Меню Закрити

Транспорт в Ізраїлі: великі можливості маленької країни

Земля обітована ─ традиційний центр туризму. Незважаючи на постійний стан війни й економічні кризи, сюди приїжджають мільйони людей. Транспорт в Ізраїлі розвинений надзвичайно добре, хоча держава, невелика за чисельністю населення, і за розмірами території. Система непомітно і методично буквально проковтнув нескінченні людські потоки паломників до головних святинь трьох основних світових релігій, туристів, що приїхали стикнутися з біблійною історією, на відпочинок, лікування або до родичів.

Транспорт в Ізраїлі

Ізраїльське таксі

Таксі не настільки популярний, як в інших країнах, з огляду на дорожнечу. Особливо вночі та щосуботи.

Однак таксі в Ізраїлі (на івриті ─ “моніт”) ─ це комфортний, безпечний і сучасний вид транспорту з парком з практично нових автомобілів. Середній вік машин ─ 4 роки.

Діяльність таксопарків контролюється державою. Ліцензування тут обов’язково, лічильники встановлені у кожному автомобілі.

Машину можна зловити помахом руки, замовити телефоном або онлайн. За обслуговування вночі, в шабат і свята передбачена націнка 25 %.

До поїздки клієнту надається вибір оплати за лічильником або фіксованого прейскурантом. Трансфер можна замовити віддалено. Розраховуватися краще місцевою валютою. Чайові ніхто не залишає, але округлення суми у бік збільшення ─ в порядку речей. Клієнт завжди може отримати чек. В Ейлаті та Наарії такса фіксована незалежно від дальності поїздки.

Маршрутне таксі («моніт шерут») призначений для розвантаження основних автобусних ліній. Працює з 6-7 годин ранку щодня. Іноді навіть щосуботи. Ціна проїзду на 10 % нижче, ніж в автобусі.

Суворого розкладу немає, а відправляється маршрутка тільки після повного заповнення салону. Зате швидкість руху вище.

Автопрокат по-ізраїльськи

Оренда авто в Ізраїлі дозволяє економити особистий час і отримати комфорт. Послуга тут не настільки дешева, як у деяких інших країнах. У середньому розцінки варіюються від 175 до 900 ils в день без вартості палива, яка тут дуже висока, паркування та штрафів, які ніколи не можна повністю виключити. Також важливо дотримання договірних умов, штрафи за порушення яких досить значні. Краще взяти напрокат велосипед.

Найбільшою і шанованою прокатної конторою є компанія Eldan, сайт якої доступний російською мовою і дозволяє вибрати машину будь-якого класу, тип страховки й оплатити через інтернет. Права міжнародного зразка не потрібні протягом року перебування в країні.

Придбання автомобіля

Перед тим як купити авто в Ізраїлі, доведеться багато попрацювати. Вартість нових машин в країні майже вдвічі вище встановленої виробником. Вся справа в дуже високих податках. Такий місцевий закон.

Так що думок купити машину в Ізраїлі та привезти в Україну ні в кого не виникає. Місцеві громадяни шукають можливість отримання податкових пільг, тим і рятуються.

Процес пошуку варіанту нічим не відрізняється від традиційного. Машини доступні в автосалонах, на ринках, їх знаходять за оголошенням в інтернеті. А от покупка тут виглядає набагато простіше і, що дивно, оформляється на пошті.

Транспортна система

Ізраїль ─ сучасне й високорозвинена держава, тому тут представлені майже всі види громадського транспорту:

  • автобуси;
  • поїзди та електрички;
  • трамваї;
  • метрополітен;
  • морські суду;
  • авіація.

Найбільш розвинутою вважається громадський транспорт в Тель-Авіві.

Автобусне сполучення

Маршрути автобусів з’єднують навіть самі дрібні населені пункти, а у великих містах вони вважаються основними перевізниками. Райони країни поділені кількома великими кооперативами, які монополізують послуги. Один маршрут вкрай рідко обслуговують два різних перевізника.

