Меню Закрити

Розмір пенсії в Ізраїлі

Пенсія в Ізраїлі у 2023 році, як і в будь-якій іншій країні, це допомога по старості, яка виплачується у вигляді ануїтету (регулярного щомісячного платежу), покликаний частково компенсувати людині втрачений після виходу на заслужений відпочинок дохід і зберегти достатній рівень життя. Основний вид пенсій в країні є страховим та виплачується в розмірі, накопиченому за період трудової діяльності. Виплати по старості передбачені навіть для іммігрантів, які не мають трудового стажу в силу похилого віку.

Загальна інформація про життя пенсіонерів в Ізраїлі

Те, як в Ізраїлі живуть пенсіонери, значною мірою залежить від їх добробуту. Якщо їм вдалося перебратися в країну задовго до старості й заробити пристойну пенсію, заслужений відпочинок забезпечений.

Репатріантам, осілим в Ізраїлі вже після виходу на пенсію, складніше: державні виплати з великою натяжкою покривають базові витрати, тому більшість пенсіонерів, щоб заробити на життя в Ізраїлі, при відсутності інших пасивних доходів змушені підробляти на низькокваліфікованій і низькооплачуваній роботі.

При всьому цьому якість і рівень життя в країні досить високі в порівнянні з країнами СНД: середня тривалість життя становить 82,4 року (80,7 року для чоловіків і 84,2 року для жінок). Держава намагається всіляко стимулювати активність людей похилого віку, надаючи великі пільги пенсіонерам в Ізраїлі, в тому числі на:

 • проїзд в автобусах, легкорейковому транспорті та в поїздах (50 %);
 • відвідування музеїв, кінотеатрів, театрів та інших громадських закладів;
 • муніципальну знижку при сплаті податку на нерухомість;
 • оплату електроенергії, оренди квартири, допомога в отриманні соціального житла, часткову оплату медичного страхування (при низькому розмірі пенсії).

Трудова пенсія в Ізраїлі

Пенсійна система Ізраїлю передбачає для жителів країни три основні види пенсійних виплат:

 • безпосередньо пенсію по старості (פנסיית זקנה) ;
 • пенсію по інвалідності (פנסיית נכות), розмір якої залежить від ступеня втрати людиною працездатності;
 • пенсію по втраті годувальника (פנסיית שאירים), яка виплачується залишилися в живих дітей і дружину в розмірі, накопиченому померлим родичем.

Найпоширеніше пенсійне забезпечення в Ізраїлі, це, безумовно, пенсія по старості. Правом на її одержання мають всі, хто протягом трудової діяльності робив відрахування в старі або нові пенсійні фонди (קרן פנסיה), страхові фонди керуючих (ביטוח מנהלים) або резервні фонди (קופות גמל).

З 2008 року, згідно з Розпорядженням «Про продовження терміну дії комплексного пенсійного страхування в економіці», пенсійне страхування стало обов’язковим для всіх працівників, які досягли 20-річного віку. Сукупний внесок становить 18,5 % від зарплати, де 6 % – це внесок працівника і 12,5 % – роботодавця.

Працівник сам має право вибрати, як нараховується пенсія в Ізраїлі, в якому вигляді пенсійного страхування і конкретному фонді повинні зберігатися його накопичення. По досягненні пенсійного віку пенсіонер буде отримувати ту пенсію, яку зміг накопичити за час трудової діяльності. Якщо її розмір буде низьким, він зможе претендувати на додаткову виплату.

Пенсійний вік в Ізраїлі

З моменту введення у 2004 році Закону «חוק גיל פרישה», вперше законодавчо був зафіксований вік, коли виходять на пенсію в Ізраїлі. До цього єдиного вікового цензу не існувало, і він регулювався в основному колективними договорами з роботодавцем.

Спочатку норми закону визначали вік виходу на пенсію в 60 років для жінок і 65 років для чоловічого населення. Але в силу підвищення тривалості життя цей віковий ценз поетапно збільшується.

Пенсійний вік в Ізраїлі для жінок і чоловіків становить 62 і 67 років відповідно. Звертаємо увагу, що ценз для жіночого населення в найближчі роки планується підвищувати до 64 років, однак таке рішення ще не реалізовано.

