Меню Закрити

Як організовано бухгалтерський облік у Чехії

В умовах глобалізації та існування загального економічного простору в Європі всі комерційні структури стикаються з необхідністю стандартизації звітності. В цьому відношенні бухгалтерський облік в Чехії у 2024 році вже перейшов на міжнародні рейки, тому фінансові звіти чеських компаній будуть зрозумілі більшості закордонних фахівців в області економіки та аудиту.

Бухгалтерський облік в Чехії

Принципи ведення бухгалтерського обліку в ЧР

Вступаючи в Європейський союз, Чехія погодилася з тим, що їй доведеться суттєво реформувати не тільки митне і податкове законодавство. Зміни повинні були торкнутися також і політики обліку активів і пасивів компаній, що працюють на території Чеської Республіки.

Основний принцип ведення подвійних записів залишився незмінним, проте національні стандарти бухгалтерського обліку довелося переписати, при цьому деякі компанії вимушено перейшли на складання звітності за міжнародними нормативами МСФЗ.

Базовими принципами оновленого обліку стали:

  • статика – фіксація майнового стану, щоб користувачі звітності завжди могли переконатися в тому, що повна реалізація всіх запасів і основних засобів дозволить покрити поточну кредиторську заборгованість;
  • динаміка – безперервний аналіз ефективності економічної діяльності, контроль за співвідношенням доходів і витрат, а також за формуванням податкових зобов’язань;
  • націленість на макроекономічні показники – побудова обліку таким чином, щоб фінансові показники окремого підприємства з легкістю формували загальнонаціональні показники ВВП і доданої вартості.

Формальний бухоблік в Чехії не передбачає уніфікованої управлінської звітності, оскільки ця частина економічної діяльності компанії завжди прихована відповідно до вимог конфіденційності та комерційної таємниці.

Які суб’єкти економічної діяльності зобов’язані вести бухгалтерський облік в Чехії

Чеський закон про бухгалтерський облік (Zákon o účetnictví č. 563/1991 Sb.) окреслив коло суб’єктів, для яких виконання його вимог строго обов’язково:

  • юридичні особи, зареєстровані на території Чехії;
  • іноземні компанії і підприємці, які ведуть діяльність на чеській землі;
  • приватні підприємці, які зареєстровані платниками ПДВ, чий річний оборот перевищує 25 млн крон;
  • філії та відокремлені безбалансові підрозділи юросіб;
  • приватні особи, що прийняли рішення вести стандартизований облік на добровільних засадах.

Кожен з перерахованих вище суб’єктів зобов’язаний вести записи та проводки, орієнтуючись на національний план рахунків, а за підсумками фінансового року надавати таку звітність:

  • річний баланс;
  • про прибутки та збитки;
  • додатки (про рух грошових коштів, про зміну в структурі активів і капіталів тощо).

Закон передбачає можливість подання спрощеної звітності та відмови від аудиторської перевірки для тих компаній, які не досягли жодного з показників:

  • по річному прибутку – не більше 40 млн крон;
  • з обороту – не більше 80 млн крон;
  • за середньої чисельності – не більше 50 працівників.

Повну звітність, сформовану на підставі МСФЗ, повинні подавати фірми, які емітують цінні папери, що торгуються на міжнародних біржах, філії іноземних компаній, консолідовані учасники ринку.

Перелік основних видів бухгалтерської звітності та декларацій

Всі юридичні та фізичні особи, які зобов’язані вести бухгалтерський облік, подають бухгалтерську звітність в Торговий реєстр (Obchodní rejstřík) один раз на рік.
Мінімальний перелік звітних документів включає в себе:

  • баланс – Rozvaha;
  • дані про прибутки та збитки – Výkaz zisků a ztrát;
  • додатки та пояснення – Příloha k účetní závěrce.

Щодо податкової звітності все дещо складніше, особливо якщо компанія зареєстрована в реєстрі платників ПДВ.
Більшість суб’єктів економічної діяльності повинні подавати звіти в Фінансове управління Чехії (Finanční úřady) в електронному вигляді через державні електронні поштові скриньки (datová schránka):

Назва звіту чи декларації Періодичність Дата подачі Онлайн-форма для заповнення
Податок на прибуток юридичних і фізичних осіб Раз в рік До 31 березня adisepo.mfcr.cz/ – для фізосіб
adisepo.mfcr.cz/ – для підприємств
Декларація з ПДВ щомісяця До 25 числа місяця, наступного за звітним adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/
Розрахунок соцвідрахувань на обов’язкове страхування із зарплати найманого персоналу щомісяця До 20 числа місяця, наступного за звітним Відомості про роботодавця:
про нарахування платежів на медичне страхування (VZP) – Přehled o platbě pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatele (VZP) і про розмір страхових внесків – Přehled o výši pojistného a vyplacených dávkách

Якщо фірма володіє майном або використовує у своїй діяльності транспорт, то список звітів і податкових платежів може бути розширений.

