Меню Закрити

Кращі пивні місця Чехії і чеське пиво

Пивна історія Богемії починається з кінця XI століття. Чеський хміль завжди вважався продуктом вищої якості, тому масово експортувався в інші країни та подавався до столів знаті. У Чехії виробляють пиво різної щільності, міцності, сорти й вважають, що найкраще пиво — це свіже пиво. Щоб покуштувати чеське пиво, недостатньо придбати розлитий в пляшку напій. Необхідно відвідати кращі пивні місця Чехії та скласти власне враження про якість чеського пива у 2024 році.

Пивна історія Чехії

Історія чеського пивоваріння

Культура пивоваріння у Чехії виникла приблизно в II столітті до н.е. в епоху кельтських племен. Перша письмова згадка про цей напій датується початком X століття і пов’язане з ім’ям князя Бржетислава, який виписав дарчу на кілька мішків хмелю для ченців. У цей період варилося пиво практично в кожному домашньому господарстві. Закони, що регулюють виробництво і вживання алкогольних напоїв, були прийняті два століття потому.

Великі пивоварні заводи були побудовані в Чехії на початку XV століття.

Ще через 200 років майстер-пивовар на ім’я Анджей Поуп заснував першу у світі школу пивоваріння. Головним етапом у розвитку цього ремесла вважаються 1840-е роки. Відомий пивовар з Баварії, тривалий час працював над новим сортом пива, представив широкій публіці «Пілснер» — легендарний чеський алкоголь, який отримав світове визнання.

Перша і Друга світові війни призвели до руйнування та занепаду чеської пивоварної промисловості. Лише на початку 50-х років минулого століття ремесло перейшло на новий етап розвитку — зруйновані пивоварні реконструювали. Сучасні методи варіння так і не були введені, що дозволило зберегти легендарне якість цього продукту.

Початок ХХІ століття ознаменований переходом частини підприємств на варіння «швидкого» дешевого пива, чим помітно відзначилася марка «Бакалар». Продукція цих пивоварень втратила престижність і вірність стандартам.

Популярні пивоварні Чехії

Серед колосального безлічі чеських пивних виділяються місця з особливою якістю продукції та довгою історією. Саме тут можна насолодитися традиційно гарним смаком хмільного напою, дегустувати легендарне пиво ченців і відчути атмосферу старовинної празької пивний. Празька культура пивоваріння найкраще представлена такими пивоварнями.

Пивоварня Страгов

Історія цієї пивоварні налічує понад четверо століть. У 1630-х роках Страговський монастир у Празі відкрив власну пивоварню. Напій повинен був допомогти ченцям дотримуватися раціону в періоди постів і підтримувати їх сили. Цех варення працював в період з відкриття до початку XX століття. Потім 100 років пивоварний комплекс не працював і відкрився заново тільки після капітальної реконструкції у 2000-х роках.

Пивовар Страгов має власну пивну, де щодня подають свіжозварений напій. Персонал вільно володіє чеською, українською, російською, англійською та німецькою мовами, меню багатомовне.

Сорти пива пивоварні Страгов подають в залежності від сезону: на католицьку Пасху варять пшеничне, а на Різдво — напівтемне різдвяне пиво.

Темний нефільтрований і бурштиновий напої можна спробувати в будь-який час року.

Ціни в цьому закладі відносно високі, але унікальність напоїв, які тут подаються, виправдовує витрачені кошти. Один келих пива оцінюється в 59 крон незалежно від сорту. Тут же подають вегетаріанські та м’ясні закуски до напоїв — смажений сир, гуляш і яловичу вирізку.

Ходовар

Ходовар відкритий для відвідувань з XVI століття. Це дворянська сімейна пивоварня, яка була знищена вогнем у 1770-х роках, а потім відбудована з дотриманням усіх традицій. Планування цього будинку, погреба, вирубані в скельній породі, і геральдика на стінах збереглися і сьогодні. Адреса пивний теж не змінювався: Ходова Плана, вул. Броварська, 107.

Ходовар розливає по пляшках не тільки пиво власного виробництва, але і мінеральну воду, що б’є з ключа, виявленого при будівництві пивоварні.

Це підприємство самостійно виготовляє солод (до 2 тисяч літрів на рік). Всього Ходовар випускає сім сортів хмільного напою, а також пропонує косметику на основі солоду.

У 2015 році тут відкрився пивний курорт величезній площі, де можна взяти участь у пивних фестивалях, побачити пивні фонтани та басейни, а також поспостерігати за технологією виробництва хмільного напою.

