Меню Закрити

Рівень розвитку економіки в Ізраїлі

Незважаючи на перманентний стан війни, протягом останніх 30 років економіка в Ізраїлі демонструє стабільне зростання. Країна одна з найбільш індустріальних у регіоні, займає 53-ю рядок у рейтингах легкості ведення бізнесу, 30-у по конкурентоспроможності, 2-ю (після США) за кількістю нових компаній, має найбільш високе представництво в NASDAQ. Такими показниками могла б пишатися будь-яка держава. Без перебільшення, Ізраїль — близькосхідне диво.

економіка в Ізраїлі

Особливості економічної моделі

Земля обітована у 2024 році ─ високорозвинене в індустріальному та аграрному плані держава зі змішаною ринковою економікою. Доходи Ізраїлю більшою мірою визначаються імпортом нафти, зернових, природної сировини, військового спорядження. Обмеженість природних ресурсів не стала перешкодою для значних успіхів, досягнутих за рахунок інтенсифікації промислового й сільськогосподарського виробництва.

Держава має вирішальне значення в ключових галузях:

  • електро – та водопостачання;
  • залізничному транспорті;
  • нафтопереробці.

Створення сучасної ізраїльської економіки сприяли кошти з Європи та США. Основні економічні важелі сьогодні під контролем близько двадцяти фінансово-промислових груп.

Країна поділена на економічні зони:

  1. Тель-Авів – основний центр культури, промислової, торговельної, фінансової активності.
  2. Хайфа – основні морські ворота, центр зосередження важкої індустрії, судноплавства, рибальства, лісового господарства.
  3. Єрусалим ─ столиця держави.
  4. Південь і захід. Основне заняття ─ зрошуване сільське господарство.

Валовий внутрішній і національний продукт

ВВП Ізраїлю на душу населення неухильно збільшується, а в минулому році перевищив $ 34 тис. Згідно з даними МВФ, країна займає 37-е місце у світі за цим показником. Частка в загальносвітовому ВВП склала 0,245 %. Сукупний оцінюється в $ 350 млрд, а за минулий рік піднявся на 2 %.

В структурі переважає сектор послуг – близько 70 %, за яким слідують промисловість – 28 %, сільське господарство – близько 2,5 %. Довгостроковий прогноз економічної ситуації в Ізраїлі, зроблений Trading Economist, сприятливий. Темпи зростання ВВП до 2020 р. мають подвоїтися, валюта щодо долара девальвує незначно, рівень безробіття знизиться на 10 %.

ВНП за підсумками минулого звітного періоду перевищив $ 330 млрд. Показник на душу населення досяг $ 44 тис., за паритетом купівельної спроможності ─ $ 41 тис.

Джерела бюджету

Бюджет Ізраїлю формується від надходжень мит, податків (близько чверті), іноземного туризму. Без урахування виплат боргів витрати держави заплановані в обсязі 397,4 млрд шекелів ($ 109 млрд), які розподіляються таким чином (в млрд шекелів):

  • освіта ─ 60;
  • охорона здоров’я — 38;
  • соціальні потреби ─ 13;
  • допомоги по інвалідності ─ 2.

Левова частка витрат припаде на військовий бюджет Ізраїлю. На оборону планується витратити 73 млрд шекелів, що приблизно $ 20 млрд. Це найбільша стаття витрат.

Дефіцит бюджету не повинен перевищити 2,9 % ВВП у 2020 році скоротиться до 2,5 %. У порівнянні з минулим роком бюджет збільшився на 4,3 %, а з 2015-м ─ майже на чверть.

Сукупний держборг на сьогодні ─ $ 230,5 млрд або $ 27 тис. на кожного жителя. Зовнішній борг Ізраїлю за минулу п’ятирічку зменшився на $ 3 млрд і сьогодні це $ 93 млрд.

Характеристика промисловості та енергетики

Відразу після утворення держави величезні зусилля були докладені для розвитку сільського господарства, тваринництва, будівництва водної, створення енергетичної та транспортної інфраструктур.

Сьогодні в країні розвинені машинобудування, металургія, фармацевтика, розробка і виробництво комп’ютерної техніки, роботів, включаючи ботів військового призначення. Налагоджено випуск тютюнових виробів, продовольства.

Ізраїльські заводи випускають літаки, безпілотники, бронетанкову техніку, засоби зв’язку, вважаються кращими у світі.