Автобусне сполучення

Найбільш значущими є:

  1. «Еггед» ─ один з найбільших у світі, якому належить більша частина місцевого ринку міжміських перевезень.
  2. «Дан» ─ другий за величиною і надає автобуси в Тель-Авіві.

Є кілька підприємств розмірами поменше, в тому числі:

Це, в принципі, всі автобусні компанії Ізраїлю.

Рух автобусів припиняється вдень у п’ятницю, а починається знову лише ввечері в суботу скрізь, крім Хайфи та Ейлата. Від вимог шабату транспортникам цих міст дозволено відходити.

Розклад доступний на веб-порталах відповідних компаній. Парки молоді, в ідеальному технічному стані, добре оснащені. Кондиціонери та Wi-Fi є на більшості машин.

Вартість проїзду в автобусах Ізраїлю по міжміських лініях визначається відстанню, а на міських маршрутах ─ Мінтрансом. Знижки для пенсіонерів та інвалідів за законом повинні надавати всі перевізники. Військовослужбовцям квитки не потрібні, оскільки їх перевозять безкоштовно.

Придбати квиток можна у водія або на автостанції. Разовий у місті коштує 7 шекелів, а за містом – від 10 і більше.

Нещодавно запущені швидкісні автобуси в Ізраїлі, які тут називаються «метроніт». Це «гармошка» з двох вагонів з чотирма дверима, з вигляду більше нагадує невеликий поїзд, який рухається по спеціально виділеній смузі дороги.

Цей транспорт отримав гібридну силову установку і здатний вмістити до 270 пасажирів. Тому вартість проїзду майже вдвічі менше, ніж на простому бусі.

Доступний метроніт поки лише в Хайфі. Три маршрути працюють щодня і навіть в нічний час. Квитки продаються на зупинках, купівля у водія не передбачена. Зчитуються квитки на пероні при посадці. До речі, тут же є табло з часом прибуття. З нюансами можна ознайомитися на сайті www.dannorth.co.il.

Залізничне сполучення

Ізраїльський залізничний транспорт розвивається динамічно і відрізняється підвищеним комфортом. Гілки з’єднують всі густонаселені райони. Як розібратися в схемі поїздів в Ізраїлі, представленої нижче, можна дізнатися на сайті www.rail.co.il.

схема поїздів в ІзраїліКвитки продаються в касах, так і онлайн, з розрахунку від місця до місця. Сам поїзд та його маршрут при цьому не мають значення.

Розклад витримується точно. На основних напрямках склади ходять кожні 20-30 хвилин. Вартість проїзду вище, ніж на автобусі, але дістатися до самих північних (Галілея, Голанські висоти) і південних (Ейлат) районів поїздом можна швидше. В шабат всі поїзди стоять. Знижки надаються пільговим категоріям, військові їздять безкоштовно.

Міські електрички ходять у великих центрах ─ Тель-Авіві, Єрусалимі та Хайфі. Лінії з’єднують 2-3 станції в кожному населеному пункті. Проїзд в межах міста коштує в межах 6-7 шекелів.

Ізраїльський трамвай

Даний вид транспорту чомусь не надто популярний в ізраїльтян. Можливо, тому, що з’явився порівняно недавно. Лише у 2011-му був запущений перший і поки єдиний в країні трамвай в Єрусалимі. Всього одна робоча лінія має довжину 13,8 км і 23 зупинки.

Але саме вона з’єднує північ і південь міста через найбільш завантажені райони, включаючи передмістя Пісгат-Зеєв. Схема представлена нижче.

Схема трамвая в Єрусалимі

Квиток купується на зупинці в автоматі. Вартість ─ 5,90 шекеля. Дитина до 5 років користується безкоштовним проїздом. Якщо дітей двоє і більше, платити доведеться за кожного.

Штраф за проїзд без квитка величезний ─ 180 шекелів. Більш точну інформацію про тарифи та розклад можна дізнатися на сайті citypass.co.il.