Пивоварня Еггенберг

Пивоварня знаходиться в місті Чеський Крумлов і є ровесником міста, побудували Еггенберг в 1560-х роках. Під час будівництва тут знайшли що б’є з-під землі джерело, воду з якого досі використовують у технологічному процесі.

Протягом століть керували виробництвом два дворянських роду — Розенберги та Шварценберги. Відразу після завершення Другої світової війни пивоварня перейшла у власність уряду.

Модернізація підприємства в 90-х роках минулого століття пішла на користь. Якість продукції значно зросла, вона стала відомою на світовому ринку.

Всього Еггенберг випускає дев’ять сортів пива, два з яких святкові — для Великодня і Різдва. Придбати продукцію заводу можна лише в Крумлові: пиво, що продається в супермаркетах інших міст і країн, рідко буває оригінальним. Офіційний сайт пивоварні: eggenberg.cz.

Пивоварня Пльзень

Пивоварня Пльзень, ще відома як Пивоварня Праздрой, заснована в XIII столітті за наказом чеського короля Вацлава. Контроль якості в ті часи був суворий, і партії погано звареного напою показово зливалися в міську каналізацію.

Пивоварня Пльзень

Середина XIX століття для пивоварні ознаменувався випуском нового сорту пива під назвою Пільзнер. Саме цей розливний напій поклав новий початок всьому чеському пивоварінню.

Туристам пропонується детальна екскурсія по варильних цехах, у цехах розливу, а також в підвалах пивоварні Пльзень, загальна довжина яких складає понад 7 км.

Екскурсія супроводжується дегустацією свіжого хмільного з дерев’яних бочок в підвалах, де варять пиво. Також відвідувачі можуть придбати сувенірну продукцію і пляшковий напій різних сортів в магазинах при заводі.

Пивоварня Бернард

Сучасне молоде підприємство, історія якого почалася в 1990-х роках. Бернард розміщується в будівлі старовинної пивоварні, яка перебувала у приватній власності з середини XVI століття до початку XX століття.

Потім протягом 80 років це підприємство варило напій для регіональних потреб, і було приватизовано, коли опинилася на межі банкрутства. Нові власники модернізували обладнання цехів і підняли якість напою до рівня національного.

Пивоварня Бернард експортує продукцію в більш ніж 15 країн світу і пропонує сім сортів пива, які різняться за міцністю та сортом.

Напій вариться в мідних чанах, визріває протягом місяця в дерев’яних бочках, і тільки потім розливається по пляшках. Туристи можуть відвідати це підприємство під час екскурсії та придбати сувенірну продукцію та пиво фасоване в місцевих магазинах. Вартість однієї пляшки місткістю 0,5 л коливається в межах 30 крон.

Пивоварня «У трьох троянд»

Пивоварня знаходиться на вулиці Гусової у старій частині Праги неподалік від Карлового мосту. Будівля пивоварні було побудовано на початку XV століття і включено в реєстр пам’яток архітектури, що охороняються державою. Лаконічно оформлена споруда заввишки в три поверхи вміщує бенкетний зал, зали для відвідувань, а підвали заповнені технологічним обладнанням і чанами для бродіння живого пива.

«У трьох троянд» виробляють шість сортів хмільного напою: темне, світле, лагер, червоне, монастирське та американський вайс. Кухня пивний розташована в горищному приміщенні, тут готуються закуски та гарячі страви для гостей, а також проводяться приготування до бенкетів. Столик для обідньої перерви рекомендується бронювати за добу — місць може не вистачити.

Пивний туризм в Чехії

Напої в Чехії — самостійний об’єкт туризму. Щоб відчути всю унікальність чеського пивоваріння, любителі пивного напою набувають тури по країні тривалістю від трьох до семи днів.

Стандартна програма включає оглядовий тур по столиці з подальшою пішою прогулянкою по найвідомішим ресторанах і пивних барів Праги.

В обов’язковому порядку відвідуються Карлові Вари та Страговський монастир з його найдавнішої пивоварнею.

Пивні ванни у Чехії

Популярною розвагою вважаються пивні ванни, які супроводжуються необмеженим споживанням пива і масажем, що розслаблює. Середня вартість спа-процедури становить 65 євро з однієї людини, і 100 євро — за двох в одній ванні. Найчастіше ванни наповнюють пивом марки Czech Inn і Kozel. Також в ході програми відвідується абсент-бар, єдиний подібний заклад в Празі, пропонуються етновечірки та пізнавальні екскурсії по замках та старовинними заводам.

