Хоча бізнесмени та інвестори ніколи не були пріоритетною категорією іммігрантів для Канади, і частка ділових людей в загальному потоці іммігрантів становила зовсім невеликий відсоток, проте Канада пропонує достатній вибір імміграційних програм для тих, хто планує інвестувати в економіку країни і розвивати тут бізнес у 2024 році. Бізнесменам та інвесторам пропонуються бізнес-програми іміграції федерального рівня Start-Up Visa, Immigrant Investor Venture Capital Pilot Program і Self-Employed, а також набір бізнес-програм окремо провінцій.
Федеральна програма Start-Up Visa
Завдання даної програми полягає в залученні бізнесменів-початківців з унікальними інноваційними ідеями, які мають хороші перспективи для розвитку. Володарі цікавої ідеї або проекту повинні спочатку звертатися в інвестиційні фонди та інкубатори, акредитовані при міністерстві громадянства та імміграції Канади. Зараз в цьому списку значаться близько 55 інвестиційних фондів та інкубаторів.
Якщо якийсь із фондів проявляє інтерес до ідеї, проводиться презентація проекту, включаючи показ прототипу, пояснення стратегії розвитку і подання детального бізнес-плану. У тому разі, якщо інвестиційний фонд вважає, що даний проект має на комерційні перспективи, він бере на себе зобов’язання інвестувати в даний проект суму не менше обумовленої умовами програми, після чого видає Letter of Support.
Отримання Letter of Support означає, що прийнято позитивне рішення і можна подавати документи в посольство для оформлення імміграційної візи. Всі заявники на цьому етапі отримують дозвіл на роботу та проживання в Канаді.
На цю програму виділено квоту в 750 імміграційних віз на рік.
Федеральна програма Immigrant Investor Venture Capital Pilot Program
Програма Immigrant Investor Venture Capital Pilot Program орієнтована на бізнесменів, чиї статки оцінюється не менше $10 мільйонів канадських доларів. При цьому має бути доведено легальне походження цих грошей.
Головною умовою даної програми є вкладення $2 мільйонів канадських доларів у спеціальний фонд Immigrant Investor Venture Capital Fund, який розподіляє гроші за пріоритетним для Канади проектів. Вкладення робляться мінімум на 15 років, їх повернення не гарантований. Тобто всі інвестиції є ризиковими в тому плані, що якщо проект, куди вкладені гроші, виявиться збитковим, інвестор замість прибутку отримає назад не $ 2 мільйони, а менше.
На цю програму виділено річна квота в 60 імміграційних віз. Особливістю даної програми є те, що прийом по ній відкривають тільки в певний час на короткий період часу. Варто також мати на увазі, що через відсутність статистичної інформації за цією програмою навіть немає впевненості, що ця програма активна, і по ній приймаються заяви.
Федеральна програма Self-Employed Persons Program
Програма Self-Employed Persons Program орієнтована на спортсменів і представників артистичного середовища зі світовою популярністю, які б хотіли переїхати в Канаду і зайнятися тут індивідуальної ділової діяльністю. В цю категорію потрапляють фермери.
Щорічні квоти на кількість видаваних імміграційних віз за цією програмою виділяються зовсім невеликі, і ті частіше всього не вибираються повністю. Наприклад, у 2016 році ній пройшло всього 92 заявники.
Провінційні імміграційні програми
Ряд провінцій Канади мають свої власні імміграційні програми, спрямовані на залучення бізнесменів та інвесторів. З урахуванням того, що на федеральному рівні бізнес-програми розраховані на дуже вузьке коло заявників, проходження імміграції за провінційним програмами наразі можна вважати найбільш розумним кроком.
Проходження імміграції за провінційним програмами йде за двоступеневою схемою. Спочатку заявник затверджується на провінційному рівні. Потім документи передаються на федеральний рівень, де проводиться основна перевірка. Лише після того, як всі перевірки будуть закінчені, будуть видані імміграційні візи.
Складність проходження по бізнес-програмами провінцій полягає в першу чергу в тому, що ці програми постійно міняють, і прийом заяв по ним провадиться найчастіше тільки в обмежений період часу.
Бізнес-програми провінцій зараз переводяться на нову схему прийому іммігрантів. На початковому етапі імміграційні органи провінції розглядають бізнес-план і заяву іммігранта, оцінюють його дані, включаючи наявність ліквідних коштів. Якщо вони вважатимуть, що пропонований бізнес принесе користь провінції, заявнику надається дозвіл на роботу і проживання в Канаді разом з усією родиною – для того, щоб він міг відкрити і вести бізнес.
Після закінчення двох років оцінюються результати його діяльності та виконання вимог бізнес-програми. У тому випадку, якщо імміграційні органи будуть задоволені, заявнику дають направлення в федеральні імміграційні органи для проходження імміграції та отримання імміграційної візи.
Поки ще не всі провінції перейшли на цю систему, але це лише питання часу.
Сценарії проходження імміграції для бізнесменів
Зараз серед федеральних бізнес-програм особливо можна виділити Start-Up Visa. Це досить специфічна програма, орієнтована не стільки на бізнесменів, скільки творчих людей з цікавими бізнес-ідеями. Однак завдяки тому, що це програма колективної імміграції, за якою можна отримати імміграційні візи по одному проекту може до 4 осіб, інвестори можуть увійти до складу виконавців даного проекту і пройти в складі команди імміграційний процес за цією програмою.
Провінційні бізнес-програми також дають хороший шанс успішно пройти імміграційний процес. Наразі це найбільш надійний шлях для бізнес-іммігрантів.
У тому випадку, якщо ви хочете якомога швидше в’їхати в Канаду і тривало проживати в країні (наприклад, для ознайомлення з умовами ведення бізнесу), ви можете розглянути можливість зробити це через навчання ваших дітей у приватних школах Канади або навчання вашої дружини/вашого чоловіка в коледжі або університеті Канади.
У першому випадку разом з дитиною, який їде в Канаду на навчання до приватної школи, може в’їжджати один з батьків в якості супроводжуючої особи, і жити в Канаді весь період навчання дитини – така можливість не гарантована, але вона існує. Інший батько зазвичай при цьому отримує багаторазову візу, яка дозволяє йому регулярно в’їжджати в Канаду і проживати там терміном до 6 місяців.
У разі надходження одного з подружжя на навчання в Канаді з ним в країну може в’їжджати і проживати вся сім’я протягом усього періоду його навчання.
Всю необхідну інформацію по федеральних програм ви можете знайти на офіційному сайті міністерства громадянства та імміграції Канади. Про відбіркові вимоги провінційних програм інформацію слід шукати на офіційних сайтах імміграційних департаментів відповідних провінцій.
При цьому при проходженні по бізнес-програм, має сенс скористатися послугами ліцензованих імміграційних фахівців і бізнес-консультантів.