Метрополітен

Метро в Тель-Авіві досі не збудовано, хоча такі плани є. Єдиний поки метрополітен є у Хайфі. Тут він називається «Кармеліт» і більше походить на підземний фунікулер. Одна гілка довжиною приблизно 2 км з шістьма станціями з’єднує північну і південну частини міста. Схема внизу на фото.

Схема метро в Тель-Авіві

Потяги ходять кожні 10 хвилин:

  • неділя – четвер: з 6.00 до 24.00;
  • п’ятниця – з 6.00 до 15.00;
  • субота – з 19.00 вечора до 24.00.

Вартість квитка ─ 4,5 шекеля. У столичній агломерації планується побудувати легкорейкову транспортну систему метротрама. Це симбіоз трамваю і метро, який буде включати чотири лінії. Проект на схемі виглядає так:

Транспортна система метротрама

Червона гілка буде введена в дію першої ─ у 2021 році. Ще дві відкриються у 2024-му.

Ізраїльський водний транспорт

Хайфа, Ейлат, Ащдод і Ашкелон ─ основні морські ворота країни, пов’язані з Лімассолом (Кіпр), Афінами, Родосом (Греція) і Порт-Саїд (Єгипет). Однак поромне сполучення сьогодні утруднено, кількість рейсів скорочується, а квитки коштують недешево. В основному зв’язок зі світом здійснюється круїзними судами з маршрутами по східному Середземномор’ї. Але пасажирів беруть далеко не всі.

Внутрішні водойми Ізраїлю для водного сполучення непридатні.

Авіація

У країні є 17 аеропортів, будується ще один міжнародний. Міжнародні авіаперевезення сьогодні обслуговують такі аеропорти Ізраїлю:

  • імені Бен-Гуріона (Тель-Авів),
  • Увда,
  • Ейлат.

Частина рейсів виконується через Хайфу, аеропорти Герцлії та Рош-Піни. Ще один невеликий аеропорт ─ Сде-Дов (знаходиться поруч з Тель-Авівом) – обслуговує внутрішні рейси.

Основні перевізники ─ El Al, Arkia та Israir. Авіапарки сучасні та відносно молоді, підготовка персоналу заслуговує поваги.

Розклад і тарифи доступні на офіційних сайтах. Внутрішні лінії в шабат, а також на релігійні свята не працюють. Квитки коштують в межах 40-70 доларів. Часто проводяться акції.

Різновиди квитків

Проїзд можливий як за квитками на окремі види транспорту, так і по уніфікованому. Універсальні картки Rav Kav можна використовувати на всіх видах громадського транспорту в межах одного регіону, за винятком таксі та маршруток. Оплата проїзних квитків в Ізраїлі в обидва кінці або одного на двох пасажирів дозволяє економити до 15 % вартості.

Пластикова карта «Рав-кав» дає можливість накопичувати на рахунку певну кількість коштів, а потім використовувати їх для розрахунку за послуги з допомогою валідатора. В залежності від типу транспорту і маршруту, система сама розраховує та автоматично знімає суму.

При цьому економія може скласти до 25 % в залежності від обраного тарифу:

  • на один день (хофши йоми);
  • на тиждень (хофши швуі);
  • на місяць (хофши ходши).

Актуальна інформація щодо вартості та отримання проїзний карти доступна на сайтах перевізників. Найпростіший варіант ─ скористатися порталом Egged.

Єдиної тарифікації для всіх перевізників поки немає. Для кожної компанії, маршруту або виду транспорту карту доводиться поповнювати окремо. Це складно і незручно, тому для туристів практичної цінності Rav Kav не має.

Картки продаються в автоматах на автобусних та залізничних вокзалах, зупинках швидкісних автобусів.

Висновок

В Ізраїлі відмінно розвинені залізничне та автобусне сполучення, діють 17 аеропортів. Водний транспорт працює на міжнародних маршрутах. Метрополітен існує поки тільки в Хайфі, трамвай – тільки в Єрусалимі.

Громадський транспорт в Ізраїлі: Відео

Статті по темі