Меню Закрити

Асоціація університетів Ліга плюща

Диплом зарубіжного університету – важливий крок на шляху до успішної кар’єри. Якщо ви мрієте про навчання в США у 2023 році й досить амбітні, щоб претендувати на місце в кращих навчальних закладах цієї країни, то вам варто вибрати університет легендарної асоціації, відомої під назвою Ліга плюща.

Асоціація університетів Ліга плюща

Історія Ivy League

Ліга плюща – асоціація восьми найстаріших приватних університетів США. Усі вони розташовуються на північному сході країни й сім з них були засновані ще до набуття Сполученими Штатами незалежності.

 • Перша університетська асоціація, в яку входили навчальні заклади нинішньої Ліги Плюща, з’явилася в 1870 році для спортивних цілей – об’єднання студентів, які займалися водними видами спорту.
 • У 1936 році спортивний керівник Корнельського університету запропонував створити міжвишівську організацію для проведення змагань.
 • Після Другої світової війни з’явилося об’єднання студентських футбольних команд, а з 1952 року в рамках Ліги почали проводитися змагання з інших видів спорту.

Походження назви Ліга плюща (Ivy League) дотепер залишається неясним. Деякі відносять його до зовнішнього вигляду університетів, які розташовувалися в старовинних будинках зі стінами, густо повитими плющем.

Інші приписують його поява спортивного коментатора, який одного разу назвав університетські футбольні команди «плющовими», сумніваючись в їх професіоналізмі.

Треті вважають, що слово Ivy походить від грецької цифри IV (яка англійською мовою читається як «і-ві»), і спочатку повинно було означати першу четвірку університетах, що увійшли в Лігу.

Офіційно Ivy League досі є суто спортивним об’єднанням. Але в асоціацію входять університети, які здобули популярність не тільки на ниві спорту.

Престиж Ліги формують високу якість освіти, строгий відбір при вступі та приналежність до соціальної еліти. Тому в наші дні всім, хто має відношення до вищої освіти, не доводиться пояснювати, що таке Ліга плюща в США.

Університети Ліги плюща

Назви університетів Ivy League не раз чули навіть ті, хто далекий від освітньої тематики:

 • Гарвард (Harvard University, заснований в 1636 році) – в Кембриджі, штат Массачусетс.
 • Єль (Yale University, 1701) – м. Нью-Хейвен, штат Коннектикут.
 • Пенн (University of Pennsylvania, 1740) – м. Філадельфія, штат Пенсильванія.
 • Принстонський університет (Princeton University, 1746) – м. Прінстон, штат Нью-Джерсі.
 • Колумбійський університет (Columbia University, 1754) – м. Нью-Йорк, штат Нью-Йорк.
 • Браунівський університет (Brown University, 1764) – м. Провіденс, штат Род-Айленд.
 • Дартмутський коледж (Dartmouth College, 1769) – м. Гановер, штат Нью-Гемпшир.
 • Корнельський університет (Cornell University, 1865) – м. Ітака, штат Нью-Йорк.

Традиції та особливості

Вишів Ліги плющаВиші Ліги плюща входять до списку 15 найкращих університетів США. Гарвардський, Прінстонський і Єльський університети займають провідні позиції серед кращих навчальних закладів країни у світових рейтингах. У них можуть навчатися не тільки американські громадяни, а й іноземці.

Кожен навчальний заклад Ivy League по-своєму унікальне. Наприклад, Гарвард вважається кузнею кадрів для американської еліти: серед його випускників 8 президентів США.

В Єлі розташовується найбільша в країні академічна бібліотека і Музей природної історії Пібоді з величезною колекцією історичних і культурних артефактів. Велику увагу тут приділяють вивченню астрофізики, університет має три наукові обсерваторії: у США, Південній Африці та Аргентині.

У Прінстонському університеті досі дотримується «Кодекс честі», прийнятий у 1893 році й стосується неприпустимість плагіату або шахрайства на іспитах. Іспити в університеті проходять без участі викладачів, а за дотриманням кодексу стежать самі студенти.

Колумбійський університет відомий тим, що готує «людей дії». Серед його випускників 29 лауреатів премії «Оскар» і 29 глав різних держав світу.

На факультеті журналістики заснована одна з найпрестижніших нагород у галузі мас-медіа – Пулітцерівська премія. Дослідний інститут імені Гарримана – найбільший у світі академічний центр з вивчення СРСР, Росії та країн Східної Європи.

Пенсильванський університет – батьківщина першого електронного цифрового комп’ютера (ENIAC) і першої у світі школи бізнесу (Уортонської школи). Тут навчалися багатий фінансист світу Уоррен Баффет і президент США Дональд Трамп.

Браунівського університету відомий унікальною освітньою програмою: у ньому студенти самі вибирають собі предмети для вивчення і можуть обходитися без оцінок. Крім того, це єдиний ВНЗ в США, має факультети єгиптології та історії математики.

