Меню Закрити

Особливості системи освіти в Ізраїлі

Ізраїль на сьогодні входити у трійку країн-лідерів за кількістю утвореного населення – їх кількість становить тут 49,9 % громадян (за даними Організації економічної співпраці та розвитку OECD). Система освіти в Ізраїлі у 2024 році відома сучасними підходами до процесу навчання на всіх рівнях. Випускники ізраїльських вищих навчальних закладів, кваліфіковані спеціалісти, які не мають проблем з працевлаштуванням у найпрестижніші організації по всьому світу.

Система освіти в Ізраїлі

Загальна інформація про систему освіти в Ізраїлі

В Ізраїлі кожна дитина може відвідувати школу одного з таких типів:

 • державний;
 • державно-релігійну;
 • релігійну;
 • арабську.

Сама система має 3 обов’язкових рівні:

 • Початковий – з 1-го по 6-й класи, вік – 6-12 років. Правильніше сказати, що освіта ізраїльтян починається ще до школи – за законом, дитина повинна почати відвідувати дитячий дошкільний заклад з 3 років.
 • Середній – з 7-го по 9-й класи, 12-15 років.
 • Старша школа – з 10-го по 12-й класи, 15-18 років.

Після шкільного навчання можна піти вчитися далі – університет.

Освіта для дошкільнят

Дітей в Ізраїлі віддають в дошкільні установи вже з 3 місяців. Ясла здебільшого приватні, і оплачуються батьками. Ціна становить у середньому близько 650 євро. У багатьох випадках ясла -“мішпахтон” – організовуються прямо вдома. У таких закладах невеликі групи та індивідуальний підхід до кожної дитини.

Поширені дитячі садки в Ізраїлі для українців. Найчастіше це приватні двомовні садки, де говорять російською та івритом.

В державний дитячий садок в Ізраїлі починають ходити з 3 років. Час перебування в установі приблизно до 14:00, далі за бажанням батьків можна віддати дитину в “групу подовженого дня”. Повноцінного харчування немає – бажано брати з дому їжу.

Альтернатива – знову ж приватний сад. Але вартість його в рази вище, тому тут справа за особистим вибором кожної сім’ї.

З 5 років дошкільна освіта в Ізраїлі обов’язково має проходити в державній установі (іриєвський сад або “ган хова”). Тут на дітей чекає підготовка до школи: заняття для навчання азам читання, письма, математики, природознавства.

Навчання в ізраїльських школах

Однією з відмінностей ізраїльських шкіл від українських є можливість вибору 25 % предметів індивідуально на раді школи, крім програми, затвердженої державою. Кожен заклад має право самостійно призначати ті методи та засоби навчання, які вважає потрібними.

Основні предмети – математика, англійська мова, історія, географія, інформатика, юдаїка – обов’язкові у державних загальноосвітніх закладах.

У класі дітей розподіляють за рівнем їх знань. Учням початкової школи завдання додому не дається, їх мета – навчитися запам’ятовувати те, що викладається на уроці.

У старшій школі учні отримують повну середню освіту та атестат зрілості – “багрут”. Профільовані школи в Ізраїлі можуть починатися з “хатіви” (середньої школи) або “тіхона” (старшої).

Смороду є таких типів:

 • загальноосвітні (академічні), широкого профілю;
 • професійні;
 • сільськогосподарські;
 • військові;
 • мистецтв;
 • науки та технології;
 • релігійні – “єшива”, інтернатного типу.

Для отримання “багрута”, що дає право на вступ до ВНЗ, учні складають випускний держіспит з обов’язкових предметів.

Детальніше читайте у статті “Навчання в школах Ізраїлю“.

Особливості вищої освіти в Ізраїлі

У ВНЗ Ізраїлю, як і в школах, студенти мають досить велику, хоча і не повну, свободу вибору в плані вивчення тих чи інших дисциплін. У кожної спеціальності є набір необхідних кредитів для вивчення: наприклад, неможливо вибрати предмет “розробка програми маркетингу підприємства”, не вивчивши перед цим предмет “вступ до маркетингу”.

Особливості вищої освіти в Ізраїлі

Велика частина часу йде на самостійне освоєння дисциплін, підготовку презентацій. Крім того, учні відвідують семінари, лекції, лабораторні заняття. По закінченню семестру студенти складають іспити.

З вищих навчальних закладів у країні, які мають право надавати академічні ступені, нараховується:

 • 9 державних університетів,
 • приблизно 50 академічних коледжів (серед них і державні, і приватні).

В держустановах студенти сплачують лише невелику частину реальних витрат на навчання, бо освіта субсидується державою: 10 % ВВП йде на підтримку вишів. В середньому вартість навчання складає близько 10 тисяч доларів США.

Три ступені вищої освіти:

 • бакалаврат: 3 рокі в університеті, 4 – в коледжі,
 • магістратура: 2 року,
 • докторантура: 4 роки.

Цікавляться, як вступити до ізраїльського ВНЗ, найкраще для початку звернути на сам університет: там можна детально дізнатися про умови зарахування абітурієнтів, вартість навчання та інші важливі подробиці. Досить велику увагу при вступі приділяється психометричному тесту, за яким оцінюють навички володіння англійською мовою, а також спрямованість мислення майбутнього студента.