Крім диференційованого цензу, в Ізраїлі є вік обов’язкового виходу на пенсію, який становить 67 років. При досягненні цього віку роботодавець має право розірвати з працівником трудові відносини.

Залежить передпенсійний вік в Ізраїлі й те, скільки років людина може продовжувати працювати, ще від деяких факторів:

 • по-перше, колективним договором з роботодавцем може допускатися більш тривалий термін трудової діяльності;
 • по-друге, особливий термін трудової діяльності може бути визначений законом щодо окремих професій: наприклад, для суддів він складає 70 років і 75 років – для помічників суддів;
 • по-третє, спеціальний термін виходу на пенсію в Ізраїлі може бути встановлено щодо окремих категорій населення: наприклад, для подружжя і батьків осіб, загиблих на військовій службі, вік обов’язкового виходу на пенсію підвищується до 72 років, для осіб, чиї діти загинули незалежно від причини, обов’язковий пенсійний вік (ПВ) підвищується до 71 року.

Таким же чином пенсійний вік може бути зменшений, у всякому разі, такі програми пропонують деякі бюджетні пенсійні фонди. Мінімальний пенсійний вік становить 60 років.

Слід також звернути увагу, що ПВ в Ізраїлі для репатріантів-пенсіонерів абсолютно не відрізняється від стандартного пенсійного віку звичайних «ватикі», які проживають в країні з народження або, принаймні, понад 15 років.

Пенсійний вік в Ізраїлі

Мінімальний трудовий стаж для виходу на пенсію

Як такий трудовий стаж безпосередньо не впливає на розмір одержуваної пенсії – важливий період саме відрахувань у пенсійний фонд, які роботодавець буде робити з зарплати. Мінімальний поріг членства в пенсійному фонді для нарахування пенсії становить 10 років. Розмір пенсії буде визначатися безпосередньо тривалістю членства у ПФ: чим він більше, тим більше буде обсяг накопичених відрахувань, отже, тим вища пенсія.

Середньостатистичні пенсіонери в Ізраїлі при мінімальній зарплаті здатні за 30-40 років трудової діяльності накопичити близько 1 млн шекелів, що дозволяє їм розраховувати на отримання мінімальної пенсії протягом 15-20 років. У середньому підвищення відрахувань на 20% дозволить їм отримати щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 1 тис. шекелів. Отже, чим більший страховий стаж, тим вище буде в підсумку пенсія.

Розмір пенсії в Ізраїлі

Держава не публікує статистики з пенсій та їх середнього розміру. За останніми актуальним даними окремих досліджень, які нам вдалося знайти, середня пенсія в Ізраїлі близько 5,3 тис. шекелів. При цьому спостерігаються серйозні диспропорції за гендерною ознакою – жіночі пенсії більш ніж наполовину нижче чоловічих: 6,8 тис. шекелів для чоловіків проти 3,8 тис. шекелів для жінок. Це пов’язано, по-перше, з низьким рівнем оплати праці, і, по-друге, з коротким стажем трудової діяльності застрахованої (ще зовсім недавно вік виходу на пенсію для жінок становив 60 років).

Середня пенсія в Ізраїлі в доларах за чинним на момент публікації курсом становить близько 1,44 тис. доларів, що є відносно високим показником. При цьому ізраїльські пенсії характеризуються відносно високим коефіцієнтом заміщення трудового доходу: менше ніж 50% своєї зарплати отримують лише 30 % пенсіонерів. Для більшості коефіцієнт заміщення становить 50-70 % і навіть вище.

Такого поняття, як мінімальна пенсія в Ізраїлі, не існує. Передбачена базова ставка пенсії в розмірі 1 554 шекелі для самотнього пенсіонера і 2 355 шекелів для пари, якщо чоловік не має права на трудову пенсію (індивідуальна пенсія + надбавка на чоловіка).

Для літніх осіб у віці старше 80 років базова ставка становить 1 641 шекель. Передбачені також надбавки на неповнолітніх дітей (492 шекеля на кожного).

В кінцевому підсумку те, скільки платять пенсію, буде залежати від застрахованого трудового стажу:

 • до цього року до базової ставки додавалося по 2 % за кожний повний страховий рік, перевищує 10 років стажу;
 • з цього року до базової ставки додавалися по 2 % за кожний повний страховий рік, перевищує 4 роки стажу;
 • з цього року до базової ставки додається по 2 % за кожний застрахований рік стажу, починаючи з першого року страхування.

