Меню Закрити

Середній рівень зарплат в Чорногорії

Невелика південна держава Чорногорія в останні роки привертає все більше туристів з України та колишніх радянських республік. Багато хто з приїжджих цікавляться не тільки можливістю відпочити на пляжах Адріатичного узбережжя, але і придивляються до цієї країни з точки зору переїзду на постійне проживання. Звичайно, потенційних іммігрантів цікавлять особливості життєвого укладу, місцеві традиції, ринок праці, а також зарплата в Чорногорії у 2024 році, яка дозволила б переселитися в Європу.

Середній рівень зарплат в Чорногорії

Рівень зарплат в Чорногорії

Знаходження Чорногорії практично в центрі Європи ніяк не позначилося на величину зарплат в ній. У порівнянні зі своїми сусідами ця країна має досить низький рівень життя і слабко розвинену економіку, тому не в змозі забезпечити високі доходи населенню.

Чорногорія не належить до розряду країн, в які іммігранти приїжджають на заробітки. Хорошою тут вважається зарплата в 400-500. Рятує місцевих жителів загальний низький рівень цін на продукти, товари і послуги. Хоча, окремі з них за своєю вартістю перевищують українські.

Мінімальні зарплати

Мінімальна зарплата в Чорногорії встановлюється на державному рівні і періодично піддається перегляду. У 2018 році постановою уряду країни вона була підвищена зі 193 до 220 євро в місяць.

Нижче цієї межі роботодавці не маю права оплачувати працю своїх працівників. Раніше підприємливі керівники в цілях зниження податкового тягаря укладали договори на неповний робочий день. Однак тепер, наймаючи працівника на половину робочого часу, вони зобов’язані обґрунтувати свою позицію перед контролюючими органами.

Встановлений законом розмір мінімальної зарплати служить основою для розрахунку пенсій та інших соціальних допомог населенню.

Середні зарплати в Чорногорії

Середня зарплата в Чорногорії тримається на рівні 500 євро. Але якщо розглядати цей показник по містах країни, а також за професіями, можливі досить серйозні коливання. В цілому, людина, що заробляє в Чорногорії 500 євро, може вважати себе міцним середняком. Якщо ж зарплата становить понад 600 євро, такий працівник може заявляти про себе, як про заможній людині.

Враховуючи місцевий рівень цін, можна сказати, що сім’ї з 3-х осіб для комфортного проживання в країні потрібно мати загальний прибуток не менше 1000 євро. При цьому в розпал сезону екскурсовод, турагент або рієлтор цілком здатні заробляти до 2000 євро в місяць. Правда, в зимовий період часу їх заробітки стрімко скочуються до нуля.

На середній рівень зарплат впливає також і кваліфікація працівника. Програміст протягом усього року буде отримувати кілька тисяч євро в місяць, а офіціантові навряд чи вдасться знайти робоче місце з зарплатою вище 300 євро. Іноземні роботодавці платять співробітникам зарплати на кілька порядків вище, ніж чорногорці. У столиці країни — Подгориці дохід населення в кілька разів перевищує показник, доступний жителям північного Нікшича або Білого Поля.

За професіями

Середні зарплати в розрізі професій виглядають по Чорногорії наступним чином:

Спеціальність Дохід, євро
Лікар 300-700
Водій 400
Працівник сільського господарства 300-400
Покоївка 500
Кухар 400-500
Гід 300-1000
Офіціант 300
Няня 300-500
Вчитель 300-700
Перекладач 300-600

По містах

Чорногорія відрізняється скромною чисельністю населення. В ній проживає трохи більше 600 тисяч осіб. Третина всіх жителів влаштувалася в столичному місті Подгориці. Саме в ньому зосереджені всі державні та комерційні організації країни. Тут же розташовані великі торгові центри, освітні установи та розважальна індустрія. Для порівняння Нікшич або Будва налічують не більше 50 тисяч жителів.

Саме тому ринок праці в Подгориці є найбільшим в країні, а зарплати найвищими. Однак більша частина україномовних мігрантів воліє жити поблизу морського узбережжя, облюбувавши для себе Тіват, Герцег-Нові, Бар, Петровац, Бечічі або Котор. Їх зосередження на південному узбережжі обумовлено тим, що багато придбали в курортних зонах нерухомість.

У розпал літнього сезону приморські райони дійсно мають потребу в додаткових робочих руках, що дає можливість їх жителям пристойно заробити за кілька місяців. Але постійні місця роботи все ж слід шукати в Подгориці, де зосереджена вся основна інфраструктура.

Якщо розглядати рівень доходу по містах, то зарплати фахівців однієї кваліфікації будуть виглядати наступним чином:

Професія Зарплата по містах, євро
Подгориця Будва Нікшич
Офіціант 400 До 1000 в сезон 250
Няня 500 500 300
Покоївка 400 500 в сезон 250
Таксист 700-1000 До 2000 в сезон 500

Найбільш затребувані вакансії

Згідно з даними Центру зайнятості Чорногорії країна потребує фахівців високої кваліфікації, дефіцит яких відчувається у зв’язку з відсутністю відповідної освітньої бази. До них відносяться:

  • Економісти, фінансисти, бухгалтери, банкіри;
  • Програмісти;
  • Перекладачі, які володіють російською, англійською та чорногорським мовами;
  • Інженери-будівельники;
  • Маркетологи;
  • Лікарі.

Відгуки ж україномовних мігрантів свідчать про брак:

  • Вчителів різної спеціалізації для шкіл;
  • Автомеханіків;
  • Лікарів, у тому числі вузької спеціалізації, таких як офтальмологи, урологи, стоматологи;
  • Рієлторів;
  • Продавців.

У найближчі кілька років Чорногорія навряд чи зможе досягти суттєвого підвищення рівня життя і доходів населення. Розглядати її як можливість заробітку не варто, але тим, хто хоче переїхати в цю теплу, красиву і привітну країну цілком реально знайти роботу, яка дозволить жити в приємному кліматі на березі одного з найчистіших морів світу.

Статті по темі