В Дартмутського коледжі було створено мову програмування BASIC, а ще тут розташовується величезна бібліотека арктичних досліджень.

Корнельський університет став першим з вишів Ліги плюща приймати студентів, які не належать до білої раси. В даний час він тісно співпрацює з провідними науковими центрами Індії, Сінгапуру, КНР та інших країн, і претендує на статус першого у світі транснаціонального університету.

Підготовчі програми

Конкурс на вступ в елітні ВНЗ США дуже високий, і відбір надзвичайно суворий. Згідно зі статистикою, в університети Ivy League надходить близько 8-14 % абітурієнтів, допущених до іспитів.

Для школярів 14-17 років з різних країн світу університетів Ліги плюща проводять літні школи та підготовчі програми. Курси проходять з травня по серпень, їх тривалість може становити від 1 до 8 тижнів.

Програми найрізноманітніші: інженерна справа, підприємництво, курси лідерства, математика, природні або гуманітарні науки. Найпопулярніші табору – Річна школа при Єльському університеті та Лідерський тур по Лізі плюща.

як вступити до університетів Ліги плющаДля вступу в літню школу іноземцям необхідно подати:

 • Заявку (онлайн на сайті університету).
 • Міжнародний сертифікат про володіння англійською мовою TOEFL (понад 40 балів) або IELTS (4.0), тобто рівень В2-С1
 • Довідку з оцінками за останній рік або кілька років з нотаріальним перекладом на англійську мову і перерахунком балів вітчизняних відміток у міжнародний показник GPA, який повинен складати не менше 3,5 бала.
 • Рекомендаційні листи англійською мовою від двох вчителів (викладачів предметів, близьких до тематики річного курсу).
 • Есе англійською мовою з розповіддю про себе.
 • Підтвердження фінансової спроможності – виписку з банківського рахунку батьків.

Заявки подаються у квітні-травні, оплата за розгляд заяви становить 50-150 $. Вартість річної школи в різних університетах варіюється від 4 100 до 11 000 $ за 2-3 тижні, учні забезпечуються проживанням і харчуванням, включаючи страви вегетаріанської, халяльної та кошерної кухні.

Додаткові витрати включають:

 • переліт в США – від 500 $;
 • медичну страховку – 75-500 $;
 • оформлення візи – близько 250 $;
 • оплату навчальних матеріалів – 75-300 $;
 • кошти на особисті витрати – 150-300$ в тиждень;
 • проходження мовного тесту – 180-260 $.

В деяких таборах учням нараховують кредити за навчання, і якщо після школи вони надходять в американський виш, ці кредити будуть зараховані для першого курсу.

Навчання в літньому таборі університету не гарантує надходження. Імовірність успішного зарахування підвищується тільки при участі в Secondary School Program в Гарварді та Pre-Baccalaureate Program в Браунівському університеті.

Але курс в літній школі дає учневі нові знання та контакти з молоддю з різних країн світу, знайомить з університетом та його вимогами, покращує мовну підготовку – а всі ці фактори сприяють успіху.

Абітурієнтам з України

Існує думка, що вступити в елітні американські виші вихідців зі Східної Європи майже неможливо, але насправді це не так. В університетах Ліги плюща щорічно беруть 5-8 % іноземних громадян, і відсоток зарахованих абітурієнтів з-поміж тих, які подали заявки у них набагато нижче, ніж у менш престижних вишах.

Крім того, українські атестати про середню шкільну освіту визнаються в США при вступі на бакалаврат.

Багатьох батьків, які мріють про успішне майбутнє своїх дітей, цікавить, як вступити до університетів Ліги плюща. Для цього необхідна всебічна підготовка, яку рекомендується починати за 2-4 роки до закінчення школи.

Це в першу чергу висока академічна успішність і знання англійської мови. Результат на іспиті формату TOEFL повинен бути не нижче 105-110 балів з 120 можливих.

Крім того, для вступу на бакалаврат в США потрібно здати SAT (Scholastic Assessment Test) — академічний тест з математики, письма, читання та аналізу тексту.

Список вимог і необхідних документів для вступу на різні спеціальності можна знайти на сайтах вишів.

Важливу роль відіграє правильне заповнення онлайн-анкети. У ній слід вказати дипломи, отримані на академічних олімпіадах, заняття спортом, громадську діяльність.

Необхідно також подати рекомендаційні листи від педагогів та мотиваційний лист самого заявника з розповіддю про своїх життєвих планах і прагненнях. Крім того, в останні роки представники комісій вивчають акаунти заявників у соцмережах.

Якщо дані абітурієнта влаштували комісію, останнім етапом стане співбесіда. На ньому перевіряється рівень знання мови та здатність до самостійного нешаблонному мислення.

