Меню Закрити

Податки на Кіпрі фізичних і юридичних осіб

Сяйво вабливого ореолу Кіпру підтримується не тільки туристичним інтересом, але і надіями бізнесменів, які бажають оптимізувати податкове навантаження шляхом реєстрації суб’єкта господарювання в одній з найвідоміших економічних зон. Але щоб надії на збільшення дохідності від бізнесу збулися, краще детально вивчити, як сплачуються податки на Кіпрі у 2023 році.

Податки на Кіпрі

Характеристика податкової системи Кіпру

Унікальність податкової системи країни складається не тільки в безпрецедентній лояльності до вітчизняного та іноземного бізнесу. Можна з упевненістю сказати, що сприятливе ставлення до платників податків з-за кордону і щадні податкові ставки відіграють вирішальну роль в економічному розвитку острова.

Цей факт настільки важливий для кіпріотів, що вони вдаються до використання права вето кожен раз, коли в ЄС починають обговорювати можливість введення єдиних фіскальних правил для всіх країн-членів. Якщо ця програма буде схвалена, Кіпр повинен буде відмовитися від основних податкових «козирів»:

 • забути про низьку ставку податку на прибуток у 12,5 %;
 • повернути податок на нерухомість на Кіпрі, скасований у 2017 році;
 • підвищити ставки ПДФО (зараз максимальний показник 35 %) і знизити поріг неоподатковуваних сум;
 • ввести суцільний податок на дивіденди;
 • посилити лояльні правила отримання інвестиційного громадянства.

Перелік податків на Кіпрі

Стовпами податкової системи Кіпру можна вважати такі види зборів:

 • податок на прибуток – Corporation tax;
 • ПДВ – Value Added Tax (VAT);
 • податок на доходи на Кіпрі – Income Tax;
 • збір на оборону – Special contribution for defence;
 • на приріст капіталу – Capital Gains Tax;
 • гербовий збір – Stamp Duty.

Законом “Про оподаткування і збирання податків” та правилами спецрежими оподаткування передбачені для:

 • страхових компаній;
 • одержувачів пенсій, зароблених за кордоном, і виплат для вдів;
 • операцій з об’єктами інтелектуальної власності;
 • використання кінопродукції;
 • професійної діяльності осіб, що не одержали статус резидента (артисти, спортсмени та інші);
 • нерезидентів, зайнятих у нафтогазовій сфері;
 • морського бізнесу.

Оподаткування приватних осіб

Фізичні особи (кіпріоти та іноземні громадяни) зобов’язані сплачувати податки на території Кіпру. Різниця полягає лише в тому, з яких джерел одержано прибуток або активи.

Найменування податку чи збору Розмір ставки Суть та порядок обчислення
ПДФО на Кіпрі 20-35 % Під обкладення потрапляють тільки доходи нерезидентів, отримані на території Кіпру, резиденти повинні декларувати та зарубіжний заробіток теж.
Ставка зростає по мірі зростання річного обороту: суми до 19 500 євро не оподатковуються зовсім, одержувачі прибутку понад 60 000 євро за рік віддадуть 35 %.
Платіж у фонд оборони республіки 2,25 -30 % Ставка залежить від типу отриманих доходів та наявності статусу резидента на умовах доміцілія (постійного проживання). Це можливо у випадку одержання житла у спадок, за народженням, або безперервного перебування в країні протягом 17 і більше років.
Прибутковий податок на Кіпрі з пенсій 0.05 Під обкладення потрапляють пенсії, зароблені в період працевлаштування за кордоном. При цьому сума менше 3 420 євро з сукупного доходу виключається.
Податок на приріст капіталу 0.2 Фізособа сплачує збори при продажі нерухомості або акцій тих компаній, у яких є нерухома власність на території Кіпру (від суми перевищення виторгу від продажу над первісною вартістю придбання)
Податок на спадщину і багатство скасовано Не стягується з майна, що належало людям, які померли після 1 січня 2000 року. Про всі цінності та активи померлих після цієї дати потрібно протягом півроку з дня смерті оповістити спеціального повіреного.
Податок на майно на Кіпрі (Immovable Property Tax) скасовано До 2017 року становив до 6 % від вартості придбаного майна, стягувався щорічно. Питання про повернення збору порушується постійно.
Зобов’язання самозайнятих осіб у натуральному вираженні Фіксовані ставки за право вести приватну комерційну діяльність повинні платити адвокати, нотаріуси, лікарі, бухгалтери, викладачі, будівельники та інші. Збір розраховується потижнево, вилка ставок обмежена в межах 383,64–1046 євро. Сплачується один раз на квартал.
Податок на дивіденди кіпрської компанії, виплачені на користь фізособи 20-35 % Оподатковуються за прогресивною ставкою за правилами для справляння ПДФО.

