Ті, хто приїжджає в Канаду по бізнесу, науковому або культурному обміну, з метою відвідин родичів, і з будь-якою іншою метою – всі вони розглядаються як туристи, яким при в’їзді видається у 2024 році дозвіл на тимчасове перебування у Канаді. Потік тимчасово приїжджих до Канади поділяють на тих, хто приїжджає як турист (tourist), хто їде на навчання (student) і хто їде на тимчасову роботу в Канаду (temporary worker). У тому випадку, якщо ви є громадянином країни, з якою у Канади немає угоди про безвізовий обмін, вам потрібно мати в’їзну гостьову візу Temporary Resident Visa. Після в’їзду в Канаду всі, незалежно від того, в’їхали вони по гостьовій візі Temporary Resident Visa або без візи, розглядаються як тимчасові мешканці, і на них поширюються ті ж правила перебування в країні. Максимальний термін перебування зі статусом тимчасового мешканця становить 6 місяців. У випадку, якщо потрібно продовжити термін перебування, в імміграційних органах Канади береться дозвіл.
Умови для в’їзду в Канаду
Угода про безвізовий обмін між Канадою і низкою країн означає, що громадянам цих країн в’їзна віза видана автоматично. Тобто в’їжджаючи в Канаду вони мають візу Temporary Resident Visa. Тому надалі, коли мова йде про продовження тимчасової візи, це стосується всіх тимчасових мешканців, у тому числі в’їхали з країн, що мають з Канадою угоду про безвізовий обмін.
Особи, які в’їхали в країну в якості тимчасового мешканця, не мають права на навчання, якщо термін навчання більше 6 місяців, і працювати в Канаді. Після закінчення терміну дії візи вони повинні покинути Канаду. На осіб зі статусом тимчасового мешканця не поширюються соціальні програми, вони також обмежені в деяких правах у порівнянні з громадянами та постійними жителями.
Загальною умовою для всіх, хто їде в Канаду, є виконання наступних вимог:
- у вас повинен бути паспорт для закордонних поїздок (виняток становлять громадяни та постійні жителі США);
- у вас не повинно бути проблем зі здоров’ям;
- ви повинні переконати імміграційні влади в тому, що у вас є достатньо підстав повернутися додому, а не залишитися в Канаді. В першу чергу мова йде про сім’ю, що залишається вдома, хорошу роботу, наявність нерухомості тощо, тобто все, що є мотивом для повернення;
- ви повинні переконати імміграційні влади, що не залишитеся в Канаді після закінчення строку дії візи;
- у вас має бути достатньо грошей, щоб ви могли забезпечити своє проживання на час перебування в Канаді.
У тих випадках, якщо ви є громадянином країни, з якою у Канади немає угоди про безвізові поїздки, вам потрібно отримати в’їзну візу Temporary Resident Visa.
На початок 2024 року в цей список входили всі країни, що входили раніше до СРСР, за винятком прибалтійських республік. Тобто якщо ви є громадянином України, то вам потрібно отримувати візу. При цьому для видачі візи канадські влади можуть вимагати попередньо пройти медичну перевірку і/або надати письмове запрошення від особи, яка проживає в Канаді, або канадської організації.
Запрошення до Канади
У тому випадку, якщо посольство вимагає від вас надати запрошення з Канади, особа, яка вас запрошує, повинна скласти лист Letter of Invitation. Лист складається в довільній формі, однак має містити наступну інформацію.
Інформація на обличчя, кому видається запрошення:
- повне ім’я;
- дата народження;
- адресу проживання та номер телефону;
- ставлення до особи, кому видається запрошення (родич, друг, знайомий тощо);
- причина поїздки до Канади;
- на який термін планується приїзд;
- де особа буде проживати в Канаді, і яким чином буде оплачувати своє проживання;
- коли особа планує покинути Канаду.
Інформація на особу, що видає запрошення:
- повне ім’я;
- дата народження;
- адресу проживання та номер телефону в Канаді;
- рід занять, тобто ким ви працюєте;
- чи є ви громадянином або постійним жителем Канади;
- докласти фотокопію документа, що підтверджує статус особи в Канаді (свідоцтво про народження в Канаді, citizenship card, PR card, IMM 1000 proof of landing);
- відомості про членів вашої родини (імена, дати народження) – дружина, діти (ця вимога є обов’язковою у разі запрошення батьків Super Visa);
- загальна кількість людей, що проживають з вами, включаючи тих, кого ви спонсорували і на кого все ще поширюються зобов’язання за договором на спонсорство (ця вимога є обов’язковою у разі запрошення батьків Super Visa).
У разі запрошення батьків Super Visa додатково потрібно надати письмову обіцянку повного фінансового забезпечення батьків на весь термін перебування в Канаді та доказ розміру вашого доходу, який не повинен перевищувати встановлений ліміт на загальну кількість членів сім’ї, включаючи батьків (low-icome cut-off LICO).