Особливості навчання

Ivy LeagueНавчальні програми різних ВНЗ розрізняються навіть при навчанні за однією спеціальністю. Частина предметів є обов’язковою, частина студенти можуть вибирати самі.

Навчання дуже інтенсивне і спрямоване не тільки на освоєння навчального матеріалу, але і на розвиток здібностей до аналізу, творчих і лідерських якостей.

Студенти Ліги плюща вже з перших курсів залучаються до наукових досліджень. І хоча навчальне навантаження дуже висока, відсоток відрахованих учнів у цих вишах невеликий: всього близько 2 %.

Вартість навчання

Вартість навчання у ВНЗ Ivy League дуже висока: від 30 000 до 50 000$ в рік в залежності від спеціальності. Але для талановитих студентів, у тому числі іноземних, можливо отримання грантів та стипендій.

Особливо часто видаються спортивні стипендії, завдяки яким університети залучають у свої команди обдарованих атлетів, та гранти для учнів, які проявили себе у наукових дослідженнях.

Як живуть студенти

Студентський кампус елітного університету – справжнє місто в місті. У навчальну інфраструктуру входять академічні корпуси, лабораторії, дослідницькі центри, бібліотеки, музеї, театри та навіть картинні галереї. ВНЗ випускають періодичні видання, теле і радіопередачі.

Комфортабельний побут учням забезпечують впорядковані гуртожитки, фітнес-центри, столові, кафе і закусочні. У кожного університету є спортивні споруди професійного класу: стадіони, тенісні корти, спортивні зали. У кожному виші активно розвивається до 40 спортивних дисциплін, проводяться престижні змагання.

Важлива традиція Ivy League – студентські братства. Належність до того чи іншого братству відкриває доступ у певні соціальні кола, і контакти між її членами часто зберігаються протягом усього життя.

Кар’єрні перспективи випускників

Всупереч поширеній думці, наявність диплома університету Ліги плюща не означає, що його володар буде одразу отримувати більш високу зарплату в порівнянні з колегами. Але роботодавці часто віддають перевагу випускникам цих вишів при прийомі на роботу, і не даремно: якісне навчання та вміння приймати самостійні рішення зазвичай робить таких людей ефективними співробітниками.

До того ж корисні знайомства та дружні зв’язки, встановлені в стінах університету, нерідко чинять вплив на все подальше життя людини.

Цікаві факти

Що таке Ivy LeagueЗа століття існування університети Ivy League накопичили багато різноманітних традицій і обросли цікавими фактами. Ось деякі з них:

 • У символіку кожного університету Ліги плюща, заснованих раніше 1800 року, входить девіз грецькою мовою.
 • Навчальні заклади Ліги отримують найбільші обсяги фінансування у світі.
 • В Пенсильванському університеті навчалися 11 американських політиків, що підписали Декларацію незалежності США, в Колумбійському університеті – 5.
 • До університетів Ліги довгий час приймали строго за расовою і релігійною принципом – виключно білошкірих протестантів англосаксонського походження. Першим цей принцип порушив Корнельський університет.
 • Протягом 203 років існування Дартмутського коледжу в ньому навчалися виключно чоловіки. Перші студентки з’явилися там лише в 1972 році.
 • У студентські братства університетів Ліги досі можна вступити по праву спадкування, якщо в цьому братстві був батько або дід студента.
 • В Єлі зберігається друге за величиною в Америці збори останків динозаврів і великий у світі повністю зберігся бронтозавр.
 • Корнельському університету належить обсерваторія Аресібо в Пуерто-Ріко з найбільшим у світі радіотелескопом.
 • У Колумбійському університеті велися роботи з вивчення атомного ядра, які поклали початок Манхеттенського проекту і створення ядерної зброї.
 • В бібліотеці Колумбійського університету зберігається Бахметівський архів – одне з найбільших зібрань матеріалів українських білих емігрантів.
 • Абсолютний лідер у світі за кількістю випускників, які стали лауреатами Нобелівської премії, – Гарвард (153 особи). Колумбійський університет має 101 лауреата, Єль – 52, Корнелл – 45, Прінстон – 37, Пенсільванський – 29.
 • В університетах Ліги плюща навчалося 15 президентів США, у тому числі п’ять останніх: Джордж Буш-старший (Єль), Білл Клінтон (Єльський університет), Джордж Буш-молодший (Єльський університет і Гарвард), Барак Обама (Колумбія і Гарвард), Дональд Трамп (Пенсільванський).

Висновок

Найпрестижніші ВНЗ США – університетів Ліги плюща. Вступити до них важко, але все ж можливо, в тому числі абітурієнтам з України. Ці установи зацікавлені в залученні талановитих і мотивованих іноземців, здатних змінити світ на краще. Університети забезпечують випускникам не тільки якісну освіту і всебічний розвиток, але і корисні знайомства в колах американської еліти.

Статті по темі