Розмір пенсії в Ізраїлі для нових репатріантів буде розраховуватися за аналогічною формулою. Паралельно вони також зможуть отримувати надбавку на подружжя, неповнолітніх дітей і навіть допомога по відстрочення пенсії у вигляді надбавки до 5 % за кожний рік відстрочки виходу на пенсію

Врахуйте, що приріст по стажу в будь-якому випадку не може перевищувати 50%. Розрахувати відсоток надбавки за стажем допоможе спеціальний калькулятор.

Виплата пенсії є довічною і надається всім, хто має статус жителя Ізраїлю (при фактичному проживанні на ізраїльській території, незалежно від громадянства.

Додаткова допомога до пенсії

Всі, чия пенсія по старості складає нижче прожиткового мінімуму, при відсутності інших доходів має право отримати від Національного інституту страхування допомога по старості з надбавкою (תוספת השלמת הכנסה לקצבת אזרח ותיק). Базовий розмір такої допомоги з доплатою від держави на самотнього пенсіонера не старше 70 років становить 3 228 шекелів і 5 102 – для подружньої пари.

Максимальний розмір допомоги з доплатою для пари, яка проживає з двома неповнолітніми дітьми, становить 7 тис. шекелів. Дізнатися більше про актуальні розмірах пенсій з доплатою і їх вікової диференціації можна тут.

Умови для отримання пенсії з надбавкою

Для отримання пенсії з надбавкою ізраїльське законодавство пред’являє до пенсіонерів ряд вимог, зокрема:

 • сукупний дохід пенсіонера (у тому числі від інших джерел крім пенсії) не повинен перевищувати 3 228 шекелів для самотнього пенсіонера віком 70 років і 5 102 шекелі для пари;
 • пенсіонер є постійним жителем або громадянином Ізраїлю, під час перебування за кордоном пенсія не може виплачуватися довше, ніж 72 дні;
 • пенсіонер не є членом кібуци або кооперативного мошава;
 • пенсіонер не має у власності транспортного засобу, вартість якого перевищує 41 тис. шекелів;
 • у людини відсутні інші соціальні виплати, крім пенсії.

Дізнатися детальніше про умови отримання надбавки можна тут.

Як у випадку з оформленням пенсії, так і надбавки, заява про призначення пенсії за затвердженою формою подається в найближчий філія Інституту національного страхування. Заявку можна подати шляхом особистого візиту, поштою, по факсу, електронному форматі або іншим доступним способом. Більше про способи подачі заявки можна дізнатися тут.

Умови для отримання пенсії з надбавкою

Подати заяву на виплату надбавки можна відразу при оформленні трудової пенсії або пізніше, після того, як дохід пенсіонера або сім’ї виявиться нижче названих показників.

Термін виплати допомоги з надбавкою

Виплата допомоги, при дотриманні вищевказаних умов, призначається з місяця, коли пенсіонер подав до Інституту страхування відповідну заяву. Конкретних термінів виплати змісту законом не передбачено. Воно буде виплачуватися до тих пір, поки заявник має право на його одержання, тобто поки розмір його сукупного доходу, крім доплати не зросте вище зазначених показників.

Інститут страхування моніторить офіційні доходи одержувачів доплати, тому у разі підвищення доходу вона буде скасована.

Утримання з пенсії з доплатою

Незалежно від того, яку пенсію отримують в Ізраїлі емігранти з України, в тому числі, якщо це пенсія з надбавкою, з неї може здійснюватися певний перелік утримань. До їх числа можна віднести:

 • внески на медичне страхування в розмірі 103 шекелі в місяць;
 • податкові, страхові, кредитні та інші заборгованості за минулий час;
 • аліментні та інші періодичні виплати;
 • прибутковий та інші податки, за яким податковим агентом виступає пенсійний фонд.

Дізнайтеся більше про відрахування тут.

Спеціальна допомога по старості

Окремо слід розглянути, що таке пенсія для нових репатріантів в Ізраїлі. Особи, які вперше іммігрували в країну вже в літньому віці, має право претендувати на отримання допомоги по старості для іммігрантів (גמלת זיקנה מיוחדת לעולים). Воно виплачується в тому ж базовому розмірі, що пенсії по старості для ізраїльтян (1 535 шекелів для осіб, молодше 80 років), але без разової надбавки за стаж роботи та здійснення відрахувань.

