Досвід отримання візового дозволу в Сполучені Штати абсолютно унікальний. Це означає, що не можуть повторитися дві однакові історії з різними людьми. А якщо врахувати, що процедура запиту штампа не є простою, а представників американської держави не назвеш лояльними, то можна вважати, що відмова у візі США у 2024 році не таке вже й рідкісне явище. Все, що може зробити кожен конкретний заявник, це вивчити правила подачі прохання, ознайомитися з досвідом тих, хто вже проходив через американське консульство, зробити висновки та застосувати їх на практиці.
Як часто американці відмовляють у візі жителям різних країн
Після приходу до влади Дональда Трампа в імміграційній політиці США відбувся ряд змін, які призвели до того, що відмову в американській візі став цілком буденним явищем. І хоча візові дозволи українцям і представникам інших країн СНД видаються у звичайному порядку, певні незручності все ж стали помітні.
Перше, що змінилося, – процедура продовження віз. Пройти її без співбесіди можуть лише ті кандидати, у яких штамп тієї ж категорії став недійсним не більше ніж 11 місяців тому (раніше цей період становив 47 місяців).
Після загострення двосторонніх відносин чекати запрошення на інтерв’ю тепер потрібно довше, оскільки суттєво було скорочено штат консульських співробітників.
Статистика відмов у візі США з країн виглядає так:
Держава | 2017 рік, % | 2018 рік, % |
---|---|---|
Росія | 11.6 | 14.9 |
Грузія | 61.1 | 62.35 |
Вірменія | 51.87 | 51.9 |
Киргизстан | 55.58 | 55.8 |
Молдова | 49.12 | 51.9 |
Узбекистан | 50.3 | 61.8 |
Україна | 34.5 | 41 |
Білорусь | 21.7 | 23.26 |
Казахстан | 32.81 | 39.38 |
Туркменістан | 40.6 | 52.93 |
Частіше відмову на в’їзд отримують ті, хто планує поїздку з метою туризму, навчання або гостьового візиту, тобто при запиті неімміграційних категорій віз.
Чому можуть відмовити
Проблеми з отриманням візи в США викликає цілий ряд причин, починаючи від перекручених фактів, закінчуючи особистою неприязню представника американської держави. Дипломатична місія в державі подачі заяви зобов’язана повідомити, чому нею був виданий відмову. Робиться це в письмовому вигляді одразу після інтерв’ю.
За ким остаточне рішення про видачу візи
Рішення про видачу візи приймає офіцер візової служби в американському дипломатичному представництві. Якщо ця справа потребує більш детального вивчення, воно може бути направлено до Вашингтона, але для цього будуть потрібні певні підстави, про яких мова піде нижче.
Заявник, що подає прохання про надання права на в’їзд на американську територію, повинен самостійно довести, що повністю відповідає вимогам Закону “Про імміграцію і громадянство Сполучених Штатів.
Розділ 214 (b) цього документа свідчить, що кожен іноземний громадянин, який претендує на візу В1 або В2 (неімміграційні), являє собою потенційного мігранта. А тому йому належить подолати дану презумпцію «винність», довівши наступні факти:
- Мета перебування – короткостроковий розважальний, медичний тур або візит з питань бізнесу.
- Перебування в Штатах не перевищить певний проміжок часу.
- Поїздка має достатнє фінансове супровід на всю її тривалість.
- Заявник володіє нерухомістю в інших країнах, а також тісними соціальними та економічними зв’язками (робота, сім’я, рахунки в банках та інше), які не дозволять йому залишитися в США на тривалий час або назавжди.
Жорстке імміграційне законодавство обумовлено тим, що іноземці не зобов’язані реєструвати своє переміщення всередині держави під час візиту, а тому відмова у візі США 214 (b) дозволяє відсіяти потенційних мігрантів ще на етапі співбесіди.
Підозри у представників американської держави можуть викликати наступні обставини:
- Відсутність візової історії (коли у претендента на візовий дозвіл не було ні однієї поїздки за кордон). При цьому в увагу приймаються країни Шенгену, Австралія, Японія, Канада. Такі напрямки, як Туреччина, Єгипет, Таїланд та інші курортні країни, не враховуються.
