Багато випускників українських шкіл прагнуть отримати освіту за кордоном. За статистикою, однією з найпопулярніших країн для здобуття освіти є Сполучені Штати. Можливість пройти навчальний курс в її освітніх установах у 2024 році дає студентська віза в США.
Плюси американської освіти
У Сполучених Штатах величезна кількість університетів і коледжів, що пропонують широкий вибір спеціальностей. Тому тисячі іноземних громадян з різних країн світу прагнуть отримати вищу освіту в США.
Секрет популярності американських навчальних закладів, крім якісного навчання і привабливих перспектив, криється в наступному:
- вузи США займають лідируючі позиції в різних рейтингах університетів світу. Наприклад, відповідно до Шанхайського рейтингу (ARWU) у 2024 році в десятці кращих 8 американських університетів;
- диплом визнається роботодавцями у багатьох країнах світу;
- практико-орієнтований підхід до навчання;
- крім обов’язкових дисциплін даються предмети для вивчення на вибір;
- можна переводитися з одного університету в інший;
- навчання в США для українців – можливість досягти високих результатів у бізнесі, політиці, науці, сфері IT;
- сприятливі умови для всебічного розвитку студентів (спортивні змагання, зустрічі, майстер-класи, екскурсії);
- багатокультурність, яка дозволяє легко адаптуватися в іноземній державі та завести нові знайомства, що може позитивно позначитися на подальшій кар’єрі;
- комфортні та зручні кампуси.
Який тип візи необхідний
Для навчання в американських школах, коледжах, університетах іноземним громадянам необхідно отримати візу. Якщо ви плануєте їхати на короткий час (наприклад, на курси, інтенсивність яких становить до 20 академічних годин на тиждень), то підійде туристична віза типу В1/В2.
Право на навчання протягом тривалого часу, для отримання диплому – це те, що дає студентська віза F-1 або M-1. Перед тим як подавати документи, потрібно розібратися, яка віза потрібна.
Умови видачі | F-1 | M-1 |
---|---|---|
Навчання (курс, програми) | академічне | не академічне, професійно-технічне |
Тип навчального закладу | університет, коледж, старші класи середньої школи, приватна початкова школа, семінарія, консерваторія, інший навчальний заклад, у тому числі програми вивчення мови на курсах | професійні, інші середні навчальні заклади, крім тих, де вивчають мови |
Термін відкриття | за 120 днів до початку навчання якщо заняття починаються менш ніж через 60 календарних днів, можете надіслати запит на отримання термінової студентської візи дозволено в’їхати протягом 30 днів до початку навчання | |
Термін перебування після завершення навчання | до 60 діб | до 30 діб |
Працевлаштування | можна працювати на підприємстві, розташованому на території навчального закладу | не дозволено |
Фінансове забезпечення | необхідно підтвердити фінансування першого навчального року | потрібно підтвердити наявність коштів для покриття всіх витрат протягом усього періоду перебування |
Шкільна освіта з візою F-1
Тим, хто хоче вчитися в державній школі, необхідно знати, що, згідно із законодавством США, іноземним громадянам заборонено відвідувати початкову школу. Під початковим навчанням розуміється навчання від дошкільної підготовки до 8 класу включно. Також дорослі іноземці не можуть навчатися в освітніх програмах, які фінансуються державою.
Дозволено відвідання середньої школи з 9 по 12 клас. Для навчання в такому навчальному закладі видається віза F-1 в США, але за умови, що:
- термін навчання не перевищує 12 місяців;
- покриваються не дотуються витрати на навчання, сума яких вказана у формі I-20.
Ці обмеження не поширюються на навчання в початкових і середніх приватних школах, а також на осіб, які отримали візи категорії F-2/M-2 та A, E, G, H-4, J-2, L-2.
Порядок отримання візи
Особам, мета яких – пройти навчання в США, необхідна точна інформація про те, як оформити студентську візу. Належить стандартна процедура з декількох етапів:
- Заповнення візової анкети (форма DS-160) на сайті Державного департаменту США.
- Оплата консульського збору.
- Запис на проходження інтерв’ю (знадобляться номер закордонного паспорта, квитанція про сплату збору, штрихкод зі сторінки підтвердження подання анкети).
- Проходження співбесіди з візовим офіцером.
Рішення про видачу дозвільного документа приймається безпосередньо на співбесіді. У разі позитивної відповіді через 3-4 робочих дні кур’єрська служба доставить паспорт з вклеєною візою. Приклад дозволу можна подивитися на зображенні нижче.