Офіційно працевлаштованим працівникам потрібно знати, що внески із зарплати найманого персоналу і на формування пенсій підвищилися з 1 січня (зростання продовжуватиметься на кожні 5 років до 2039 року на 0,5 %):

 • у комерційному секторі – пенсійний збір з працівників та їх наймачів складе 8,3 % від зарплати у вигляді загальнообов’язкової ставки на соцстрахування (у вигляді утримання із зарплати та нарахування на ФОП);
 • у державному – 4,9 %;
 • у підприємців – 15,6 % від валових доходів.

Оподаткування приватних осіб

Крім цього роботодавець зобов’язаний сплачувати:

 • у Фонд захисту від безробіття – 1,2 %;
 • на промислове навчання – 0,5 %;
 • у Фонд соціального єдності – 2 %.

Оподаткування для організацій

Юридичні особи, зареєстровані на Кіпрі, автоматично набувають обов’язок сплати податків та звітності з фіскальних зобов’язань. У деяких випадках під дії податкових правил країни потрапляють і нерезиденти.

Найменування податку чи збору Ставки податків на Кіпрі Суть та порядок обчислення
Податок з прибутку організацій 0.125 Для визначення бази оподаткування важливо встановити резидентство компанії. Нерезиденти платять тільки з доходів у межах Кіпру, резиденти звітують та сплачують податок з усіх видів прибутку.
Платіж у Фонд оборони республіки 3-30 % Платять тільки податкові резиденти Кіпру – компанії, керівництво яких постійно знаходиться в республіці.
Податок на приріст капіталу 0.2 Для власників нерухомості на Кіпрі (стягується при продажу об’єктів або акцій компаній-власників).
ПДВ на Кіпрі 0.19
(0-9 %)
Стандартна ставка дорівнює 19 %, пільгові застосовуються до операцій з експорту (0%), продажу харчових продуктів, фармацевтичних товарів та книг (5 %), діяльності ресторанів, готелів і перевізників (9 %)
Реєстраційний збір 350 євро Вноситься щорічно в якості підтвердження факту реєстрації в республіці. Несплата тягне за собою нарахування пені аж до повного розрахунку.

Загальні платежі та збори:

 • гербовий збір на Кіпрі – збір за завірення документації про зміну статусу майна та інших активів, розмір платежу коливається 0,07 євро до 80 євро у фіксованому виразі або в пропорційному вигляді від 0 до 0,2 % від суми винагороди (але не більше 17 086 євро);
 • дорожній податок – новий вид збору передбачає плату за обсяг викиду CO2 при використанні автомобіля (для старих машин передбачили підвищену ставку). Планується, що дорожній податок на Кіпрі повністю замінить собою транспортний, який розраховувався виходячи з віку автомобіля.

Податкові правила для нерезидентів

Щоб отримати статус резидента Кіпру, не обов’язково постійно перебувати в країні 183 і більше днів. Українцю стати резидентом на острові можна за умови, що в поточному звітному році він:

 • не був визнаний резидентом в іншій країні;
 • ніде не затримався на термін, що перевищує 183 дні за рік;
 • прожив в республіці не менше 60 днів;
 • має свій бізнес на острові чи за нього сплачується податок для працівників на Кіпрі.

Визнання юридичної особи повноправним учасником фіскальної системи Кіпру можливо тільки у випадку реєстрації на території країни та розміщення головного керівництва фірми в її межах.

Проте, якщо статус резидента фізичною особою або організацією не отримано, платники податків мають ряд переваг:

 • під обкладення потраплять тільки ті доходи, які отримані на митній території республіки;
 • дивіденди з іноземних джерел не потрапляють в поле зору податкових інспекторів;
 • платник звільняється від деяких обов’язкових для резидентів платежів (збору на оборону, наприклад).

Важливо, що при цьому оподаткування нерезидентів на Кіпрі не передбачає підвищених ставок в порівнянні з правилами, передбаченими для постійних платників.