Вартість бухгалтерського обслуговування для іноземців

Іноземні інвестори – бажані гості в Чехії, для них передбачені пільги та розроблені спеціальні програми по зниженню податкового навантаження. Але це не звільняє закордонних бізнесменів від необхідності вести облік фінансових показників і своєчасно подавати звітність.

Тим, хто в Празі навіть Карлів міст з першого разу не знайде, дуже важко відразу розібратися в системі фінансових звітів і податкових декларацій.

На допомогу новачкам приходять фірми, готові розробити облікову політику для нової компанії, налагодити або відновити облік, а також обслуговувати юрособи або підприємця на постійній основі.

Подібні пропозиції можуть надходити як від чеських компаній, так і українських, які надають бухгалтерські послуги за кордоном.
Вартість такої допомоги залежить від статусу платника податків, його обороту і ступеня залученості у внутрішні справи клієнта:

Кратність звернень в рік Особливості ведення діяльності Орієнтовна вартість
Один раз у рік, для підготовки звітності та впорядкування первинної документації Замовник з нульовими оборотами Близько 300 євро
Один раз у рік, для підготовки звітності та впорядкування первинної документації Діяльність протягом року здійснювалася, але без найманого персоналу Від 400 євро – залежить від кількості операцій
Щомісячне обслуговування, залежно від кількості операцій Замовник – платник ПДВ Від 3000 крон/місяць + 3000 за постановку на облік (одноразово)
Щомісячне обслуговування, залежно від кількості операцій Клієнт – неплатник ПДВ Від 2000 крон/місяць
Обслуговування компаній з найманими працівниками У додаток до річного або щомісячним платежам за бухобслуговування 500 крон в місяць за одного працівника + 3000 крон одноразово за реєстрацію кожного їх них в системі соцстрахування.

Який варіант співпраці вибрати та кому доручити ведення бухобліку, вирішує сам платник податків.
Можливо, після довгих роздумів на цю тему бізнесмен вирішить, що йому буде зручніше, якщо на фірмі буде власний бухгалтер. Проте однозначно можна стверджувати, що без професійного обслуговування уникнути штрафів за помилки у звітності компанії не вдасться.

Делегування обов’язків по веденню бухобліку

Серед іноземців, які організували свою справу в Чехії, досить високий відсоток тих, хто замість формування власної бухгалтерської служби передав ці обов’язки на аутсорсинг.
Аргументація такого рішення проста та очевидна:

  • витрати на зарплату і навчання власного штату для невеликої фірми обійдуться дорожче, ніж вартість роботи агентства по наданню бухгалтерських послуг;
  • безперервність обслуговування (без відпусток і хвороб);
  • економія часу і юридична підтримка для тих, хто мало знайомий з тонкощами та нормативами податкового законодавства.

В даному випадку для недосвідчених платників податків існує єдиний істотний ризик довіритися компанії з низьким рівнем кваліфікації або відвертим шахраям. Однак рецепт успіху простий: користуватися послугами тільки перевірених агентств з хорошою репутацією і надмірно не економити.

Чим відрізняється ведення бухобліку в СНД та Чехії

Тих, хто все ж вирішив освоїти ази чеської бухгалтерської звітності, чекає приємна новина: розбіжностей у бухгалтерському та податковому обліку набагато менше, ніж подібності.

Звичайно, план і номери рахунків аналітичного обліку не однаковий, але логіка подвійних записів зберігається.

Список головних фіскальних зобов’язань, звітів і строків їх подавання дуже схожий на український: податок на прибуток, ПДФО, ПДВ і страхові внески.

І, хоча ставки податкових платежів відрізняються, це не завадило урядам двох країн підписати угоду про запобігання подвійного оподаткування своїх громадян.

Висновки

В ідеалі, наважуючись на переїзд до Чехії, людина має витратити багато часу на вивчення законодавства чужої країни. Але на практиці сил вистачає тільки на поверхневе ознайомлення з укладом життя та ази розмовної мови.

Можливо, для початкових комерційних успіхів цього цілком достатньо, а ось для спілкування з податковими службами явно не вистачає. Тому найбільш прийнятним варіантом для іноземців стане звернення до місцевих професіоналів у сфері бухобліку. Хоча б на перших порах.

Статті по темі