Популярність ізраїльських ВНЗ

Найстаріші університети Ізраїлю були сформовані ще до залишкового становлення держави. Три ВНЗ, засновані до 1948 року, сьогодні є одними з найкращих у світі:

 • Єврейський університет в Єрусалимі;
 • Ізраїльський технологічний інститут – Техніон;
 • Науково-дослідний інститут ім. Х. Вейцмана.

По академічному рейтингу університетів (ARWU, Academic Ranking of World Universities) світу ці ізраїльські заклади, а також Тель-Авівський університет, входять у 200 світових лідерів. У тисячі провідних ВНЗ світу також три інших ізраїльських вищих навчальних закладів:

 • університет ім. Бар-Ілана в Рамат-Гані;
 • Хайфський університет;
 • університет Давида Бен-Гуріона в Негеві.

Головним особливістю університетів Ізраїлю є їх спрямованість на науку. Деякі ВНЗ можуть включати весь комплекс спеціальностей, діяльність інших зосереджена на більш специфічних галузях.

Скільки коштує навчання в університеті

Конкретно вартість навчання залежить від ВНЗ та обраної спеціальності, проте у всьому Ізраїлі з початку 2000-х років зберігається висока ціна за освіту: вища, ніж в цілому по Європі. Іноземцям, які цікавляться, скільки коштує навчання в Ізраїлі, варто врахувати, що для громадян інших держав вартість буде вище, ніж для ізраїльтян, на 25 %.

У кращих вишах ціна за навчання в рік на бакалавраті може досягати:

 • 12 000-15 000 шекелів (2 800-3 500 євро) – гуманітарні факультети;
 • 16 000-25 000 шекелів (3 700-5 900 євро) – факультети соціальних чи природних наук;
 • від 25 000 шекелів – на медичному факультеті.

Вартість навчання в магістратурі може досягати 50 000 шекелів за рік (12 000 євро).

Офіційно можливість безкоштовного освіти в Ізраїлі відсутня. Альо є різні програми підтримки, які передбачають повну або часткову компенсацію вартості навчання.

На таку допомогу можуть розраховувати:

 • нові репатріанти – молодь, яка повертається до Ізраїлю завдяки наявності єврейських коренів;
 • студенти, які проявили себе в науці, мистецтві;
 • абітурієнти з малозабезпечених сімей, включаючи іноземців.

Також підтримку можуть отримати іноземні студенти, які мають ступінь бакалавра і відмінну успішність. Їм надається стипендія, яка частково покриває медичну страховку, рік навчання в магістратурі університету Ізраїлю і мовні курси івриту.

Вступ і навчання в ізраїльських вишах

Для іноземних студентів існують програми стажувань та навчання по обміну, наприклад проект МАСА (подробиці – на сайті Єврейського агентства).

Вступ і навчання в ізраїльських ВНЗ для мігрантів

Мігранти, які закінчили школу за кордоном, та вступники до ВНЗ в Ізраїлі, мають свій атестат перевести на іврит і передати до приймальної комісії після нотаріального засвідчення документа. Далі буде прийматися рішення про відповідність атестата ізраїльським стандартам.

Зазвичай у зв’язку з тім, що повна середня навчання триває в єврейських школах 12 років, абітурієнту з СНД потрібно після школи ще 1-2 роки провчитися в університеті у себе на батьківщині, щоб його атестат відповідав “багруту”.

Що стосується вимог до знань мов (англійська, іврит), їх рівень повинен бути достатня високим при вступі: не нижче В1 – іврит і А2 – англійська. Надалі студент зобов’язаннями зобов’язаний вдосконалити мови до С1 і В2 відповідно.

Перед вступом в університет мігрант може пройти підготовчі мовні курси:

 • інтенсивні – ульпан – приблизно 2 місяці до початку навчання;
 • поглиблені – для тих, хто починає з нуля, – тривалістю близько півроку;
 • СЕЛА – річний курс підготовки.

Вступники на англомовні програми у вишах Ізраїлю надають міжнародні сертифікати (TOEFL, IELTS).

Найактуальнішу інформацію з питань підготовки абітурієнтів-іноземців, в тому числі й українців, до навчання в ізраїльському університеті та участь у програмі СЕЛА, а також стипендіальних програм для нових репатріантів, надає управління у справах студентів в Ізраїлі (сайт Управління).

Ще одна умова для вступу – здача психометричного тесту. На його підставі, з урахуванням оцінок в атестаті, визначаються відповідні для абітурієнта спеціальності та факультети.

Недоступний для іноземців на навчання в медичних університетах Ізраїлю. На деякі спеціальності може знадобитися додатково пройти інтерв’ю (наприклад, медфакультет в університеті ім. Бен-Гуріона), представити приклади робіт (художній напрямок у Тель-Авівському університеті) або скласти іспити.

Підсумки

Система освіти в Ізраїлі багато в чому особлива. Тут середня освіта обов’язкова для всіх і триває з 6 до 15-18 років. Досить жорсткі вимоги до вступу в ізраїльський ВНЗ і висока вартість освіти – фактори, які можуть негативно вплинути на бажання навчатися після школи.

Проте якість освіти, диплом, який визнається у всьому світі та відсутність проблем з подальшим працевлаштуванням є тими плюсами, завдяки яким університети Ізраїлю з року в рік наповнюються кращими як місцевими, так і іноземними абітурієнтами.

Вища освіта в Ізраїлі: Відео

Статті по темі