Які документи потрібно зібрати
Для отримання візи F-1 або M-1 необхідно підготувати документи для навчальної візи. У список, який потрібно взяти з собою на співбесіду, повинні бути включені:
- сторінка-підтвердження заповнення анкети DS-160 (сама анкета буде попередньо завантажено на спеціалізований сайт);
- діючий закордонний паспорт, термін дії якого не повинен перевищувати тривалість планованого періоду перебування у США не менше ніж на 6 місяців;
- форма I-20 (оригінал), заповнюється та видається освітнім установою, надається через систему SEVIS (Інформаційна система даних студентів та учасників програм обміну);
- роздруківка листи із запрошенням на співбесіду (підтвердження буде сформовано автоматично після того, як буде обрана дата відвідування посольства);
- одна фотографія в паперовому вигляді (розмір 5 х 5 см)
- свідоцтво про народження і нотаріально завірену згоду на виїзд від батьків, якщо неповнолітній учень їде сам.
Як правильно заповнити анкету
Щоб отримати навчальну візу в США, потрібно до подання необхідних документів у посольство заповнити через інтернет заяву-анкету. Відповідати на всі питання анкети необхідно англійською мовою. Внесення неточних відомостей або подання неправдивої інформації може призвести до заборони на в’їзд у Сполучені Штати.
Посольство або консульство вказується те, що заявник буде записуватися на співбесіду. Прізвище, ім’я, по батькові вносяться повністю, дані повинні збігатися з їх написанням латинськими літерами у закордонному паспорті.
Перед заповненням варто уважно вивчити зразок анкети.
Важливо знати, що при відсутності активності протягом 20 хвилин на сторінці заповнення внесена інформація втрачається. Рекомендується частіше зберігати сторінку.
В анкету завантажується фотографія, тому заздалегідь необхідно зробити фото на візу США встановленого зразка у форматі jpeg. Фото не повинно бути зроблено раніше ніж 6 місяців тому.
Після заповнення заяви повинна бути сформована сторінка-підтвердження з буквено-цифровим штрихкодом. Підтвердження потрібно роздрукувати (для співбесіди), потім можна надіслати його копію на свою електронну адресу.
Скільки коштує оформлення візи
Перед тим як прийти на співбесіду, необхідно сплатити консульський збір. Те, скільки коштує віза в США, залежить від типу дозвільного документа.
Вартість розгляду однієї заяви про видачу неімміграційних віз F-1/M-1 – 160 доларів США (оплата проводиться в місцевій валюті). Сплатити можна онлайн кредитною карткою або готівкою.
Крім консульського збору заявник оплачує збір SEVIS. У цю систему школа чи університет вносять дані про учнів, потім висилають спеціальну форму для оформлення візи.
Якщо потрібна форма I-20, доведеться заплатити 200 доларів, за форму DS – 180 доларів. Оплата проводиться на офіційному сайті SEVIS.
Громадяни деяких держав збори за видачу віз можуть оплатити після того, як заяву схвалено. Необхідність оплати та розмір збору залежить від суми, яка стягується з американських громадян за подібні категорії віз.
Як поводитися під час розмови з візовим офіцером
Проходячи співбесіду в посольстві США з візовим офіцером, важливо справити сприятливе враження і довести співробітника американського посольства, що у ваші плани залишатися на постійне місце проживання не входить. Тому потрібно:
- чітко і впевнено відповідати на запитання;
- розповісти, чому вирішили навчатися саме в США, а не в будь-якій іншій країні (наприклад, якщо віза оформляється на мовні курси в США, скажіть, що вже були на Мальті, або що варіант американського англійського подобається більше);
- показати зв’язку зі своєю країною, родиною.
Важливо до подачі документів на візу здійснити поїздку за кордон. У чистий закордонний паспорт отримати американську візу практично неможливо.
Особам, які їздили в США по програмі Work and Travel і у яких була оформлена американська віза J1, бажано подавати документи на студентську візу не раніше ніж через рік після поїздки.
Докази того, що студент повернеться у свою країну
У посольство потрібно взяти документи, що підтверджують міцний зв’язок зі своєю країною. Також потрібно мати з собою папери, свідчать про наявність грошових коштів на навчання, переліт, проживання, повсякденні витрати в США. Необхідно підготувати:
- довідки, виписки з банку (оригінали) з зазначенням суми, яка повинна покривати витрати першого року перебування в США (мінімальна сума, яка повинна лежати на рахунку, дорівнює еквіваленту вартості навчання, проживання, кишенькових витрат, ціни на авіаквитки);
- якщо поїздка оплачується іншою особою, необхідно підтвердити родинні стосунки (свідоцтво про народження), надати його довідку з роботи, про стан рахунки, ощадні книжки;
- документи, що підтверджують наявність фінансових, тісних родинних зв’язків з країною (свідоцтво про народження дітей, про право власності на нерухомість);
- документи про освіту: довідка зі школи, дипломи, атестат, свідоцтво про проходження державних іспитів (ЗНО), сертифікати про проходження тестів, наприклад, TOEFL – на знання англійської мови, SAT для прийому в університети США.