Чеські пивні ресторани

Щоб оцінити переваги легендарного напою і дізнатися, чим так гарна чеська кухня, вирушайте в фуд-тур чеських пивних ресторанів. Одним з кращих ресторанів вважається «У Флека». Тут варто спробувати густе солодке пиво зі смаком паленої карамелі, схоже на темну «Злату Прагу», кнедлики в кисло-солодкому соусі та баранячу рульку.

Також обов’язково відвідайте ресторанчики «У Святого Томаса» і «Біля чорного вола» — місця, які зберегли атмосферу старої Праги.

Пекло — єдина в місті пивна, подає чорничний сорт.

Заклад «У золотого тигра» в різні часи відвідували Лучано Паваротті, Білл Клінтон і практично всі президенти Чехії. Тут пропонують самі незвичайні сорти пива, як і в «Пивоварському будинку» зі старовинним інтер’єром. Щоб було не тільки смачно, але і ситно, замовте качину ніжку, м’ясний гуляш і смажений в паніруванні сир.

Сорти чеського пива

Деякі сорти чеського пива, наприклад, монастирське пиво, стали легендарними, і їх назви набули номінальну форму. Так, Pilsner Urquell — один із сортів, що визначили напрямок розвитку чеського пивоваріння, відноситься до медових лагерів. У Москві його можна скуштувати в ресторані «Чеський Дворик».

«Велкопоповицький козел» випускається в чотирьох підвидів, має характерний гіркуватий присмак і йому присвячений регіональний свято «День Козла».

«Старопрамен» з солодовим ароматом, «Будвайзер», містить велику кількість алкоголю, карамельний «Крушовіце», на який схожий чеський «Сватек», варяться з особливою свердловинної води вже не перше сторіччя.

Сорти чеського пива

«Святий Норберт» — хмільний напій з багатою історією і солодкуватим смаком, «Бернард» — молодий представник чеського пива вищої категорії.

Кращі пивні марки Чехії

Багато чеські марки пива цінуються серед приїжджих і місцевих гурманів за стабільно високу якість та унікальні смакові властивості. Серед чехів кращим вважається «Фердинанд», який випускає світлі, напівтемні та темні сорти, а також безалкогольну продукцію. Ціни коливаються від 30 до 50 крон за пляшку.

В цю ж цінову і рейтингову категорію входить «Вельвет», який відрізняється м’якою текстурою і кремовими пінними шапками. Його асортимент розширюється за рахунок спеціальних святкових сортів.

Улюблений чехами «Гамбрінус» проводиться в Пльзені з середини XIX століття. Підприємство випускає класичний, витриманий, оригінальний сорту, всі з них світлі та білі крафтові. Ціни за пляшку місткістю 0,5 л коливаються від 35 до 45 крон. Гамбринус експортують в інші регіони, оскільки це пиво добре зберігається.

«Чеський Їжачок» випускається з XIV століття, його люблять і туристи, і місцеві жителі. Марка спочатку надавалась виключно чеської знаті та відпускалися на експорт. Починаючи з XVII століття, розливається всередині країни, ціни коливаються в межах 40 крон за пляшку 0,5 л.

В основному марка випускає світле пиво за старими рецептами та виробляє його з низькою кількістю цукру. Рейтинг «Їжачка» високий — багато чехи вживають його щодня.

«Пернштейн» родом з Пардубіце представлений не тільки алкогольними напоями, але і лимонадом.

Українським аналогом його лагерів вважається «Чеський Джбанек». Підприємство випускає світле, темне і дуже темне пиво, світлий лагер різної міцності та фруктові пивні напої. «Парнштейн» популярний серед місцевих жителів, в інші країни практично не експортується, оскільки при тривалому зберіганні втрачає смакові властивості. Вартість тримається в межах 30 крон за кухоль.

Кращі пивні марки Чехії

Пиво марки «Тамплієр» вариться у єдиній в країні пивоварні, яка не належить приватній особі, а муніципалітету. Невелике підприємство випускає сорти, що конкурують за якістю з більш великими виробниками: світле, темне, безалкогольне, спеціальне світле. Марка високо цінується туристами, що приїжджають в Нову Паку на дегустацію. Ціни демократичні: класичний світлий сорт відпускають по 25 крон за 0,5 л.

Висновок

Історія пивної культури Чехії сягає корінням у XIII-XIV століття. Пивоваріння — одне з головних ремесел, яке дарує світу високоякісну пивну продукцію. У Чехії розвинений пивний туризм, який приносить країні значний дохід і дозволяє людям з різних країн дегустувати унікальні хмільні напої, зварені за старовинними рецептами.

Кращі пивні бари Праги: Відео

Статті по темі