Зазвичай лист-запрошення не вимагає нотаріального посвідчення, однак деякі посольства можуть зажадати, щоб воно було завірене у нотаріуса. Тому, якщо є можливість, краще листа-запрошення завіряти відразу, до подачі. Також слід пам’ятати, що наявність запрошення не гарантує особі видачу візи.
Вам може бути відмовлено у в’їзді в Канаду по ряду причин, в першу чергу із-за загрози, яку ви потенційно можете представляти безпеки Канади, з-за проблем зі здоров’ям або у зв’язку з фінансовою неспроможністю. Також з великою ймовірністю відмовлять у в’їзді в Канаду особам з судимістю, залучених в організовану злочинність або помічених у співучасті в діях, пов’язаних з нехтуванням прав людини.
Наявність судимості є серйозною перешкодою для в’їзду в Канаду. Проте, її наявність не означає, що в’їзд в Канаду закритий назавжди. Існує ряд застережень і умов, при яких судимість перестає бути перешкодою у видачі візи.
Подача на отримання гостьової візи Temporary Resident Visa (TRV)
Перш, ніж подавати заяву на TRV, перевірте, чи є для вас отримання цієї візи обов’язковим (залежно від країни громадянства або проживання) і які для вас можуть бути специфічні вимоги.
Для подачі заяви потрібно звертатися в найближчий Visa Application Centre (VAC). Такі центри розташовані в Києві, Кишиневі, в Алматі, Бішкек, Душанбе, Баку, Тбілісі, Єревані.
Починаючи з грудня 2013 було введено вимогу для громадян певних країн надавати біометричні параметри (відбитки пальців і фотографії). На початок року в цей список входили 29 країн, серед яких немає жодної країни з колишнього СРСР. Проте, краще уточнити, чи потрібні від вас відбитки пальців (уточнювати треба в центрі VAC).
Подача заяви на TRV може бути зроблена, на вибір, одним з двох способів:
- apply online (подача в електронному вигляді)
- apply on paper (подача традиційним способом)
Apply online. Вся процедура подачі здійснюється в електронному вигляді – online. Для такої форми подачі потрібно мати сканер та кредитну картку (для оплати візових зборів). Подача робиться через сайт канадського міністерства громадянства та імміграції (CIC), де заповнюються в електронному вигляді всі необхідні форми і додаються необхідні документи (у вигляді сканів). Це найбільш оперативний спосіб отримання TRV, зазвичай заява розглядається в дуже короткі терміни, частіше всього протягом декількох днів.
Apply on paper. Це процедура подачі традиційним способом — шляхом підготовки всіх документів в паперовому вигляді та надсилання їх поштою в центр VAC. Всі інструкції, включаючи форми для заповнення та список необхідних документів, які наводяться на сайті канадського міністерства громадянства та імміграції (CIC).
Загальні моменти:
- якщо заявник їде з членами сім’ї (дружина, діти), вони включаються в його заява (тобто окремо на них подавати заяву не потрібно); до всіх документів потрібно докладати переклади на англійську;
- до набору документів додається оплата візових зборів тільки в тому вигляді, в якому приймається така оплата;
- зазвичай завжди потрібно докласти підтвердження наявності коштів, що можна зробити у вигляді виписки з рахунка в банку;
- також зазвичай потрібно докласти підтвердження куплених квитків на літак туди і назад і зарезервованої готелі, або підтвердження іншого виду житла (якщо це не готель);
- інші необхідні документи, доповнення до заповнених форм, можуть включати лист з роботи з вказівкою зарплати/доходу, будь-які інші документи, що підтверджують ваші тісні зв’язки з вашою країною як доказ, що ви повернетесь і не залишитеся в Канаді біженцем (наявність нерухомості, близьких родичів, бізнесу тощо);
- якщо потрібно, додається лист від особи, що запрошує вас в Канаді;
- потрібно докласти фотографії на всіх, хто їде;
- оригінали закордонних паспортів (куди вклеюються візи).
Супровідний лист. Такий лист не входить в офіційний список документів, але докладати його вкрай корисно. В цьому листі ви можете викласти в довільній формі причини вашої поїздки, планований графік та місця для відвідування, і навести аргументацію, для яких цілей потрібна вам ця поїздка (або багаторазові відвідування Канади), які у вас є тісні зв’язки з вашою країною, доводять, що ви повернетесь і не залишитеся в Канаді біженцем, описати ваш фінансовий стан, стабільний дохід, наявність засобів. При подачі в режимі Apply Online такий лист можна роздрукувати і вкласти у вигляді сканів.