- Тривалий візит по туристичній візі, відвідування не популярних у туристів міст без видимої на те причини, поїздка з дітьми в самий розпал навчального семестру.
- Порушення американського законодавства у минулі візити.
- Відсутність вказівок на акаунти в соціальних мережах.
- Мета візиту – знайомство з громадянином Америки або шлюб.
- Наявність родичів, які раніше емігрували в Штати.
- Вагітність.
Остання обставина пов’язана з наданням американського громадянства дітям, народженим на території США. На батьків це правило не поширюється, але дає їм право в майбутньому скористатися програмою возз’єднання з родичами, що робить їх потенційними мігрантами.
Що собою являє адміністративна перевірка 221 (g)
Буде видана віза чи ні, залежить від проходження двох етапів:
- Перевірки документів, які повинні підтвердити наявність зв’язків заявника з рідною державою.
- Проходження співбесіди.
Найчастіше рішення приймається офіцером прямо в ході інтерв’ю. Якщо ця справа вимагає більш ретельної перевірки, про це кандидат дізнається тут же. У цьому випадку заявник одержує відмову на підставі статті 221 (g), яка передбачає наступні причини відмови в американській візі: не повністю заповнена заява або нестача супроводжуючих документів.
Тривалість перевірки іноді становить до пів року, але найчастіше процес займає 10-60 днів. Він передбачає:
- Надання заявником додаткових відомостей, необхідних консульством.
- Передачу запиту в Вашингтон.
Найчастіше така перевірка призначається наступним категоріям іноземців:
- науковим діячам;
- співробітникам наукових і дослідних центрів (особливо якщо вони ведуть активну практичну діяльність);
- заявникам, діяльність яких потребує окремої перевірки (у список входять професії, пов’язані з ядерними технологіями, вибухонебезпечними речовинами, ракетними установками, навігацією, біотехнологіями, мікроелектронними системами й т. д.)
Так, наприклад, причини відмови моряку у візі США можуть бути пов’язані як з його службою, так і з підставами, які часто зустрічаються у пересічних іноземців.
Відмова за статтею 212 (а)
Ще одна група відмов ґрунтується на статті 212 (а) – підроблення, шахрайство, подання неправдивої інформації. Під рамки статті підпадають наступні неправомірні дії:
- спотворення фактів або навмисна брехня в ході співбесіди. Від того, що саме розповість кандидат, залежить результат зустрічі з офіцером.
- надання недостовірних даних у заяві. Заповнити анкету потрібно максимально точно і без помилок, не спотворюючи інформацію. Наприклад, якщо ви недостатньо знаєте англійську мову і не змогли зрозуміти питання, офіцер не буде робити знижку на ваше незнання. З цієї причини слід заздалегідь знайти того, хто може допомогти із заповненням бланка. Такі послуги зазвичай надають фірми-посередники.
Перекручуванням фактів вважається:
- приховування інформації про судимості;
- умовчання про те, що раніше ви вже відвідували Сполучені Штати;
- обман щодо місця роботи та заробітної плати;
- приховування того факту, що в США у вас проживає родич.
Відмова у туристичній візі в США можна отримати й в тому випадку, якщо офіцер служби запідозрить недостатньо міцний зв’язок заявника із запрошуючою стороною. Або, якщо запит складено у загальних фразах, без надання точної інформації.
Шансів немає й у тих, хто пред’явить консульству підроблені документи. Найчастіше це довідки з роботи про зарплату. Запідозрити в шахрайстві можуть і недавніх учасників програми Work & Travel.
Документи, які можуть посприяти отриманню візи
Щоб не упустити можливість побувати у Сполучених Штатах, потрібно ретельно підготуватися і зібрати максимально повний пакет документів. Пам’ятайте, що подавати їх потрібно англійською мовою, і заздалегідь подбайте про переведення.
Постарайтеся кожен розділ інформації, заявленої в анкеті, супроводити паперами, що підтверджують викладені факти. Багато корисної інформації про це можна знайти на форумах, де спілкуються ті, хто вже проходив цю процедуру.
