компенсуються тільки безготівковими розрахунками.

Місто Місцезнаходження Години роботи Global Blue Tax Free
Биала Подляска Bricoman market (матеріали для будівельних робіт), вул. Jana III Sobieskiego 7 пн.-сб.:
07:00-22:30,
нд. 09:00-17:00
будь-які
Білосток магазин будматеріалів Leroy Merlin, Produkcujna 86 пн.-сб.:
08:00-21:00,
нд.09:00-17:00
будь-які
Білосток Leroy Merlin, Гетьманська 16 пн.-сб.:
08:00-21:00,
нд.09:00-17:00
будь-які
Білосток Makro Cash and Carry, Івана Павла II 92 пн.-пт.:
08:00-18:00,
сб 05:00-16:00,
нд. 09:00-16:00
будь-які
Білосток Selgros Cash&Carry, Produkcujna 99 пн.-пт.:
08:00-18:00,
зб. 07:00-21:00,
нд. 09:00-16:00
будь-які
Познань Lawica аеропорт, зал прильоту/ вильоту (митниці) зал прильоту:
пн.-нд. ‒ 18:00-08:00, перерва‒ 18:45-19:15, 23:45-00:15, 06:45-07:15;
зал вильоту:
пн.-нд. ‒ 08:30-17:30
будь-які
Пшемисль будівля торгового центру Sanowa, Brudzewskiego 1 пн.-сб: 09:00-21:00,
нд. 10:00-20:00
будь-які
Славатыче білоруська межа пн.-нд.: 08:00-20:00 будь-які
Тересполь білоруська межа пн.-нд.: цілодобово будь-які
Варшава в аеропорту ім. Фредеріка Шопена, в Терміналі A Шенгенська зона:
пн.-нд.: 06:00-22:00;
зона вильотів поза Шенгену:
пн.-нд.: 08:00-18:00,
зона прильотів:
пн.-нд.: 06:00-22:00
будь-які
Варшава Modlin аеропорт, перед перевіркою паспортів щоденно з 08:30 до 21:30 будь-які
Зосін українська кордон щоденно, цілодобово будь-які
Бранево Ka-Bro Grzechotki, пункт повернення розташований на кордоні щоденно, цілодобово з Польщі, Італії, Іспанії, Чехії, ФРН. Литви, Латвії, Австрії, Нідерландів і Великобританії.
Бранево Ka-Bro Braniewo, Królewiecka 61 щоденно, цілодобово з Польщі
Гданськ Money Exchange, аеропорт ім. Л. Валенси, в Терміналі 2 щоденно: 05:00-21:00 будь-які
Гданськ Dluga 72, обмінний пункт щоденно: 05:00-21:00 будь-які
Катовіце Money Exchange, Pyrzowice міжнародний аеропорт, Термінал A щоденно: 05:00-21:00 з Польщі

Магазини з Tax Free

Послуги з надання документа на повернення ПДВ пропонуються не у всіх польських магазинах. Зазвичай такий супермаркет можна дізнатися на спеціальній табличці (показана нижче). Для надійності подібну інформацію бажано з’ясовувати у продавців.

Завжди треба пам’ятати ‒ Tax Free іноді можуть видаватися навіть не усіма торговими точками мережі.
Популярні Tesco і «Ашан» такс-фрі видають виключно в філіях, що знаходяться поруч зі східним кордоном: у Перемишлі, Жешуві, Любліні та в деяких інших містах.

З більш ніж 2000 продуктових точок Biedronka податок віддадуть у ста сорока, що знаходяться у прикордонних населених пунктах. Хоча Ikea, навпаки, оформляє цей документ у всіх регіонах.

Де отримувати гроші за Tax Free

Право на повернення грошей турист набуває після того, як покупка офіційно залишить Польщу, завершиться проходження митної перевірки. Найшвидше повернути такс-фрі виходить в аеропортах. В їх міжнародних зонах функціонують пункти, в яких здійснюється повернення ПДВ. Пройшовши митницю, зайдіть у такий пункт, і передайте касиру чек такс-фрі. Натомість вам відрахують нараховані гроші.

Коли часу мало, не встигаєте розв’язувати питання з грошима в аеропорту, хороший варіант ‒ скористатися поштою. Бланк Tax Free необхідно помістити в спеціальний конверт, потім опустити його в особливий – призначений для цієї мети – поштова скринька. Конверт завчасно візьміть в магазині, де купували речі, або ж в касі такс-фрі аеровокзалу. При використанні звичайного конверта додатково знадобиться наклеювати поштову марку, вказувати адресу одержувача.

Якщо в форму такс-фрі вписані реквізити платіжної карти, гроші переведуть на неї.

При відсутності цих даних на вказану адресу покупця надішлють банківський міжнародний чек. Знімають його в тих банках, в яких у вас є відкриті розрахункові рахунки.

Також, виїхавши з Польщі, гроші можна отримувати у філіях банків, які є партнерами Tax Free. У Росії вони знаходяться в Калінінграді, Москві, Санкт-Петербурзі, Пскові. Адреси подивіться на globalblue.ru. При собі треба мати внутрішній і закордонний паспорти, чек з магазину, заповнений такс-фрі. Виплата здійснюється в національній валюті держави, в якій знаходиться банк.

Як перетинати кордони, вивозити товар за TaxFree

Для повернення грошей по Tax Free обов’язковий штамп митниці. Якщо виїжджаєте автомобільним транспортом, то на пропускних пунктах обладнані віконця, в яких працівник митної служби, перевіривши дані, внісши їх у комп’ютерну базу, поставить печатку. Більшість таких пунктів мають смуги, призначені для руху транспортних засобів, що проїжджають через кордон з Tax Free.

При виїзді з Польщі залізничним транспортом/кораблем, митний штамп ставиться при відправленні на вокзалі/в порту, або ж його можна отримати, перетинаючи кордон.
У першому варіанті багаж поїде окремо від господаря. Недолік другого варіанту – обмеженість часу, митники можуть просто не встигнути зайнятися вами.

Економити час дозволяє завчасна інтернет-реєстрація такс-фрі. Робиться це на granica.gov.pl у розділі TaxFree.

Оформлення товарів митниками прискорюється завдяки тому, що дані, внесені на цей офіційний ресурс, направляються безпосередньо на зазначений прикордонний пункт пропуску. Працівникам митниці треба тільки знайти заяву, провести огляд речей, перевірити паспорт і поставити печатку, що підтверджує вивіз, на Zwrot VAT dla podróżnych.

Прикордонні пункти пропуску для українців, росіян, жителів Білорусі обладнані окремими смугами руху для громадян, які користуються онлайн реєстрацією (Tax Free/E-Service). На них вказують спеціальні символи, зображені нижче.
Знаки Такс Фрі
Співробітники митниці здійснюють перевірку наявності всього товару, вписаного в такс-фрі. При його відсутності на вас можуть накласти штрафні санкції у розмірі вартості відсутніх речей. Перевозитися товар повинен без пошкоджень, ознак експлуатації, упакованим у фабричну упаковку.

Висновок

Мандрівник, який не проживає постійно в Європейському Союзі, купивши річ у Польщі, зможе повернути ПДВ – від 5 до 23 % її нетто. При цьому мінімальна сума всієї покупки, зафіксована в чеку, не повинна бути менше ніж 200 PLN.

Щоб отримати гроші, придбані товари треба вивезти з ЄС. Вивезення завіряється митниками, в спеціальній формі Tax Free має обов’язково стояти їх штамп. Якщо скористатися електронною реєстрацією, оформлення такс-фрі на польському кордоні займе менше часу.

Статті по темі