Міжнародні домовленості про оподаткування

Республіка Кіпру пов’язана з 64 країнами міжнародними договорами про уникнення подвійного оподаткування податками та зборами. Домовленості укладені з більшістю європейських країн, лідируючими країнами Африки та Азії, Китаєм, Україною, США і Канадою. Цікаво, що діють досі є угоди з СРСР, Чехословаччиною та Югославією.

Міжнародні домовленості про оподаткування

Принцип запобігання подвійному справлянню податків полягає в тому, що на користь бюджету Кіпру кошти надходять в разі, якщо ставка того ж податку на острові більше, ніж платник вже виплатив у джерела доходів.

Пільги та вирахування за зобов’язаннями

Практично всі види податкових зобов’язань країни містять застереження про неоподатковуваних суми, вирахування і передбачають часткове повернення податку на Кіпрі. Так, при визначенні розміру ПДФО можна розраховувати на:

 • відрахування неоподатковуваної суми в розмірі 19 500 євро за рік;
 • зниження бази оподаткування на розмір внесків до профспілки, пожертвувань, витрат на утримання будівель, що підлягають держзахисту, інвестицій в інноваційні компанії;
 • використання права вибору спецрежиму щодо пенсій.

Відрахування передбачаються і при обчисленні податку на прибуток організацій. З бази оподаткування виключаються:

 • документально підтверджені витрати, безпосередньо пов’язані з веденням бізнесу;
 • внески, які зобов’язаний сплачувати роботодавець, який використовує працю найманих фахівців;
 • розмір амортизації основних засобів;
 • роялті за використання об’єктів інтелектуальної власності.

При виплаті збору на оборону не враховуються дивіденди, отримані від резидента Кіпру (крім виплачених опосередковано).

При визначенні розміру податку на приріст капіталу не враховують дохід від продажу нерухомості у разі одержання її у спадщину, у дарунок від найближчих родичів, передачі майна на добродійність.

Звітність та податковий контроль

Прагнучи до прозорості та максимальній простоті фіскального режиму, кіпрське керівництво подбало звітність зробити необтяжливою. За підсумками року комерційна структура зобов’язана подбати про надання двох пакетів звітної документації:

 • фінансової – в Реєстраційну палату (Registrar of Companies);
 • податкової (Tax Return) – у відповідні фіскальні інспекції (Inland Revenue Department).

В основний перелік фіскальної звітності увійшли:

 • декларація про прибуток і розрахунок авансових платежів з податку до 31 серпня;
 • звіт про доходи та ПДФО до 31 липня;
 • звіт про розмір оборонного внеску (строки залежать від виду одержуваного доходу);
 • декларація про приріст капіталу (протягом 30 днів після здійснення угоди).

У 2023 році був змінений закон про формування звітів і сплати зобов’язань для компаній, які нараховують податок на прибуток на Кіпрі. Тепер юридичні особи зобов’язані визначати авансовий розмір майбутнього податку (Temporary tax return form) і оплачувати його двома траншами до 31 липня та 31 грудня поточного звітного періоду.

Примітно, що підприємству загрожує штраф, якщо при остаточному розрахунку 1 серпня наступного року виявиться, що авансова сума менше остаточного розміру податку більш ніж на 25%.

Для отримання доступу до системи електронної звітності потрібно зареєструватися на сайті Податкового департаменту та отримати посилений ЕЦП.

Незважаючи на те, що лояльне ставлення до стягування податків – принципова позиція республіки, її уряд розуміє, що необхідно посилювати контроль в тих сферах, в яких порушення найбільш ймовірні. Для просування в цьому напрямку планується:

 • повсюдно впровадити банківські термінали для розрахунку картками;
 • запровадити суцільне декларування доходів, навіть тими особами, чия прибуток під оподаткування не підпадає;
 • посилити законодавство у сфері обчислення та сплати ПДВ і контролю за фіктивними компаніями.

Для спрощення адміністрування податків розробляється нова електронна система.

Висновок

Привабливість податкової системи Кіпру для іноземних компаній зберігається навіть після офіційного скасування статусу офшору та посилення контролю з боку держави. Причина – низькі податкові ставки (наприклад, корпоративний податок на Кіпрі становить лише 12,5 %) і простота отримання фіскального резидентства на острові. Більш того, уряд країни активно відстоює і зберігає існуюче становище.

Податки на Південному Кіпрі: Відео

Статті по темі