Отже, що з документів може допомогти, якщо не дають візу в США:
- копії попередніх закордонних паспортів, у яких є шенгенські візи або дозволу на в’їзд в інші розвинуті держави;
- документи на право володіння нерухомістю;
- виписки з банківських рахунків про наявність коштів на них;
- свідоцтво про шлюб, про народження дітей;
- довідка з роботи про займану посаду і про оклад;
- спонсорський лист від людини, який готовий профінансувати поїздку;
- документи, які вказують на наявність додаткових видів доходу, крім зарплати.
- детальний маршрут подорожі із зазначенням готелів та способів пересування всередині держави.
У пригоді можуть будь-які папери, які послужать доказом, що заявникові є заради чого повертатися додому, а його наміри й цілі, чисті й прозорі.
Як бути, якщо отримано відмову
Подавши прохання, потрібно готуватися до будь-якого результату справи. У зв’язку з цим важливо заздалегідь дізнатися, що робити, якщо відмовили у візі США:
- Вивчити причину відмови. Проаналізувати помилки.
- Описати процес на якомусь форумі у всіх деталях і подивитися, що скажуть учасники бесіди. Зі сторони завжди видніше, де були скоєні помилки.
- Зібрати більшу кількість доказів того, що у ваші наміри не входить залишатися в Штатах.
- Заручитися підтримкою спонсора.
Дуже важливо за час, який пройде між відмовою і наступною подачею, виправити свій background:
- накопичити певну суму коштів у доларах;
- здійснити кілька поїздок в Європу;
- якщо купили нерухомість – підготувати документ про право володіння нею.
Одна з причин, чому відмовляють у візі США, – невідповідність даних, наведених в анкеті, того, що кандидат говорить на співбесіді. Проведіть аналіз зустрічі та відповідайте для себе на наступні питання:
- правильно ви виклали офіцерові свою ситуацію;
- виглядали ви належним чином;
- не було невідповідностей у письмовому та усному оповіданнях.
Якщо не впевнені у своїх силах, зверніться за допомогою до фахівців, які допоможуть підготуватися до всіх етапах. Особливо важливо це зробити, якщо ви самі не можете виявити помилки.
Але переконайтеся, що послуги посередників вам по кишені. Ціни на такий супровід у візовому питанні починаються від 500 доларів.
Чи можна подавати запит знову
Відмова у повторній візі США не є вироком. Якщо ретельно підготуватися і виправити помилки, можна знову подавати прохання. Кількість спроб американське консульство не обмежує. Головне – не робити це знову з колишньою історією та пакетом документів.
Термін нового подання буде визначатися причиною відмови. Якщо це секція 214 (b), звертатися з новим запитом можна вже через декілька днів, підготувавши потрібні папери. При наявності більш істотних причин для відмови доведеться почекати не менше пів року.
Важливо пам’ятати, що не варто подавати папери в інше дипломатичне представництво, тому що воно, нібито, більш лояльно ставиться до кандидатів. Така спроба може викликати підозри та не принесе позитивних результатів.
Практика показує, що багато претендентів отримували дозвіл на в’їзд з п’ятої, восьмої, а іноді й з десятої спроби. Але при цьому оплата візового збору їм не поверталася. Це теж потрібно враховувати, плануючи черговий візит в консульство.
Підсумки
Отримати американську візу складніше, ніж може здатися з першого погляду. Візові офіцери спочатку налаштовані на те, що кожен кандидат намагається проникнути в Штати, щоб залишитися там назавжди.
З цієї причини основна задача представників держави – виявити таких іноземців та не допустити їх в’їзд на американську територію.
Переконати консульство в тісному зв’язку з батьківщиною допоможуть документальні підтвердження наявності підстав для повернення – сім’ї, нерухомості, рахунків у банку, престижної роботи.
При цьому консульство не обмежує кількість повторних звернень з питання візи. Головне, щоб кандидат попередньо виправив всі помилки та поліпшив свою історію.