Величезний запас кваліфікованих кадрів дозволив орієнтувати промисловість на наукомісткі високотехнологічні товари на основі власних науково-технічних розробок. Досягнутий світовий рівень у галузі медицини, агрокультури, телекомунікацій, хімії, обробки алмазів. Приблизно 40 % всіх діамантів шліфуються на Святій Землі.

Ізраїль виробляє на експорт хімікати, озброєння, фармацевтичні товари, медичне, унікальне електронне обладнання, хороше вино, якісні товари з пластику та гуми.

Характеристика промисловості та енергетики

Енергетичні запити майже повністю покривають ввезення нафти (100 %) та вугілля (20 %). З іншого боку, країна не купує, а навіть продає електроенергію Палестинської автономії.

Запасів газу родовищ Тамар і Левіафан достатньо для внутрішніх потреб і навіть експорту. Заплановано будівництво трубопроводу EastMed в Італію з пропускною здатністю до 20 млрд куб. м в рік. Введення в дію намічено через п’ять років.

Енергетика Ізраїлю вважається однією з найбільш перспективних галузей. Країна ─ визнаний лідер з використання альтернативних джерел енергії: домашніх сонячних батарей, вітрогенераторів, геотермальних ресурсів.

Природні багатства

Свята Земля виявилася не надто багата на корисні копалини. Є невеликі запаси нафти, але видобуток (від 9 до 16,5 млн тонн на рік) не покриває всіх потреб.

В пустелі Негев є великі поклади фосфоритів. Рудники пов’язані залізницею з Хайфою, де здійснюється переробка.

Там же добувають глину для цегли, кварцовий пісок, з якого виробляється скло, а в кар’єрах по всій території країни ─ мармур, будівельний камінь.

Промисловими способами з Мертвого моря витягають солі калію, магнію, брому, заліза, застосовувані в сільському господарстві, фармацевтиці.

Мідні рудники є в Михрот-Тімна, але після обвалу цін на руду вони законсервовані.

Агропромисловий комплекс

Сільське господарство Ізраїлю отримало високий розвиток: змогло нагодувати населення, що росте, швидко стало найважливішою статтею експорту. Площа оброблюваних земель складає приблизно 445 тис. га, з них зрошуваних ─ не менше 221 тис. га.

Сьогодні налічується близько 750 кібуців, однак частка сільського населення поступово знижується за рахунок міграції в міста. Однак, один ізраїльський фермер здатний прогодувати понад 50 чоловік (за різними оцінками, до 95).

Основні культури, які вирощують в Ізраїлі:

  • пшениця;
  • арахіс;
  • бавовна;
  • соняшник;
  • фрукти;
  • овочі.

Унікальний досвід і технології вирощування під плівкою дозволяють знімати кілька врожаїв томатів, огірків, перцю кожен рік. З плодових тут росте практично все, включаючи хурму, фініки, оливки, виноград, ківі, манго, всі види цитрусових, які частково експортуються.

М’ясна промисловість в Ізраїлі високотехнологічна. Виробляє великий, дрібний рогатий худобу, птицю. Середньостатистична ізраїльська корова дає в рік 12 тис. л молока, що більше, ніж у середньому по Європі та США.

Рибу вирощують у ставках, в Середземному морі ведеться промисел сардин. Країна на 93 % забезпечує себе продуктами харчування, за винятком кави, цукру, рослинної олії.

Хіба не це справжнє економічне диво Ізраїлю?

Система транспорту та зв’язку

Найпоширеніше транспортний засіб ─ автомобіль. Протяжність магістралей перевищує 17 тис. км. Парк вантажного транспорту налічує близько 180 тис., легкового – понад 850 тис. одиниць. Шосе з’єднують всі куточки країни.

Залізнична мережа має протяжність близько 900 км, що зв’язує північ, захід, центр, схід країни. В даний час посилено модернізується.

Головні морські порти – Хайфа, Ашдод, Ейлат. Міжнародні авіаперевезення в основному виконуються через аеропорт імені Бен-Гуріона (поблизу Тель-Авіва).

Фінансовий сектор

Фондова біржа (заснована в Тель-Авіві в 1953 році) ─ єдина в країні, великими оборотами похвалитися не може. Золотовалютні запаси за минулі десять років збільшилися вдвічі. Сьогодні становлять приблизно $ 115 млрд.

Ізраїль вступив у СОТ, уклала угоди про вільну торгівлю з Євросоюзом, США. Негативне торговельне сальдо нівелюється диверсифікацією експортних можливостей.

