Національна кухня Німеччини славиться смачною випічкою. Німецькі пироги, рулети й торти добре відомі не тільки в Європі, але і за її межами. Серед рецептів кондитерських виробів зустрічаються по-справжньому унікальні, їх можна спробувати в оригінальному виконанні тільки на їхній батьківщині. Але чимало і смачних десертів, які без праці приготувати будь-яка господиня – наприклад, німецький пиріг “кухен”.
Різновиди німецьких пирогів
Слово Kuchen по-німецьки означає «пиріг». Це найпоширеніший вид випічки в німецькій кухні, без якого не обходиться жодне свято чи щільний обід. Солодкі пироги готують з різноманітними добавками та начинками – сметаною, горіхами, яблуками, ягодами, повидлом, шоколадом. Їм надають незвичайні форми, прикрашають різнобарвною глазур’ю і зацукрованими фруктами. Більшість популярних видів пирогів не відрізняється складністю в приготуванні, і їх зуміє спекти навіть початківець кондитер.
Ривель-кухен зі здобної крихтою
Пиріг зі здобної крихтою – страва, без якого не обходиться жоден німецький свято. Для його приготування не потрібні складні компоненти. Цей пиріг можна приготувати дуже швидко, він відмінно підійде і для недільного сніданку, і для прийому гостей.
Класичний варіант німецького пирога (ривель-кухен) готується з одного шару тесту зі сметанним соусом.
Що знадобиться для випічки
Набір інгредієнтів, які потрібні для приготування класичного кухена, можна розділити на компоненти для тіста, сметанного соусу і присипки.
Для тіста:
- борошно (пшеничне вищого сорту) – 1 кг;
- маргарин (або вершкове масло) – 200 грамів;
- молоко-1 літр;
- яйця курячі – 3-4 штуки;
- цукор – 1 склянка;
- сухі дріжджі – 1 пачка;
- рослинна олія –1-2 столові ложки;
- сіль – ½ чайної ложки.
Для верхнього шару:
- сметана – 2-3 столові ложки;
- яйця – 1 штука;
- цукор – 2 столові ложки;
- сода – ½ чайної ложки;
- борошно – 1-2 столові ложки.
Для присипки:
- борошно – 200 грамів;
- вершкове масло – 125 грамів;
- цукор (не обов’язково) – 3-4 столові ложки.
Порядок приготування
Розвести дріжджі в теплій воді та замісити м’яке здобне тісто. Змастити зверху тонким шаром рослинної олії та поставити в тепле місце, не накриваючи кришкою. Коли опара почне підійматися, акуратно обім’яти 2-3 рази.
Готове тісто викласти на стіл, присипаний борошном, і посипати зверху борошном і злегка розкачати качалкою. Перекласти корж на змащений олією лист, вирівняти за формою і дати трохи підійти.
Для приготування сметанного соусу розтерти в мисці яйце з цукром, додати сметану і соду. Ретельно перемішати, засипати борошно і збити до отримання однорідної маси.
Головний елемент, який надає німецького пирога ніжний вершковий смак – солодка крихітка, яка називається «ривель» або «штройзель».
Щоб її приготувати, потрібно викласти в миску підігріте до кімнатної температури вершкове масло і муку, розім’яти ложкою, а потім перетерти вручну так, щоб вийшли грудочки різного розміру. Цукор можна додати в масу для штройзеля відразу, або посипати їм пиріг після приготування.
Тісто залити сметанним соусом і рівномірно присипати грудочками штройзеля. Поставити деко з пирогом в розігріту до 50°C духовку і випікати 15 хвилин. Потім збільшити температуру до 180°C і витримати ще 20-25 хвилин до готовності.
Цікава особливість ривель-кухена полягає в тому, що на наступний день після приготування він не тільки не черствіє, а й стає ще м’якше і ніжніше. Подібний ефект викликаний тим, що верхній шар коржа продовжує поступово просочуватися соусом.