Розглянемо підстави для отримання особливої допомоги по старості в Ізраїлі:

 • відсутність пенсійного страхування через нездійснення трудової діяльності та, відповідно, пенсії по старості (у тому числі у чоловіка);
 • імміграція до Ізраїлю у віці старше 60 (для осіб, народжених до червня 1944 року) та 62 (для народжених у травні 1947 році та пізніше) років;
 • наявність статусу постійного жителя Ізраїлю;
 • досягнення пенсійного віку;
 • відсутність доходу, який перевищує максимальні суми, вказані тут.

Заявка на пенсію для іммігрантів подається за встановленою формою до Інституту національного страхування. Дізнатися більше про порядок та умови надання допомоги можна тут.

Репатріація в Ізраїль

Зверніть увагу, що підставою для переїзду, в тому числі в пенсійному віці, може бути репатріація в Ізраїль. Право на неї дано кожному єврею відповідно до Закону “Про повернення” № 5710-1950 від 06.07.1950 (חוק השבות).

В цілях застосування законодавства про репатріацію євреями, яким надано право на повернення, визнаються:

 • галахічні євреї, тобто ті, хто народився від матері-єврейки;
 • ті, хто пройшли гіюр (обряд звернення «гоя» в іудаїзм) і відмовилися від колишньої релігії або не належали до жодної конфесії.

Для спрощення процесу повернення у країні створено Міністерство алії та інтеграції, а в більшості країн діють філії єврейського агентства (Сохнут), в якому можна отримати всі необхідні консультації та сприяння в переїзді.

Крім того, репатріанти-пенсіонери зможуть претендувати на знижки при:

 • оплату телебачення;
 • оренді нерухомості та сплати земельного податку;
 • проїзд в громадському транспорті;
 • придбання ліків із соціальної кошика.

Пенсії для репатріантів

Пенсії для репатріантів

Якоїсь спеціальної програми для пенсіонерів-репатріантів в Ізраїлі не передбачено. Якщо їм вдалося перебратися в Ізраїль задовго до досягнення пенсійного віку, вони зможуть заробити страховий стаж і отримувати пенсію на тих же умовах, що і корінні ізраїльтяни.

У разі переїзду в передпенсійному або пенсійному віці репатріанти можуть претендувати на спеціальну допомогу по старості для іммігрантів, а також на доплату до величини прожиткового мінімуму, сукупно не перевищує 3 228 шекелів.

Крім безпосередньо пенсійного допомоги пенсіонери-репатріанти має право отримати:

 • допомога на опалювальний сезон у розмірі 562 шекелі щорічно;
 • доплату на оренду житла в розмірі 500 шекелів щомісяця;
 • надбавку для жертв Голокосту у розмірі 3,6 тис. шекелів;
 • доплату при інвалідності.

Також відзначимо, що в Ізраїлі завершився третій етап пенсійної реформи, який передбачає виплату надбавки за стаж до допомоги по старості.

В результаті допомоги по старості, що виплачуються групі літніх громадян, які не встигли виробити в Ізраїлі достатній стаж і які не досягли 80 років, збільшаться на суму до 311 шекелів на місяць на «поодинці» і до 622 шекелів на подружню пару. Посібники тих, кому вже виповнилося 80, виростуть на суму до 328 шекелів на місяць на «поодинці» і до 656 шекелів на подружню пару.

Висновок

Ізраїльська пенсійна система побудована на принципах соціальної справедливості. Право на гідну пенсію отримує кожен, хто протягом терміну трудової діяльності був застрахований і за кого роботодавець робив пенсійні відрахування. При цьому розмір зарплати при призначенні пенсії має другорядне значення, головне – страховий стаж. Якщо його недостатньо для отримання гідної пенсії, держава призначить доплату до прожиткового мінімуму.

Спеціальні пенсії, у тому числі з доплатами, покладені також пенсіонерам-іммігрантам, які перебралися до Ізраїлю в похилому віці та не встигли заробити достатній страховий стаж.

Як живуть пенсіонери в Ізраїлі: Відео

Статті по темі