Чому відмовляють
Більшість заявників на отримання студентської візи отримують дозвіл на навчання в американських навчальних закладах. Однак, згідно з законодавством країни, можуть отримати відмову у візі в США особи, які:
- не повністю заповнили анкету на візу;
- надали неповний комплект документів;
- не мають права на отримання візи тієї чи іншої категорії;
- вчинили протиправні дії та визнані винними у вчиненні злочину;
- мають судимість;
- не можуть надати докази фінансової спроможності;
- надали фальшиві документи, неправдиву інформацію;
- раніше порушили правила в’їзду/виїзду з США.
Варто пам’ятати, що в разі відмови у візі витрати, витрачені на її оформлення, в тому числі консульський збір не відшкодовуються.
Якщо причина відмови – відсутність будь-яких документів, у заявника є можливість протягом року надати відсутні папери. Особи, яким відмовили з інших причин, мають право подати повторну заяву в майбутньому.
Чи можуть отримати візу члени сім’ї
Для членів сім’ї – чоловіка, дружини, дітей у віці до 21 року, які збираються проживати у США з заявником, можуть бути оформлені візи категорії F-2 або м-2. Віза для батьків студента (F-2, M-2) не передбачена.
Студенту і родичам документи на візу бажано подавати одночасно. Членам сім’ї потрібно мати такі папери:
- документи, які підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про укладення шлюбу, про народження);
- у разі, коли віза відкривається окремо кожним членом сім’ї, необхідно надати паспорт студента з отриманою візою.
Отримана віза в США F-2 не дає право працювати залежним членам сім’ї. Якщо родичі їдуть з метою влаштуватися на роботу в США, їм потрібно подати документи на отримання робочої візи. Для іноземців, які бажають приїхати в гості до заявника, передбачена гостьова віза B-2.
Що дозволено власникам студентських віз
Студентські візи видаються за 120 днів до початку навчання. В’їхати в США можна не раніше, ніж за 30 днів до дати початку навчальної програми, яка вказана у формі I-20.
Після закінчення навчання необхідно покинути територію США: студентам з візою F-1 – протягом 60 днів, з візою M-1 – протягом 30 днів.
Альтернативний варіант – продовжити студентську візу. Особи, які планують продовжити навчання, зобов’язані звернутися в Службу громадянства та імміграції з заявою про продовження дії дозволу.
Іноземці зі статусом власника студентської візи повинні знати про такі особливості перебування в країні:
- Якщо студент залишає США на термін більш ніж п’ять місяців, студентська віза анулюється. Щоб продовжити навчання, необхідно отримати нову візу. Виняток становлять випадки, коли студенти їдуть на тривалий період для проведення діяльності, яка має відношення до курсу навчання.
- Особи, які переходять з одного навчального закладу до іншого або змінюють програми, втрачають статус власника візи F-1 або M-1, якщо не відновлюють навчання протягом п’яти місяців.
- Студенти часто задають питання, чи можна працювати з навчальної візі. Особи, які отримали візу F-1, мають право в перший рік навчання працювати не більше 20 годин в тиждень на території кампуса. Працевлаштуватися за межами навчального закладу можна на другому курсі навчання. Дозвіл на роботу у відповідального по справах іноземних студентів (DSO) можуть отримати особи, які мають фінансові труднощі. Студенти з візою М-1 не мають права на працевлаштування, крім роботи під час навчальної практики.
- Перед проходженням факультативної навчальної практики, яка не включається в академічну програму і не враховується при зазначенні дати закінчення навчання, необхідно подбати про оформлення додаткових документів. Період практики не може перевищувати 12 місяців. Студент повинен узгодити проходження практики з посадовою особою університету, а потім звернутися в Службу громадянства та імміграції. Після затвердження програми видається дозвіл на роботу. На час розгляду заяви студенту видається форма I-797.
Важливо пам’ятати, що туристична віза типу В1/В2 дає право на навчання, тривалість якого перевищує 12 тижнів і 20 академічних годин на тиждень.
Основні моменти
Для навчання в США потрібно отримати одну з двох типів студентських віз. F-1 підійде тим, хто планує навчатися в університеті, М-1 – тим, хто буде отримувати професійно-технічна освіта.
При оформленні документа дозвільного доведеться вирішувати організаційні питання, нести грошові витрати. До подачі заяви необхідно отримати підтвердження про зарахування в навчальний заклад, сплатити консульський збір, записатися на співбесіду. Головне при проходженні інтерв’ю – довести, що після закінчення навчання ви повернетесь у свою країну.