Основа банківської системи ─ державний Банк Ізраїлю (заснований в 1954 році). Є кілька комерційних (місцевих і філій іноземних), що займаються іпотечним та інвестиційним кредитуванням.

З вересня 1985 року валютою є новий шекель (ILS), отримав вільну конвертацію при розрахунках у міжнародній системі CLS.

Сума готівки в обігу сьогодні ─ 82 млрд ILS. Це приблизно 580 млн банкнот, 2,5 млрд монет. Вступив в дію закон, що обмежує ходіння сум «живих» грошей понад 11 тис. шекелів.

Зростання економіки Ізраїлю

В минулому році було вдвічі знижено максимальна сума до 50 тисяч шекелів), яку можна ввозити та вивозити з країни без декларації.

Міжнародні економічні відносини

Основними торговими партнерами є США і ЄС, хоча продукція Ізраїлю постачається у десятки країн на всі континенти. Обмеженість внутрішнього ринку, брак природних ресурсів диктують необхідність розширення експортних можливостей. Для країни традиційно негативне сальдо торгового балансу (на початок року – $ 2,4 млрд). Торговий дефіцит покривається частково за рахунок туризму, експорту послуг, але в основному іноземними інвестиціями.

Указ про вільний імпорт в Ізраїль дозволив виходити на нові ринки, зокрема, китайський і російський. Традиційні статті експорту – високотехнологічне устаткування, фармацевтична продукція, діаманти; імпорту ─ сира нафта, зерно, цукор, алмази. Ізраїль є одним з найбільших торговців зброєю.

Значна кількість пшениці імпортується, однак країна самостійно забезпечує інші продуктові потреби.

У першому кварталі минулого року торговий оборот з РФ склав $ 714 млрд, збільшившись майже на 25 % в порівнянні з аналогічним періодом. Російський експорт піднявся до $ 487 млрд, показавши зростання 29% щодо показників попереднього аналогічного періоду.

Імпорт товарів у Росію з Ізраїлю тоді ж виріс на 17 % ($ 227 млрд). Частка Ізраїлю в російському зовнішньоторговельному обороті неухильно зростає, незважаючи на санкції (займає 38-е місце, роком раніше це було 40-е).

З Росії імпортуються:

  • нафта, продукти перегонки;
  • перли, дорогоцінне, напівдорогоцінне каміння, дорогоцінні метали, біжутерія;
  • злакові культури;
  • чорні, кольорові метали;
  • органічна хімія;
  • папір, картон.

Туристична галузь

Туризм, особливо медичний, та паломництво є найважливішими дохідними статтями. Безвіз з низкою країн, включаючи Україну, сприяв піднесенню галузі.

За даними ізраїльського Міністерства туризму, в минулому році країну відвідали близько 4 млн туристів.

Показник зріс на 13 % у порівнянні з 2017 роком і на 38 % у порівнянні з 2016-м. Доходи від туризму перевищили 24 млрд ILS ($ 6,2 млрд).

Ринок праці

Рівень безробіття тут один з найнижчих у світі ─ близько 4 %. З 8,8-мільйонного населення працевлаштовано майже половина ─ 3,9 млн осіб. Безробітних громадян приблизно 175 тис.

П’ята частина зайнятого населення працює в обробній галузі. Більш ніж половина робочих місць забезпечує регіон Тель-Авіва, де працює майже 4 тис. підприємств. Хайфа дає майже третину, Південний район ─ 13 %, Єрусалим ─ 7 %.

Доходи громадян

Інфляція в Ізраїлі одна з найнижчих ─ близько 1,2 % в рік.

З грудня 2017 року мінімальний розмір зарплати офіційно визначений як 5300 шекелів ($1447). Середня сьогодні вдвічі вище, і, відповідно Trading Economist, характеризується тенденцією до зростання.

У бюджеті на поточний рік заплановано скорочення робочого тижня до 42 годин без зниження рівня заробітної плати. Закон вже набув чинності, розрахунок проводиться на базі 182, а не 186 годин, як раніше. При цьому зросла погодинна ставка.

Висновок

З економічної точки зору країна Ізраїль розвинена, але ще не стовідсотково самодостатня. У структурі економіки переважає сектор послуг. Рівень безробіття один з найнижчих у світі. ВВП на душу населення в минулому році склав понад 34 тис. доларів.

Ізраїль на 93 % забезпечує себе продуктами харчування. Основні статті експорту: фармацевтика, продукція хімічної промисловості, електронне обладнання, зброю.

Економічний рейтинг Ізраїлю: Відео

Статті по темі