Баумкухен – пиріг у формі дерева
Баумкухен (ньому. Baumkuchen — дерево-пиріг) відомий у Німеччині з початку XV століття, а в куховарських книгах його рецепт з’явився в 1682 році. Десерт отримав свою назву за те, що його форма нагадує стовбур дерева, а розріз схожий на розпил з річними кільцями. У світі багато рецептів листкових пирогів, але тільки баумкухен має шари, розташовані не горизонтально, а вертикально.
У минулому цей пиріг випікали над багаттям на рожні, поливаючи палицю тестом і обертаючи – саме так утворювалися шари. Пізніше рецепт ускладнився, і в наші дні вважається, що зробити справжній баумкухен в домашніх умовах неможливо. Але винахідливі господині знайшли спосіб готувати «дерево-пиріг» у звичайній духовці.
Щоб спекти баумкухен, потрібно приготувати м’яке вершкове тісто, як в класичному рецепті. Тонкі коржі випікаються 5-7 хвилин при температурі 220 °C на листі, покритому пергаментним папером.
Відразу після приготування заготівля змащують шаром абрикосового варення і за допомогою тонкої картонної трубки згортається в рулет. Кожен наступний корж накручується на попередні, формуючи товстий “стовбур.
Готовий пиріг ставлять вертикально і заливають товстим шаром розтопленої шоколадної глазурі. Цей незвичайний німецький торт заведено готувати на Різдво.
Більш проста версія баумкухена називається «куточки» (Baumkuchenspitzen). Рецепт той же, але після випікання коржі не згортаються в трубочку, а намазуються шаром варення та укладаються один на інший. Одержаний листковий пиріг розрізають на трикутники та заливають шоколадом.
Німецький кухен з яблуками
Німецький пиріг з яблуками (Apfelkuchen) можна готувати різними способами.
У першому варіанті тісто для коржа і присипки готується так само, як і для ривель-кухена. Коли корж викладена на деко, зверху на неї вкладаються яблука, нарізані скибочками або натерті на крупній тертці.
Фрукти накриваються присипкою (штройзелем), і пиріг випікається при температурі 180-200 °C близько 40 хвилин. Якщо ви берете для тіста 1 кг борошна, вам буде потрібно 7 великих яблук.
У другому варіанті при приготуванні тіста замість дріжджів використовується соди (1 чайна ложка на 1 кг борошна) або розпушувач для тіста (1 упаковка). Випікати 35-40 хвилин при температурі 180°C.
Пиріг стане більш ароматним, якщо при замішуванні в тісто додати ванільний цукор.
Інші види популярної німецької випічки
У Німеччині багато оригінальних видів випічки. Одне з найвідоміших солодких страв – шоколадно-вишневий “Шварцвальдський торт”. Його рецепт був створений у 20-30 роки ХХ століття, але швидко отримав популярність у всьому світі. При приготуванні цього торта в коржі додають какао і просочують їх вишневим або черешневим лікером, а покривається зверху торт шоколадною глазур’ю і прикрашається вишнями.
Любителям європейської кулінарії також добре знайомі штруделі, але вони часто плутають австрійський та німецький штрудель. У Німеччині це блюдо готується з картоплею, цибулею, м’ясом і капустою в різних поєднаннях, і далеко не завжди у вигляді рулетів з тонкого тіста з начинкою. Набагато частіше рулетики з м’якого тесту складають у посуд з сумішшю м’яса, картоплі та капусти, і все це запікається в духовці.
Ніжний повітряний німецький штрудель замінює хліб для другої страви.
Шанувальники солодкої випічки по достоїнству оцінять і торт “Шихторхе”.
Висновок
Якщо ви любите апетитні десерти, то навряд чи залишитеся байдужі до німецьких пирогів і випічці. Ці страви гідні почесного місця в кулінарній колекції будь-якої господині.