Медобстеження. Зазвичай проходження медобстеження є обов’язковим тільки в тому випадку, якщо ви плануєте перебувати на території Канади строком більше 6 місяців. Це відноситься в першу чергу до тих, хто їде в Канаду на навчання, по робочій візі або на постійне проживання. При коротких поїздках строком менше 6 місяців медобстеження не потрібно. Відповідно, при подачі заяви на тимчасову візу медкомісія не потрібно, оскільки ці візи даються тільки на 6 місяців. Однак, запит на проходження медкомісії не виключений.
Куди подавати документи. Всі питання щодо подачі документів — куди і в якій формі (простою поштою, кур’єрською, особисто), потрібно з’ясовувати безпосередньо в Visa Application Centre (VAC), який вибирається по країні вашого громадянства.
Строки розгляду. Час розгляду заяв на тимчасові візи ніде не закріплено законодавчими актами і може змінюватись залежно від обставин. На вебсайті міністерства громадянства та імміграції Канади (CIC) можна знайти інформацію щодо термінів обробки заяв Processing Times, де наводяться дані по кожній країні. Проте вказані там терміни не є гарантованими і обов’язковими. Крім того, строки можуть вплинути такі моменти, як призначення інтерв’ю та/або проходження медобстеження.
Відмова у видачі гостьової візи
Відмова у видачі гостьової візи в жодному разі не можна розглядати як остаточне рішення про заборону вам у в’їзді в Канаду. Відмова лише означає, що ви не змогли переконати чиновника в тому, що ви не уявляєте загрозу для Канади, і ви не плануєте залишитися в Канаді.
Ви можете подавати на гостьову візу повторно, підготувавши документи, які повинні переконати імміграційного чиновника в тому, що ви не маєте будь-яких поганих намірів, ви фінансово спроможні і не збираєтеся залишатися в Канаді. Подавати на гостьову візу можна без обмежень за кількістю подач та термінах подачі.
Мав місце відмова у видачі гостьової візи в Канаду також практично ніяк не впливає на ваші шанси успішно пройти імміграційний процес, якщо ви вирішили іммігрувати в Канаду. Виняток становлять випадки, коли причиною відмови були проблеми з правосуддям або наявність хвороб, які потенційно становлять загрозу для жителів Канади.
Прибуття в Канаду
Остаточне рішення, чи пускати вас до Канади чи ні, приймається на пункті в’їзду в Канаду чиновником канадських прикордонних служб (Canada Border Services Agency – CBSA). Це стосується всіх, у тому числі громадян тих країн, з якими у Канади існує договір про безвізовий в’їзд.
Чиновник CBSA перевірить ваші документи і задасть кілька запитань. У нього є право відмовити у в’їзді в Канаду, якщо він вважатиме, що ви становите загрозу для безпеки Канади або що ви не залишите Канаду по закінченню терміну дії візи. Дата, до якої ви повинні покинути Канаду, буде проставлена вам в паспорт.
Права та обмеження
В’їхавши в Канаду з тимчасової візі Temporary Resident Visa ви не маєте права працювати або навчатися в Канаді (за невеликим винятком) без отримання відповідного дозволу. У разі порушення цих умов ви будете видворені з країни.
Невелике пояснення з навчання в Канаді. У тому випадку, якщо ви планує пройти навчання в Канаді термін дії візи (тобто в період менше 6 місяців), і ви платите за навчання, то отримувати будь-яких додаткових дозволів не потрібно.
Для того, щоб мати можливість вчитися в Канаді протягом періоду, що перевищує 6 місяців, або навчатися в навчальному закладі, який є безкоштовним для громадян і постійних жителів Канади, слід отримати дозвіл на навчання Study permit.
Цей дозвіл дає можливість перебувати в Канаді весь час навчання, тобто є підставою для продовження візи на весь термін навчання. На початок 2019 року в Канаді проживало близько 500,000 осіб з Study Permit.
Для того, щоб мати можливість працювати в Канаді, не маючи статусу громадянина або постійного жителя, слід отримувати дозвіл на роботу Work permit. Це ж дозвіл дає можливість перебувати в Канаді весь час роботи, тобто є підставою для продовження вашої візи. Щорічно видається близько 100,000 таких дозволів.
Подовження візи
Для більшості приїжджають до Канади максимальний час перебування в країні обмежене строком на 6 місяців, однак у деяких випадках цей термін може бути продовжений. Для цього слід подати заяву на продовження візи в імміграційні органи Канади з обґрунтуванням, чому вам це потрібно (наприклад, ви отримали Study Permit або Work Permit, або стан ваших близьких родичів у Канаді вимагає вашої присутності).
Подавати заяву на продовження візи потрібно як мінімум за 30 днів до закінчення терміну її дії. Зазвичай віза досить просто продовжується ще на пів року, однак продовження її на ще більший термін вельми проблематично.
Також слід пам’ятати, що в разі порушення вами правил перебування в Канаді або здійснення протиправних дій ви можете бути видворені з країни в будь-який час.